• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: rts

23.06.2021

07:33

Ono što se vekovima naslućivalo nedavno je otkriveno: Arheolozi kod Bojnika u utrobi brda našli NEVEROVATNE PREDMETE

printscreen RTS

Srbija

Ono što se vekovima naslućivalo nedavno je otkriveno: Arheolozi kod Bojnika u utrobi brda našli NEVEROVATNE PREDMETE

Podeli vest

Nakon dvomesečnog istraživanja, arheolozi leskovačkog Narodnog muzeja napravili su mapu lokaliteta na području opštine Bojnik. Evidentirano je 146 arheoloških nalazišta, od čega 66 novootkrivenih. Rezultate projekta predstavili su u monografiji i filmu.

U svakom od 39 sela bojničke opštine arheologe je dočekala zanimljiva priča. Na svakom koraku tragovi naselja, crkava, utvrđenja iz praistorije, rimskog, ranovizantijskog i perioda srednjeg veka. 

Figurine pronađene u selu Mijajlici stare su 7.000 godina. 

Vinčanska kultura

„Najviše ima neolitskih lokaliteta i to iz mlađeg neolita. U pitanju je vinčanska kultura, vinčanska kulturna grupa. Mi smo iz tog perioda naišli na jedan potpuno novi lokalitet. U pitanju je lokalitet na imanju Vasića u selu Mijajlici", objasnio je kustos, arheolog Vladimir Stevanović.

Ono što se vekovima naslućivalo nedavno je otkriveno.

Utvrđenje Mali kamen iz 6. veka, jedan od vrhova Radana na 1.000 metara nadmorske visine leskovačkim arheolozima donosi nova saznanja.

Foto: printscreen RTS

Otkrića u Blacu

„Na teritoriji opštine Bojnik nalazi se izvorište, odnosno kaptaža za akvadukt kao i jedan deo kanala kojim je voda sprovođena do Caričinog grada", dodala je kustos, arheolog Julijana Pešić.

Oblast Puste reke prvi put se pominje u spisima u 12. veku pod nazivom Župa reke.

Pripadala je Stefanu Nemanji. Na oranicama, pored puta iz utrobe brda izranjaju ostaci 24 srednjovekovna naselja.

Gusto naseljena oblast

„Na osnovu keramičkih nalaza, bronzanog prstenja, vrhova kopalja kao i ostataka samih sakralnih objekata, to govori o gustoj naseljenosti ovih oblasti pre svega planinskih", kaže kustos, arheolog Smilja Jović.

Foto: printscreen RTS

 

Rezultati dvomesečnog rada na terenu pretočeni su u monografiju i dokumentarni film.

„Naš budući cilj jeste prezentacija ovih lokaliteta kroz ovu knjigu, ali i zaštita ovih lokaliteta, pre svega onih najznačajnijih kao što su lokalitet Kale u Gornjem Brijanju koji je dosta devastiran, rekao je Vladimir Stojanović, rukovodilac projekta.

Tim arheologa leskovačkog Narodnog muzeja uz podršku Ministarstva kulture u narednih šest godina istražiće čitav Jablanički okrug.

Od oktobra ih očekuje dosta posla u lebanskoj opštini.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set