Bio je jedan od najpopularnijih srpskih vladara, a brutalno je ubijen u šetnji! Obeležava se 200 godina od rođenja kneza Mihaila!
Podeli vest
Na današnji dan 1823. godine u Kragujevcu rođen je knez Mihailo Obrenović, On je vladao Srbijom u dva navrata od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. godine i dan danas važi za jednog od najpopularnijih srpskih vladara, čiji spomenik krasi centar srpske prestonice.
Knez Mihailo Obrenović jedan je od najznačajnijih srpskih vladara. Na prestolu Kneževine Srbije sedeo je u dva navrata - od 1839. do 1842. i od 1860. do 1868. Prvi put nakon smrti svog brata Milana, a drugi put nakon smrti svog oca Miloša.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava se danas, po treći put, u Srbiji i Republici Srpskoj, a prvi put ove godine proslavlja se i van granica naše zemlje - u Crnoj Gori i Nemačkoj.
Na današnji dan, 1880. godine, u Pljevljima, rođen je patrijarh srpski Varnava koji je, uz kralja Aleksandra Karađorđevića, verovatno najznačajnija ličnost srpskog 20. veka rođena na teritoriji današnje Crne Gore.
10.09.2023
09:32
Dok je tokom prve vladavine bio mlad i neiskusan, kneževsku krunu drugi put je poneo kao obrazovan čovek i zreo državnik s mnogo veza po evropskim dvorovima. Za tih osam godina uspeo je da znatno odvoji Srbiju od Osmanskog carstva, da je ojača i pripremi za nove ratove za nezavisnost, da protera turske posade iz svih srpskih gradova... Radio je i na ujedinjenju balkanskih naroda, ali sve njegove planove pokvarili su pucnji u Košutnjaku 29. maja (10. juna po novom kalendaru) 1868, kada su atentatori ubili njega i njegovu sestru od strica Anku Konstantinović.
Nesrećna ljubav
Knez Mihailo Obrenović nakon izgnanstva 1842. godine jedno vreme bio u Vojvodini, a onda se pridružio svom ocu Milošu u Beču. To vreme koristio je da putuje po evropskim dvorovima i uspostavlja veze, a 1953. oženio se u Beču groficom Julijom Hunjadi.
Kako se uvodila javna bezbednost pre oko 200 godina u tadašnjem Beogradu, prilično nesigurnom za život i imovinu, danas možda najbolje ilustruje Tefter arački varoški iz 1827. godine, odnosno, svojevrstan popis.
27.08.2023
07:30
Kada se Mihailo vratio na presto 1860, ona je postala kneginja Srbije i za nju je 1861. napravljen tron u Sabornoj crkvi u Beogradu. To je bio treći tron, posle kneževog i patrijarhovog. Zbog njenog neverstva razveli su se sporazumom 18. novembra 1865.
Nakon nje, Mihailo je želeo da se oženi Katarinom Konstantinović, koja mu je bila bliska rođaka. Njena majka Anka Konstantinović bila je bratanica Mihailovog oca Miloša. Najava ovog braka izazvala je buru u Srbiji, a usprotivili su joj se i narod, i crkva, ali i i brojni političari. Jedan od najvatrenijih protivnika bio je Ilija Garašanin, dugogodišnji predsednik vlade i nekad najbliži knežev saradnik. Zbog sukoba Mihailo ga je smenio 1867.
Posle atentata u Košutnjaku, tokom kojeg je samo blago ranjena, Katarina se udala za generala Milivoja Petrovića Blaznavca.
Kobna šetnja
Prema opisima savremenika, ali i izveštaju istražitelja, knez Mihailo je predveče 29. maja 1868. krenuo u šetnju u Košutnjak, i to sa strinom Tomanijom Obrenović, sestrom od strica Ankom Konstantinović i njenom ćerkom Katarinom. U pratnji su mu bili samo ađutant Svetozar Garašanin i poslužitelj Mita Timarčević.
Njih su u zasedi, naoružani s po jednim revolverom i handžarom, čekali Lazar Marić, Kosta Radovanović i Stanoje Rogić, dok je Đoka Radovanović bio nešto dalje. Mozak cele operacije bio je Pavle Radovanović, ali on nije učestvovao u samom ubistvu. Kada im se kneževska povorka približila, četvorka je iskočila iz zasede i pozdravila kneza, ali pre nego što im je odgovorio, na njega su pucali prvo Kosta, pa Marić i Rogić. Radovanović je zatim i nožem napao kneza, koji je već bio na zemlji. Pred njega je tad skočila Anka, ali je Marić potegao revolver i upucao je. Ađutant Garašanin bio je u ovom napadu samo ranjen.
Ubice su bile brzo uhapšene, a suđenje je bilo ekspresno.
Jeziv lekarski pregled tela vladara
Pri lekarskom pregledu tela kneza Mihaila utvrđeno je da ima na licu i telu više rana, kao i da je ono "na svirep način nožem isečeno i nagrđeno i izrešetano".
- Na glavi i po čelu isečen je na tri mesta tako da mu se i mozak video, isečen je i po licu, preko nosa, usta i vilice, isečene su mu i ruke desna i leva od donjeg zglavka naviše do lakta, a kuršumima ranjen je na četiri mesta, na jednom mestu poniže ispod desnog pazuha, na drugom malo niže od ovog prvog, k plećki, na trećem s leve strane na grudima, i na četvrtom posred rtenjače, više kostiju na leđima. A sve ove povrede, po uveravanju lekarskom, učinjene živom čoveku, smrtonosne su bezuslovno - navedeno je u optužnici protiv ubica kneza.
Dinastija nestala u krvavom prevratu 1903. godine
Iako knez Mihailo Obrenović nije imao zakonite dece, njega je nasledio Milan Obrenović, maloletni unuk Jevrema Obrenovića i sin Mihailovog brata od strica. Odluku o tome, uprkos zakonima i pravilima, doneo je ministar vojni Milivoje Petrović Blaznavac, koji je sve političare, pa i skupštinu, stavio pred svršen čin.
Milan je bio knez Srbije (1868-1882), a zatim i njen "prvi kralj posle Kosova" (1882-1889). Imao je svega 35 godina kada je abdicirao i presto prepustio sinu Aleksandru. Njegov naslednik bio je i poslednji vladar dinastije Obrenović, a ubijen je brutalno sa svojom suprugom Dragom tokom Majskog prevrata 1903. Na srpski presto tada je došao Petar Karađorđević.
Najfascinantnija ličnost moderne srpske istorije je svakako knez Mihailo Obrenović, čovek koji je proterao Turke iz srpskih gradova, proglasio Srbiju za Pijemont južnoslovenskih naroda, izgradio Narodno pozorište, reformisao srpsku vojsku a da nije ubijen u atentatu 1868. godine verovatno bi ujedinio Srbiju sa Bugarskom i promenio tok nesrećne srpske istorije u XX veku.
Šopska salata je već decenijama omiljeni dodatak svakog većeg obroka u Srbiji, a njena popularnost leti, u sezoni paradajza i krastavaca, samo poraste. I dok većina ljudi voli ovu osvežavajuću đakoniju od povrća, malo je onih koji znaju - ko su Šopi koji su “krstili” popularnu salatu?
Prva zgrada u Beogradu, zidana na evropski način i u zapadnjačkom stilu, bila je Đumrukana na Savi, međutim, prvi balkon izazvao je zaprepašćenje tadašnjih građana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležava se danas, po treći put, u Srbiji i Republici Srpskoj, a prvi put ove godine proslavlja se i van granica naše zemlje - u Crnoj Gori i Nemačkoj.
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić tokom gostovanja u Hit tvitu otkrio je da dobija pretnje smrću nakon njegovog prethodnog gostovanja.
Lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj gostovao je u emisiji "Hit tvit" na televiziji Pink i tom prilikom govorio, između ostalog, o masakru koji je nedavno počinjen na Cetinju.
