Došli iz bratske zemlje i herojski čuvali naše ljude! Evo zašto su ruski lekari bili stub Srbije (FOTO)
Podeli vest
Prema podacima, u Srbiju je posle sloma Ruske carevine 1917. godine došlo 377 ruskih lekara, od tog broja 350 je radilo u građanskoj zdravstvenoj službi i jedan su od bitnijih faktora u istoriji srpske medicine.
Svojom brojnošću i stručnim kvalitetima, ruski lekari emigranti pružili su ogroman doprinos unapređenju zdravstvene službe i razvoju medicine između dva rata naročito u Srbiji, gde su u najvećem broju živeli i radili. Među ruskim lekarima u Srbiji bilo je i 16 profesora medicinskih fakulteta od kojih će većina kasnije nastaviti karijeru u Parizu, Pragu, Berlinu, Sofiji i drugim evropskim metropolama. Među onima koji su ostali u Srbiji, naročito su se istakli prof. dr Aleksandar Josifovič Ignjatovski, jedan od osnivača Medicinskog fakulteta u Beogradu; po njegovoj skici je izgrađeno zdanje Prve interne klinike, čiji je i prvi upravnik bio, dr Aleksej Ivanovič Ščerbekov, dr Dmitrij Mitrofanovič Tihomirov, dr Niktopolion Černozubov, dr Sergej Konstantinovič Ramzin, dr Nikolaj Vasiljevič Krajinski i drugi.
Prema najnovijim izveštajima, Oružane snage Ruske Federacije nastavljaju sa napadima i udarima u skoro svim pravcima. Aktivne borbe se odvijaju u Stepovom, sa napredovanjem ruskih snaga u severnim i jugozapadnim pravcima.
Nova Tema dana bili su odnosi naroda Srbije i Rusije, ali i uticaj Vladimira Putina na ove zemlje, a gosti koji su razgovarali o ovome bili su Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke i Biljana Šahrmanjan Obradović iz Centra za stratešku analizu.
26.11.2023
22:45
Epidemiolog, doktor medicinskih nauka, koji je doprineo iskorenjivanju velikih boginja kod nas 1972. godine, prof. dr Stevan Litvinjenko je ruskim lekarima posvetio svoju knjigu "Ruski lekari u Srbiji i Crnoj Gori". Kao dete ruskog izbeglice, rođenog u Beogradu 1922. godine, mučilo ga je pitanje zbog čega se u našoj javnosti nije govorilo, niti dovoljno znalo o doprinosu ruskih intelektualaca razvoju Srbije i Crne Gore, kada se zna da je među 50.000 ruskih emigranata koji su od 1919. do kraja 1920. godine prebegli u Kraljevinu SHS, čak 435 lekara došlo u Srbiju i Crnu Goru, od kog broja je u Srbiji uhlebljenje našlo njih 375, što civilnih, što vojnih doktora.
Srbiju su ruski lekari pomagali i pre propasti carske Rusije. Samo u balkanskim ratovima učestvovalo je devet misija koje su činila 32 lekara, 57 sestara i 89 bolničara. U Prvom svetskom ratu sa srpskom vojskom radile su četiri misije od 16 lekara, 153 sestre i 29 bolničara.
U međuratnom periodu njihov pojedinačan doprinos u Srbiji bio je nemerljiv. Profesor Sergej Ramzin je svojim otkrićem nedostatka joda u vodi za piće pomogao da se gotovo u potpunosti iskoreni gušavost kod naših ljudi, budući da je u pojedinim srezovima obolelih od gušavosti bilo između 70 i 90 odsto stanovništva! Uticao je da se donesu propisi i o obaveznom jodiranju kuhinjske soli.
Anastasija Zavaljevska je pune 33 godine provela kao lekar u selu Venčane, kod Aranđelovca. Dr Samuel - "Sima" Rovinjski je radio od 1922. godine kao lekar u Lazarevcu. Mnoge bolesnike je lečio besplatno, jer su bili siromašni. Početkom okupacije 1941. godine, kao Jevrejin skrivao se od Nemaca koji su uhapsili 50 građana i pretili njihovim streljanjem, ako im se doktor Samuel ne preda. Da ne bi pao u ruke Nemcima i da bi spasao nevine Lazarevčane, digao je ruku na sebe 16. novembra 1942. godine. Vojni hirurg dr Nikolaj Sičev, koji je predvodio prvu rusku medicinsku misiju u Valjevu u Prvom svetskom ratu, je dobio mnoga odlikovanja i priznanja za svoj rad u Crnoj Gori od 1923. do 1938. godine. Sa srpskom vojskom je u ratu, prešao Albaniju i bio na Solunskom frontu. Ostao je upamćen kao šef hirurgije Vojne bolnice na Cetinju.
