• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RTS/informer.rs

16.05.2021

17:57

U SUSRET LETU! Dermatolog otkriva sve RIZIKE koje nosi SUNČANJE, KOJE zaštitne KREME odabrati, kako PREPOZNATI MELANOM!

Ljubav

U SUSRET LETU! Dermatolog otkriva sve RIZIKE koje nosi SUNČANJE, KOJE zaštitne KREME odabrati, kako PREPOZNATI MELANOM!

Podeli vest

Koje rizike nosi sunčanje, kako ih izbeći, koje zaštitne kreme koristiti na pravilan način, ali i kako prepoznati rizičnu promenu na koži objašnjava prof. dr Danica Tiodorović, dermatolog iz KC Niš i koordinator Euromelanoma Srbija

Još malo pa nam stiže leto, a leti se obično govori o moru (uprkos koroni), vrućinama, o odmorima i o - melanomu. Ovo poslednje je veoma važno, jer se u našoj zemlji svake godine registuje 650 novi slučajeva raka kože. Koje rizike nosi sunčanje, kako ih izbeći, koje zaštitne kreme koristiti na pravilan način, ali i kako prepoznati rizičnu promenu na koži objašnjava prof. dr Danica Tiodorović, dermatolog iz KC Niš i koordinator Euromelanoma Srbija.

- Preskupa cena uživanja na suncu je veoma važna tema, a jedan od najčešćih rizika je pregorevanje u mlađem, pedijatrijskom uzrastu. Jedno od prvih pitanja koja postavljamo našim pacijentima kada se pojave sa nekom sumnjnivom promenom na koži jeste upravo koliko ste puta pregorevali i koliko puta ste pregorevali kad ste bili mali - kaže prof. dr Danica Tiodorović.

Foto: Shutterstock

Na sunčanje samo sa zaštitom

Opekotine u detinjstvu su opasne naročito u prvih šest meseci po rođenju kada još uvek nememo razvijenu prirodnu zaštitu kože poput odraslih, te se bebe u tom uzrastu ne smeju izlagati direktnom sunčevom zračenju, a najbolje do treće godine. Ipak, nakon šestog meseca se mogu koristiti zaštitne kreme, ali je bolje čuvati ih od sunca fizički, tj. boraviti s njima u hladu, stavljati im šeširiće, adekvatno ih oblačiti…  

Foto: Printscreen You Tube

Prof. dr Danica Tiodorović, dermatolog

Solarijum je prema rečima doktorke rizik za kancer kože broj jedan čak iako niste pregoreli, a zabluda je da je to neka vrsta pripreme za more, jer pruža tek minimalnu zaštitu poput faktora dva ili tri.

Kada je reč o tome koju kremu odabrati, odn. kog zaštitnog fakrora, doktorka odgovara…

- SPF ispod 30 se ne računa. Kremu treba naneti 15-30 minuta pre sunčanja u dovoljnoj količini što znači  što više, to bolje na svim izloženim regijama. Bez obzira na to šta piše na proizvodu, da li jeste ili nije vodootporan, sve kreme se skidaju u moru, bazenu, znojenjem… - naglašava prof. dr Danica Tiodorović.

Foto: Shutterstock

Solarijum je rizik za kancer kože broj jedan

Oznaka SPF 30-50 se odnosi na UVB zračenje, ali moramo birati o ne proizvode protiv UVA zračenja koje deluje na dublje delove kože, dodaje doktorka. Oba zračenja su kancerogena, dok UVA prolazi i kroz oblake i staklo…

Preporuka da se ne treba sunčati od 9-17 časova ili od 10-16 kada je jako sunce nije dovoljno pouzdana, već je bolje pratiti UV indeks, koji je kod nas je generalno visok od maja do kraja avgusta.

Tabela UV indeksa

1-2 nizak nivo

3-5 srednji nivo

6-7 visok nivo

8-10 veoma visok nivo

11+ ekstremno visok nivo

Foto: Pixabay

Pratite UV indeks zračenja

- Bezbedni ste samo kada je UV indeks nizak, u ostalim slučajevima zaštita je obavezna. Postoje i posebne protektivne tkanine od kojih se prave kupaći kostimi i majice, oni su još bolja UVB i UVA zaštita i ne bi bilo loše kupiti ih deci, posebno onim mališanima sa belim tenom i sa puno mladeža - savetuje prof. dr Danica Tiodorović.

Redovno treba raditi samopregled čitave kože jer je sami najbolje poznajemo, dodaje doktorka, i to sve regije uključujući dlanove, tabane, nokatne ploče, genitalnu regiju, sluzokožu, teme…

Foto: Shutterstock

Na svaku sumnjivu promenu se javite dermatologu

- Svaka promena čudnog izgleda, novi mladež posle 40-e ili 50-e godine života, čak i ako izgleda bezazleno, je razlog za posetu dermatologu. Mada se melanomi kod muškaraca najčešće javljaju na leđima, a kod žena na potkolenicama, ovo nije zlatno pravilo. Takođe melanom nije prisutan samo kod bele puti, već se javlja i kod kože tipa tri - pojašnjava prof. dr Danica Tiodorović.

Promene na mladežima

A - (asymmetry) asimetrija. Ako jedna polovina madeža izgleda drugačije, to je znak da bi madež mogao da bude kancerogen.

B - (borders) granica. Nepravilna, slabo definisana ili “zamagljena” granica madeža može biti znak nastanka melanoma.

C – (colour) boja. Jako tamni ili raznobojni madeži mogu takođe da budu riskantni.

D – (diameter) veličina. Madeži veći od gumice na olovci zahtevaju posebnu pažnju, iako i manji madeži mogu da budu kancerogeni.

E – (evolution) evolucija. Madež koji menja veličinu, oblik ili pak boju, definitivno je nužno pregledati.

MEDENI NAPITAK protiv raznih UPALA i INFEKCIJA! Reguliše PRITISAK, sagoreva MASTI, povećava ENERGIJU! /Recept/

ZELENE OČI su veoma retke i kriju jedan zdravstveni rizik!

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

OVO JE ISTINA, SNIMAK SVE DOKAZUJE! Pogledajte šta se dešavalo nekoliko sekundi pre nasilničkog napada Gorana Ješića na policiju! (VIDEO)
Politika

OVO JE ISTINA, SNIMAK SVE DOKAZUJE! Pogledajte šta se dešavalo nekoliko sekundi pre nasilničkog napada Gorana Ješića na policiju! (VIDEO)

Opozicionar i biši predsednik Inđije Goran Ješić fizički je napao policajce, što predstavlja krivično delo "napad na službeno lice". Tokom nasilnog i demolirajućeg protesta u utorak u Novom Sadu, demonstranti pod komandom opozicije gađali su srpsku policiju kamenicama, a nakon toga je Ješić fizički napao policajca, što je rezultiralo njegovim hapšenjem.

08.11.2024

11:12

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Svi se pitaju! Šta se dešava sa Zvezdinim reprezentativcem Srbije?!
Crvena zvezda

Svi se pitaju! Šta se dešava sa Zvezdinim reprezentativcem Srbije?!

Svako ko je ove sezone odgledao više od jedne utakmice Crvene zvezde pita se gde je i zašto nema prostora Ognjen Dobrić. Levoruko krilo je bilo van rotacija Janisa Sferopulosa i u pobedi nad Albom u četvrtak veče, a nije imao problema sa povredom. Prosek od dva poena za osam minuta na parketu po meču Evrolige je daleko ispod onoga što su "delije" od svog miljenika očekivale.

08.11.2024

10:20

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set