• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

06.07.2022

09:57

ADA PUNA MEDUZA, KUPAČI IZNENAĐENI OVOM POJAVOM! Stručnjak za Informer.rs otkrio otkud one u beogradskom moru i da li su OPASNE PO LJUDE

printscreen

Srbija

ADA PUNA MEDUZA, KUPAČI IZNENAĐENI OVOM POJAVOM! Stručnjak za Informer.rs otkrio otkud one u beogradskom moru i da li su OPASNE PO LJUDE

Podeli vest

Građani su ovih dana na društvenim mrežama objavljivali snimke sa Ade Ciganlije na kojima se vide meduze, a profesor dr Srećko Ćurčić sa Biološkog fakulteta za Informer.rs objasnio je otkud meduze u "beogradskom moru" i da li su one opasne po ljude

Meduze koje su primećene ovih dana na Adi Ciganliji iznenadile su kupače, a mi smo tim povodom razgovarali sa profesorom Biološkog fakulteta dr Srećkom Ćurčićem koji za Informer.rs objašnjava da je reč o bezopasnim slatkovodnom beskičmenjacima koji se javljaju samo tokom letnjih meseci.

- Slatkovodne meduze su odavno evidentirane u Savskom jezeru. Zvanično su otkrivene u jezeru pre 15-ak godina, ali se smatra da ga naseljavaju znatno duže (nekoliko decenija). Ne javljaju se tokom cele godine, već samo tokom letnjih meseci. Tokom hladnijih meseci, ova životinja opstaje u jezeru u formi polipa i nalazi se u kolonijama koje se nalaze na podvodnoj vegetaciji, stenama i drveću u vodi. U pitanju je vrsta Craspedacusta sowerbii, koja ima kosmopolitsko rasprostranjenje. Naseljava isključivo stajaće slatke vode (uglavnom jezera i bare). Prisutna je na svim kontinentima, osim na Antarktiku, gde zbog niske temperature ne može da opstane. Poreklo ove vrste vezano je za bazen reke Jangcekjang u Kini. Smatra se da je u Evropu i na ostale kontinente došla sa ukrasnim biljem, koje se koristilo za dekoraciju jezera i akvarijuma. Ova vrsta je po prvi put evidentirana u našoj zemlji 60-tih godina prošlog veka, nakon čega se odomaćila i postala prilično česta u slatkovodnim staništima - priča dr Ćurčić za naš portal.

Slatkovodne meduze bezopasne za ljude

Prema rečima profesora Ćurčića meduze koje žive u "beogradskom moru" nisu opasne za čoveka, a nije zabeležena nijedna povreda izazvana "žarenjem".

- Meduze koje su prisutne na Adi su bezazlene i potpuno bezopasne za čoveka. Nisu poznati slučajevi da su izazvale ikakve povrede ljudi. U pitanju su sitni providni beskičmenjaci, čiji je prečnik tela oko 2 cm. Jedino su opasne za jako sitne planktonske račiće, kojima se hrane. Svoj plen hvataju pipcima na kojima se nalaze žarne ćelije. Kada obuhvate plen (račiće), ispuštaju toksičnu supstancu koja ga parališe, nakon čega se meduze hrane. S obzirom na veoma male dimenzije meduze i njenih žarnih ćelija, ona ne predstavlja nikakvu opasnost za kupače, niti je bilo slučajeva da nekoga "ožare“ ili da izazovu bilo kakvu alergijsku reakciju ili povredu.

Foto: printskrin/instagram/serbialive_beograd

Meduze na Adi Ciganliji

Profesor navodi da se meduze pojavljuju kada temperatura vode pređe 25 stepeni, a da ih ima samo tamo gde je voda čista.

- Faktor koji je presudan za pojavu ove slatkovodne meduze je temperatura. Naime, meduze se pojavljuju u vodi kada temperatura vode prevazilazi 25°C. Čim se temperatura vode spusti ispod te vrednosti, meduza više nema. Obično žive nekoliko dana, a povremeno može doći do njihovog prenamnoženja, što se dešava tokom veoma toplih leta. Generalno su prisutne kada je voda relativno čista, što potvrđuje njihovo prisustvo u brojnim jezerima kod nas - objašnjava Ćurčić.

Ne treba ih dirati

Bez obzira što nisu opasne za ljude naš sagovornik ističe da meduze ne bi trebalo dirati, hvatati i uznemiravati.

- Savet za građane je da se ne plaše kada primete ove meduze u vodi. Čak i ako su prisutne u vodi u većem broju, od njih ne preti nikakva opasnost. Brojni su slučajevi da su ih građani hvatali, pa čak i deca. Ne preporučujem da se meduze hvataju i uznemiravaju, bez obzira što nisu opasne za čoveka, s obzirom da kao predatori imaju određen značaj u lancima ishrane u stajaćim slatkim vodama - savetuje profesor Ćurčić.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set