NAJKRVAVIJA PLANINA U SRBIJI! Na Čemernu tokom Prvog svetskog rata stradalo oko 2.000 junaka, njihove kosti i danas vire iz zemlje
Podeli vest
Planina Čemerno smeštena je između Kraljeva i Ivanjice, severno od Studenice i na levoj strani Ibra, a ime se vezuje za čemeran život na opusteloj, nepristupačnoj planini ali i za biljku čemeriku koja ima otrovne sastojke i koristila se u narodnoj medicini. Sela na njenim vrletima su praktično opustela, ali ova planina čuva jednu od najkrvavijih tajni srpske istorije.
Danas se navršava 24 godine od NATO bombardovanja na Saveznu Republiku Jugoslaviju, a na Instagramu već nekoliko godina kruži snimak koji najslikovitije pokazuje svu strahotu sa kojom se suočio naš narod.
24.03.2023
11:22
- Na vrhu planine Čemerno nalazila se treća linija rovova koje su iskopali vojnici Kraljevine Srbije braneći na ovim položajima odstupnicu Prve srpske armije. Ukoliko bi neprijatelj to probio, sve bi bi bilo gotovo. Tog 11. i 12. novembra sneg je na ovoj planini bio preko metar i ta dva dana vodile su se žestoke borbe u kojima je poginulo najviše vojnika Kraljevine Srbije za sva ratovanja koja je vodila tadašnja država. To su bili nenadoknadivi gubici, stradali su najbolji borci - rekao je Rade Vukosavljević, artiljerijski major u penziji i autor edicije „Kraljevo u velikom ratu“.
Četvrti pešadijski puk drugoga poziva koji se nalazio na planini Čemerno, bio je na levom krilu armije vojske Kraljevine Srbije. Austrougarske snage pod komandom generala Keveša, a posebno njegov 19. korpus koji je bio najjača jedinica Treće austrougarske armije svom silinom su napadale upravo na to levo krilo težeći da probije front i da se sa Čemernog spusti u dolinu Studenice i Ušće i tako preseče odstupnicu glavnini naše vojske.
Zahvaljujući junaštvu heroja sa Čemernog na tim položajima nije probijen front Prve srpske armije. Značaj ove nepravedno zaboravljene bitke je u tome što je ona usporila napredovanje neprijatelja prema Studenici, čime je osigurana odstupnica Srbija za povlačenje preko Albanije i Crne Gore.
- Država je tim vojnicima obezbedila deo ratne opreme a to su šinjel, šajkača, opasač i pušku, a on sa svojim opancima je otišao u rat. I tako biva kad god je ratno stanje – država daje topove, puške, bogati volove i konje, a siromašni sinove. Kada se rat završi država pokupi svoje topove i puše, gazdama nadoknadi u novcu konje i volove, a sirotinja traži svoje sinove - kaže Vukosavljević.
Nijedan srpski vojnik nije dostojno sahranjen
Austrijanci su u bitki na Čemernu izgubili oko 625 ljudi koje su pokopali kada je okopnio sneg, a kada su se promenile političke prilike, 1935. godine platili da se iskopaju i prebace u otadžbinu. Kosti naših predaka još su rasute po ovoj planini. Nikada nije napravljena lista poginulih, nikada ni jedan vojnik nije dostojno sahranjen. Za izgradnju kapale za sada postoji samo ideja dok se realzacija još uvek čeka. Istorija potvrđuje da su ovi heroji bar toliko zaslužili, jer nisu žalili svoj život da daju za narod i otadžbinu.
- Mi smo kao deca igrali se na planini i vrlo često smo pronalazili kosti srpskih boraca. Čitav vrh bio je prepun ostataka srpskih vojnika koji nikad nisu sahranjeni, zbog neprijatnog mirisa koji se širio planinom vrh je dobio naziv Smrdljuč. Ja sam u tom ratu ostao bez dede i po ocu i majci. Pokojni otac mi je pričao da je 1915. tada imao oko 13 godina i kao dečak često je dolazio na ovo mesto. Nakon borbe na Čemernu kada je sneg okopneo kaže da je sve bio leš do leša. Sinovi, unuci i braća koji su izgubili nekog svog najbližeg, dolazili su na ovo ratište, da ponesu nešto što će ih podsetiti na njih. Potomci nastradalih ratnika i dalje čuvaju sećanje na njih i okupljamo se jednom godišnje kod krsta na planini Čemerno, koji je psotavljen 100 godina od odigravanja bitke - ispričao je Nikola Bošković iz sela Osonica kod Ivanjice.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Danas se navršava 24 godine od NATO bombardovanja na Saveznu Republiku Jugoslaviju, a na Instagramu već nekoliko godina kruži snimak koji najslikovitije pokazuje svu strahotu sa kojom se suočio naš narod.
Poslanica ruske Dume Marija Butina izjavila je danas da administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena rizikuje izbijanje trećeg svetskog rata time što je dozvolila Ukrajini da upotrebi oružje proizvedeno u SAD za napade duboko na teritoriji Ruske Federacije.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predsednikom Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske Patrijaršije, Mitropolitom volokolamskim Antonijem.
Nakon propalih protesta dela opozicije povodom tragedije u Novom Sadu, a koji se zbog malog odziva građana čak i među organizatorima ocenjuju kao debakl, Dragan Đilas i njegova perjanica Marinika Tepić predlažu da se pokušaji "rušenja" premijera Miloša Vučevića i Vlade Srbije sa ulice presele u - parlament, a sve dok se poslanički klub Stranke slobode i pravde raspada kao kula od karata!
Kako je Informer prvi pisao, ruski predsednik Vladimir Putin pozvao je srpskog predsednika Aleksandra Vučića u Moskvu, na proslavu 80 - godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.
Poslanička grupa "Aleskandar Vučić - Srbija ne sme da stane" predala je danas u skupštinsku proceduru predlog za izmene i dopune Krivičnog zakonika kojim se posebno predviđa sankcionisanje napada i nasilja nad zaposlenima u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Profesor Filozofskog fakulteta Jovo Bakić izjavio je da ukoliko dođe do trenutka kada treba da se "primeni sila", da će to uraditi kada oni to žele, a ne kako "nepomenik".
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
U specijalnoj emisiji Informera povodom odluke američkog predsednika Džozefa Bajdena da odobri Ukrajini da gađa raketama dalekog dometa u dubinu Rusije, celu situaciju komentarisali su gosti politički analitičar Dževad Galijašević, bivši obaveštajac Karlo Dulović, prof dr. Boris Bratina profesor Fakulteta u Kosovskoj Mitrovici i analitičar Boško Vasiljević.
Igor M. (47) iz Novog Sada, koji se sumnjiči da je 16. novembra nožem ubio majku Anu M. (77), a potom obezglavio ručnom testerom, saslušan je danas u Višem javnom tužilaštvu, nakon čega mu je novosadski Viši sud odredio pritvor do 30 dana.
Slobodan B. (32) koji je osumnjičen da je 16. novembra pretukao V.A. (88) ispred pekare na Novom Beogradu i tom prilikom mu naneo teške telesne povrede, poznat je već kao nasilnik.
Fudbalski savez Srbije je izdao saopštenje u kojem ukazuje navijačima na nekoliko pravila Evropske fudbalske unije (UEFA) pred susret 6. kola grupe A4 Lige nacija protiv Danske (RTS 1, Arena 1 premijum 20.45).
Nekadašnji golman, Novak Martinović, prokomentarisao je dešavanja iz Bukurešta, gde je reprezentacija tzv. Kosova pobegla sa stadiona. Čuvar mreže je rekao da je sramota šta su Šiptari uradili.
Rumunski novinar Emanuel Rosu oglasio se na društvenim mrežama i otkrio da će UEFA kazniti fudbaleri tzv. Kosova zbog haosa koji su napravili u petak u Bukureštu.
Dozvola Kijevu da koristi zapadno oružje za udare u unutrašnjosti Rusije neće promeniti tok specijalne vojne operacije, izjavio je predsednik Komiteta Državne dume za odbranu, Andrej Kartapolov, za RIA Novosti. Prema njegovim rečima, ruska protivvazdušna odbrana sposobna je da efikasno odgovori na sve vrste zapadnih dalekometnih projektila.
Dozvola američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini da koristi američke rakete dugog dometa za udare na rusku teritoriju mogla bi potpuno da uništi odnose između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država, upozorio je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin.
Džo Bajden je ponovio podršku američke vlade Ukrajini na samitu G20 u Rio de Žaneiru, u Brazilu, iako se nije direktno osvrnuo na odluku da za ukrajinsku upotrebu raketa dugog dometa dalo zeleno svetlo, prenosi Bi-Bi-Si.
Bela kuća nije direktno potvrdila da je administracija predsednika Džoa Bajdena ovlastila Ukrajinu da udari Rusiju raketama dugog dometa ATACMS, navodi se u saopštenju zamenika savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Fajnera.
Humanitarna izložba slika i vezova autorki Alene Gojak i Gorice Popović pod nazivom "Oboji život" biće održana u sredu 20. novembra u 19h u gornjem foajeu Pozorišta Atelje 212.
Među brojnim poznatim imenima koja igraju u seriji "Ljubav u tišini" je i Saša Joksimović, koji ističe da mu je izuzetna čast što je deo ovog projekta.
Video simpatičnog mališana koji pokušava da prevari mamu kako bi izbegao popodnevno spavanje nasmejao je milione širom sveta, a njegov domišljat trik oduševio je i one najstrože roditelje.
Kiseli kupus je klasik zimske ishrane, a uz jedan specifičan začin, nemački recept za ovaj obrok donosi potpuno novi, bogatiji ukus. Osim što je ukusan, ovaj kupus je i odličan izvor vitamina C, koji je ključan za zdravlje tokom hladnih meseci.
Kada se nežnost susretne sa beskrajnom ljubavlju - video u kojem pas i devojčica zajedno osvajaju srca miliona. Ovaj simpatični trenutak je sve što vam treba za savršen dan!
Google dodaje gomilu novih funkcija za Maps, tačno na vreme pred praznike, a ovo uključuje i mogućnost pretraživanja određenih proizvoda unutar same aplikacije.
Suprug Aleksandre Tadić Cipke, Nebojša Stojićević Jarin, preminuo je u maju ove godine, nakon čega se pevačica povukla iz javnog života. Nekoliko meseci kasnije, folkerka se vratila svom poslu, a sada je progovorila o svemu o čemu je ćutala.
Nadica Ademov nedavno je rodila drugo dete milioneru Damiru, a danas proslavlja svoj rođendan. U skladu sa tim, pevačica je dobila mnoštvo čestitki, koje je sa ponosom podelila putem svog Instagram naloga.
Marko Janjušević Janjuš posvetio je objavu na društvenim mrežama pokojnom bratu Mihailu koji bi, da je poživeo, danas, 18. novembra, napunio 29 godina.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.