Jedno pitanje veštačkoj inteligenciji troši struje kao 100.000 domaćinstava! Da, dobro ste pročitali!
Podeli vest
Veštačka inteligencija ili sajt ChatGPT je danas jedna od najpopularnijih destinacija na internetu. Po procenama sa kraja 2024. godine, ovaj sajt je, sa skoro 5 milijardi poseta mesečno, globalno među deset najpopularnijih sajtova, u društvu sa Guglom, Instagramom, Vikipedijom i Jujtubom.
Izumitelj ovog popularnog četbota, kompanija OpenAI, prijavila je brojku od više od 300 miliona korisnika nedeljno.
Do razvoda, zakonskog prekida braka, dolazi iz mnogo razloga, on može biti izazovan za obe strane i može imati jak uticaj na fizičko i mentalno zdravlje nekadašnjih supružnika. Izraelske naučnice proučile su 100.000 ljudi iz 55 zemalja i otkrile da je razvod moguće predvideti i to praćenjem društvenih (kulturnih) i pesonalnih vrednosti.
Senescentne ćelije pokreću proces starenja tela i naučnici razvijaju tretmane za njihovo uništavanje, što može dovesti do revolucije u modernoj medicini.
13.02.2025
08:05
Za ogroman broj korisnika, ChatGPT je jedna virtuelna, besplatna, anonimna i uvek dostupna „draga Saveta”, jedno parče naprednog softvera čija je infrastruktura daleka i nevidljiva, pa o njoj verovatno i ne razmišljamo previše, prenosi Klima 101. Ali trebalo bi. Jedna procena kaže da ChatGPT već koristi oko 3 gigavat-časova struje dnevno, otprilike jednako struje kao i 100.000 domaćinstava. Ovaj broj će bez pogovora rasti u budućnosti, sa porastom broja korisnika.
Priča je, naravno, šira od toga. Kako mi kao obični korisnici koristimo četbotove je samo vrh ledenog brega. Veštačka inteligencija zasnovana na savremenim modelima mašinskog učenja je globalna industrija u fazi buma, jedna „trka u naoružanju” između vodećih tehnoloških kompanija sveta.
Istraživanje pokazuje kako mozak uči da obuzdava instinktivne reakcije straha, ukazujući na nove potencijalne mete tretmana za posttraumatski stres i anksioznost.
Trenutna podela sveta po kontinentima je privremena, pokazuju najnovija istraživanja, a naučnici objašnjavaju koji sve faktori bi morali da se poklope da bi se tako nešto dogodilo.
11.02.2025
14:09
Za potrebe ove trke ubrzano se razvija neophodna fizička infrastruktura u vidu džinovskih data centara, fabrika čipova, transportnih lanaca, energetskih mreža, skladišta...
Za potrebe veštačke inteligencije razvija se „najveći infrastrukturni projekat u istoriji čovečanstva”
Već se nazire osnovni problem u razumevanju ove „AI revolucije” – kako da je sagledamo, da probamo da razumemo njenu skalu?
Da bi približili temu široj publici, autori širom sveta trude se da je smeste upravo u perspektivu običnog korisnika, pa dobijamo poređenja kao što je ovo: jedan upit četbotu je 10 puta energetski zahtevniji od istog upita u „klasičan” internet pretraživač.
Ili: za obradu jednog jedinog zahteva, AI četbot koristi istu količinu struje kao i jedna sijalica koja gori 20 minuta.
Sa jedne strane, ovo jesu korisni uvidi. Treba da razumemo da i najjednostavnija upotreba veštačke inteligencije – na primer, upit ChatGPT-ju da vam „smisli” obrok od namirnica koje mu izlistate iz frižidera – podrazumeva kompleksne komputacije, odnosno fizički rad nekog dalekog čipa koji za to utroši određenu količinu energije.
Ali ovakva „približavanja” takođe mogu da nas navedu na pogrešnu pretpostavku: da su tu te naše, prozaične upotrebe četbotova ključan deo priče. A nisu.
Ne ulažu se, drugim rečima, džinovske svote u proizvodne lance i data centre kako bi se zadovoljile potrebe đaka koji koriste četbotove za pisanje domaćih zadataka. Ulaže se da bi se zauzelo vodeće mesto u pretpostavljenoj budućnosti u kojoj će veštačka inteligencija biti nezaobilazan deo globalnog tržišta.
Majkrosoft, jedan od najvećih investitora u OpenAI, planira da uloži čak više od 50 milijardi dolara godišnje u nove data centre kako bi zadovoljili infrastrukturne potrebe AI revolucije. Jedan analitičar je ovo nazvao „najvećim infrastrukturnim projektom u istoriji čovečanstva”.
