MISTERIJA ŽIVOTA DUŠANA SILNOG! Evo koje je posledice ostavilo prokletstvo bačeno na prvog srpskog cara
Podeli vest
Jedan od kontroverznih srpskih vladara bio je car Dušan Silni, a o njegovom životu i prokletstvu za koje se veruje da je bačeno na njega malo se zna.
Kada se spomene njegovo ime svi znaju ko je bio i kakav je vladar bio, a bio je sigurno najveći srpski vladar. Tokom vladavine Stefana Dušana Silnog, država Nemanjića je bila najveća i najcenjenija u svojoj istoriji. Ovo su neke zanimljive činjenice iz života Dušana Silnog, koji je svakako bio jedan od kontraverznih vladara u istoriji.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
10.04.2023
21:01
Dušan Silni preminuo je 20. decembra 1355. godine, još uvek mlad i u punoj snazi, kada se spremao na pohod za osvajanje Carigrada. Uzrok smrti nikada nije utvrđen, ali se govorilo o trovanju, moždanom udaru i čak epilepsiji.
Stefan Dušan Nemanjić je na svet došao oko 1308. kao drugorođeni sin Stefana Dečanskog, sina kralja Milutina. Nakon što je Stefan bio poražen u sukobu sa svojim ocem, Milutin je 1314. naredio da se on oslepi i pošalje u izgnanstvo u Carigrad.
Foto: wikipedia
Car Dušan Silni
Po povratku u Srbiju Dušan je praktično bio talac na dvoru svog dede. Nakon smrti kralja Milutina i krunisanja oca Stefana Uroša III (6. januara 1322.) Dušan je sa samo 14 godina dobio na upravljanje oblast Zete i bio je proglašen za kraljevića. Vlastela okupljena oko Dušana neprestano ga je nagovarala da se pobuni protiv oca i da uzme vlast.
Još kao mladi kralj komandovao je jednim delom vojske u glavnom napadu u bici kod Velbužda (1330), u kojoj se Srbija izborila za vodeću ulogu na Balkanu. Odnosi između starog i mladog kralja su se pogoršali januara 1331. godine.
Sam Stefan je na skoro identičnom mestu ratovao sa svojim ocem, kraljem Milutinom, iz istih razloga kao i on sada sa svojim sinom samo u zamenjenim ulogama.
Dušan je napao Stefanov dvor avgusta 1331. dok je ovaj bio u lovu kod tvrđave Peterco sa nekoliko slugu. Stefan na konju beži sa nešto malo svoje vlastele, zaboravivši čak i na kraljicu i decu, a Dušanova potera ga bez otpora hvata u tvrđavi Petrič i zatvara zajedno sa celom porodicom u tvrđavi Zvečan.
Legenda o prokletstvu
Neposredno nakon Dušanovog krunisanja Stefan Dečanski je umro 11. novembra 1331. godine i sahranjen je u svojoj zadužbini manastiru Visoki Dečani.
Foto: wikipedia
Po Danilovom učeniku umro je prirodnom smrću dok drugi izvori tvrde da je Dušan popustio pred navaljivanjem moćne vlastele i odobrio, ako već i nije naredio, da se Stefan pogubi.
Za smrt Stefana Dečanskog vezana je i legenda o prokletstvu Dušanovih kasnijih potomaka, a kasnije i cele srpske države. Naime Stefan je, kada su došli ljudi da ga ubiju, prokleo sina i njegove potomke. Prokletstvo se nije ispunilo na sinu, ali palo je na unuka Uroša, koji je izgubio carstvo. Ova legenda je trajala mnogo vekova, a svi su se tog prokletstva setili onda kada je knez Lazar sa svojim ratnicima pao na Kosovu, a Srbija pala pod Turke.
Uzdigao srpsko kraljevstvo u carstvo
Uvidevši da je Vizantijsko carstvo oslabilo, Dušan odlučuje da na ruševinama Vizantije podigne imperiju jednog mladog naroda punog snage.
Nakon svih osvajanja Stefan Dušan je odlučio da se proglasi za cara. Sklopio je dogovor sa Svetom Gorom, koja je vizantijskog cara oduvek smatrala za svog jedinog i legitimnog vladara. Kralj Stefan Dušan se proglasio za cara oko Božića (25.12. 1345.) u gradu Seru. Prema ustaljenim običajima carigradski patrijarh je krunisao careve na Istoku, a papa careve na Zapadu. Pošto se nije mogao nadati da će ga iko od ove dvojice krunisati, srpska arhiepiskopija je uzdignuta na rang patrijaršije. Arhiepiskop Joanikije je postao prvi srpski patrijarh.
Foto: printskrin/youtube.com
Kruna Cara Dušana
Stefan Dušan je krunisan za cara Srba i Grka, Bugara i Arbanasa na Uskrs (16.4. 1346.) u tvrđavi Kale u Skoplju. Krunisanje su obavili srpski patrijarh Joanikije i bugarski trnovski patrijarh Simeon, uz sasluženje arhiepiskopa autokefalne Ohridske arhiepiskopije koja je nakada bila patrijaršija, kao i svih igumana manastira Svete Gore.
Vaseljenski patrijarh Kalist bacio je anatemu na srpskog cara, patrijarha i arhijereje i na taj način ih isključio iz pravoslavnog sveta. Jovan Kantakuzin je priznao Dušanovu carsku titulu, ali je ona bila ograničena samo na Srbiju i to je bilo najveće priznanje koje je vizantijski car mogao da da. Dušanovu carsku titulu priznali su i svetogorski kaluđeri, ali uz uslov da u svojim molitvama na prvom mestu pominju vizantijskog, pa tek onda srpskog cara.
Dubrovčani i bosanski dostojanstvenici su u pismima upućenim u Srbiju Dušana oslovljavali kao cara, međutim ne i u pismima upućenim u Ugarsku. Ugarska nije priznavala promenu u tituli i Dušanu se obraćala kao kralju Raške. Isto je činio i papa. Mletačka republika se Dušanu i Urošu obraćala kao carevima, ali i kao kraljevima pri čemu je u drugom slučaju dodavan epitet Raxie et Grecorum (Raške i Grčke).
Surovi Zakonik
Jedno od obeležja Dušanove vladavine bila je i obimna zakonodavna delatnost. Izdat je veliki broj povelja. Prvi deo Zakonika proglašen je maja 1349. u Skoplju i sastoji se od 155 članova. Drugi deo donet je 1354. i sastoji se od 66 članova. Sastavljači nisu poznati, a verovatno su poticali iz kruga dvorana čija je služba bila povezana sa sudstvom.
Foto: printskrin/youtube.com
Dušanov Zakonik
Sadržaj Zakonika nastoji da obuhvati gotovo sve oblasti života, ali je pojedinim oblastima posvećena različita pažnja. Srbija je iza sebe imala dugu pravnu tradiciju, pa su neke oblasti bile relativno dobro zakonski regulisane. Zakonik je nastavio svoj život dugo nakon Dušanove smrti.
Wikipedia, Alfons Muha – Krunisanje Cara DušanaFoto: Wikipedia, Alfons Muha – Krunisanje Cara Dušana.
Ipak, car Dušan Silni se nije oduvek smatrao svecem. Nagađa se o nekoliko moguća razloga: zato što postoji sumnja da je naredio ubistvo svog oca, zato što je bio surov, zato što se okrenuo Rimu u nameri da neutrališe ugarsku pretnju sa severa i Srbi su bili blizu da se pokatoliče ili zato što je uveo svoju ženu Jelenu na Svetu Goru, što je strogo zabranjeno i danas.
Počiva u crkvi Svetog Marka
Sahranjen je u svojoj zadužbini manastiru Svetih Arhanđela kod Prizrena. Posle Dušanove smrti nasledio ga je sin, car Uroš V, a Srpsko carstvo je postepeno počelo da se raspada. Kada su 1927. vršena arheološka iskopavanja na lokalitetu manastira, u jugozapadnom delu crkve je nađen mermerni grob za koji je ustanovljeno da je carev.
U grobu su pronađene ispreturane kosti koje su na očaj tadašnjeg režima prenete 18. maja 1968. u Crkvu Svetog Marka na Tašmajdanu, gde i danas počivaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
NekoKo
pre 1 godinu
Lupate kao otvoren prozor i učestvujete u zaglupljivanju naroda koji prsoto nema vremena da se bavi sobom, istorijom, da čita i detaljno proučava stvari. Nema vremena pošto je globalni sistem takav kakav je i pošto nakon posla prosečnom čoveku ostaje vremena samo da malo odmori mozak a to radi konzumiranjem najglupljeg mogućeg sadržaja koji mu se nudi pre svega u medjima. Sad još i ovakve idiotarije. Blage veze sa životom ta priča nema kao ni to potpadanje pod tursko ropstvo na način na koji se to interpretira. Car Dušan je najverovatnije otrovan, a Turci su udarili onda kada su procenili da je Srbija slabija, par decenija posle smrti Cara Dušana. Ipaka nije Srbija bila ni tada slaba, zato je i ušla u sukub-postojala je šansa da pobedi. Turcima je bilo potrebno više od 100 godina da okupitaju Srbiju, a tkzv. carica Milica je imala svoju računicu sa Bajazitom, kako da vladaju i on i ona.
Zaboravljena srpska heroina Marija Rajković svojim hrabrim podvizima dostavljala je poruke srpskim vojnicima na Solunskom frontu onda kada ni jedno pismo nije moglo da dopre do njih.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp nazvao je telefonski razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji je juče trajao skoro dva sata, "sjajnim" i rekao da su razgovarali o "mnogim temama" u cilju postizanja mira u ratu između Rusije i Ukrajine.
Premijer Srbije Miloš Vučević govorio je o važnim društveno-političkim temama za Pink televiziju u emisiji "Novo jutro", gde je istakao da će svi koji su širili dezinformacije o upotrebi zvučnog topa odgovarati.
Tokom obraćanja novinarima nakon sastanka s generalnim sekretarom NATO, predsedniku Srbije pitanje je postavio i dopisnik N1 iz Brisela, Nikola Radišić.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos ocenila je večeras da je njen sastanak u Briselu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem bio konstruktivan, navodeći da su razgovarali o konkretnim koracima na putu Srbije ka EU i primeni Plana rasta za Zapadni Balkan.
Oko 18.30 časova na magistralnom putu Zrenjanin Melenci dogodila s eteška saobraćajna nesreća u kojoj su tri osobe smrtno stradale, a četiri osobe su teško povređene i odvezene u Urgentni centar.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije UKP, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su B. M. (1985), odgovorno lice Privrednog društva „Marex Co“ doo Beograd, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti u saizvršilaštvu.
Više javno tužilaštvo u Leskovcu okončalo je istragu ubistva sedamnaestogodišnjeg Andrije I. kojeg je 27. novembra prošle godine u Vlajkovoj ulici u ovom gradu, nasmrt pretukao njegov drug Nemanja Azirović (18).
Bivši fudbaler Partizana i reprezentacije Crne Gore Andrija Delibašić biće sahranjen u petak, 21. marta, na Gradskom groblju u Nikšiću. Ceremonija sahrane zakazana je za 15 časova.
Prema navodima portala "Bekdor podkast", Crvena zvezda je navodno ponudila srpskom košarkašu Vasiliju Miciću ugovor vredan 4,2 miliona evra kako bi se pridružio ekipi sa Malog Kalemegdana.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi obratio se iz Beča pred prvi meč baraža za opstanak u A diviziji Lige nacija, u kome će Austrija dočekati "orlove" (četvrtak, 20.45).
Za azil u Sjedinjenim Američkim Državama zainteresovano je oko 70.000 državljana Južne Afrike, nakon ponude Vašingtona da će primiti pripadnike zajednice belaca Afrikanersa, zbog toga što su navodno diskriminisani, saopštila je Južnoafrička trgovinska komora u SAD (Saccusa).
Američki savezni sudija naložio je Ministarstvu za efikasnost vlade (DOGE), na čijem je čelu Elon Mask, da obustavi rasformiranje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
Republikanski poslanici u Minnesoti podneli su predlog zakona kojim bi se izmenio državni zakon i ‘Sindrom poremećaja zbog Trampa’ (TDS) zvanično klasifikovao kao mentalni poremećaj.
Vlasti Amsterdama morale su proteklih nekoliko nedelja da odbiju ukrajinske izbeglice zbog nedostatka prostora u prihvatnim centrima, što se dogodilo prvi put, prenose danas holandski mediji.
Stručnjaci za sajber bezbednost upozoravaju korisnike pametnih telefona na tri vrste aplikacija koje, iako naizgled bezopasne, mogu prikupljati lične podatke bez znanja korisnika.
Nošenje crvenog konca oko zgloba ruke je običaj koji se javlja u različitim kulturama i religijama, a mnogi nisu upoznati sa pravim značenjem ovog običaja.
Redovno kretanje ključno je za zdravlje i sreću psa, ali koliko često treba šetati ljubimca zavisi od njegovih specifičnih potreba, rase, veličine i zdravstvenog stanja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar