Bio je jedan od najpopularnijih srpskih vladara, a brutalno je ubijen u šetnji! Obeležava se 200 godina od rođenja kneza Mihaila!
Podeli vest
Na današnji dan 1823. godine u Kragujevcu rođen je knez Mihailo Obrenović, On je vladao Srbijom u dva navrata od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. godine i dan danas važi za jednog od najpopularnijih srpskih vladara, čiji spomenik krasi centar srpske prestonice.
Knez Mihailo Obrenović jedan je od najznačajnijih srpskih vladara. Na prestolu Kneževine Srbije sedeo je u dva navrata - od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. Prvi put nakon smrti svog brata Milana, a drugi put nakon smrti svog oca Miloša.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava se danas, po treći put, u Srbiji i Republici Srpskoj, a prvi put ove godine proslavlja se i van granica naše zemlje - u Crnoj Gori i Nemačkoj.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
10.09.2023
09:32
Dok je tokom prve vladavine bio mlad i neiskusan, kneževsku krunu drugi put je poneo kao obrazovan čovek i zreo državnik s mnogo veza po evropskim dvorovima. Za tih osam godina uspeo je da znatno odvoji Srbiju od Osmanskog carstva, da je ojača i pripremi za nove ratove za nezavisnost, da protera turske posade iz svih srpskih gradova... Radio je i na ujedinjenju balkanskih naroda, ali sve njegove planove pokvarili su pucnji u Košutnjaku 29. maja (10. juna po novom kalendaru) 1868, kada su atentatori ubili njega i njegovu sestru od strica Anku Konstantinović.
Nesrećna ljubav
Knez Mihailo Obrenović nakon izgnanstva 1842. godine jedno vreme bio u Vojvodini, a onda se pridružio svom ocu Milošu u Beču. To vreme koristio je da putuje po evropskim dvorovima i uspostavlja veze, a 1953. oženio se u Beču groficom Julijom Hunjadi.
Kako se uvodila javna bezbednost pre oko 200 godina u tadašnjem Beogradu, prilično nesigurnom za život i imovinu, danas možda najbolje ilustruje Tefter arački varoški iz 1827. godine, odnosno, svojevrstan popis.
27.08.2023
07:30
Foto: Printskrin/Youtube
Kada se Mihailo vratio na presto 1860, ona je postala kneginja Srbije i za nju je 1861. napravljen tron u Sabornoj crkvi u Beogradu. To je bio treći tron, posle kneževog i patrijarhovog. Zbog njenog neverstva razveli su se sporazumom 18. novembra 1865.
Nakon nje, Mihailo je želeo da se oženi Katarinom Konstantinović, koja mu je bila bliska rođaka. Njena majka Anka Konstantinović bila je bratanica Mihailovog oca Miloša. Najava ovog braka izazvala je buru u Srbiji, a usprotivili su joj se i narod, i crkva, ali i i brojni političari. Jedan od najvatrenijih protivnika bio je Ilija Garašanin, dugogodišnji predsednik vlade i nekad najbliži knežev saradnik. Zbog sukoba Mihailo ga je smenio 1867.
Posle atentata u Košutnjaku, tokom kojeg je samo blago ranjena, Katarina se udala za generala Milivoja Petrovića Blaznavca.
Kobna šetnja
Prema opisima savremenika, ali i izveštaju istražitelja, knez Mihailo je predveče 29. maja 1868. krenuo u šetnju u Košutnjak, i to sa strinom Tomanijom Obrenović, sestrom od strica Ankom Konstantinović i njenom ćerkom Katarinom. U pratnji su mu bili samo ađutant Svetozar Garašanin i poslužitelj Mita Timarčević.
Njih su u zasedi, naoružani s po jednim revolverom i handžarom, čekali Lazar Marić, Kosta Radovanović i Stanoje Rogić, dok je Đoka Radovanović bio nešto dalje. Mozak cele operacije bio je Pavle Radovanović, ali on nije učestvovao u samom ubistvu. Kada im se kneževska povorka približila, četvorka je iskočila iz zasede i pozdravila kneza, ali pre nego što im je odgovorio, na njega su pucali prvo Kosta, pa Marić i Rogić. Radovanović je zatim i nožem napao kneza, koji je već bio na zemlji. Pred njega je tad skočila Anka, ali je Marić potegao revolver i upucao je. Ađutant Garašanin bio je u ovom napadu samo ranjen.
Ubice su bile brzo uhapšene, a suđenje je bilo ekspresno.
Foto: Printskrin/Youtube
Jeziv lekarski pregled tela vladara
Pri lekarskom pregledu tela kneza Mihaila utvrđeno je da ima na licu i telu više rana, kao i da je ono "na svirep način nožem isečeno i nagrđeno i izrešetano".
- Na glavi i po čelu isečen je na tri mesta tako da mu se i mozak video, isečen je i po licu, preko nosa, usta i vilice, isečene su mu i ruke desna i leva od donjeg zglavka naviše do lakta, a kuršumima ranjen je na četiri mesta, na jednom mestu poniže ispod desnog pazuha, na drugom malo niže od ovog prvog, k plećki, na trećem s leve strane na grudima, i na četvrtom posred rtenjače, više kostiju na leđima. A sve ove povrede, po uveravanju lekarskom, učinjene živom čoveku, smrtonosne su bezuslovno - navedeno je u optužnici protiv ubica kneza.
Dinastija nestala u krvavom prevratu 1903. godine
Iako knez Mihailo Obrenović nije imao zakonite dece, njega je nasledio Milan Obrenović, maloletni unuk Jevrema Obrenovića i sin Mihailovog brata od strica. Odluku o tome, uprkos zakonima i pravilima, doneo je ministar vojni Milivoje Petrović Blaznavac, koji je sve političare, pa i skupštinu, stavio pred svršen čin.
Milan je bio knez Srbije (1868-1882), a zatim i njen "prvi kralj posle Kosova" (1882-1889). Imao je svega 35 godina kada je abdicirao i presto prepustio sinu Aleksandru. Njegov naslednik bio je i poslednji vladar dinastije Obrenović, a ubijen je brutalno sa svojom suprugom Dragom tokom Majskog prevrata 1903. Na srpski presto tada je došao Petar Karađorđević.
Najfascinantnija ličnost moderne srpske istorije je svakako knez Mihailo Obrenović, čovek koji je proterao Turke iz srpskih gradova, proglasio Srbiju za Pijemont južnoslovenskih naroda, izgradio Narodno pozorište, reformisao srpsku vojsku a da nije ubijen u atentatu 1868. godine verovatno bi ujedinio Srbiju sa Bugarskom i promenio tok nesrećne srpske istorije u XX veku.
Šopska salata je već decenijama omiljeni dodatak svakog većeg obroka u Srbiji, a njena popularnost leti, u sezoni paradajza i krastavaca, samo poraste. I dok većina ljudi voli ovu osvežavajuću đakoniju od povrća, malo je onih koji znaju - ko su Šopi koji su “krstili” popularnu salatu?
Prva zgrada u Beogradu, zidana na evropski način i u zapadnjačkom stilu, bila je Đumrukana na Savi, međutim, prvi balkon izazvao je zaprepašćenje tadašnjih građana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava se danas, po treći put, u Srbiji i Republici Srpskoj, a prvi put ove godine proslavlja se i van granica naše zemlje - u Crnoj Gori i Nemačkoj.
Spoljnotrgovinski savetnik ruskog predsednika Vladimira Putina, Jurij Ušakov, podržao je Putinovu raniju izjavu u kojoj je evropske lidere uporedio sa „štenadima“, komentarišući brzinu kojom su prešli na podršku prekidu vatre u Ukrajini, u skladu sa američkim zahtevima.
Povratak Donalda Trampa na vlast označava kraj dominacije transatlantskih liberala i otvara novo poglavlje u međunarodnoj politici, tvrdi poznati ruski ekonomista Mihail Hazin. On ističe da će ova promena biti pogubna za ruske elite koje su godinama sarađivale sa globalističkim centrima moći i oslanjale se na podršku američkih demokrata i zapadnih finansijskih struktura.
Poslanik Srpske napredne stranke Milenko Jovanov reagovao je na jučerašnji skandal kad je jedan od blokadera skinuo gaće i mahao polnim organom ispred studenata kod Predsedništva.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić zahvalio je večeras svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova koji su bili angažovani tokom protesta na profesionalnom, posvećenom i uzdržanom postupanju.
Profesorka Olja Čokorilo, šef Katedre za vazduhoplovna prevozna sredstva na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, uputila je snažnu poruku studentima, kolegama i građanima Srbije povodom aktuelnih dešavanja u zemlji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije hapsi sve one koji su na bilo koji način povezani sa organizacijom koncerta u diskoteci u Kočanima u kojoj je izbio veliki požar, a pretpostavlja se da je, prema prvim informacijama, stradalo 50 ljudi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova privodi sve koji su na bilo koji način povezani sa organizacijom tragičnog događaja u privatnoj diskoteci "Puls" u Kočanima, gde je sinoć izgorelo najmanje 50 ljudi, a prema prvim podacima najmanje 90 je povređeno!
Radovan Božović (23) i Nikola Školjević (24) iz Brđana kod Gornjeg Milanovca, poginuli su u jezivoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici Kursuline i Ulice Miloša Velikog u ovom gradu. U znak sećanja na nastradale drugare, prijatelji organizuju utakmicu.
Mnogi akteri iz beogradskog podzemlja devedesetih skončali su svoj život u sačekušama. Mnogi su stradali od kiše metaka svojih napadača, osim jednog žestokog momka, a on je Đuro Radonjić Grof.
Trenutno ne razmišljamo o promeni sistema. Imamo 13 dugoročnih članova i u ovom trenutku ne pričamo o takvom proširenju. Ipak, definitivno pratimo šta rade beogradski timovi i sa navijačima i rezultatski, istakao je direktor Evrolige Paulis Motiejunas i na taj način stavio do znanja da Crvena zvezda i Partizan u skorije vreme neće dobiti A licencu.
Srpski fudbalski reprezentativac Miloš Veljković dožoveo je potres mozga, prema prvim informacijama lakši, na utakmici između njegovog Verdera i Borusije iz Menhengladbaha (2:4).
Najmanje 19 osoba izgubilo je život u razornim tornadima koji su pogodili jugoistočne delove Sjedinjenih Američkih Država, prenosi BBC. Najteže je pogođena savezna država Misuri, gde je stradalo 11 ljudi.
Lider demokrata u Senatu, Čak Šumer, popustio je pod pritiskom Donalda Trampa i Republikanske stranke, predvodeći grupu od deset demokrata koji su glasali za republikanski zakon o državnim rashodima. Nakon što je plan dobio potrebnu većinu u Senatu, mlada kongresmenka Aleksandrija Okasio-Kortez oštro je reagovala, nazvavši Šumerov potez „izdajom“.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da nuklearna elektrana Zaporožje (ZNPP) „ne može da postoji“ ukoliko nije pod kontrolom Kijeva, ali nije objasnio razloge za takav stav. Ova elektrana, najveća u Evropi, nalazi se pod ruskom upravom od marta 2022. godine.
Britanski premijer Kir Starmer optužio je ruskog predsednika Vladimira Putina da namerno odugovlači sa prihvatanjem prekida vatre u Ukrajini, pozivajući ga da odmah zaustavi borbe.
Ruske snage nastavile su odlučnu odbranu kod naselja Nadija u Luganskoj Narodnoj Republici, odbijajući napade jurišnih grupa ukrajinskog puka „Azov“. Tokom žestokih borbi, uništeno je više neprijateljskih oklopnih vozila i eliminisan veliki broj protivničkih boraca.
Tijana Vukotić glumila je ćerku Ljubiše Samardžića u seriji "Policajac sa Petlovog brda", ali je ubrzo nakon uspeha u ovoj seriji nestala sa javne scene.
Čišćenje mašine za pranje veša važno je za njen dugotrajan rad i efikasnost. Popularne kućne metode poput upotrebe sode bikarbone i limunske kiseline mogu biti vrlo efikasne za rešavanje problema sa kamencem i neprijatnim mirisima.
Ako vas zanima koja je poza idealna za to da žena postigne orgazam, pravi odgovor dalo je dvoje naučnika, nakon što su posmatrali protok krvi prema klitorisu tokom različitih seksualnih aktivnosti kod ispitanika.
Pevačica Ksenija Pajčin tragično je izgubila život na današnji dan pre 15 godina, kada je prvo nju, a potom i sebe, ubio tadašnji dečko Filip Kapisoda, u njenom stanu na Voždovcu.
Pevačica Lepa Lukić u mladosti je bila "tiha patnja" brojnih muškaraca, a fotografija koja kruži internetom sve je podsetila zašto su je smatrali fatalnom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar