Velika pobeda naše vojske! Srbi su hrabro oslobodili ovaj grad od Turaka, a jedno vreme bio prestonica!
Podeli vest
Srpska vojska oslobodila je Niš, na današnji dan 11. januara 1878. godine. Oslobođenje ovog grada, drugog po veličini i značaju u Kneževini Srbiji, predstavljalo je krunu sedam decenija borbe za oslobođenje srpskog naroda i nezavisnost Srbije.
Naime, već 1809. godine kod Niša, na Kamenici, zaustavljena je velika kombinovana ofanziva srpskih ustanika, čiji je cilj bio zauzimanje ovog strateški važnog utvrđenja.
Ruski predsednik Vladimir Putin pitao je porodice palih Heroja Rusije o utiscima o novogodišnjim praznicima u prestonici, razgovarao sa decom o životinjama koje su im se dopale i pričao o bebi pande koja se pojavila u Moskovskom zoološkom vrtu. Putin se uoči Božića sastao sa porodicama palih Heroja Rusije u Novo-Ogarevu.
07.01.2024
23:30
U znak odmazde Turci su od tri hiljade palih ustanika koji su bili pod komandom Stevana Sinđelića podigli zloglasnu Ćele kulu, u kojoj je podignuto devet stotina pedeset i dve pronađene glave. Neuspeh u prvom srpsko-turskom ratu 1876. godine učinio je osvajanje Niša jednim od najvažnijih ciljeva za koje je srpska vojska bila dobro pripremljena. Tokom četvorodnevne operacije grad je napadnut sa petnaest hiljada vojnika i čak stotinu topova.
Ratne operacije krenule u dva pravca. Jedan krak išao je ka Pirotu i Beloj Palanci i dalje ka Sofiji, imajući za cilj da štiti desno krilo ruske vojske. Drugi deo srpske vojske krenuo je u pravcu Niša, ali se tu podelio na dva dela, od kojih je jedan nastavio ka Toplici, a drugi je dejstvovao ka Nišu. Niš je u tom trenutku branilo oko 5.000 vojnika, sa oko 60 topova, a zapovednik vojske bio je Halil-paša. Na kraju, i pored mogućnosti da dobiju značajnu vojnu pomoć od Prištine, Turci su kapitulirali. Već 14. januara u Niš je svečano ušao knez Milan Obrenović.
U borbama za Niš poginulo je 120 vojnika i oficira, a ranjeno 791 lice, odnosno ukupni gubici Srba iz borbenog sastava iznosili su 911 ljudi. Po naređenju pukovnika M. Lešjanina, srpsku trobojku u Stambol kapiji Niške tvrđave izveo je Todor Stanković, Nišlija i član Odbora. Uoči oslobođenja 1878. godine Niš je imao nešto više od 17.000 stanovnika. Nije imala ni vodovod ni kanalizaciju. Po ugledu na Beograd iz šezdesetih godina prošlog veka, Niš je posle oslobođenja dobio i regulacioni plan, koji je uradio eminentni austrijski arhitekta Franc Vinter.
Preporod Niša krenuo je odmah po oslobođenju. Grad u koji je ušla srpska vojska bio je prljav i neuredan, pa je bilo potrebno da se hiljade kola đubreta izvezu iz grada. Nakon toga, dovožena je nova čista zemlja i pesak za nasipanje gradskih površina. Država je kupila Bećir-begov konak i pretvorila ga u Kraljev dvor, koji se do svog spaljivanja u Prvom svetskom ratu nalazio na mestu današnje Gradske kuće. Na prostoru ispred Kraljevog dvora isušeno je močvarno zemljište i formiran prvi gradski park na teritoriji Niša, koji i danas postoji.
Odmah po oslobođenju, već 13. februara 1878. godine, svečano je osvećena Saborna crkva u Nišu, a kralj je pored nje sagradio crkvicu posvećenu Sv. Simeonu. Odmah se krenulo sa obnavljanjem crkava i crkvišta na teritoriji Niša, jer je, na primer, Crkva Sv. Nikole bila pretvorena u džamiju. U periodu oslobođenja u Nišu je bilo čak 12 džamija, jedna katolička crkva i jedna sinagoga. Zanimljivo je da je u Nišu jevrejska zajednica brojala oko 250 porodica. Odmah nakon oslobođenja Niša kralj Milan je naredio da se podigne spomenik junacima na Čegru i ovaj spomenik osvećen je već 21. juna 1878. godine. U periodu nakon oslobođenja Niš postaje druga prestonica Kneževine Srbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Švedski državljanin, koji je ratovao na strani Ukrajine, poginuo je u borbi krajem prošle nedelje, saopštili su brojni izvori za televizijski kanal SVT Njeter.
Bivši predsednik Srbije i ljuti opozicionar Boris Tadić uživa i švrćka se po Brazilu za sve pare, što nije ništa čudno s obzirom na to da je išao i po Rumuniji dok su šiptari palili srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Advokat i bivši političar Azem Vlasi smatra da je Predlog zakona koji je usvojila Vlada Srbije o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Kosova i Metohije "smešan" i ocenio da Priština treba da "zahteva da Srbija ukloni Kosovo iz svog Ustava", preneo je Teve 1.
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila danas u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština.
Politički analitičar Veljko Jovanović pretučen je juče popodne na parkingu na Novom Beogradu. On je tom prilikom zadobio povrede zbog kojih je hospitalizovan, a napadači su uhapšeni. Ovaj napad niko iz opozicije nije osudio, a neki njeni simpatizeri su se čak i radovali ovom događaju.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre predao je danas premijeru Milošu Vučeviću Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu. Posle sastanka u Vladi Srbije Vučević i Žiofre obratiće se medijima.
Devojčica (13) poreklom iz Srbije ubila je u petak popodne rođenu sestru (7) u stanu u Lajpcigu u Nemačkoj, a prema nezvaničnim saznanjima Informera zločinu je prethodila žučna rasprava!
Državljanin (48) Srbije uhapšen je prekjuče u španskom gradu Valensija kada je otkriveno da ima laboratoriju za veštački uzgoj marihuane u jednoj kući.
Košarkaši Crvene zvezde su poraženi od Žalgirisa u Kaunasu sa 86:84, a u centru pažnje su sudije posle sramne krađe o kojoj je bez dlake na jeziku priča i Nikola Kalinić.
Potpredsednica SAD Kamala Haris i bivši predsednik SAD Donald Tramp obećavaju velike inicijative ako budu izabrani, međutim ništa im to neće značiti bez podrške Kongresa.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Moskva ne može da pristane na takozvani nemački scenario rešavanja sukoba, prema kojem Ukrajina ulazi u Severnoatlantsku alijansu u zamenu za odustajanje od pretenzija na ruske teritorije, rekao je Rodion Mirošnik, specijalni izaslanik ruskog ministarstva spoljnih poslova za zločine u Kijevu.
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
Novosadski kafedžija Bata Pežo bio je jedan od retkih u bivšoj Jugoslaviji koji je kafanu petvorio u granu filozofije sa posebnom etikom i kako je govorio, u njegovoj kafani svi su bili isti "i četnici i komunisti".
Nova predstava pozorišta Teatar na Brdu “Sedam sati sunčeve svetlosti” sinoć je premijerno prikazana publici, a do sada neviđena glumačka podela prenela je važne poruke ljubavi, podrške i porodičnog zajedništva u teškim životnim trenucima.
Prema starom indijskom verovanju, pojava nepoznate mačke na pragu ili u dvorištu može imati posebno značenje. Veruje se da takva mačka najavljuje skorašnje venčanje ili proslavu u toj kući.
Kompanija Google je, prema navodima, blizu toga da predstavi novog AI agenta koji može da upravlja veb pretraživačem kako bi pomogao korisnicima u automatizovanju svakodnevnih zadataka.
Biološki otac Nenada Ćubića, Goran Pavlović otkrio je da je u kontaktu sa Ljubinkom koja je usvojila njegove sinove, da im ona ne brani kontakt sa njim, ali i da ona ne želi da ga upozna.
Pevač Goran Žižak, poznatiji kao DJ Krmak ispričao je za Informer da piše knjigu, ali i da razmišlja o dokuzmentarcu u kom će izneti sve ono što javnost nije znala o njemu.
Urošević je za Informer ispričao da njegov unuk i tri unuke, imaju talenat za muziku, ali da je ubeđen da neće krenuti njegovim stopama jer vide koliko je to težak posao.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.