U Beogradu je preminuo akademik, istoričar i nekadašnji dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Mihailo Vojvodić, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU).
Vojvodić je rođen na Cetinju, 27. oktobra 1938. godine, a diplomirao je na Grupi za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu 1960. godine.
Jedan od simbola starog Kragujevca, čuvena Kolonska kapija, osvežena je konzervatorskim radovima a izgled se nije promenio otkad je tu postavljena pre više od jednog veka.
Minami Hošino (28) prevalila je 9.300 kilometara i pre nekoliko meseci stigla iz Japana u Srbiju! Ona je volonterka u Turističkoj organizaciji Loznice i osim što sama uči o Srbiji, upoznaje i Srbe sa kulturom i istorijom svoje rodne zemlje...
23.03.2025
15:29
Na istom fakultetu je magistrirao četiri godine kasnije, a doktorsku disertaciju "Skadarska kriza 1913. godine" odbranio je 1966. godine. Akademsku 1964/65. godinu proveo je na specijalizaciji u Francuskoj.
Za asistenta na Katedri za opštu istoriju novog veka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu izabran je 1961. godine.
Vozači koji redovno koriste pružni prelaz i deo puta između Iđoša i Ade, konačno mogu da odahnu!
23.03.2025
12:32
Na matičnom fakultetu prošao je sva univerzitetska zvanja, a za redovnog profesora izabran je 1980. godine.
Bio je šef Katedre za opštu istoriju novog veka, upravnik Odeljenja za istoriju od 1988. do 1990. i dekan od 1998. do 2000.
Bio je i naučni sekretar Jugoslovenskog nacionalnog komiteta za istorijske nauke i predsednik rukovodećih odnosno naučnih veća na Univerzitetu u Beogradu, Istorijskom muzeju Srbije i Istorijskom institutu Crne Gore.
Foto: sanu
Polje njegovog naučnog interesovanja obuhvatalo je opštu i nacionalnu istoriju novog veka, posebno razvitak Istočnog pitanja, međunarodne odnose Srbije i politiku velikih sila na Balkanu.
Kao i svoju doktorsku tezu, veliki broj radova posvetio je tematici balkanskih ratova. Za dopisnog člana SANU izabran je 2009. godine, a za redovnog 2015.
U okviru SANU obavljao je dužnost sekretara Odeljenja istorijskih nauka od 2016. do 2024., bio je član Odbora za proučavanje nastanka Kraljevine SHS od 1914. do 1918. Odbora za istoriju XIX veka, Odbora za istoriju XX veka, Odbora za istoriju srpsko-ruskih odnosa i Vardarskog odbora.
U SANU je bio i član Upravnog odbora Fonda i predsednik Upravnog odbora Balkanološkog instituta.
Za svoj naučni rad dobio je brojna priznanja, među kojima i Nagrada Vukove zadužbine za nauku (2012), Nagrada "Vladmir Ćorović" (2012) i Povelju Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
- Kao istoričar izuzetnih istraživačkih kvaliteta obradio je mnoge važne teme vezane za opštu i nacionalnu istoriju. Svojim naučnim i pedagoškim radom ostavio je neizbrisiv trag u razvoju naše istorijske nauke. Njegov odlazak veliki je gubitak za Srpsku akademiju nauka i umetnosti i sveukupno srpsko društvo, nauku i kulturu, saopštili su iz SANU.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Jedan od simbola starog Kragujevca, čuvena Kolonska kapija, osvežena je konzervatorskim radovima a izgled se nije promenio otkad je tu postavljena pre više od jednog veka.
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Temeljna istraga Bezbednosno informativne agencije koja je na osnovu pouzdanih operativnih saznanja i rada otkrila da iza sabotaže na kanalu Ibar –Lepenac stoji organizovana kriminalna grupa pripadnika takozvane kosovske policije, na čijem je čelu Mehmet Terbunja, zvani „Meho“, potvrdila je ono o čemu je Beograd u više navrata javno upozoravao i postavljao otvorena pitanja međunarodnoj javnosti, ali i Prištini.
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov odgovorio je Veranu Matiću na prozivke vezane za REM i poručio da on više nikad neće upravljati medijima u Srbiji.
Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut danas se u Vladi Srbije sastao sa rektorom Beogradskog univerziteta prof. dr Vladanom Đokićem, a novi sastanak je zakazan za sutra.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić reagovala je na najnovije uvrede koje je vođa opozicije, tajkun Dragan Đilas uputio na račun predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv trojice okrivljenih zbog postojanja opravdane sumnje da su 26. februara 2025. godine neovlašćeno, radi prodaje držali različite vrste narkotika.
Trener Partizana, Srđan Blagojević, je uoči meča 32. kola Superlige Sribje protiv OFK Beograda održao konferenciju, a glavna tema je bila odluka da se Nemanja Nikolić i Đorđe Jovanović sklone iz tima.
Evropska fudbalska unija (UEFA) raspodelila je 233 miliona evra na ukupno 901 klub kroz program beneficija za učešće igrača u reprezentativnim takmičenjima u periodu od 2020. do 2024. godine.
Predrag Mijatović, član Privremenog radnog tela Partizana, zadužen za fudbal, nada se da će veliki klubovi i naše fudbalere plaćati 40 miliona evra, a bez dlake na jeziku je rekao da su u Partizanu stvari bile daleko od legalnih.
Crvena zvezda je na dobrom putu da posle Miloša Veljkovića dovede još jednog štopera pred kvalifikacije za Ligu šampiona, a radi se o defanzivcu Šturma iz Graca Gregoriju Vitrihu (30).
Očekuje nas neizvesna završnica ABA lige, ali verujem da je Budućnost favorit zbog prednosti domaćeg terena, poručuje Slobodan Klipa (64) u razgovoru za Informer! Sjajni stručnjak, poznat po odličnom radu sa mlađim selekcijama Crvene zvezde i FMP-a, analizirao je trenutnu situaciju na Jadranu i istakao sastav iz Podgorice kao glavnog kandidata za tron regiona.
Francuski predsednik Emanuel Makron razmatra raspuštanje parlamenta na jesen radi održavanja vanrednih izbora, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvor.
Najmanje 27 ljudi je poginulo, a 12 povređeno u terorističkom napadu u severnom indijskom regionu Džamu i Kašmir, javila je televizija Njuz18, pozivajući se na policijske izvore.
Američki televizijski kanal CNN objavio je portret koji je ruski predsednik Vladimir Putin poklonio američkom predsedniku Donaldu Trampu u martu. Prikazuje američkog predsednika nakon pokušaja atentata. Autor poklona bio je Narodni umetnik Ruske Federacije Nikas Safronov.
Irski novinar Čej Bouz izrazio je ogorčenje na mreži X zbog, kako tvrdi, privilegovanog položaja ukrajinskih izbeglica u njegovoj zemlji, navodeći da se mnogi od njih voze u skupocenim automobilima koje im država besplatno servisira.
Gradonačelnik Lankastera u Kaliforniji, republikanac Reks Paris, izazvao je burne reakcije u javnosti nakon što je predložio da se beskućnicima deli besplatan fentanil – kao navodno rešenje za problem beskućništva u gradu.
Na pozornici Plave dvorane Sava centra danas je priređeno ekskluzivno izvođenje tri partiture iz čuvenog brodvejskog i vestendovskog mjuzikla "Fantom iz opere", koji večeras ima premijeru u Beogradu.
U Srbiji se sve češće rađaju deca sa imenima koja odskaču od tradicionalnih. Pored uobičajenih imena kao što su Nikola, Marija, Dragan ili Jelena, roditelji sve više biraju originalna i jedinstvena imena, često inspirisana ličnim ukusom, mitologijom, prirodom, pa čak i popularnim serijama.
Štetočine su čest problem svakog baštovana od vaši i puževa do glodara, mogu ozbiljno oštetiti biljke ako se ne uoče na vreme. Međutim, efikasno rešenje je sadnja belog luka koji ih eliminiše.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar