• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: RINA

28.04.2020

07:57

NE MORAJU DA BUDU CRVENE DA BI DONELE OZBILJNE PARE! Žuta sorta malina - veći prinos i bolja zarada (FOTO)

Srbija

NE MORAJU DA BUDU CRVENE DA BI DONELE OZBILJNE PARE! Žuta sorta malina - veći prinos i bolja zarada (FOTO)

Podeli vest

Širom zapadne Srbije malinjaci su spremni za ovogodišnju sezonu. Od crvenog zlata živi hiljade srpskih porodica, a brojni su oni koji su odlučili svoju proizvodnju da unaprede biranjem različitih sorti, a žuta malina po svojim kvalifikacijama pokazala se mnogo bolja od obične

- Žuta malina je remotantna sorta maline, srednje krupnih plodova i u nižim predelima Srbije na branje stiže oko 15. jula, a u višim oko 25. jula. Plodovi su pogodni za prodaju u svežem stanju na domaćem tržištu i može se koristiti za zamrzavanje. Ono što je čini različitom od ostalih sorti maline jeste nešto viša cena, a manji troškovi proizvodnje. Berba ove sorte traje dva do tri meseca - kaže za RINU, Nikola Radovanović, iz ivanjičkog sela Radaljevo, koji već godinama proizvodi sadnice žute maline.

Foto: RINA

Kada je reč o kakarkteristikama ove sorte maline Nikola dodaje da je odlično tolerantna na bolesti i osetljiva na botritis pa se sadnja preporučuje do 1.000 m nadmorske visine.

Prilikom odluke da podignete zasade žute maline , proizvođačima se savetuje da se opredele za sertifikovani sadni materijal koji će im, pored kvaliteta i visokog prinosa, omogućiti da iskoriste subvencije resornog Ministarstva

- Moja preporuka je da proizvođači pre zasnivanja zasada žute maline osiguraju tržište. Mi otkupljujemo od naših kooperanata žutu malinu koju prerađujemo u vina i slatko. Tražimo kooperante i sa njima sarađujemo tokom celog procesa proizvodnje, redovno im šaljemo sms poruke šta i kada treba da primene u svojim zasadima i na raspolaganju smo im za svaki vid pomoći kako bi se edukovali u sopstvenoj proizvodnji - naglašava Radovanović.

Foto: RINA

Sadnice žute maline sve su traženije na domaćem tržištu, a ono što će proizvođače dodatno obradovati jeste da plod ove žute maline  u Srbiji za sveže tržište dostiže cenu od 2,5 evra po kilogramu, a što se tiče otkupa za industriju, cena je uvek u rangu sa ostalim sortama maline koje se otkupljuju za industriju ili za oko 10 do 15 odsto veća.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set