Procena analitičara banke GoldmanSachs je da će, usled intenzivnog rasta broja data centara koji su neophodni za funkcionisanje „veštačke inteligencije”, do 2030. godine data centri činiti čak 8% ukupne potrošnje struje u SAD. Trenutno je njihov udeo oko 3%.
Foto: Shutterstock
Svakim svojim korakom, AI revolucija pravi pritisak na energetiku – a samim tim, i na emisije gasova staklene bašte i posledično, na klimatske promene.
U svom izveštaju o održivom poslovanju iz 2024. godine, Majkrosoft je zabeležio porast emisija gasova staklene bašte za 29,1% od 2020. godine. Najveći porast dogodio se 2023. godine.
Kako piše u izveštaju, „infrastruktura i električna energija potrebna za AI tehnologije stvaraju nove izazove za ispunjivanje ciljeva održivog razvoja u čitavom tehnološkom sektoru”.
Sličnu sliku nudi i Gugl, koji je 2023. zabeležio porast emisija gasova staklene bašte za 13% u odnosu na 2022, a za čak 48% u odnosu na 2019. godinu.
„To je zato što je rast potrošnje struje naših data centara brži od naše sposobnosti da ostvarimo projekte obnovljivih izvora energije”, piše u izveštaju ovog tehnološkog giganta.
Usled velikih energetskih zahteva, data centri za AI već su usporili zatvaranje termoelektrana
Za razliku od „običnih” ljudskih potreba i načina na koji se energija troši i kontroliše u domaćinstvima, data centri rade neprekidno i potreban im je stalni izvor struje.
Foto: Shuterstock
Kako navode eksperti, pravilna upotreba solara i vetra uz skladištenje (baterije) može da obezbedi oko 80% potražnje data centara, ali „nekakva dodatna baza je neophodna da ispuni neprekidne energetske zahteve”.
Potencijalno rešenje je nuklearna energija, koja je izrazito stabilan izvor energije, ali tu nastaje drugi problem – nove instalacije treba da budu izrazito brze, što je za nuklearnu energiju nemoguće, pa se kao navodno „čisto” a brzo rešenje nameće gas.
Analiza koju je ponudila energetska konsultantska kuća Argus kaže da će budućnost energetske infrastrukture za data centre činiti prvo elektrane na gas, koje se brzo mogu osposobiti za rad, a zatim nuklearna energija posle 2030. godine.
Ali to su sve, grubo rečeno, idealni uslovi. Kao što se može videti iz izveštaja vodećih tehnoloških giganata, energetske potrebe već imaju opipljiv uticaj na karbonski otisak AI industrije, a konkretnih primera je sve više.
U Omahi, najvećem gradu u američkoj državi Nebraski, 2023. godine je obustavljeno zatvaranje termoelektrane stare preko 70 godina – nešto nalik našoj „Kolubari A” u Velikim Crljenima – zbog toga što grad nije mogao da priušti smanjenje instalisanih kapaciteta. Naime, u grad su bili došli Gugl i Meta, lukrativni klijenti, sa zahtevnim data centrima.
Sve ovo treba posmatrati u kontekstu aktuelnih politika u SAD, u zemlji u kojoj je nova administracija gurnula brzi razvoj veštačke inteligencije u prvi plan, dok sa druge strane obustavlja finansiranje projekata istraživanja klimatskih promena i razvoja niskougljeničkih industrija.
Za hlađenje hardvera – 10.000 olimpijskih bazena vode za godinu dana
Nije problem samo u struji, već i u vodi. Jedna grupa naučnika sa Univerziteta u Kaliforniji pokušala je da proceni koliko AI industrija konzumira vode, pre svega kroz hlađenje data centara i servera.
Po ovoj studiji, Gugl je samo za potrebe hlađenja svojih data centara u 2023. godini potrošio 23 milijarde litara vode.
Poređenja radi, olimpijski bazen tipično sadrži oko 2,5 miliona litara vode – što znači da je samo Gugl, samo za neposredno hlađenje svojih data centara, i to samo 2023. godine, potrošio 10.000 olimpijskih bazena vode.
Drugim rečima, nije samo gladna – AI revolucija je i žedna. Procena studije iz Kalifornije kaže da će AI industrija za par godina trošiti vode kao i jedna država veličine Danske. I to bilo kakve vode: to mora biti čista voda iz slatkovodnih izvora, kao voda za piće, kako prilikom hlađenja ne bi oštetila osetljivu opremu.
Ali nijedna nepoznata u ovoj jednačini nije stabilna. Žeđ AI industrije će rasti, a paralelno sa njom će u budućnosti rasti i rizik od nedostataka vode usled klimatskih promena.
Rešenja je puno. Data centri se mogu graditi u regionima sa razvijenim kapacitetima obnovljivih izvora, a njihova potrošnja se može donekle kontrolisati – u zavisnosti opet od toga gde su izgrađeni, i da li se koriste okolni uslovi na optimalan način. Jedan takav predlog jeste da se „trening” AI modela vrši noću, što može smanjiti potrebe za hlađenjem.
Foto: Shutterstock
Međutim, naravno da stvar nije samo u postojanju rešenja, već u tome da li će ona biti iskorišćena. Kada je industrija u bumu, kao što AI industrija jeste već par godina, kapital ne traži najodrživija, već najisplativija rešenja.
Jedan primer je Feniks, glavni grad američke države Arizone. Gledano sa strane, ova pustinjska metropola sa skoro 5 miliona stanovnika u široj gradskoj zoni, gde sve češće suše ugrožavaju vodosnabdevanje, ne deluje kao „pametno” mesto za razvoj ovako žedne industrije.
Ali usled dostupnosti zemlje, relativno stabilne elektroenergetske mreže i prisutnih subvencija za investitore, Feniks je danas bukvalno okružen data centrima. Primera radi, Majkrosoft trenutno razvija svoj džinovski kompleks data centara u blizini grada na površini od oko 180 hektara, nakon što je na isto mesto već smestio jednu od baza za Azure, svoj cloud servis.
Usled brige za održivost gradske infrastrukture, a pre svega vodosnabdevanja, Feniks je krajem prošle godine usvojio prva pravila u pokušaju da zauzda nekontrolisanu gradnju data centara. Da li isto čeka i druge gradske i lokalne uprave, širom sveta?
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Do razvoda, zakonskog prekida braka, dolazi iz mnogo razloga, on može biti izazovan za obe strane i može imati jak uticaj na fizičko i mentalno zdravlje nekadašnjih supružnika. Izraelske naučnice proučile su 100.000 ljudi iz 55 zemalja i otkrile da je razvod moguće predvideti i to praćenjem društvenih (kulturnih) i pesonalnih vrednosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je Amerikancima koji prate vesti o situaciji u Srbiji da CNN govori protiv njega na isti način kako je to činio i protiv predsednika SAD Donalda Trampa.
Redakcija portala Informer.rs došla je u posed snimka sa sigurnosnih kamera na kom se vidi muška osoba kako užurbano trči, a policija veruje da je reč o Jovanu Miletiću, sinu Miše Miletića, koji je večeras upucao Bojana Mihajlovića u Odžacima.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević poručio je da država pod hitno mora da reaguje nakon što je obelodanjena vest da je vođa protesta u Odžacima upucao čoveka samo zato što je simpatizer Srpske napredne stranke.
Poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije i poznati beogradski advokat Vladimir Đukanović upozorio je blokadere koji mesecima terorišu Srbiju da je "dara prevršila meru" i da će većinska Srbija biti prinuđena da se samoorganizovano brani od terora kakkav je viđen u Nišu i drugim mestima u Srbiji.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijske ispostave za bezbednost na rekama, izvukli su danas ženski leš najverovatnije starosti oko deset godina, iz reke Save.
Selektor srpske reprezentacije, Dragan Stojković, imaće mnogo lakši posao pri odabiru startnih 11 fudbalera za revanš meč baraža Lige nacija sa Austrijom u nedelju (18.00, RTS 1, Arena premijum 1) pošto su se posle jednog meča suspenzije vratili čak četvorica fudbalera.
Za Partizan sam uvek tu. Ova utakmica je dokaz tome. Letošnji klub je dokaz. U raznim formama ću uvek biti tu, poručio je emotivni Marko Nikolić nakon pobede nad Partizanom sa ekipom CSKA u prijateljskoj utakmici odigranoj u Humskoj (2:1).
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu i ministar odbrane Izrael Kac naložili su Izraelskim odbrambenim snagama (IDF) da izvrše drugi talas vazdušnih napada na libansku militantnu grupu Hezbolah u Libanu, saopštila je danas Kacova kancelarija.
Donald Tramp u nedavnom intervjuu za "Foks njuz" pohvalio je svog sina Barona (19), ističući njegovu, kako je rekao, „neverovatnu sposobnost za tehnologiju“, te kao primer naveo da Baron samostalno može da upali svoj laptop.
Velika Britanija razmatra mogućnost da migrante kojima je odbijen azil pošalje u balkanske zemlje - Albaniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju, objavio je "Tajms" pozivajući se na izvore u britanskoj vladi.
Vesna Zmijanac operisana je pre dve godine u Kliničkom centru Srbije, kada joj je ugrađen bajpas. Sada je njena ćerka Nikolija otkrila kako se pevačica ponašala nakon zahvata.
Pevačica Goca Tržan uživa u braku sa Rašom Novakovićem, a jednom prilikom je otkrila da je njegovo zdravstveno stanje bilo do te mere narušeno da nije mogao da svira.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar