MANASTIR KOJI ODOLEVA VEKOVIMA! Nalazi se na istoku Srbije - Veruje se da je zadužbina Miloša Obilića, a posvećen je OVOM SVECU
Podeli vest
Okružen bujnom šumom i cvetnim livadama na samo devet kilometra od Golupca, na levoj obali Tumanske reke nalazi se manastir Tumane koji je posvećen Svetom Zosimu.
O nastanku i imenu manastira Tumane nema sigurnih svedočanstava, sva se ona javljaju dosta kasno, tek u 19. veku, i čine u osnovi zapisano i od zaborava otrgnuto usmeno predanje.
Zadužbine dinastije Nemanjića, crkve i manastiri širom Srbije, dizani su da bi učvrstili veru u narodu. Danas su to najvrednija kulturno-istorijska dobra naše zemlje.
26.04.2023
23:14
Ako se oslonimo na narodno sećanje koje je do dana današnjeg živo u široj okolini manastira, Tuman je nastao kao zadužbina kosovskog junaka Miloša Obilića, za koga se smatra da je živeo i vladao delom današnjeg Braničeva.
Pred Kosovski boj manastir još nije bio dovršen, pa se veruje da je Sveti knez Lazar pozvao svoga vlastelina da prekine zidanje svetinje rečima "Tu mani" od čega je izvedeno ime manastira.
Nešto šire od ovoga nam govori predanje da je Miloš Obilić lovio po gustim šumama u okolini manastira, te da je u lovu nehotice ranio pustinjaka Svetog Zosima. Noseći podvižnika ka svom dvoru radi pokušaja da mu spase život i izvida ranu, na mestu gde je sada manastir svetac je molio da ga spuste i uzviknuo Milošu: "Tu mani i pusti me da umrem" – što je kao i u prethodnoj varijanti predanja poslužilo kao osnova za ime manastira.
Ime manastira nadživelo je vekove i ostalo očuvano do danas kao i spomen Svetog
podvižnika Zosima, kome već vekovima hitaju nevoljnici sa mnogih strana tražeći leka i duhovne utehe.
Manastir Tumane kroz vekove
Kako je izgledala crkva i kompleks manastira Tumana pri svome nastanku nije moguće utvrditi. Zna se da je kroz čitav srednji vek i tursko ropstvo manastir nosio breme stradanja sa svojim narodom, bivao je pljačkan, rušen i paljen, ali je kao i narod uvek obnavljan jer je njegov duhovni značaj u tom razdoblju bio nesagledivo veliki. Sa jedne strane podsećao je stradalne na slavnu prošlost naroda, Crkve i države, a sa druge, važnije i jače, opredeljivao je narod za obećano Carstvo Božije i svedočio blagovernim hrišćanima o njemu, bivajući tako nerazrušiv bastion vere.
Manastir Tumane se u turskim popisima prvi put pominje 1572–1573. godine, a potom u vreme sultana Murata III u kontekstu dažbina koje je imao prema turskom sultanu, uz šta se navodi i da su tada u manastiru živela dva monaha.
U Tumanu su se pred Prvu veliku seobu Srba 1690. godine u želji da podunavske Srbe podignu na ustanak protiv Turaka, sastali patrijarh Arsenije III Čarnojević i grof Đorđe Branković. Nakon čega je manastir bio spaljen.
Čim su se ukazale mogućnosti narod je spaljeni manastir obnovio velikim zalaganjem oberkneza
Pavla Bogdanovića u doba kneza Miloša Obrenovića, kada su obnovljeni i okolni manastiri Nimnik, Rukumija i Zaova.
Crkva iz Miloševog vremena postojala je u manastiru sve do 1910. godine, kada je minirana i zbog
velikih naprsnuća po naredbi vlasti do temelja srušena. Tokom narednih četrnaest godina manastir
Tumane bio je bez crkve, jer su obnovu porušene sprečavale mnoge okolnosti, a među njima posebno svetski rat, koji se tih godina vodio i u kome je Srbija aktivno učestvovala.
Sadašnja crkva podignuta je i osvećena 1924. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zadužbine dinastije Nemanjića, crkve i manastiri širom Srbije, dizani su da bi učvrstili veru u narodu. Danas su to najvrednija kulturno-istorijska dobra naše zemlje.
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Evropske nacije razmatraju mogućnost povlačenja vojnika iz Bosne i Hercegovine i tzv. Kosova kako bi se oslobodili kapaciteti za slanje trupa u Ukrajinu u slučaju primirja ili mirovnog sporazuma.
Novi skandal dogodio se u Karlovačkoj gimnaziji kada nekolicina učenika, zabarikadirana u obrazovnoj ustanovi nije dozvolila direktoru gimnazije da uđe u nju.
Zoran Lišanin, predsednik GO Đilasove SSP u Kraljevu, stao je na čelo klinaca na protestima dok pored njega stoje odbornik DS-a i poslanica Srca, što direktno implicira ko stoji iza masovne "pobune" đaka širom Srbije.
Vladimir Vuletić, profesor Filozofskog fakulteta poručio je da niko ne može da ga ubedi da je danas gore nego pre deset ili dvadset godina i da profesorima redovno plate stižu iako su blokade.
Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Andrej Pupovac (18) stradao je 17. novembra na Železničkoj stanici Rakovca zbog tik-tok izazova. Život je izgubio osam dana pre svog 19. rođendana. Udarila ga je struja napona od 25.000 volti.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Milan M. (25) zbog sumnje da je neovlašćeno prodao i držao radi prodaje različite vrste narkotika i psihoaktivnih supstanci.
Na konferenciji za štampu pred sutrašnji duel 17. kola Evrolige između Crvene zvezde i Makabija (20.30, Sport klub 1), trener crveno-belih Janis Sferopulos istakao je da tim ima kadrovskih problema i da u duelu protiv "ponosa Izraela" neće biti Ognjena Dobrića, Miloša Teodosić, Branka Lazića, kao i najnovijeg pojačanja Džona Brauna.
Nekadašnji kapiten reprezentacije Albanije, Lorik Cana, govorio je za lokalne medije i tom prilikom govorio o predstojećim kvalifikacijama za Mundijal 2026, šansama njihovog tima protiv Srbije, meču u Beogradu 2014. godine, a imao je i poruku za FIFA i UEFA.
Nekadašnji kapiten Partizana, a sada direktor Beogradske arene, Goran Grbović, rekao je da predsednik Evrolige, Dejan Bodiroga, nije učinio ništa kako bi se postarao da fajnal-for elitnog takmičenja bude organizovan u srpskoj prestonici.
Oštri i nediplomatski izrazi Vladimira Zelenskog na račun svetskih lidera povezani su sa njegovim emocionalnim preopterećenjem i lošim vaspitanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Američke specijalne snage navodno su upozorile sirijske pobunjenike da "budu spremni" nedeljama pre nego što su borci pokrenuli pobunu kojom je svrgnut režim bivšeg predsednika Bašara el Asada.
Sud u francuskom gradu Avinjonu proglasio je danas krivim svih 50 muškaraca koji su optuženi za silovanje Žizel Peliko, koju je bivši suprug drogirao i podvodio, i osudio ih na kazne zatvora u trajanju od tri do 15 godina zatvora.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski sastao se u Briselu sa liderima evropskih zemalja i tom prilikom rekao da će Ukrajina učiniti sve da sledeće godine postane jaka i da će tada biti spremna za diplomatiju.
Nova studija otkriva da bi Zemljina podzemna površina mogla da sadrži zapanjujućih 5,6 biliona (5,6 k 10š˛) tona vodonika, dovoljno da zadovolji energetske potrebe planete i eliminiše zavisnost od fosilnih goriva u narednih 200 godina.
Među više od tri hiljade dosadašnjih dobitnika ugledne filmske nagrade Oskar, koju od 1929. godine dodeljuje Akademija filmskih umetnosti i nauka Sjedinjenih Američkih Država, bilo je i sedam Srba.
Glumica Sloboda Mićalović osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za film "Jorgovani" na Srpskom filmskom festivalu u Čikagu, saopšteno je iz producentske kuće "Košutnjak film".
Žute bubamare prema verovanju u dom donose sreću i blagostanje, ali postoje realni faktori zašto ovi slatki mali insekti traže utočište u zatvorenom prostoru tokom hladnih dana.
Na četrdesetak kilometara od primorskog grada Kaš, na jugu Turske, nalaze se ostaci drevnog grada Patara, rodnog mesta Svetog Nikole. Saznanje da je tu rođen veliki svetitelj, prolaz kroz monumentalnu kapiju i obilazak građevina, nemih svedoka istorije stvara poseban osećaj...
Pevačica Aleksandra Tadić Cipka u maju ove godine doživela je veliki gubitak kada je njen suprug, Nebojša Jarin Stojićević, iznenada preminuo. Danas, na dan Svetog Nikole, emocije su je preplavile dok je prvi put proslavljala slavu bez voljenog muža.
Pevačica Ana Nikolić uplovila je u vezu sa kompozitorom Goranom Ratkovićem Raletom, koji ju je iznenadio ozbiljnim poklonom - skupocenim nakitom i naočarima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.