Oni PROPADAJU u TIŠINI! Šta je hronična BUBREŽNA SLABOST i zašto je VEOMA OPASNA?
Podeli vest
Bubrežna slabost nastupa sporo i postepeno, ali bez simptoma, a kad se oni pojave, bolest je već je u poodmakloj fazi, te je važno podsetiti na važnost ovog organa i načine da se sačuva njegovo zdravlje
Hronična bubrežna slabost (insuficijencija) predstavlja sindrom koji se razvija kao posledica različitih oboljenja bubrega. Nastupa sporo i postepeno, ali bez simptoma, a kad se oni pojave, bolest je već je u poodmakloj fazi. Na Svetski dan bubrega, koji se obeležava svakog drugog četvrtka u martu, profesor dr Rajko Hrvačević, internista nefrolog poliklinike "Inter tim", podseća na važnost ovog organa i načine da sačuvamo njegovo zdravlje.
Ječam je žitarica koja je slabo zastupljena u ishrani, a sa sobom nosi brojne benefite. Ona je bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidantima. Obiluje vitaminima B kompleksa, magnezijumom, manganom, selenom, cinkom...
07.03.2021
13:39
Uzrok nastanka
- Hroničnu bubrežnu slabost uzrokuju brojna oboljenja, uključujući različite upalne, metaboličke ili nasledne bolesti uključujući i autoimunske bolesti kao što su lupus ili sistemski vaskulitisi, kao i bolesti mokraćnih kanala, bešike i prostate, koje takođe mogu da dovedu do oštećenja bubrega. Ipak, danas ovu bolest najčešče uzrokuju povišen krvni pritisak i dijabetes melitus, posebno u razvijenim zemljama - kaže profesor dr Rajko Hrvačević.
Problem je što se ovo oboljenje, zbog nedostatka simptoma, uglavnom otkriva tek u poodmaklom stadijumu, kada jedino preostaju dijaliza ili transplantacija bubrega, dodaje profesor, a bolest bez jasnih simptoma može da traje nekoliko meseci, godina, pa čak i decenija.
Klinička slika
- Klinička slika zavisi od uzročnog oboljenja i stadijuma bolesti. U početku bolesnici mogu praktično da budu bez ikakvih simptoma, a da nešto nije u redu, otkriva se uglavnom putem laboratorijskih pretraga (patološki nalaz u mokraći, povišen serumski kreatinin i drugo). Nekada je prvi znak povišen krvni pritisak, pa je neophodno da svi pacijenti sa hipertenzijom budu podvrgnuti laboratorijskim pregledima i da se zavisno od nalaza jave na pregled nefrologa - savetuje dr Rajko Hrvačević.
Drugi simptomi uključuju učestalo mokrenje, mokrenje tokom noći, suvoću usta i pojačanu žeđ, kao i promene u količini i izgledu mokraće (bleda, penušava mokraća ili prisustvo krvi), slabinske bolove i otoke tela.
- U odmaklom stadijumu praktično nema organskog sistema u našem telu koji ne može da bude pogođen. Najčešće se javljaju zamor, gušenje, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, svrab kože i pojava kožnih krvarenja, sivožućkasta boja kože, otoci tela, poremećaji stanja svesti, iritabilnost, usporen misaoni tok, bolovi u kostima, grčevi u mišićima, gubitak libida i potencije, poremećaji menstrualnog ciklusa i drugo. Ukoliko se ne pristupi lečenju nekom od metoda za zamenu bubrežne funkcije (hemodijaliza, peritoneumska dijaliza ili transplantacija), bolest ima fatalan ishod - opominje naš sagovornik.
Dijagnoza
Jedini način da se bolest otkrije u začetku jeste da se urade pregledi krvi, mokraće i ultrasonografski pregled bubrega.
- Vrednosti uree i kreatinina pokazatelji su funkcije bubrega koji mogu da otkriju oboljenje, a zahvaljujući kolor dopler ehoangiografiji danas smo takođe u mogućnosti da procenjujemo cirkulaciju krvi u bubregu, što je od posebne važnosti kod ispitivanja uzroka povišenog krvnog pritiska, ali i za prognozu hroničnog oštećenja bubrega - napominje prof. dr Rajko Hrvačević.
- Rana dijagnoza ima veliki značaj, jer se primenom odgovarajućih terapijskih i dijetetskih mera progresija bubrežne slabosti može značajno usporiti, a ponekad i zaustaviti. Stoga se svim pacijentima koji imaju rizik za nastanak bolesti, a to su oni koji koji imaju šečernu bolest, povišen krvni pritisak, pacijenti sa porodičnim opterećenjem za bubrežne bolesti i oni u odmakloj životnoj dobi, savetuju godišnji pregledi - merenje krvnog pritiska, određivanje kreatinina u krvi i pregled mokraće, kao i ultrazvučni pregled bubrega i mokraćnog trakta - sugeriše naš sagovornik.
Promena stila života
Hronična bubrežna insuficijencija je uvek posledica drugih bolesti, te određene životne navike mogu da dovedu do nastanka primarne bolesti, dodaje dr Hrvačević.
