• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RINA

30.10.2019

11:05

(VIDEO/FOTO) OVO JE NAJSTARIJA HIDROCENTRALA U EVROPI! Niko nije verovao u proročanstvo Tarabića DA ĆE IZ ĐETINJE IZAĆI SVETLOST!

Srbija

(VIDEO/FOTO) OVO JE NAJSTARIJA HIDROCENTRALA U EVROPI! Niko nije verovao u proročanstvo Tarabića DA ĆE IZ ĐETINJE IZAĆI SVETLOST!

Podeli vest

Retko ko je poverovao proročanstvu Tarabića kad su u junu mesecu 1868. godine rekli da će iz reke Đetinje izaći svetlost. Samo posle 32 godine, njihove prognoze su se obistinile i u Užicu je napravljena prva hidrocentrala u Evropi, i to po Teslinim principima polifaznih struja

- Odluka o izgradnji hidroelktrane potekla je od akcionara takačke fabrike kojima je bio potreban jeftin, a siguran izvor energije. U sprovođenju njihovih namera, pomogao ima je ugledni profesor Đorđe Stanojević koji je zaključio da u ovoj reci ima dovoljno vodene snage za proizvodnju električne energije - rekla je za RINU, kustos muzeja u Užicu, Zagorka Milićević.

Odluka o ovom poduhvatu stigla je vrlo brzo do Obrenovića koji su podržali gradnju, a kralj Aleksandar postavio je kamen temeljac u maju mesecu 1899. godine. Đorđe Stanojević imao je zadatak da nabavi opremu za ovu hidreletranu.

Foto: RINA

- Nabavio je simensove turbine i generatore. Oprema je iz Pešte i Beča vozom stigla do Kragujevca, a kako Užice u to vreme nije imalo prugu, oprema je prebačena na drvena kola koja su vukla šest pari volova. Tako je ovaj karavan putovao mesecima, a brojni Srbi su milili da je u pitanju seoba naroda - priča Zagorka.

Kad je oprema na volovima stigla, Ere nisu časile časa i odmmah su krenuli u izgradnju i potrudili se da u znak zahvalnosti hidroelktrana bude otvorena 02. avgusta, na rođendan kralja Aleksandra Obrenovića.

Foto: RINA

Zagorka Milićević, kustos muzeja u Užicu

- Mali broj Užičana je smeo uopšte da prisustvuje otvaranju, jer nije im bilo jasno, kako to struja i voda mogu da se spoje, da žica prođe kroz tavan, a da kuća ne eksplodira. Mislili su da će doći do neke velike eksplozije - rekla je Zagorka.

Prva struja proizvedena prepodne koristila se za potrebe tkačke fabrike, a poslepodne za oosvetljivanje grada, pojednih kafana, dućana i mehana, a plaćala se po sijalici.

Foto: RINA

Hidroelktrana pod gradom radila je do 1973. godine, ali oprema je i danas nakon 120 godina ostala ispravna i sačuvana. Brojne strane delegacije i amabasadori nisu zaobišle ovaj svojevrsan spomenik, koji predstavlja jedan od najveći turistčkih potencijala Užica.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Smrad

pre 5 godina

Šta bre lažete kad je najstarija elektrana u Evropi ona na reci Krki. 1895 godine, puštena u rad dva dana posle prve elektrane na Nijagari

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set