(VIDEO) Uz ovu melodiju Srbi se žene, slave, ratuju i umiru! Znate li kako je nastala?
Podeli vest
U čast srpkoj vojsci koja je u avgustu 1914. prvi put pobedila nadmoćne austrogarske snage na Ceru, Stanislav Binički, tada dirigent vojnog orkestra, komponovao je ovu melodiju uz koju se Srbi i danas raduju, žene, vesele, ali i ratuju i sahranjuju...
Koračnica "Marš na Drinu“ nastala je 1914. godine u Valjevu, gde se kompozitor Stanislav Binički našao sa Vrhovnom komandom vojske Kraljevine Srbije.
Bitka na Ceru je zauvek ubeležena u srpsku i svetsku istoriju. Ovaj vojni sukob je vođen između Austrougarske i Srbije avgusta 1914. godine, u kojoj je naša vojska odnela ubedljivu pobedu. U Temi dana na Informer TV o našem trijumfu i godišnjici obeležavanja pobede nad neprijateljem pričali smo sa profesorom doktorom Milojem Pršićem, pukovnikom Slobodanom Đukićem i predsednikom kluba "Noćni vukovi" Lazarom Lukićem.
17.08.2023
14:51
Kompozicija je posvećena prvoj pobedi srpske nad austrougarskom vojskom u Prvom svetskom ratu, kada su vojnici crveno-crne monarhije do nogu potučeni na Ceru.
Tačno vreme i mesto nastanka legendarnog marša utvrdio je pre desetak godina Zdravko Ranković iz Valjeva, koji je pronašao autentično svedočenje o nastanku "Marša na Drinu".
- Dimitrije Đorđević iz Paraćina, nekadašnji vojni muzičar, pre pola veka ostavio je pisani trag da je "Marš na Drinu" komponovan u Valjevu 1914. godine, gde se Binički zatekao sa Vrhovnom komandom. Kao vojni muzičar srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata, učenik Biničkog i njegov stalni pratilac, izneo je podatak da je marš komponovan kada je Kombinovani puk,
pod komandom pukovnika Milivoja Stojanovića, u hrabrom naletu preko Drine proterao nadmoćniju austrougarsku vojsku. Marš je Binički posvetio tom puku i njegovom komandantu - posvedočio je Ranković.
Na centralnom gradskom trgu položene ruže, a u dvorištu škole u Jasici, koja nosi ime velikog srpskog kompozitora, večeras otkrivanje biste
27.07.2022
17:09
"Marš na Drinu" prvi put je javno izveden u Kragujevcu 1915. godine, u prisustvu vojvode Radomira Putnika, tadašnjeg načelnika Štaba Vrhovne komande Vojske Kraljevine Srbije, kao i mnogih ličnosti iz vojnog i državnog vrha, i stranih diplomata.
Kasnije je na Solunskom frontu, kao i u vreme turneje srpske vojne muzike po Francuskoj, "Marš na Drinu" dostigao ogromnu popularnost, pa su ga izvodili i orkestri savezničkih armija.
Kompozitor Stanislav Binički umro je 1942. godine, a prošle godine dobio je spomenik u Kruševcu, u čijoj je blizini rođen, odnosno u selu Jasika.
Binički je i autor prve srpske opere "Na uranku".
Cerska bitka, podsetimo vođena je od 16. avgusta 1914. godine na širokom prostoru planine Cera, sve do 24. avgusta, kada je sprska vojska oslobodila Šabac i isterala Austrougarsku vojsku iz ovog grada.
A ko je pisao tekst?
Sasvim je zanimljivo da su stihovi za kompoziciju "Marš na Drinu" nastali tek 1964. godine, a autor je Miloje Popović Kavaja, književnik i publicista, koji je u jednom intervjuu opisao kako je čuvena kompozicija dobila reči.
- Godine 1964. obeležavala se 50. godišnjica Cerske bitke, prve pobede savezničke strane u Velikom ratu, herojske epopeje srpskog naroda. Ja sam tada bio novinar, ali i predsednik volonter OKUD "Ivo Lola Ribar" i hteli smo da naš hor, pod upravom Dušana Maksimovića Dumaksa, izvede slavnu kompoziciju, da bismo ustanovili da reči za nju ne postoje i da se u nekim
prilikama izvodi uz nekoliko rodoljubivih stihova Đure Jakšića, tek toliko da se zadovolji potreba za stihovima. Tako sam se ja usudio da pokušam da napišem reči koje bi bile tumač šta je svojom muzikom rekao Binički - ispričao je Popović.
On je kasnije otkrio da su mu mnogi, poznati političari i javne ličnosti i prijatelji govorili: "Bio si
direktor Sava centra, direktor Kulturnog centra u Njujorku, napisao ove i one knjige, uradio ovo i ono, ali ćeš ostati upamćen, ako sudbina hoće, samo po "Maršu na Drinu". Možda su u pravu."
Ovu kompoziciju izvodili su i mnogi domaći i strani muzičari. Pogledajte neke:
Spomenik slavnom kompozitoru u centru Kruševca otkrili idejni tvorac Momčilo Dragićević, gradonačelnica Kruševca Jasmina Palurović i bivši gtradonačelnik Bratislav Gašić
Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički” nastupiće 14. februara, sa početkom u 20 časova, u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine na koncertu povodom Dana državnosti Republike Srbije
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Četiri sindikata prosvetnih radnika u Srbiji odbila su ponudu Vlade Srbije da povećanje plata bude najveće u javnom sektoru, a jedna fotografija jasno dokazuje zašto je to tako i ko stoji iza prosvetara.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Nekadašnji predsednik Srbije, danas žestoki opozicionar, Boris Tadić ponovo landra po svetu u ključnim trenucima za našu južnu pokrajinu Kosovo i Metohiju.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Damir I. (23) koji je osumnjičen da je ubio Draganu M. (23) od batina u selu kod Kruševca, kako nezvanično saznajemo, mučio je i njenog sina koji je star samo 3 godine.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor Draganu P. (61) osumnjičenom da je 28. oktobra u porodičnoj kući na Novom Beogradu, hicima iz pištolja koji je nelegalno držao, pokušao da liši života sina i suprugu.
Policajac Avdo Hasanović, koga je nožem ranio maloletnik u terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi, rekao je da je napadač pri ulasku u policijsku stanicu izgovorio "Tekbir - Alahu ekber".
I dalje traje potraga za Alijom Balijagićem, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo, a vojska i policija sada češljaju teren u graničnom pojasu sa Srbijom.
Dugo će se pričati o onome što su beogradski večiti rivali doživeli u sredu u Evroligi, a jedan detalj na savršeni način objašnjava da je postojala želja kod arbitara da se oni oštete.
Andrija Maksimović je zaludeo Evropu, a Zvezdan Terzić, direktor Crvene zvezde, najavio je da bi još jedan klinac mogao da debituje u Ligi šampiona - 17-godišnji levi bek Adem Avdić.
Zbog zauzetosti Beogradske arene, Crvena zvezda sutra dočekuje Panatinaikos u hali "Pionir", pa su se oglasili i objasnili kako i ko od vlasnika sezonskih karata može u dvoranu.
Zvezdan Terzić, generalni direktor Crvene zvezde, nedavno se u jednom restoranu sastao sa Predragom Mijatovićem, koji je postao deo rukovodstva crno-belih.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je u pripremi bilateralni sporazum Ukrajine i Mađarske, koji uključuje i pitanja bezbednosti i pristupanje Ukrajine NATO-u.
Pregovori o primirju između Izraela i Hezbolaha postigli su značajan napredak u poslednja 24 sata, ali administracija predsednika SAD-a Džozefa Bajdena još nije postigla konačan dogovor ni sa jednom stranom, preneo je danas portal Aksios, pozivajući se na dvojicu američkih zvaničnika.
Najmanje je 95 ljudi je poginulo, a desetine su nestale u katastrofalnim poplavama u Španiji, a na društvenim mrežama šire se zastrašujući snimci dolaska bujice u gradu Pajporta u regionu Valensije.
Svet bi mogao da postane svedok građanskog rata u Sjedinjenim Državama, izjavio je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko na II Međunarodnoj konferenciji o evroazijskoj bezbednosti u Minsku.
Nedavno otkrivene fotografije prikazuju Šona Didija Kombsa i tadašnju devojku Dženifer Lopez u žestokoj svađi u noći kada je optužen da je silovao 13-godišnju devojčicu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Hidratacija je veoma važna za zdravlje mačaka. Kao i svi sisavci, mačkama je potrebna voda kako bi njihovo telo pravilno funkcionisalo, ali mleko nikako ne bi trebali da im dajete.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Bliži se mlad Mesec u Škorpiji (1. novembar), a zvezde će pojedinim znakovima biti više naklonjene nego ostalima. Saznajte šta su zvezde priredile vašem horoskopskom znaku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.