DISKRIMINACIJA KLIJENATA! Tužio Rajfajzen banku, pa ga Unikredit odbila za kredit?!
Podeli vest
* Željko Stanimirović iz Lazarevca tvrdi da je odbijen za kredit u Unikredit banci, čiji je klijent, zato što je pre nekoliko godina tužio i dobio na sudu Rajfajzen banku
* Banke ne bi smele da se dogovaraju o tome ko može da koristi usluge, a ko ne. Veliki problem je što ne moraju da daju pismeno objašnjenje za odbijanje, kažu stručnjaci
Verovali ili ne, Unikredit banka kažnjava svoje klijente koji su tužili neku drugu banku! I dok smo do sada imali slučajeve da banke za kreditne proizvode odbijaju klijente koji su protiv njih presavili tabak, sada je sve to otišlo i korak dalje, pa su se pojedine banke umrežile i podelile podatke o onima koji su tužili.
U subotu, kada je centar radio samo dva sata, uz tehničku podršku Unikredit banke, organizovana je akcija deljenja poklon-kartica kupcima zbog čega su stvoreni kilometarski redovi
09.03.2021
09:00
Na ovaj sramni slučaj upozorio je Željko Stanimirović (41) iz Lazarevca, koji za Zaštitnik potrošača tvrdi da je odbijen za kredit u Unikredit banci, čiji je klijent, zato što je pre nekoliko godina tužio i dobio na sudu Rajfajzen banku!
- Pre dve godine tužio sam Rajfajzen banku zbog naplate troškova obrade kredita. Pronašao sam ugovore, angažovao advokata i rešio spor sa Rajfajzen bankom. Odmah nakon toga odlučio sam da pređem u Unikredit banku. Međutim, sada se ispostavilo da to nije bila dobra odluka! Naime, pre nekoliko dana otišao sam da podignem novi kredit, jer ispunjavam sve uslove za to. Službenica koja me je primila počela je da unosi moje podatke u kompjuter, međutim u trenutku kada je ukucavala moj matični broj sve je obustavila i vratila mi papire, odbijajući da mi da zahtev za kredit - kaže Stanimirović.
On dodaje da razlog za odbijanje kredita nije dobio u pisanoj formi, ali da je usmeno dobio odgovor koji ukazuje da je očigledno reč o diskriminaciji zbog tužbe.
- Kada sam je ljubazno zamolio da mi kaže razlog zbog čega ne mogu da podignem kredit, ona mi je tiho rekla da je to zato što sam tužio banku i da zbog toga ne mogu da dobijem pozajmicu u njihovoj banci. Malo je reći da sam bio razočaran. Pokupio sam svoje papire i sada se pitam da li ću više i u bilo kojoj banci moći da podignem kredit, jer sam izgleda na "crnoj listi" samo zato što sam na sudu ostvario svoja prava - priča Stanimirović.
On dodaje da mu je službenica okrenula ekran da vidi kako je njegov matični broj uokviren crvenom bojom, što je očigledno znak da je blokiran u centralnom sistemu banaka.
- Da stvar bude gora, radnica u Unikredit banci nije mi dala nikakav papir ili dokaz sa kojim bih mogao nekome da se žalim ili da tražim pravnu pomoć. Usmeno mi je objasnila o čemu se radi i jedino što sam mogao bilo je da pokupim svoje papire i izađem iz filijale - priča Stanimirović.
Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva", objašnjava za Zaštitnik potrošača da je ovo očigledno pokušaj banaka da smanje broj tužbi s obzirom da je sve više građana koji žele da ostvare svoja prava i uspevaju u tome.
Monopol i solidarnost
Banke na taj način pokazuju solidarnost jedna prema drugoj i onda govorimo o jednom lošem poslovanju i monopolu
Milan Kovačević, ekonomista
- Da stvar bude komplikovanija, banka nema nikakvu zakonsku obavezu da napismeno daje obrazloženje zbog čega je kredit odbijen, tako da dokazi da je klijent odbijen jer je tužio neku banku jednostavno ne postoje. Zbog toga klijent ne može da se žali nikome! Jedino ko bi u ovom slučaju mogao da reaguje jeste Poverenik za zaštitu podatka ličnosti, jer su Rajfajzen i Unikredit banka nezakonito delile informacije o ovom klijentu - kaže Gavrilović.
On dodaje da ukoliko se ovakva praksa nastavi i banke krenu da odbijaju klijente zbog tužbi, Udruženje "Efektiva" će pozvati građane da gase svoje račune u bankama i da podignu svoje štednje.
- To će biti u znak protesta, a banke će opet biti na gubitku. Njima nikako ne ide u prilog da gube svoje klijente, od kojih imaju profit i kojima uzimaju kamate za svoje usluge. Mislim da im ovo nije dobar način da odgovore ljude da tuže banke i mislim da će brzo da prestanu sa ovom sramotnom praksom - dodaje on.
Ekonomista Milan Kovačević ocenjuje za Zaštitnik potrošača da je ponašanje Unikredita i Rajfajzen banke nedopustivo jer se na taj način povređuje tržište i vrši se pritisak na klijente da ne ostvaruju svoje pravo da tuže banke iako za to imaju osnova.
Naplaćivali fantomske troškove
Donedavno, i sama Unikredit banka naplaćivala je troškove kredita koji su bili osnov za tužbu. Svako ko je podizao kredit u ovoj banci morao je u startu da izdvoji dva odsto od pozajmljene sume za "administrativni trošak", ali tu nije bio kraj. Ova banka je naplaćivala "godišnju naknadu za održavanje kredita", koja je iznosila 0,5 odsto od pozajmljene sume. Tako je neko ko je od ove banke pozajmio 1.000.000 dinara na četiri godine, za pomenuta dva troška morao da izdvoji 40.000 dinara. U međuvremenu, verovatno zbog problema sa tužbama, Unikredit se odrekla pomenutih fantomskih troškova, bar kada je reč o gotovinskim i kreditima za refinansiranje. Međutim, naknada za administriranje je ostala u slučaju da preko ove banke podižete stambeni kredit, i iznosi jedan odsto od inicijalnog iznosa pozajmice.
- Banke ne bi smele da se dogovaraju o tome ko može da koristi usluge, a ko ne. Jedini razlog zašto bi banka odbila klijenta za podizanje kredita može da bude neispunjavanje uslova za njega, kašnjenje u otplatama, nedovoljna visina plate... Ukoliko je jedini razlog za odbijanje kredita to što je neko ostvario svoja zakonska prava i tužio neku drugu banku, to je zaista nedopustivo! Banke na taj način pokazuju solidarnost jedna prema drugoj, a klijente stavljaju u veoma loš položaj i onda govorimo o jednom lošem poslovanju i monopolu - tvrdi Kovačević.
On dodaje da bi svako ko se oseća kao oštećeni klijent trebalo da se obrati Narodnoj banci Srbije i da sastavi jednu pisanu izjavu o tome što mu je službenica navela kao razlog za odbijanje kredita i da pokaže svoju sumnju da je diskriminisan.
- Najveći problem je što bankari imaju pravo da bez pisanog obrazloženja odbiju davanje kredita. Naime, tu se radi o jednom obostranom poverenju između klijenta i banke i zbog toga je veoma teško dokazivo da su prava nekog ko je odbijen za kredit povređena. Svakako treba da se o ovome priča i da se prekine ovakva praksa da banke među sobom dele poverljive informacije i da sarađuju na ovakav način - kaže Kovačević.
Na naša pitanja iz Rajfajzen banke odgovorili su kratko.
- Podaci o poslovanju klijenta i banke predstavljaju bankarsku tajnu i mogu se dostavljati trećim licima jedino i isključivo u skladu sa članovima 47 i 48 Zakona o bankama. Odnose klijenta sa drugim bankama ne možemo da komentarišemo.
Iz Unikredit banke nismo dobili odgovore.
Šta treba da znate o tužbi protiv banaka
Ko može da tuži?
* Svi korisnici stambenih, gotovinskih, refinansirajućih kredita, bez obzira na to da li je kredit u evrima, francima ili dinarima * Bez obzira na to da li je kredit zatvoren ili je aktivan, može se tužiti * Može se tužiti za provizije obrade, praćenje kredita, prevremenu otplatu, aneksiranje * Korisnici stambenih kredita mogu da tuže za plaćanje osiguranja kod NKOSK-a * Nema zastare za tužbu! Mogu da tuže i oni koji su kredit otplatili i pre više od 10 godina * Istom tužbom mogu da se objedine troškovi obrade kredita i osiguranje kod NKOSK-a (za stambene kredite)
Troškovi sudskog procesa:
* Sudska taksa (taksa na tužbu), zavisi od visine tužbenog zahteva * Za iznose do 100.000 dinara, taksa je od 2.000 do 6.000 dinara * Za iznose preko 100.000 dinara, taksa je od 12.000 do 18.000 dinara * U istoj visini se na kraju postupka plaća taksa na presudu * Ako se spor uspešno okonča, obe takse se refundiraju korisniku kredita
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U subotu, kada je centar radio samo dva sata, uz tehničku podršku Unikredit banke, organizovana je akcija deljenja poklon-kartica kupcima zbog čega su stvoreni kilometarski redovi
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Govoreći o ratu na istoku i uzavreloj situaciji na relaciji Ukrajina-Rusija, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić istakao je da poznavajući sve aktere, misli da se niko neće libiti da upotrebi svo oruđe koje ima, a da smo mi potpuno nespremni za atomski rat.
Dovoljno je baciti pogled na naslove i tekstove antisrpskih medija, da bi se uvedelo kolika je njihova mržnja prema svojoj zemlji i predsedniku naše države Aleksandru Vučiću.
Nastavljaju se neslaganja i razdori u redovima opozicije. Međusobno nepoverenje i gaženje dovelo je do pucanja i ogromnih promena, koje stavljaju pod znakom pitanja opstanak određenih opozicionih grupacija.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Telo dečaka (3) nađeno je jutros ispred kuće u naselju Blaževo u Novom Pazaru. Još uvek nisu poznati uzroci smrti dečaka A.N. koji je pronađen mrtav ispred svog doma.
Danas oko 14 časova, u selu Tutiće, Bare, opština Sjenica, dogodio se incident prilikom kontrole poljoprivrednog dobra. Prema prvim informacijama, V. K., penzioner iz ovog sela, ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja u pravcu veterinarskih inspektora F. Lukača i S. S.
Srpski košarkaš Aleksa Avramović postao je miljenik čitave nacije, ali i navijača u Rusiji, kako zbog igranja na terenu, tako i zbog ponašanja van njega.
Četvrtak uveče Beograd će ponovo biti centar evropske košarke, jer Crvena zvezda i Partizan od 20.00 časova ukrštaju koplja u prvom ovosezonskom večitom derbiju, u okviru 11. kola Evrolige, a on će biti poseban.
Majk Džejms gostujući u potkastu "Triple Threat Show" je otvoreno govorio o trenerima u Evroligi i bez mnogo dileme istakao da bi voleo da sarađuje sa legendarnim Željkom Obradovićem.
Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina, po kojoj bi Rusija mogla da iskoristi nuklearno oružje ukoliko bude napadnuta čak i konvencionalnim projektilima.
Broj ukrajinskih regruta koji su prošli obuku u okviru programa pod vodstvom Ujedinjenog Kraljevstva dostigao je 50.000, saopštio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
Britanski Independent piše da je ujkrajinska vosjka pred slomom i da je bolno je gledati vojnike OSU kako sede u rovovima kod Kurahova, a i sami su svesni da ih sutra više neće biti!
Rusija je počela masovnu proizvodnju mobilnih skloništa koja mogu da zaštite od različitih pretnji, a to navodno uključuju i radijaciju od nuklearne eksplozije, piše Rojters.
Odgovor Moskve na odobrenje prve ukrajinske raketne ATACMS napade na rusku teritoriju biće snažan i naneće štetu u vrednosti od nekoliko milijardi dolara.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Brat pevačice Teodore Džehverović, Savo Džehverović, i njegova supruga, influenserka Adriana Kadar, iznenadno su se preselili u Dubai zbog poslovne ponude koju, kako kažu, nisu mogli da odbiju, a njegova majka Goca sada je otvoreno govorila o tome.
Radio S će večeras proslaviti 30 godina svog postojanja, a jedna od gošći je bila je i Nikolina Kovač koja je ovaj put došla bez pratnje svog supruga, Saše Kapora.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.