LEGENDA O UVIJENIM ŠLJIVAMA! Na ovom mestu je CAR LAZAR PRIČESTIO VOJSKU PRED KOSOVSKI BOJ! Od tuge za njima 6 stabala se uvilo i tako vekovima stoje! /FOTO/
Podeli vest
Crkva brvnara u Prolomu, posvećena svetom knezu Lazaru, podignuta je 1890. godine, na temeljima starog hrama iz 14. veka. U porti crkve rastu šljive, što ne bi bilo ništa čudno da ih nije uvek šest, čija stabla se uvijaju u istom smeru. Ne daju plod i ne mogu se presaditi na drugo mesto, a o njihovom nastanku postoje dve legende
U ponedeljak 28. juna obeležavamo Vidovdan, praznik čiji značaj za srpski narod proističe iz istorijskih događaja koji su vezani za taj datum. Praznik je posvećen Kosovskom boju i pogibiji kneza Lazara.
Lazarev park na Starom aerodromu, oko novopostavljenog Spomenika Knezu Lazaru, na 60 ari krasiće razne vrste četinara, lišćara i ukrasnog šiblja
21.06.2021
09:49
U Prolomu je 1389. godine izgrađena crkva brvnara u kojoj je pričešćen deo srpske vojske pred Kosovski boj. Ona je kasnije, posle Kosovske bitke i pogibije kneza Lazara, nazvana Lazaricom.
Pevajte vojsko, nek' se sve prolama!
Legenda kaže da je u selu Dankovići knez Lazar predanio, u mestu Trpeze večerao, a u mestu Prolom vojsku pričestio i tada rekao: "Pevajte moja vojsko, nek se sve prolama. Nek čuju Turci da se Srbi ne boje nikog osim Boga". Tako je i ovo čuveno mesto dobilo ime Prolom.
Da je knez Lazar baš ovde prošao i pričestio vojsku potvrđuje putopisac Feliks Kanic u svojoj knjizi "Srbija - zemlja i stanovništvo".
– Kada se pogleda karta, jasno se vidi da je knez Lazar iz Kuršumlije za Kosovo polje izabrao put uz Banjsku reku, jer je to bio najkraći i najsigurniji pravac prema dolini Laba - piše Kanic.
Samo dve godine nakon Kosovskog boja, mošti kneza Lazara ponovo su stigle na ovo mesto.
Kneginja Milica, kada je uspela da izdejstvuje da se telo njenog muža prenese sa Kasova u Ravanicu, zahtevala je da se unese u ovu crkvicu. To potvrđuje Ilarion Ruvarac, istoričar i arhimandrit u "Belešci o moštima kneza Lazara", koja datira iz druge polovine 19.veka.
U porti crkve Lazarice rastu šljive koje se uvijaju. I stare i mladice izgledaju kao da ih je neko silom uvijao. Meštani pričaju da su pokušavali da ih presade na druge lokacije, ali tamo rastu pravo i ne uvrću se.
Takođe je interesantno što ne rađaje, niko nikada nije video plod na uvijenim šljivama.
Postoje dve legende nastanku uvijenih šljiva. Prema jednoj, šljive se uvijaju od žalosti za knezom Lazarom i njegovim vojnicima koji su pošli u smrt i ujedno uvijene šljive simbolizuju slogu i jedinstvo.
Druga verzija kaže da se šljive uvijaju u pravcu Kosova gledajući za vojnicima koji su se pričestili i šest puta obišli oko crkve.
Pošto se vojska nikada nije vratila sa Kosova ni šljive se nisu odvile. Meštani kažu da čim jedna od šest uvijenih šljiva uvene tako se pojavi nova, uvijena mladica.
Do sada niko nije ispitivao sastav zemljišta na kome rastu. Naučnog dokaza za ovu pojavu nema, pa zato neki kažu da se uvijaju od vetra ili da se okreću za Suncem ili da je u pitanju jako gravitaciono polje. Meštani kažu
Zbog takve mistike, Lazarica i uvijene šljive su velika inspiracija pisaca i slikara i mesto posete sve većeg broja turista.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedan od vođa blokadera Vladimir Štimac ponovo se oglasio se na društvenim mrežama, pozivajući građane na protest u Novom Pazaru koji se održava 21. decembra.
Britanska vlada izdala je dozvolu za prebacivanje Ukrajini 2,5 milijarde funti, za koje je ruski milijarder Roman Abramovič prodao fudbalski klub „Čelsi“. Ta sredstva su zamrznuta od 2022. godine.
Neumorni tim Informera uhvatio je glumca-blokadera Miloša Timotijevića ispred šatora Dijane Hrke, gde je, bez sumnje, došao da bi bio viđen. Nakon što je tu proveo izvesno vreme, okružen zgubidanima i duvanskim dimom, Timotijević je prošetao gradom.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je da nikada ne smeju biti zaboravljeni masovni zločin nad 56 srpskih civila u selu Gornja Jošanica kod Foče koji se desio pre 33 godine i istakao da Srbija treba da osnuje Memorijalni centar srpskih žrtava na području bivše Jugoslavije, kao i da vodi aktivnu borbu za istinu o masovnom stradanju srpskog naroda u periodu od 1990. do 2000. godine kako bi pravda bila zadovoljena.
Da je opozicioni poslanik Miloš Parandilović ljubitelj “žestine”, uverila se iz prve ruke ekipa Informera. Parandilović je, valjda da zametne trag, najpre otišao u jednu pekaru, a potom se obreo u kafiću, u kojem je, čini se - deo inventara.
Teška tragedija dogodila se danas na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru, gde je nemački državljanin Hetner Sebastijan (34) izgubio život nakon što je ispao iz korpe sa visine od oko 70 metara, dok je njegova supruga (30) u nesreći zadobila teške telesne povrede.
Osoba iz Živinica za kojom je bilo raspisano osam poternica policijskih i pravosudnih organa uhapšena je u tuzlanskom naselju Miladije nakon što je pokušala da pobegne policiji, a kod njega je pronađen kilogram i po droge, oružje, municija i više od 50.000 KM.
Državljanin Nemačke Hetner Sebastijan (34) stradao je danas u teškoj nesreći na skijalištu Savin Kuk na Durmitoru dok je njegova supruga (30) teško povređena.
Plaćene ubice iz Australije kojima preti smrtna kazna zbog mafijaškog ubistva Srbina Živana Radmanovića (32) na suđenju u Okružnom sudu u indonežanskom gradu Denpasaru, otkrili su da je njihova meta na Baliju prvenstveno bio Sanar Ganim (35), prijatelj i pašenog ubijenog.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da održavanje izbora u toj zemlji zavisi od dva ključna faktora - bezbednosne situacije i zakonodavnog okvira, kao i da su pripreme već započete.
Izraelski zvaničnici, predvođeni premijerom Benjaminom Netanjahuom, sve su zabrinutiji zbog ubrzanog obnavljanja iranskog programa proizvodnje balističkih raketa, koji je bio oštećen u ranijim izraelskim vojnim udarima, i planiraju da o toj pretnji uskoro obaveste predsednika SAD Donalda Trampa, prenosi NBC News pozivajući se na izvore upoznate sa planovima.
Selma Ergeč, turska glumica koja glumi Sultaniju Hatidže u "Sulejmanu Veličanstvenom" ponovo je u centru pažnje – ali ovaj put zbog drastične promene imidža i misterioznog privatnog života.
Android korisnici najviše žele povratak 3.5 mm priključka za slušalice, lako zamenjive baterije i microSD slota. Ove praktične funkcije su nestale sa modernih telefona, što stvara frustracije kod mnogih.
Zima za mnoge pse nije uvek bezbrižna. Kao i ljudi, i oni mogu biti osetljivi na sezonske promene koje utiču na njihovu energiju, raspoloženje i ponašanje. Veterinar je otkrila koji su to simptomi depresije kod pasa.
Plus-sajz influenserka Aleks Aspazija (31) izazvala je pravu pometnju tokom nedavne posete Parizu kada je sela u krilo Deda Mrazu, koji je pod njenom težinom od 171 kilogram gotovo izgubio ravnotežu.
Rakuten Viber je najavio partnerstvo sa kompanijom DoubleVerify s ciljem unapređenja transparentnosti, bezbednosti i efikasnosti oglašavanja na svojoj platformi.
Voditeljka Ana Radulović progovorila je o najtežem periodu u ovoj godini, kada je bivša devojka Nenada Marinkovića Gastoza pokrenula priču da postoji njihov intimni snimak.
Pevačica Slađana Mandić otkrila je kako se nije razvela od supruga MMA borca Ajlina Ahmića, ali da su kratko vreme bili razdvojeni i da se kaje jer su deca propatila.
Pevačica Nataša Bekvalac se na početku karijere razmišljala da li uopšte da snimi pesmu "Mali signali", ali je na kraju donela pravu odluku zahvaljujući Marini Tucaković
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar