• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: V.N.

17.12.2020

17:59

POLJOPRIVREDA SE ISPLATI VIŠE OD MUZIKE: Evo kako je muzičar Vladimir započeo proizvodnju ulja /FOTO/VIDEO/

Srbija

POLJOPRIVREDA SE ISPLATI VIŠE OD MUZIKE: Evo kako je muzičar Vladimir započeo proizvodnju ulja /FOTO/VIDEO/

Podeli vest

Vladimir Krstonošić (41), muzičar iz Kikinde, umetnost je zamenio proizvodnjom hladno ceđenog ulja.

Za novu delatnost dobio je poljoprivrednu subvenciju od lokalne samouprave u iznosu od 150 hiljada dinara, dok je ostatak sam finansirao za kupovinu mašine vredne 280 hiljada dinara.
„Ništa bez poljoprivrede“, kaže Vladimir koji je tokom decembra u okviru Poljoprivrednog gazdinstva

Krstonošić pokrenuo proizvodnju hladno ceđenog ulja. Profesor tambure u Osnovnoj muzičkoj školi „Slobodan Malbaški“, napustio je predavanja po isteku ugovora na određeno vreme i ozbiljno se preorijentisao na rad u očevom gazdinstvu kojem je i ranije pomagao.

Foto: V.N.

 

Zahtev za podsticaj poljoprivredneproizvodnje podneo je letos, novembra je dobio sredstva, a hladan mlaz ulja već curi iz mašine koju je kupio u Senti, gde je prošao obuku za njenim rukovanjem.

-Deset godina sam maštao da pokrenem proizvodnju hladno ceđenog ulja, jer imam sopstvenu
proizvodnju biljaka uljarica, tako da nam je veći obim prozvodnje dobro došao. Ceo iznos za mašinu
nismo mogli sami da priuštimo, a pomoć lokalne samouprave nam je zaista bila od koristi, jer
naredne godine treba da zasnujemo primarnu proizvodnju uljarica i žitarica kojima hranimo stoku-
priča Vladimir.

U ponudi su četiri vrste hladnoceđenog ulja: sincokretovo, uljana repica, ulje konoplje i laneno.

Foto: V.N.

 

- Kod hladno ceđenih nerafinisanih ulja je problem što ne mogu odmah po proizvodnji da se isporuče tržištu. Neophodno je da se mehanički prečiste i filtriraju. Proizvode planiramo da plasiramo na lokalno tržište u rinfuzu od jednog litra, osim ulja konoplje, koje je skupo zbog semena.

Da ne bude zabune, to nije konoplja koja ima visok sadržaj THC, već se seme potpuno legalno kupuje. Proizvodi ga „NS seme“, sa niskim sadržajem THC, u pitanju je evropska industrijska konoplja-objašnjava Krstonošić.

- Cene će biti tržišne, litar suncokretovog ulja koštaće 190 dinara, uljane repice nešto više, zbog razlike u ceni sirovine, preko 200 dinara, a konopljino ulje plasiraće se u manjim količinama od 250 mililitra i koštaće između 500 i 600 dinara. Za laneno ulje tek treba da odredimo cenu-kaže naš sagovornik.

Foto: V.N.

 

Poljoprivredno gazdinstvo Krstonošić se bavi svaštarenjem, a praksa im je pokazala da na tržište izađu sa finalnim proizvodom koji dobijaju na oko 13 jutara zemlje. Pored biljaka uljarica i žitarica, proizvode povrće, krompir, cveklu, ludaju, crni luk.

Zbog epidemiološke situacije, Vladimir već duže ne svira sa svojim bendom „Lambada“ u kojem je, kaže, najstariji, a budućnost vidi u poljoprivredi.

- Poljoprivreda je najizvesnija i najsigurnija. Kao muzičar imam veću zaradu po satu kada nastupam u ugostiteljskim objektima, ali to je vrlo neizvesno, pogotovo danas-dodaje Vladimir. Krstonošići drže i sedam koza, od kojih prpizvode mleko, različite vrste sireva i surutku koja je dosta tražena. U planu im je i gajenje autohtone rase svinja kako bi utrošili netržišne viškove povrtarske proizvodnje.

Foto: V.N.

 
Volontirao u dezinfekciji grada

U akciji dezinfekcije javnih površina, Vladimir Krstonošić je bio jedan od brojnih poljoprivrednika
volontera koji su tom prilikom koristili svoju mehanizaciju i gorivo, pomažući u borbi protiv virusa
korona.

Stiglo 500 zahteva

Ove godine za subvencije poljoprivredne proizvodnje pristiglo je blizu 500 zahteva, za šta je lokalna samouprava opredelila 20 miliona dinara, rekao je Dalibor Oličkov iz Odseka za poljoprivredu, mere i ruralni razvoj.

Foto: V.N.

 

- Od 500 zahteva, 17 koji su pristigli nakon roka ili su imali manjak dokumentacije, nije odobreno. Za narednu godinu zbog posledica korona virusa sredstva su malo revidirana, ali će sve subvencije od kojih su neke i nove, biti pokrivene. Budžet smo uspeli da prilagodimo za mere namenjene poljoprivredi, kao i do sada-istakao je Oličkov.



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Dok je postajao najbogatiji čovek u zemlji, Beograd i Srbija su gladovali!! Đilasovu bahatost nijedan normalan čovek ne može da razume
STRAŠNE MALVERZACIJE

Dok je postajao najbogatiji čovek u zemlji, Beograd i Srbija su gladovali!! Đilasovu bahatost nijedan normalan čovek ne može da razume

Tajkun i lider hejterske opozicije Dragan Đilas svesno je prekršio zakon u vezi sa izgradnjom Mosta na Adi i potrošio ogromne svote novca građana. Prema informacijama koje je Informer objavio, Đilas je uložio skoro 10 miliona evra, naravno, narodnih para, kako bi most bio otvoren pred izbore, a sve u cilju lične promocije i marketinškog poteza za Novu godinu.

08.11.2024

15:18

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set