Do juče nam je bilo smešno kad se setimo šta su svojevremeno radile naše bake i deke! Da li bismo danas smeli da ih pogledamo u oči?
Podeli vest
Da li ste znali da u Francuskoj postoje radnje u kojima možete da ostavite sve što vam ne treba, stare stvari, nameštaj, garedrobu, računare, telefone. Oni to poprave, prefarbaju, doteraju i prodaju za male pare ljudima koji ne mogu da izdvoje novac za nove stvari
Radnje su specijalizovane, pa tako postoje one u kojima se ostavlja i prodaje nameštaj, one za elektronske uređaje, za garderobu i sve ostalo što se može popraviti za ponovnu upotrebu.
Na izlazu iz nekadašnjeg preduzeća "Topličanka" u prokupačkom naselju Garić, čija je upravna zgrada odavno propala, pojavila se bukvalno tona iskorišćenog papira za fiskalne račune
18.05.2022
20:43
Francuzi tvrde da je prvu ovakvu radnju pokrenuo katolički sveštenik Abbe Pierre, jedan od osnivača Udruženja za smeštaj siromašnih. Prvo je kupio kuću u okolini Pariza za smeštaj siromašnih. Iako inspirisan svojom verom, kasnije je objasnio da koncept solidarnost nije verski orjentisan i da je namenjen svima, bez obzira na veru, političku orijentaciju ili ideologiju.
Ovakav primer nas tera da se zapitamo zašto i mi u Srbiji ne uradimo tako nešto. Korist bi bila zaista velika. Iz svojih domova oslobodili bismo se nepotrebnih stvari, a drugima bismo pomogli. Umesto da stare, a upotrebljive stvari nalazimo pobacane po prirodi i na divljim deponijama, neko bi za njih mogao da pronađe potpuno novu primenu.
Istina, u Beogradu postoje nekoliko udruženja koja prikupljaju stare stvari, ali ako ste imali iskustva, znate da su poprilično probirljivi. Kada bi proširili paletu stvari koje uzimaju na popravku za ponovnu upotrebu, nastala bi delatnost koja bi mogla da izraste u ekološku akciju izuzetno korisnu za čitavo društvo.
U Srbiji se najčešće govori o reciklaži kao načinu za ponovnu upotrebu resursa. Iako je ona samo jedan i to tek poslednji od 3R principa na kojima je zasnovana čitava ideja cirkularne ekonomije, odnosno oblasti koja se tiče upravljanja otpadom. Ta tri principa čine pojmovi Reduce (smanjenje), Reuse (ponovo iskorišćenje) i Recycle (reciklaža).
Prvi princip, smanjenje, prilično je jasan. On se odnosi na našu svesnu odluku da pravimo pametnije izbore u vezi sa stvarima koje ćemo kupiti i koristiti i to tako što ćemo se voditi time da nam nakon njihove upotrebe ostane što manje otpada.
Međutim, mnogi, ne samo u našoj zemlji, već i u svetu, brkaju poslednja dva 3R principa.
Ponovna upotreba stvari ili makar njihovih iskoristivih delova je upravo ono za šta se Abbe Pierre zalagao. Uostalom, ne kaže se u svetu bez veze "Ono što je nekome otpad, drugome je neprocenjivo blago". S druge strane, treće R, odnosno reciklaža je, nešto potpuno drugačije.
Reciklaža podrazumeva načelo da nešto što definitivno više nema upotrebnu vrednost kao takvo, ne posmatra tek kao otpad koji treba nemarno odbaciti i zaboraviti na njega. Naprotiv, na takav otpad gleda se kao na resurs, koji određenim procesima može poslužiti za kreiranje nečeg drugog.
Na primer, stiropor predstavlja odličan materijal za ponovnu upotrebu, ali ne i za reciklažu. Isto tako, stari papir može se koristiti za proizvodnju kutija, novinske hartije ili kuhinjskih ubrusa, a staklo je praktično večito reciklabilan resurs. Takođe, deo komunalnog ili poljoprivrednog otpada može se iskoristiti u spalionicama za dobijanje električne i toplotne energije, ali i za proizvodnju mineralnih đubriva.
Najefikasniji način za minimizaciju otpada jeste najpre fokusirati se na smanjenje, pa se najduže zadržati na ponovnoj upotrebi, a reciklaža bi trebalo da bude poslednje uporište, na koje se oslanjamo tek onda kada prethodna dva principa u potpunosti zakažu.