Student Jovan Babić student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu podsetio je u emisiji HitTvit da je su blokada fakulteta krenule sa fakulteta gde je glavni Dinko Gruhonjić.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Negotin i dalje potresa priča o nesvakidašnjem incidentu u kojem je žena (48) polila svog emotivnog partnera (59) sredstvom za čišćenje po genitalijama i drugim delovima tela, usled čega je muškarac zadobio teške opekotine.
Direktor Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović potvrdio je da su sva ubistva u masakru na Cetinju počinjena za oko 30 minuta, a tom prilikom otkrio je da je jedna od žrtava masakra, Jošo Otašević, ušao sa ubicom u automobil, i pre nego što je on ubijen, sprečio ubistvo Marije Martinović i njenog deteta.
U Barseloni je 18. oktobra uhapšen jedan od najopasnijih i najkrvoločnijih begunaca na svetu, koga gone vlasti Srbije, Crne Gore i Nemačke zbog ubistava, a za njim tragaju i Austrija i Hrvatska, glasila je vest španske policije objavljena u oktobru 2024. pošto je u centru Barselone uhapšen vođa "vračarskog klana" i blizak saradnik odbeglog Radoja Zvicera, Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.
Premijer Australije, Entoni Albaneze, otkrio je da Novaku Đokoviću pre tri godine, pre nego što je deportovan, tadašnja vlast nije dozvolila da vidi sveštenika tokom božićnih praznika.
Legendarni urugvajski napadač Luis Suarez je iskoristio pauzu u američkom MLS-u i posetio Urugvaj, zemlju u kojoj se rodio. U društvu supruge Sofije Balbi šetao je gradom Siudad de la Kosta gde su doživeli neprijatnu scenu.
Kad su članovi ekipe Hitne pomoći stigli u porodični dom Megan O'Mahonej (30), majke dvoje male dece iz Bredforda u Engleskoj, nisu ni slutili da prisustvuju poslednjim satima njenog života.
Plaćenici iz Hrvatske, Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Nemačke, Letonije i drugih zemalja aktivno učestvuju u borbenim operacijama u Ukrajini kao deo takozvanog „međunarodnog legionarskog korpusa“, izjavio je zarobljeni poljski plaćenik u intervjuu za RIA Novosti.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Nezadovoljstvo Slovačke zbog prekida tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu moglo bi da bude okidač za raspad NATO-a, upozorio je bivši analitičar CIA Rej Makgavern u intervjuu za Jutjub kanal "Dialogue Works."
Armi Hamer, nekadašnji glumac sa A liste koji je uništio karijeru nakon niza optužbi za silovanje i fantazije o kanibalizmu ponovo se vraća svom poslu, a uskoro bi trebalo da počne da snima film u Hrvatskoj!
Društvenim mrežama je ponovo počeo da kruži snimak od pre 25 godina kada je Anđelina Džoli skočila u bazen potpuno obučena i sa sobom povukla i voditelja!
Britanska mama Paris Gough iznenadila je korisnike društvenih mreža otkrivši da njeni sinovi zarađuju pravo bogatstvo radeći puno radno vreme kao dečji modeli.
Mejgan O’Mahoni (30) iz Bredforda, majka dvoje male dece, preminula je samo 48 sati nakon što je primljena u bolnicu zbog niskog nivoa šećera u krvi. Porodica još uvek ne zna šta je tačan uzrok njene iznenadne smrti.
Česti kvarovi i nestanak stvari u domu mogu delovati kao slučajnost, ali ako se dešavaju učestalo, možda su rezultat negativne energije, psiholoških faktora ili čak narodnih verovanja.
Vera Matović ispričala je jednom prilikom da je moralada ide na tezgu iako joj je otac preminuo, a slična situacija se u istom periodu desila i njenom kolegi Eri Ojdaniću.
Pobednica prošlogodišnje sezone "Elite", Anita Stanojlović, okončala je vezu sa Anđelom Rankovićem samo nekoliko meseci nakon izlaska iz rijalitija, a sada je pokazala kako provodi vreme i ko joj je na prvom mestu.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.