- Dijabetičari moraju da kontrolišu bolest, da imaju dobru glikoregulaciju, hipertoničari da dobro kontrolišu pritisak. Za sve hronične bolesnike sa bubrežnom insuficijencijom važe opšte mere koje se odnose na ishranu. Bubrezima najviše smetaju belančevine životinjskog porekla, pre svega crveno meso, jer se pokazalo da ono dovodi do takozvane hiperfiltracije u glomerulima, malim filterima kojih ima po milion u svakom bubregu. Pacijenti treba da se hrane više belim mesom, a da ishrana bude bazirana na voću i povrću. Trebalo bi smanjiti unos soli i hranu sa konzervansima - poručuje profesor dr Rajko Hrvačević.
Korona slabi bubrege
Mada je kovid pre svega respiratorni sindrom, ovom bolešću mogu da budu zahvaćeni i drugi organi, kao što su bubrezi, srce, probavni trakt, krvni sudovi i nervni sistem.
- Kada je reč o tome šta korona tačno radi u ljudskom telu i bubrezima posebno, najčešće se dešava akutna bubrežna slabost, odnosno akutno zatajivanje bubrežne funkcije različitog stepena. Ona se javlja kod 27 odsto hospitalizovanih bolesnika i čak kod 75 odsto onih koji su umrli od kovida. S druge strane, kako bubrežni bolesnici, odnosno bolesnici koji se leče dijalizom i bolesnici sa transplantiranim bubregom, imaju veći rizik za težu kliničku sliku i nepovoljni tok i ishod bolesti (stopa smrtnosti je čak do 28 odsto), preventivne mere su od ogromne važnosti. Pacijenti koji se leče dijalizom treba da budu prioritetna grupa za vakcinaciju, dok za bolesnike sa transplantiranim bubregom još uvek nema nikakvih publikovanih iskustava, ali je stav svih većih udruženja nefrologa u svetu da i ove pacijente treba vakcinisati. U svakom slučaju, ovi pacijenti pre vakcinacije treba da se obavezno konsultuju sa nefrologom, a da posle vakcinacije budu podvrgnuti laboratorijskim i nefrološkim kontrolama - savetuje profesor dr Rajko Hrvačević.
10 ZNAKOVA kojima telo PORUČUJE da vam je SRCE SLABO! Obartite pažnju, dok NIJE KASNO!
ČUDESNI narodni NAPITAK! Pomaže kod DIJABETESA, snižava HOLESTEROL, ubrzava METABOLIZAM...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ječam je žitarica koja je slabo zastupljena u ishrani, a sa sobom nosi brojne benefite. Ona je bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidantima. Obiluje vitaminima B kompleksa, magnezijumom, manganom, selenom, cinkom...
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Optužnica Višeg javnog tužilaštva protiv O. P. (21) iz Aleksinca zbog postojanja opravdane sumnje da je Aleksi Stojmenoviću (25) iz Aleksinca 16. maja 2021. godine u tuči na proslavi 18. rođendana u restoranu "Oaza" naneo povredu od koje je preminuo, pravosnažno je potvrđena.
Ratko Drašković donirao je bubreg četrdesetjednogodišnjoj Radmili Raičević, ženi koja od 2018. godine ide na dijalize i koja je tražila šansu za normalan život.
Direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov u razgovoru za Informer otkrila je i potresne detalje iz Urgentnog centra kada je majka došla da traži svoje dve devojčice Saru i Valentinu!
Fondacija mlade humanitarke iz Vranja Tamare Misirlić, još jednom je dokazala da je uz sve one koji i se obrate. Još jedan porodica useljena je u svoj novi dom, a reakcije na prelepu kuću, dokazuju i snimci koje je Tamara podelila na svojim mrežama.
Odlučili i da olakšaju svima onima koji nemaju gde da skladište one gume koje skinu sa svog četvorotočkaša u dato doba godine i otvorili svojevrsni, kako su ga nazvali, "hotel za gume", sa kapacitetom od 300 pneumatika
Selektor Boris Rojević i njegovi izabranici stigli su u Vrnjačku Banju gde će trenirati do srede i utakmice sa Letonijom u Kraljevu na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama održavaju se u utorak, 5. novembra, ali to ne znači da će se pobednik znati u izbornoj noći, zbog toga što sve više građana SAD šalje svoje glasove poštom, za čije prebrojavanje je potrebno više vremena nego kada se radi o ličnim glasovima, jer ih treba otvoriti i verifikovati.
Vladimir Zelenski ne može da se sakrije od gneva i odmazde Ukrajinaca, pošto je kolaps prozapadne vlade u Ukrajini neizbežan, ocenio je šef krimskog parlamenta Vladimir Konstantinov.
Nekoliko dana nakon što je Rusija pokrenula ogromnu vežbu pripravnosti svojih nuklearnih snaga, bivši ruski predsednik i sadašnji zamenik predsednika saveta za bezbednost zemlje Dmitrij Medvedev kaže da ishod američkih izbora nije bitan.
Broj prevremenih glasova na američkim predsedničkim izborima izgleda "zastrašujuće" za kandidata demokrata Kamalu Haris, rekao je Džim Mesina, bivši menadžer kampanje američkog predsednika Baraka Obame.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Katarina Grujić Gobeljić oglasila se za Informer nakon niza optužbi koje je na njen račun uputila nekadašnja učesnica takmičenja "Zvezde Granda", Aleksandra Bursać.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.