Do juče nam je bilo smešno kad se setimo šta su svojevremeno radile naše bake i deke! Da li bismo danas smeli da ih pogledamo u oči?
Podeli vest
Da li ste znali da u Francuskoj postoje radnje u kojima možete da ostavite sve što vam ne treba, stare stvari, nameštaj, garedrobu, računare, telefone. Oni to poprave, prefarbaju, doteraju i prodaju za male pare ljudima koji ne mogu da izdvoje novac za nove stvari
Radnje su specijalizovane, pa tako postoje one u kojima se ostavlja i prodaje nameštaj, one za elektronske uređaje, za garderobu i sve ostalo što se može popraviti za ponovnu upotrebu.
Na izlazu iz nekadašnjeg preduzeća "Topličanka" u prokupačkom naselju Garić, čija je upravna zgrada odavno propala, pojavila se bukvalno tona iskorišćenog papira za fiskalne račune
18.05.2022
20:43
Francuzi tvrde da je prvu ovakvu radnju pokrenuo katolički sveštenik Abbe Pierre, jedan od osnivača Udruženja za smeštaj siromašnih. Prvo je kupio kuću u okolini Pariza za smeštaj siromašnih. Iako inspirisan svojom verom, kasnije je objasnio da koncept solidarnost nije verski orjentisan i da je namenjen svima, bez obzira na veru, političku orijentaciju ili ideologiju.
Ovakav primer nas tera da se zapitamo zašto i mi u Srbiji ne uradimo tako nešto. Korist bi bila zaista velika. Iz svojih domova oslobodili bismo se nepotrebnih stvari, a drugima bismo pomogli. Umesto da stare, a upotrebljive stvari nalazimo pobacane po prirodi i na divljim deponijama, neko bi za njih mogao da pronađe potpuno novu primenu.
Istina, u Beogradu postoje nekoliko udruženja koja prikupljaju stare stvari, ali ako ste imali iskustva, znate da su poprilično probirljivi. Kada bi proširili paletu stvari koje uzimaju na popravku za ponovnu upotrebu, nastala bi delatnost koja bi mogla da izraste u ekološku akciju izuzetno korisnu za čitavo društvo.
U Srbiji se najčešće govori o reciklaži kao načinu za ponovnu upotrebu resursa. Iako je ona samo jedan i to tek poslednji od 3R principa na kojima je zasnovana čitava ideja cirkularne ekonomije, odnosno oblasti koja se tiče upravljanja otpadom. Ta tri principa čine pojmovi Reduce (smanjenje), Reuse (ponovo iskorišćenje) i Recycle (reciklaža).
Prvi princip, smanjenje, prilično je jasan. On se odnosi na našu svesnu odluku da pravimo pametnije izbore u vezi sa stvarima koje ćemo kupiti i koristiti i to tako što ćemo se voditi time da nam nakon njihove upotrebe ostane što manje otpada.
Međutim, mnogi, ne samo u našoj zemlji, već i u svetu, brkaju poslednja dva 3R principa.
Ponovna upotreba stvari ili makar njihovih iskoristivih delova je upravo ono za šta se Abbe Pierre zalagao. Uostalom, ne kaže se u svetu bez veze "Ono što je nekome otpad, drugome je neprocenjivo blago". S druge strane, treće R, odnosno reciklaža je, nešto potpuno drugačije.
Reciklaža podrazumeva načelo da nešto što definitivno više nema upotrebnu vrednost kao takvo, ne posmatra tek kao otpad koji treba nemarno odbaciti i zaboraviti na njega. Naprotiv, na takav otpad gleda se kao na resurs, koji određenim procesima može poslužiti za kreiranje nečeg drugog.
Na primer, stiropor predstavlja odličan materijal za ponovnu upotrebu, ali ne i za reciklažu. Isto tako, stari papir može se koristiti za proizvodnju kutija, novinske hartije ili kuhinjskih ubrusa, a staklo je praktično večito reciklabilan resurs. Takođe, deo komunalnog ili poljoprivrednog otpada može se iskoristiti u spalionicama za dobijanje električne i toplotne energije, ali i za proizvodnju mineralnih đubriva.
Najefikasniji način za minimizaciju otpada jeste najpre fokusirati se na smanjenje, pa se najduže zadržati na ponovnoj upotrebi, a reciklaža bi trebalo da bude poslednje uporište, na koje se oslanjamo tek onda kada prethodna dva principa u potpunosti zakažu.
Uostalom, setimo se samo naših predaka koji bi se teška srca odlučili da bace bilo šta. Odeća i obuća nekada se pravila od izdržljivih materijala, a potom krpila dok god ima mesta gde da se zabode igla. Pohabani džemperi bi se rasparali, pa bi se od te iste vune saštrikalo nešto novo, recimo tople čarape ili rukavice. Od starih zavesa pravile su se haljine, a poderane haljine pretvarale u krpe. Isto je bilo i sa posuđem – bušne šerpe i lonce odnosili bi kod kotlokrpe na popravku, pa kad im baš ne bi bilo spasa, završavali bi kao saksije za cveće ili posude za prehranu živine.
No, ne moramo ići u tako davnu prošlost da bismo videli primenu principa ponovne upotrebe. Do pre neku deceniju flaširanu vodu, sokove, mleko, mlečne napitke, pa i zimnicu u teglama bilo je moguće kupiti isključivo u povratnoj staklenoj ambalaži. U današnje vreme ovaj lep običaj korišćenja starih boca zadržao se jedino u flašicama za napitke namenjene ugostiteljskoj industriji. Svu preostalu nezamenjivu staklenu ambalažu neretko viđamo razbijenu i odbačenu tamo gde joj nikako nije mesto, a pritom može nekoga i povrediti.
Takođe, setite se samo da smo jedva odvikli naše bake i deke od toga da kvalitetnije plastične kese peru i ponovo ih upotrebljavaju. Da, možda nije trebalo da peru plastiku, jer se na taj način zagađuju reke, ali oni to tada nisu još uvek mogli da znaju. Ono što jesu znali, a mi smo se s time sprdali, jeste da kese i mnoge druge stvari za "jednokratnu" upotrebu ne bi trebalo uopšte da postoje, što je jedna lekcija koju su i naše generacije konačno naučile.
Na sreću, ponovo raste svest o važnosti 3R principa, pa se sve više ljudi, posebno mladih, opredeljuje za kupovinu stvari u second hand radnjama, antikvarnicama ili na sajtovima za prodaju polovne robe, odeću prepravljaju i od stare nose novu, a umesto plastičnih kesa sve češće biraju da koriste platnene ili pletene cegere.
I to ne zato što su siromašni, već što su svesni činjenice da princip ponovne upotrebe predstavlja jedan od ne tako malih koraka koji svako od nas može da preduzme u borbi da sačuvamo planetu. I to ne zato što nam to neko kaže, već zato što to tako treba.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na izlazu iz nekadašnjeg preduzeća "Topličanka" u prokupačkom naselju Garić, čija je upravna zgrada odavno propala, pojavila se bukvalno tona iskorišćenog papira za fiskalne račune
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.