• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: klix.ba/informer.rs

08.09.2019

19:28

ŠTA SU KORTIKOSTEROIDI, kada ih treba koristiti, a kada izbegavati?

Ljubav

ŠTA SU KORTIKOSTEROIDI, kada ih treba koristiti, a kada izbegavati?

Podeli vest

Kortikosteroidi su sintetički preparati koji se koriste za suzbijanje različitih upalnih procesa u organizmu. Njihovo delovanje se bazira na principu hormona koji se normalno proizvode u nadbubrežnim žlezdama

Zbog snažnog protivupalnog delovanja, jedni su od najznačajnijih grupa lekova, zbog toga se često pitamo koliko su kortikosteroidi zapravo dobri za upotrebu.

- Propisani u adekvatnim dozama, kortikosteroidni preparati smanjuju upalni proces u telu. Pomažu imuni sistem u stanjima u kojem organizam napada vlastito tkivo. Takođe, koriste se i kao supstituciona terapija kod bolesti gde organizam prirodno ne može da proizvede određene vrste hormona - rekla je doktorka Armina Đugum.

OSLOBODITE SE STRESA I IZLEČITE GLAVOBOLJU! Tri moćna trika za zdravlje i lep izgled

Najčešće se koriste u tretmanu alergijskih reakcija, upalnih kožnih stanja, oboljenja mišićno-koštanog sistema, autoimunih bolesti, ali i nekih oblika karcinoma.

- Prednosti ovog tipa terapije su široki spektar delovanja i brzo postizanje željenog efekta. Najčešće su korišćeni preparati u stanjima u kojima je uzrok manje poznat ili nepoznat - objasnila je Đugum.

Foto: Pixabay

Moguća neželjena dejstva, u prvom redu, proizlaze zbog dugotrajne upotrebe, a uključuju povećan apetit, koji može dovesti do povećanja telesne težine, povećan rizik za razvoj infekcija, promene raspoloženja, depresivne faze, rizik za razvoj šećerne bolesti ili pogoršanje već postojeće, visok krvni pritisak, osteoporozu i razvoj katarakte i glaukoma, piše klix.ba.

15 ZNAKOVA DA STE PREVIŠE FINI! Ne znate drugima da kažete "ne"!

- Zbog snažnog delovanja, ponekad teških i ozbiljnih nuspojava, pristup tretmanu kortikosteroidima mora biti krajnje opravdan. Snažni upalni procesi bez jasnog uzorka, alergijske reakcije, autoimuna oboljenja su svakako stanja u kojima kortikosteroidi imaju svoje mesto - rekla je Đugum.

Oprez treba da postoji u slučaju potrebe uključivanja kortikosteroida kod starijih ljudi, dece, trudnica, ali i pacijenata koji su već pod terapijom za određeno oboljenje, zbog mogućih interakcija lekova.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!
Politika

Blokaderima će pozliti! Kakve reči o Srbiji: Američki ekonomista ne štedi pohvale - Sve čestitke!

Srbija je na pravom putu, a u budućnosti treba da obezbedi vrhunsko obrazovanje na fakultetima u saradnji sa vodećim univerzitetima širom sveta i izgradi data centre kako bi bila konkurentna na međunarodnom nivou, izjavio je američki profesor ekonomije, akademik i svetski priznati geopolitički analitičar Džefri Saks u intervjuu koji je vodio ministar finansija Srbije Siniša Mali.

25.12.2025

14:03

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set