Oni PROPADAJU u TIŠINI! Šta je hronična BUBREŽNA SLABOST i zašto je VEOMA OPASNA?
Podeli vest
Bubrežna slabost nastupa sporo i postepeno, ali bez simptoma, a kad se oni pojave, bolest je već je u poodmakloj fazi, te je važno podsetiti na važnost ovog organa i načine da se sačuva njegovo zdravlje
Hronična bubrežna slabost (insuficijencija) predstavlja sindrom koji se razvija kao posledica različitih oboljenja bubrega. Nastupa sporo i postepeno, ali bez simptoma, a kad se oni pojave, bolest je već je u poodmakloj fazi. Na Svetski dan bubrega, koji se obeležava svakog drugog četvrtka u martu, profesor dr Rajko Hrvačević, internista nefrolog poliklinike "Inter tim", podseća na važnost ovog organa i načine da sačuvamo njegovo zdravlje.
Ječam je žitarica koja je slabo zastupljena u ishrani, a sa sobom nosi brojne benefite. Ona je bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidantima. Obiluje vitaminima B kompleksa, magnezijumom, manganom, selenom, cinkom...
07.03.2021
13:39
Uzrok nastanka
- Hroničnu bubrežnu slabost uzrokuju brojna oboljenja, uključujući različite upalne, metaboličke ili nasledne bolesti uključujući i autoimunske bolesti kao što su lupus ili sistemski vaskulitisi, kao i bolesti mokraćnih kanala, bešike i prostate, koje takođe mogu da dovedu do oštećenja bubrega. Ipak, danas ovu bolest najčešče uzrokuju povišen krvni pritisak i dijabetes melitus, posebno u razvijenim zemljama - kaže profesor dr Rajko Hrvačević.
Problem je što se ovo oboljenje, zbog nedostatka simptoma, uglavnom otkriva tek u poodmaklom stadijumu, kada jedino preostaju dijaliza ili transplantacija bubrega, dodaje profesor, a bolest bez jasnih simptoma može da traje nekoliko meseci, godina, pa čak i decenija.
Klinička slika
- Klinička slika zavisi od uzročnog oboljenja i stadijuma bolesti. U početku bolesnici mogu praktično da budu bez ikakvih simptoma, a da nešto nije u redu, otkriva se uglavnom putem laboratorijskih pretraga (patološki nalaz u mokraći, povišen serumski kreatinin i drugo). Nekada je prvi znak povišen krvni pritisak, pa je neophodno da svi pacijenti sa hipertenzijom budu podvrgnuti laboratorijskim pregledima i da se zavisno od nalaza jave na pregled nefrologa - savetuje dr Rajko Hrvačević.
Drugi simptomi uključuju učestalo mokrenje, mokrenje tokom noći, suvoću usta i pojačanu žeđ, kao i promene u količini i izgledu mokraće (bleda, penušava mokraća ili prisustvo krvi), slabinske bolove i otoke tela.
- U odmaklom stadijumu praktično nema organskog sistema u našem telu koji ne može da bude pogođen. Najčešće se javljaju zamor, gušenje, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, svrab kože i pojava kožnih krvarenja, sivožućkasta boja kože, otoci tela, poremećaji stanja svesti, iritabilnost, usporen misaoni tok, bolovi u kostima, grčevi u mišićima, gubitak libida i potencije, poremećaji menstrualnog ciklusa i drugo. Ukoliko se ne pristupi lečenju nekom od metoda za zamenu bubrežne funkcije (hemodijaliza, peritoneumska dijaliza ili transplantacija), bolest ima fatalan ishod - opominje naš sagovornik.
Dijagnoza
Jedini način da se bolest otkrije u začetku jeste da se urade pregledi krvi, mokraće i ultrasonografski pregled bubrega.
- Vrednosti uree i kreatinina pokazatelji su funkcije bubrega koji mogu da otkriju oboljenje, a zahvaljujući kolor dopler ehoangiografiji danas smo takođe u mogućnosti da procenjujemo cirkulaciju krvi u bubregu, što je od posebne važnosti kod ispitivanja uzroka povišenog krvnog pritiska, ali i za prognozu hroničnog oštećenja bubrega - napominje prof. dr Rajko Hrvačević.
- Rana dijagnoza ima veliki značaj, jer se primenom odgovarajućih terapijskih i dijetetskih mera progresija bubrežne slabosti može značajno usporiti, a ponekad i zaustaviti. Stoga se svim pacijentima koji imaju rizik za nastanak bolesti, a to su oni koji koji imaju šečernu bolest, povišen krvni pritisak, pacijenti sa porodičnim opterećenjem za bubrežne bolesti i oni u odmakloj životnoj dobi, savetuju godišnji pregledi - merenje krvnog pritiska, određivanje kreatinina u krvi i pregled mokraće, kao i ultrazvučni pregled bubrega i mokraćnog trakta - sugeriše naš sagovornik.
Promena stila života
Hronična bubrežna insuficijencija je uvek posledica drugih bolesti, te određene životne navike mogu da dovedu do nastanka primarne bolesti, dodaje dr Hrvačević.
- Dijabetičari moraju da kontrolišu bolest, da imaju dobru glikoregulaciju, hipertoničari da dobro kontrolišu pritisak. Za sve hronične bolesnike sa bubrežnom insuficijencijom važe opšte mere koje se odnose na ishranu. Bubrezima najviše smetaju belančevine životinjskog porekla, pre svega crveno meso, jer se pokazalo da ono dovodi do takozvane hiperfiltracije u glomerulima, malim filterima kojih ima po milion u svakom bubregu. Pacijenti treba da se hrane više belim mesom, a da ishrana bude bazirana na voću i povrću. Trebalo bi smanjiti unos soli i hranu sa konzervansima - poručuje profesor dr Rajko Hrvačević.
Korona slabi bubrege
Mada je kovid pre svega respiratorni sindrom, ovom bolešću mogu da budu zahvaćeni i drugi organi, kao što su bubrezi, srce, probavni trakt, krvni sudovi i nervni sistem.
- Kada je reč o tome šta korona tačno radi u ljudskom telu i bubrezima posebno, najčešće se dešava akutna bubrežna slabost, odnosno akutno zatajivanje bubrežne funkcije različitog stepena. Ona se javlja kod 27 odsto hospitalizovanih bolesnika i čak kod 75 odsto onih koji su umrli od kovida. S druge strane, kako bubrežni bolesnici, odnosno bolesnici koji se leče dijalizom i bolesnici sa transplantiranim bubregom, imaju veći rizik za težu kliničku sliku i nepovoljni tok i ishod bolesti (stopa smrtnosti je čak do 28 odsto), preventivne mere su od ogromne važnosti. Pacijenti koji se leče dijalizom treba da budu prioritetna grupa za vakcinaciju, dok za bolesnike sa transplantiranim bubregom još uvek nema nikakvih publikovanih iskustava, ali je stav svih većih udruženja nefrologa u svetu da i ove pacijente treba vakcinisati. U svakom slučaju, ovi pacijenti pre vakcinacije treba da se obavezno konsultuju sa nefrologom, a da posle vakcinacije budu podvrgnuti laboratorijskim i nefrološkim kontrolama - savetuje profesor dr Rajko Hrvačević.
10 ZNAKOVA kojima telo PORUČUJE da vam je SRCE SLABO! Obartite pažnju, dok NIJE KASNO!
ČUDESNI narodni NAPITAK! Pomaže kod DIJABETESA, snižava HOLESTEROL, ubrzava METABOLIZAM...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ječam je žitarica koja je slabo zastupljena u ishrani, a sa sobom nosi brojne benefite. Ona je bogata vlaknima, vitaminima, mineralima i antioksidantima. Obiluje vitaminima B kompleksa, magnezijumom, manganom, selenom, cinkom...
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Srpska opozicija danas je održala nasilne proteste širom Srbije, čime su građani bili sprečeni da obavljaju svoje dnevne obaveze i da se slobodno kreću!
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić obratila se iz Skupštine Srbije povodom nasilja koje je antisrpska opozicija izazvala širom Srbije i javno osudila ovakvo ponašanje.
Dragan Bjelogrlić se, dok su njegovi istomišljenici pravili haos po Beogradu i Srbiji, stajao sa strane ispod kišobrana, "drndao" telefon i ćaskao sa još nekoliko osoba!
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Sezona slava je uveliko počela, a običaji nalažu da se u goste ne ide praznih ruku. Kad krenete u kupovinu poklona za domaćine kod kojih idete na slavu, ne zaboravite da postoje stvari za koje se veruje da ne bi trebalo da ih poklanjate.
Naši najstariji sugrađani ponovo su se našli na meti prevaranata, a ovog puta u pitanju je prevara tokom kućne prezentacije u kojoj im prodaju besmislene proizvode za paprene iznose novca.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Posle skandala na utakmici Rumunija – tzv. Kosovo, gde su gostujući igrači napustili teren zbog skandiranja "Srbija, Srbija", UEFA je donela presudu koja je razbesnela domaćine.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Novoizabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp imenovao je danas bivšeg državnog tužioca Floride Pam Bondi za funkciju državnog tužioca SAD, preneo je Rojters.
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Pevač Aca Lukas istakao je da Aleksandri Prijović po uspehu trenutno na domaćoj estradi nema ravne, a tom prilikom ukazao je na navodno licemerje kada su u pitanju Lepa Brena i Svetlana Ceca Ražnatović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović pojavila se sinoć, 22. novembra, na slavi Bobe Živojinovića i Lepe Brene, a tom prilikom prošetala je nakit vredan čak 48.700 evra.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.