ARHEOLOZI REŠAVAJU MISTERIJU! Ono što se nalazi na egipatskim SLIKAMA otkriva TAJNU? Evo o čemu se radi
Podeli vest
Drevna egipatska umetnost obiluje prikazima muškaraca i žena koji na glavama nose neobičan ukras u obliku kupe. Ove slike se nalaze svuda – od papirusnih svitaka do kovčega – i najčešće prikazuju kraljevske zabave ili rituale. Žene sa kupom na glavi su često prikazane u trenutku rađanja, što je jedna od aktivnosti povezana sa određenim božanstvima
Iako su kupe na glavi bile uobičajena stvar u egipatskoj umetnosti tokom više od jednog veka, njihova svrha i značenje su za nas bili misterija. Arheolozi nikada nisu pronašli ovaj enigmatski objekat u grobnicama, što je neke stručnjake navelo na pomisao da je u pitanju samo simbolički prikaz, nešto poput oreola koje imaju sveci i anđeli u hrišćanskoj ikonografiji.
Uglavnom se vezujemo za datum rođenja, kao i za godinu. Međutim, retko se bavimo danom u nedelji kada smo došli na svet, a on otkriva mnogo toga o vašoj ličnosti. U tekstu u nastavku proverite da li su vam četvrtak, subota ili možda nedelja doneli sreću i šta oni otkrivaju o vama...
24.05.2021
23:14
Međutim, međunarodni tim arheologa je ipak pronašao prve fizičke dokaze ovog neobičnog ukrasa za kosu, prema studiji koja je 2019. godine objavljena u časopisu „Antikviti“. Otkriće potiče iz grobnica u Amarni, gde stručnjaci sa Univerziteta Kembridž realizuju „Amarna projekat“. Amarna je drevni egipatski grad čije je hramove podigao Ehnaton – faraon za koga se veruje da je bio Tutankamonov otac..n.e.
Amarna je izgrađena u 14. veku pre nove ere i bila je značajna oko 15 godina. U ovom gradu je živelo oko 30 hiljada ljudi, ali je samo oko 10 procenata pripadalo bogatoj eliti iza koje su ostale raskošne grobnice. Ostatak stanovnika je bio običan narod, iz nižih društvenih slojeva, sahranjen u mnogo skromnijim grobnicama. Upravo u ovim grobnicama, koje obično ne sadrže dragocenosti, arheolozi su pronašli ostatke kupastih ukrasa za glavu 2009. godine.
Arheolog Ana Stivens se i dalje seća trenutka kada je pre jedne decenije pronašla prvu kupu u jednoj od običnih grobnica. „Bilo je veoma, veoma drugačije, ni nalik onome što smo do tada videli u grobnicama“ priseća se Stivensova. Kupasti predmet iznad ženske lobanje je izrazito podsećao na neobičnu dekoraciju za glavu do tada viđenu samo na egipatskim umetničkim delima. Kupasti ukras je pronađen u još jednoj grobnici odrasle osobe neutvrđenog pola.
Jedna od popularnih teorija o nameni ovog neobičnog predmeta smatrala je da su kupe bile ispunjene parfimisanom mašću koja se topila na glavi i imala ulogu drevnog, mirišljavog gela sa kosu. Ipak, otkrića iz Amarne su opovrgla teoriju o proizvodu za stilizovanje kose.
Kupe nisu bile ničim popunjene, već su u pitanju prazne školjke obmotane crno-braon organskim materijalom, najverovatnije tkaninom. Obe kupe su imale hemijske tragove voska i tim je zaključio da su bile napravljene od pčelinjeg voska – jedinog prirodnog voska za koji se zna da je korišćen u drevnom Egiptu. Ipak, tragovi voska nisu pronađeni u kosi najbolje očuvanog skeleta.
Imajući u vidu umetničke asocijacije između ovog objekta i rođenja deteta, kao i činjenicu da je artefakt pronađen u barem jednoj grobnici odrasle žene, arheolozi veruju da su kupe na neki način povezivane sa plodnošću. Ipak, teško je shvatiti njihovo značenje zbog činjenice da su pronađene u grobnicama običnih ljudi.
„U egipatskoj ikonografiji, kupaste ukrase na glavi najčešće su nosili pripadnici elitnih krugova društva, mada se mogu videti i na glavama nekih sluga“, objašnjava Nikola Harington sa Univerziteta u Sidneju. Veliki broj umetničkih dela iz grobnica u Amarni prikazuje osobe koje nose kupe dok se pripremaju za sahranu ili prinošenje žrtava. „U osnovi, kupe su nošene u religijskim prilikama“, dodaje Harington.
Takođe, Harington ima svoju teoriju o identitetu žena čije su glave krasili kupasti ukrasi – moguće je da su u pitanju plesačice. Oba skeleta su imala frakturu kičme, dok su na jednom uočene i pridružene degenerativne bolesti. Iako bi se problemi sa kostima mogli pripisati stresnom životu i teškom fizičkom radu nižih slojeva egipatskog društva, Harington ističe da su prelomi zbog premora i kompresivne frakture česti kod profesionalnih plesača.
„Možda su kupe obeležavale plesače kao članove zajednice koji su služili bogovima. To bi moglo da objasni zašto su, uprkos svom ’skromnom pokopu‘, ipak sahranjeni sa kupama na glavi“, zaključuje Harington.
„Ipak, bez opširnijih arheoloških dokaza ne postoji način da saznamo kako su kupe zapravo korišćene i da li je njihova upotreba bila široko rasprostranjena. Nažalost, možda nikada nećemo ni otkriti“, navodi Stivensova.
„Tokom ranih dana egiptologije, radovi su bili užurbani i pomalo neorganizovani. Danas se koriste sofisticirane arheološke tehnike koje će, nadamo se, identifikovati i zaštititi kupaste ukrase u budućnosti. Ipak, postoji mogućnost da je njihovo prisustvo u ranije otkrivenim grobnicama bilo potpuno potcenjeno“, dodaje ona, prenosi Nacionalna geografija.
Pa čak i ako su ove dve kupe jedine koje su opstale do danas, slučajno otkriće i dalje ima vrednost.
Arheolozi imaju dosta saznanja o elitnim članovima društva drevnog Egipta zahvaljujući administrativnim zapisima i bogato oslikanim grobnicama. Ipak, zbog retkih pisanih i umetničkih artefakata o nižim slojevima društva, njihovi životi su mnogo misteriozniji za savremene istraživače. Nedostatak informacija o većini stanovnika drevnog Egipta čini ovo otkriće još dragocenijim i služi kao podsetnik na brojne, još uvek neispričane priče.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Uglavnom se vezujemo za datum rođenja, kao i za godinu. Međutim, retko se bavimo danom u nedelji kada smo došli na svet, a on otkriva mnogo toga o vašoj ličnosti. U tekstu u nastavku proverite da li su vam četvrtak, subota ili možda nedelja doneli sreću i šta oni otkrivaju o vama...
Ruske trupe su izbacile ukrajinske oružane snage iz naselja Rovnopolj na vremjevskom pravcu linije fronta u Zaporožju, potisnuvši borbenu liniju kontakta prema severu, izjavio je Vladimir Rogov, kopredsednik Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Ruske Federacije, za agenciju RIA Novosti.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, ima novu temu za zloupotrebu. Štimac je postao deo uigrane opozicije koja danima unazad koristi veliku tragediju u lične svrhe.
Predsednik Narodne stranke Vladimir Gajić reagovao je na izjavu lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da "vlast i BIA rasturaju opoziciju i prave novu opoziciju, onu koja im se sviđa".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraćajući se iz Bakua komentarisao je histeriju u regionu zbog pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.
Premijer Srbije Miloš Vučević obišao je danas u Kaću grobove Mileve Karanović (75), Sanje Arbutine Ćirić (35) i Milice Adamović (16), tragično nastradalih u strašnoj nesreći koja se dogovila 1. novembra na Glavnoj železničkoj stanivi u Novom Sadu.
Danas u 15 časova, Informer TV donosi vam novu epizodu emisije Info dan sa Stanislavom Stanišićem, gde ćemo se baviti jednom od najvažnijih tema na globalnoj političkoj sceni - "Trampov plan za Ukrajinu".
Gost Info jutra bio je predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj koji je govorio o tome što opozicija nastavlja zloupotrebu zloupotrebu velikih tragedija kako bi došla na vlast
Ljubomir Đurić iz Centra za Socijalnu politiku i Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku, bili su gosti emisije Info jutro na Informer TV.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka, član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Bratislav Jugović i advokat Pavle Staničić koji su govorili o razgovoru predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih AMeričkih Država DOnaldom Trampom.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp namerava da Rusiju i Ukrajinu dovede za pregovarački sto, a u isto vreme ruska vojska napreduje u Harkovskoj oblasti, komentarisali su gosti emisije Rat uživo, analitičar prof.dr Miloš Laban i bivši obaveštajac i pukovnik u penziji prof. dr Ilija Kajtez.
Alija Balijagić, koji je osumnjičen da je 25. oktobra ubio Milenku i Jovana Madžgalja, prema poslednjim informacijama viđen je u selu Obarde na teritoriji Pljevalja u Crnoj Gori.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je za 2. decembar odloženo pripremno ročište pred početak suđenja pripadnicima grupe Ljubomira Romanova, optuženim za pranje 2,5 miliona evra stečenih pljačkama u više evropskih država.
Sve više devojčica u Srbiji između sedam i 12 godina prati TikTok trend "bjuti rutine" snimajući se kako se mackaju i šminkaju kozmetičkim proizvodima za odrasle, a onda zbog toga neke od njih završe kod pedijatra sa konjuktivitisom i opekotinama po licu!
Na Informerovom instagram profilu sproveli smo anketu gde smo pitali naše pratioce da li bi podržali ograničenje rada društvene mreže Tik-Tok?! Rezultati su nas oduševili!
Naledi Repaja, poznata srpska snajka, koja inače potiče iz afričkog plemena Zulu, ne krije svoje oduševljenje Srbijom i našom tradicijom! Dobro je upoznala kulturu, običaje, a u svom poslednjem videu pokazala nam je i kako se snašla sa zimnicom!
Na Palibačkom grobu u Ivanjici pojavio se grafit ispisan čitavom dužinom zida, iznad grobova i spomenika. Javnost je zgrožena, a vršilac dužnosti direktora JKP ’’Ivanjica’’ Milutin Krivokuća najvaljuje da će zbog ovakvih slučajeva, morati da uvede video nadzor!
Na protekloj utakmici između Partizana i kragujevačkog Radničkog (2:2), specijalni gosti crno-belih bili su Sandra i Vladimir, unuci čuvenog Stjepana Bobeka, jednog od najvećih fudbalera u istoriji Partizana.
Devetnaesto izdanje Međunarodne biciklističke trke Beograd-Banjaluka, koje je odavno postalo simbol jedinstva srpskog naroda, startovaće 22. aprila naredne godine, ponovo okupljajući profesionalne bicikliste i ljubitelje sporta iz Srbije i Republike Srpske.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će kongresmen iz Floride Majk Volc biti njegov savetnik za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji.
Tajvan je možda bez previše buke postao jedan od najvažnijih pomagača ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva. Bivši zvaničnik Pentagona Toni Hu kaže da je Tajvan donirao svoje viškove raketnih bacača HAVK ukrajinskom vazduhoplovstvu.
Najmanje 15 osoba je poginulo, a 14 je povređeno tokom incidenta u ekvadorskom zatvoru Litoral u Gvajakilu, saopštila je danas zatvorska agencija SNAI.
Američki državni sekretar Entoni Blinken otputovao je u Brisel u pokušaju da osnaži vojnu pomoć za Ukrajinu tokom poslednjih dana predsedničkog mandata Džozefa Bajdena.
Miona Marković kaže da joj njen otac, poznati istoričar Predrag Marković, zamera to što se u svakoj seriji u kojoj glumi ljubi na isti način i savetuje je da mora da poradi na tome.
Tvorac Netfliksove južnokorejske hit serije “Squid Game”, Hvang Dong-hjuk rekao je za BBC da je izgubio devet zuba zbog stresa tokom snimanja prve sezone, ali se ipak vratio da snimi drugu.
Postavka crno - belih portreta srpskih glumaca "Uspomene", autorke Vukice Mikače Lovren, otvorena je danas, na dan kada je premijerno, 12. novembra 1956. godine izveden "Faust", u pozorištu "Atelje 212" u Beogradu.
Folk diva Lepa Brena oglasila se nakon što su njene fotografije za modni magazin Vog izazvale oduševljenje, ali i naišle na osudu zbog, kako je navedeno, promocije klasnih razlika.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.