Uostalom, setimo se samo naših predaka koji bi se teška srca odlučili da bace bilo šta. Odeća i obuća nekada se pravila od izdržljivih materijala, a potom krpila dok god ima mesta gde da se zabode igla. Pohabani džemperi bi se rasparali, pa bi se od te iste vune saštrikalo nešto novo, recimo tople čarape ili rukavice. Od starih zavesa pravile su se haljine, a poderane haljine pretvarale u krpe. Isto je bilo i sa posuđem – bušne šerpe i lonce odnosili bi kod kotlokrpe na popravku, pa kad im baš ne bi bilo spasa, završavali bi kao saksije za cveće ili posude za prehranu živine.
No, ne moramo ići u tako davnu prošlost da bismo videli primenu principa ponovne upotrebe. Do pre neku deceniju flaširanu vodu, sokove, mleko, mlečne napitke, pa i zimnicu u teglama bilo je moguće kupiti isključivo u povratnoj staklenoj ambalaži. U današnje vreme ovaj lep običaj korišćenja starih boca zadržao se jedino u flašicama za napitke namenjene ugostiteljskoj industriji. Svu preostalu nezamenjivu staklenu ambalažu neretko viđamo razbijenu i odbačenu tamo gde joj nikako nije mesto, a pritom može nekoga i povrediti.
Takođe, setite se samo da smo jedva odvikli naše bake i deke od toga da kvalitetnije plastične kese peru i ponovo ih upotrebljavaju. Da, možda nije trebalo da peru plastiku, jer se na taj način zagađuju reke, ali oni to tada nisu još uvek mogli da znaju. Ono što jesu znali, a mi smo se s time sprdali, jeste da kese i mnoge druge stvari za "jednokratnu" upotrebu ne bi trebalo uopšte da postoje, što je jedna lekcija koju su i naše generacije konačno naučile.
Na sreću, ponovo raste svest o važnosti 3R principa, pa se sve više ljudi, posebno mladih, opredeljuje za kupovinu stvari u second hand radnjama, antikvarnicama ili na sajtovima za prodaju polovne robe, odeću prepravljaju i od stare nose novu, a umesto plastičnih kesa sve češće biraju da koriste platnene ili pletene cegere.
I to ne zato što su siromašni, već što su svesni činjenice da princip ponovne upotrebe predstavlja jedan od ne tako malih koraka koji svako od nas može da preduzme u borbi da sačuvamo planetu. I to ne zato što nam to neko kaže, već zato što to tako treba.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na izlazu iz nekadašnjeg preduzeća "Topličanka" u prokupačkom naselju Garić, čija je upravna zgrada odavno propala, pojavila se bukvalno tona iskorišćenog papira za fiskalne račune
Američka administracija neće menjati odluku da se zastave u zemlji drže spuštenima na dan inauguracije Donalda Trampa, potvrdila je portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer.
Ruski višenamenski lovac Su-57 ostaje jedini borbeni avion pete generacije koji je dokazao svoju efikasnost u intenzivnim ratnim uslovima, navodi američki vojni magazin „Militari voč“.
Manja grupa studenata blokira rad fakulteta u Beogradu, onemogućavajući normalno odvijanje nastave i polaganje ispita. Iako na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu organizacionih nauka u prestonici Srbije studira oko 10.600 studenata, blokadama je prisustvovalo približno njih 40, što ugrožava prilike uzornih studenata da završe studije i steknu uslove za narednu godinu.
Otvaranje novih proizvodnih pogona širom Srbije potvrđuje odlučnost naše zemlje u privlačenju stranih investicija i jačanju privrede. Zahvaljujući snažnom liderstvu predsednika Aleksandra Vučića, Srbija postaje dom za svetske industrijske gigante poput Nestlea, Stellantisa i Linglonga, dok regionalni centri poput Niša, Kragujevca i Zrenjanina postaju simboli industrijskog preporoda.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas građanima Badnji dan i Božić i rekao da će on božićne praznike dočekati na Svetoj gori u manastiru Hilandar.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić, jedan od onih koji je učestvovao u radnim grupama koje su pripremale "plenum", ali i u organizaciji blokade nastavnog procesa, rekao je da su mu vođe blokada jasno rekle da se oni bave politikom, te da su odbili njegov predlog da se pomogne porodicama nastradalih u Novom Sadu.
Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić otkrio je u gostovanju u emisiji "Balkan info" da ne poznaje nijednog studenta koji protestuje, ali da poznaje pojedine profesore koji mrze Srbiju i Srbe, a koji podržavaju blokade fakulteta.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Luka Bojovića saslušan je 4. juna 2024. godine u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u svojstvu svedoka oštećenog u postupku koji se vodi protiv petorice mladića koji su optuženi da su zajedno nabavljali sredstva za Bojovićevo ubistvo, tako što su se dogovarali, planirali i organizovali zločin koji je policija sprečila.
Muškarac R.I. (33) primljen je sa teškim telesnim povredama u Urgentni centar, jedna od njih kako se sumnja, naneta je vatrenim oružjem u napadu koji se dogodio u Kotežu.
Tetka dvojice dečaka ubinenih na Cetinju 1. januara, Jovana (13) i Vukana (8), oglasila se na društvenoj mreži Fejsbuk. Mališane je prvog dana 2025. godine ubio Aco Martinović.
Braću blizance Marka i Miloša Martinović, kao i njihove roditelje ubio je Aco Martinović u masakru koji je počinio na Cetinju, Markov drug otkriva da je on prošle godine u januaru dobio ćerku i da je trebalo da uskoro slave detetu prvi roendan.
Vanja Drkušić bi mogao posle utakmice Crvene zvezde i Jang Bojsa da se vrati u Zenit, a na "Marakani" bi ostao samo pod uslovom da se povredi neki od štopera srpskog šampiona.
Medalje sa Olimpijskih igara u Parizu se raspadaju, a od takmičenja nije prošlo ni pola godine. Sportisti se žale da su odličja već u lošem stanju, što se potvrdile srebrna iz Pariza Aleksandra Perišić i zlatna Zorana Arunović.
Španska policija uhapsila je troje ljudi, uključujući dva muškarca i jednu ženu, zbog napada na pripadnike snaga bezbednosti tokom utakmice Real Madrida i Valensije, preneo je danas RTVE.
Centar Denvera - Nikola Jokić, imao je priliku da pitanje pobednika protiv San Antonio Sparsa reši u regularnom delu utakmice, ali je promašio šut u poslednjem napadu svog tima.
Platforma za proveru činjenica Verify-Sy potvrdila je 4. januara autentičnost snimaka koji su se proširili društvenim mrežama, a na kojima se vidi novi sirijski ministar pravde, Šadi Muhamed al-Vaisi, kako nadgleda javno pogubljenje dve žene.
Ukrajinska odbrana u Pokrovsku pod sve je većim pritiskom, dok se ruske trupe u velikom broju okupljaju južno od grada, što bi moglo nagovestiti početak velike ofanzive. Prema dostupnim informacijama, ruska vojska trenutno koncentriše snage na najranjivijim tačkama ukrajinske linije, sa ciljem opkoljavanja Pokrovska i presecanja ključnih snabdevanja.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp ponovo pokreće pitanje kontrole nad Grenlandom, teritorijom bogatom strateškim resursima i ključnom za američke geopolitičke interese. Njegova administracija već godinama insistira na jačem prisustvu SAD u Arktiku, a Grenland je u toj strategiji centralna tačka.
Ukrajinske snage pokrenule su kontraofanzivu u Kurskoj oblasti, udarajući u pravcu naselja Velikoje Soldatskoje iz grada Sudže, saopštavaju vojni dopisnici Telegram kanala Operacija Z.
Ruski komandant Konstantin Nagajko, koji je učestvovao u raketnom napadu na selo Hroza u Ukrajini 2023. godine, nalazi se u kritičnom stanju nakon eksplozije u Šuji, u Rusiji, saopštila je Glavna obaveštajna uprava Ukrajine (HUR) 4. januara.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da njene ćerke koje je dobila u braku sa nekadašnjim fudbalerom Duškom Tošićem, Atina i Nika Tošić, kada navrše 18 godina planiraju da dodaju majčino prezime.
I pre nego što se pojavila u rijalitiju "Zadruga 1", Luna Đogani je bila poznata javnosti zbog svojih roditelja, pevačice Anabele Atijas i densera Gagija Đoganija.
Aneli Ahmić proglašena je najboljom na "Elitoviziji" od strane glasača na društvenoj mreži Fejsbuk, a njen susret sa Stanijom Dobrojević privukao je ogromnu pažnju. Tim povodom se sada oglasila i Sita Ahmić.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.