ARHEOLOZI REŠAVAJU MISTERIJU! Ono što se nalazi na egipatskim SLIKAMA otkriva TAJNU? Evo o čemu se radi
Podeli vest
Drevna egipatska umetnost obiluje prikazima muškaraca i žena koji na glavama nose neobičan ukras u obliku kupe. Ove slike se nalaze svuda – od papirusnih svitaka do kovčega – i najčešće prikazuju kraljevske zabave ili rituale. Žene sa kupom na glavi su često prikazane u trenutku rađanja, što je jedna od aktivnosti povezana sa određenim božanstvima
Iako su kupe na glavi bile uobičajena stvar u egipatskoj umetnosti tokom više od jednog veka, njihova svrha i značenje su za nas bili misterija. Arheolozi nikada nisu pronašli ovaj enigmatski objekat u grobnicama, što je neke stručnjake navelo na pomisao da je u pitanju samo simbolički prikaz, nešto poput oreola koje imaju sveci i anđeli u hrišćanskoj ikonografiji.
Uglavnom se vezujemo za datum rođenja, kao i za godinu. Međutim, retko se bavimo danom u nedelji kada smo došli na svet, a on otkriva mnogo toga o vašoj ličnosti. U tekstu u nastavku proverite da li su vam četvrtak, subota ili možda nedelja doneli sreću i šta oni otkrivaju o vama...
24.05.2021
23:14
Međutim, međunarodni tim arheologa je ipak pronašao prve fizičke dokaze ovog neobičnog ukrasa za kosu, prema studiji koja je 2019. godine objavljena u časopisu „Antikviti“. Otkriće potiče iz grobnica u Amarni, gde stručnjaci sa Univerziteta Kembridž realizuju „Amarna projekat“. Amarna je drevni egipatski grad čije je hramove podigao Ehnaton – faraon za koga se veruje da je bio Tutankamonov otac..n.e.
Amarna je izgrađena u 14. veku pre nove ere i bila je značajna oko 15 godina. U ovom gradu je živelo oko 30 hiljada ljudi, ali je samo oko 10 procenata pripadalo bogatoj eliti iza koje su ostale raskošne grobnice. Ostatak stanovnika je bio običan narod, iz nižih društvenih slojeva, sahranjen u mnogo skromnijim grobnicama. Upravo u ovim grobnicama, koje obično ne sadrže dragocenosti, arheolozi su pronašli ostatke kupastih ukrasa za glavu 2009. godine.
Arheolog Ana Stivens se i dalje seća trenutka kada je pre jedne decenije pronašla prvu kupu u jednoj od običnih grobnica. „Bilo je veoma, veoma drugačije, ni nalik onome što smo do tada videli u grobnicama“ priseća se Stivensova. Kupasti predmet iznad ženske lobanje je izrazito podsećao na neobičnu dekoraciju za glavu do tada viđenu samo na egipatskim umetničkim delima. Kupasti ukras je pronađen u još jednoj grobnici odrasle osobe neutvrđenog pola.
Jedna od popularnih teorija o nameni ovog neobičnog predmeta smatrala je da su kupe bile ispunjene parfimisanom mašću koja se topila na glavi i imala ulogu drevnog, mirišljavog gela sa kosu. Ipak, otkrića iz Amarne su opovrgla teoriju o proizvodu za stilizovanje kose.
Kupe nisu bile ničim popunjene, već su u pitanju prazne školjke obmotane crno-braon organskim materijalom, najverovatnije tkaninom. Obe kupe su imale hemijske tragove voska i tim je zaključio da su bile napravljene od pčelinjeg voska – jedinog prirodnog voska za koji se zna da je korišćen u drevnom Egiptu. Ipak, tragovi voska nisu pronađeni u kosi najbolje očuvanog skeleta.
Imajući u vidu umetničke asocijacije između ovog objekta i rođenja deteta, kao i činjenicu da je artefakt pronađen u barem jednoj grobnici odrasle žene, arheolozi veruju da su kupe na neki način povezivane sa plodnošću. Ipak, teško je shvatiti njihovo značenje zbog činjenice da su pronađene u grobnicama običnih ljudi.
„U egipatskoj ikonografiji, kupaste ukrase na glavi najčešće su nosili pripadnici elitnih krugova društva, mada se mogu videti i na glavama nekih sluga“, objašnjava Nikola Harington sa Univerziteta u Sidneju. Veliki broj umetničkih dela iz grobnica u Amarni prikazuje osobe koje nose kupe dok se pripremaju za sahranu ili prinošenje žrtava. „U osnovi, kupe su nošene u religijskim prilikama“, dodaje Harington.
Takođe, Harington ima svoju teoriju o identitetu žena čije su glave krasili kupasti ukrasi – moguće je da su u pitanju plesačice. Oba skeleta su imala frakturu kičme, dok su na jednom uočene i pridružene degenerativne bolesti. Iako bi se problemi sa kostima mogli pripisati stresnom životu i teškom fizičkom radu nižih slojeva egipatskog društva, Harington ističe da su prelomi zbog premora i kompresivne frakture česti kod profesionalnih plesača.
„Možda su kupe obeležavale plesače kao članove zajednice koji su služili bogovima. To bi moglo da objasni zašto su, uprkos svom ’skromnom pokopu‘, ipak sahranjeni sa kupama na glavi“, zaključuje Harington.
„Ipak, bez opširnijih arheoloških dokaza ne postoji način da saznamo kako su kupe zapravo korišćene i da li je njihova upotreba bila široko rasprostranjena. Nažalost, možda nikada nećemo ni otkriti“, navodi Stivensova.
„Tokom ranih dana egiptologije, radovi su bili užurbani i pomalo neorganizovani. Danas se koriste sofisticirane arheološke tehnike koje će, nadamo se, identifikovati i zaštititi kupaste ukrase u budućnosti. Ipak, postoji mogućnost da je njihovo prisustvo u ranije otkrivenim grobnicama bilo potpuno potcenjeno“, dodaje ona, prenosi Nacionalna geografija.
Pa čak i ako su ove dve kupe jedine koje su opstale do danas, slučajno otkriće i dalje ima vrednost.
Arheolozi imaju dosta saznanja o elitnim članovima društva drevnog Egipta zahvaljujući administrativnim zapisima i bogato oslikanim grobnicama. Ipak, zbog retkih pisanih i umetničkih artefakata o nižim slojevima društva, njihovi životi su mnogo misteriozniji za savremene istraživače. Nedostatak informacija o većini stanovnika drevnog Egipta čini ovo otkriće još dragocenijim i služi kao podsetnik na brojne, još uvek neispričane priče.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uglavnom se vezujemo za datum rođenja, kao i za godinu. Međutim, retko se bavimo danom u nedelji kada smo došli na svet, a on otkriva mnogo toga o vašoj ličnosti. U tekstu u nastavku proverite da li su vam četvrtak, subota ili možda nedelja doneli sreću i šta oni otkrivaju o vama...
Moskva je spremna da pokrene ofanzivne operacije na jugu Ukrajine, prevashodno na desnoj obali Hersonske oblasti i na zaporoškom pravcu, piše RBK Ukrajina.
Ruske trupe su praktično isterale Oružane snage Ukrajine iz centra Kurahova u Donjeckoj narodnoj republici, objavio je šef republike Denis Pušilin na svom telegram kanalu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se na svom Instagram profilu povodom aktuelnih političkih izazova i poruka koje upućuju na ozbiljne pritiske na Srbiju i srpski narod u Republici Srpskoj. i na Kosovu i Metohiji.
Takozvani "kosovski premijer" Aljbin Kurti počeo je i zvanično da sprovodi najcrnji mogući scenario za Srbe na Kosovu i Metohiji, na koji je upozorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić!
Goran Ješić, osvedočeni nasilnik i jedan od glavnih vođa takozvanih "studentskih" protesta, koji su zapravo političke demonstracije, zapretio je novim nasiljem - otimačinom privatne svojine!
Pristalice opozicije danas su izazvale haos ispred jedne bolnice u Beogradu, ne dopuštajući majstoru da prođe i popravi kvar koji je izazvao prekid vodosnabdevanja u bolnici.
Juče se predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio javnosti sa važnom porukom: „Važno je da u ovom trenutku nastavimo da radimo zajedno, da sve naše razlike ne ostavljamo po strani, ali da pokušamo da razumemo da su nam mir i stabilnost u zemlji od izuzetnog značaja.“ Njegove reči dolaze u trenutku kada deo opozicije poziva na sukobe i nemire, što podseća na mračne epizode iz prošlosti.
Gosti "Info jutra" na Informer televiziji bili su potpredsednik SRS Miljan Damjanović i teolog Miloš Stojković koji su govorili koji su govorili o dva lica Srbije - onom koje bi da gradi i radi i onom koja bi da uništava i ruši.
Ministarstvo zdravlja u oktobru ove godine otvorilo je kancelariju za saradnju sa srpskim lekarima koji trenutno žive i rade u inostranstvu, a ovaj program doživeo je veliki uspeh, o čemu govori i činjenica da se u Srbiju vratilo prvih šest lekara iz celog sveta kako bi karijeru nastavili u svojoj državi.
Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.
Srpkinja Ljubica Boljević podelila je na društvenim mrežama svoje iskustvo kada se preselila na drugi kontinet zbog ljubavi, koja je ubrzo doživela krah.
Narodna banka Srbije usvojila je propise koji omogućavaju sprovođenje državnog programa stambenih kredita za mlade, tako da minimalno učešće klijenta banke može biti 1.0 odsto od vrednosti stambene nepokretnosti.
Brojni lekari vraćaju se iz dijaspore u Srbiju, a među njima su i brat i sestra, Dalibor i Danijela Stojanović iz Gračanice, koji su se vratili iz Norveške u svoj rodni kraj kako bi stečeno znanje primenili i pomogli svom narodu.
U atrijumu Narodnog pozorišta u Užicu svečano je otkrivena skulptura „Mazepa“ Milana Miša Vergovića, prvog akademskog vajara rođenog u Užicu, u znak sećanja na ljude koji su svojim delom zadužili Užice i Srbiju.
Bivši pripadnik Crvenih beretki, Predrag Ratković (49), rodom iz Užica, isporučen je vlastima u Srbiji kako bi bio upućen na izdržavanje kazne zatvora od 16 godina za ubistvo, pišu portali.
Suđenje Veljku Belivuku, Marku Miljkoviću i ostalim optuženima koji se terete za sedam ubistava, trgovinu drogom i oružjem, otmice i silovanje jednog mladića u prostorijama na stadionu Partizana, nastavlja se u Specijalnom sudu u Beogradu.
Anđelko Aćimović, otac nastradale male Angeline Aćimović u masakru OŠ "Vladislav Ribnikar" istakao je da čeka maksimalnu kaznu za roditelje dečaka ubice, Miljanu i Vladimira Kecmanovića.
Fudbaleri Partizana zvanično su otišli na zimsku pauzu, pošto je minulog vikenda spuštena zavesa na jesenji deo sezone. Međutim, za upravu nema odmora, zbog čega se član Privremenog organa Predrag Mijatović obratio javnosti, izneo konkretne finansijske podatke, sumirao šta je dosad urađeno, a potom otkrio plan i program za naredni period.
Kremlj je danas odbacio izveštaje turskih medija da je Asma al-Asad, supruga sirijskog predsednika Bašara al-Asada, podnela zahtev za razvod i izrazila želju da napusti Rusiju.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Džo Bajden, preinačio je smrtne kazne za 37 saveznih osuđenika, uključujući pet ubica dece i nekoliko masovnih ubica, u doživotne kazne zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta. Ova odluka doneta je neposredno pre prenosa vlasti na Donalda Trampa, koji je zakazan za 20. januar.
Rusko skladište sa delovima za jurišne bespilotne letelice "šahed" uništeno je danas u požaru, pri čemu je pričinjena materijalna šteta od 16 miliona dolara, preneo je Ukrinform.
Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su jedinice vojne grupacije „Istok“ zauzele naseljeno mesto Storoževo u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), koje se nalazi iznad Makarovke na Vremevskoj izbočini, u kojoj je ukrajinska vojna grupa sada uhvaćena u kotao.
Plaćenici iz Brazila, uključujući bivše vojne i policijske službenike, formirali su grupu pod nazivom "Expeditionaries" kako bi se borili na strani Kijeva, navodi se u analizi društvenih mreža koju je sprovela agencija RIA Novosti.
Udruženje dramskih umetnika Srbije (UDUS) saopštilo je danas da je nagrada za životno delo "Dobričin prsten“ za 2024. godinu pripala glumcu Bogdanu Dikliću.
U beogradskoj galeriji "Kuća Đure Jakšića " u samom srcu boemske četvrti naše prelepe Skadarlije, svoje radove će izložiti slikar Tomislav Đokić i slikarka Tanja Đokić.
Aleksandra Prijović je pred kraj koncerta prišla svom kumu, Aci Pejoviću, koji je sa suprugom i ćerkom sedeo u publici i tom prilikom mu je javno priznala koliko ga voli.
Dea Đurđević je na svom Instagramu podelila sliku iz Temišvara i tom prilikom je u opisu fotografije napisala rečenicu u kojoj mnogi mogu da se pronađu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.