Profesor dr Fjodor Verbicki je između dva svetska rata radio u Vojnoj bolnici u Beogradu i bio lični lekar kralja Aleksandra Karađorđevića, od 1929. do kraljeve pogibije u Marseju 1934. godine. Hirurg Sergej Sofoterov je za svoj rad u Kraljevini SHS i Kraljevini Jugoslaviji odlikovan ordenom Belog orla, Svetog Save i Krstom milosrđa i, kao i mnogi drugi ruski lekari, bio nosilac Albanske spomenice.
Rusi su u Beogradu osnovali Dečju ambulantu i Ruski antituberkulozni dispanzer. U Dečjoj ambulanti je samo od 1921. do 1933. godine pregledano 26.906 dece. Tu su se lečila mala i predškolska deca, donirale namirnice u okviru humanitarnih akcija, odeća i ishrana za novorođenčad, a obučavale su se i patronažne sestre. Ruski antituberkulozni dispanzer, osnovan na inicijativu dr Aleksandra Ignjatovskog, imao je mesečno oko 450 pacijenata.
U Ruskoj bolnici u Pančevu koja je bila odlično opremljena radio je dr Vladimir Levitski, za koga se govorilo da je "pravi mađioničar sa skalpelom u rukama" i zato su tamo dolazili na operacije ne samo Rusi iz Jugoslavije, nego i njihovi sunarodnici iz susednih zemalja i mnogi jugoslovenski građani.
Dr Litvinjenko piše da su Rusi bili prinuđeni da beže iz Srbije, najpre njih oko 10.000 u septembru 1944. godine, ispred trupa Crvene armije koje su umarširale u Srbiju, plašeći se represija. U Jugoslaviji je u završnici rata ostalo još oko 20.000 Rusa. Računa se da su KNOJ i kasnije OZNA, kao i sovjetski SMERŠ, uhapsili oko 1.000 Rusa po završetku rata. Mnogi su odmah ubijeni, drugi su završili u gulazima u Sibiru, a nekima se ni dan-danas nije otkrio trag.
Treći egzodus desio se u vreme Informbiroa, kada su hiljade Rusa koji nisu imali jugoslovensko državljanstvo, ili nisu hteli da ga prime, morali hitno da napuste našu zemlju.
Herojstvo i veliki uticaj ruskih lekara se ponovio 2020. godine kada je vladala pandemija korone i ruski vojni lekari su došli u Srbiju da pomognu u lečenju pacijenata,a to je samo jedan od dokaza srpskog i ruskog čeličnog prijateljstva i bratstva.
Živopisino selo Struganik, smešteno između padina Divčibara i Suvobora, je mesto koje je izrodilo jednog od najvećih vojskovođa u istoriji srpskog naroda.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prema najnovijim izveštajima, Oružane snage Ruske Federacije nastavljaju sa napadima i udarima u skoro svim pravcima. Aktivne borbe se odvijaju u Stepovom, sa napredovanjem ruskih snaga u severnim i jugozapadnim pravcima.
Američki predsednik Donald Tramp postao je simbol nove ideologije „trampizma“, a novi atentat na njega neće je eliminisati, već će dovesti do građanskog rata, kaže ruski filozof, politikolog i sociolog Aleksandar Dugin.
Inteligentno doba i veštačka inteligencija donosi šansu za rešavanje globalnih izazova, ali postoje opasnosti kojih se čovečanstvo mora čuvati, piše Klaus Švab, osnivač i izvršni predsednik Svetskog ekonomskog foruma za magazin Tajm, povodom samita Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.
Voditeljka N1 je najavila svog gosta u studiju: "Sa nama je Nikola Ćurčin potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije", a on je funkcioner Pokreta slobodnih građana.
Andrej Vučić, rođeni brat Predsednika Srbije Aleksandra Vučića, jedan je od najoperativnijih, najmobilnijih, najfunkcionalnijih i najstručnih ljudi u Srpskoj naprednoj stranci, pre svega u pogledu stranačko – organizacionog rada, navodi portal e Pančevo. Zato, dodaje se, napadi na njega godinama ne prestaju.
Nakon pisanja antisrpskih medija da su poslanici SNS Branko Vujković i Živan Bajić podneli ostavke, oni su se obratili zajedničkim saopštenjem koje prenosimo u celosti
Gost Info dana bio je zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandar Šešelje. On je govorio o tome šta je opoziciji cilj sa targetiranjem dece koja žele da uče.
O blokadama na univerzitetama i štrajku u školama, ali i ostalim aktuelnim temama naša voditeljka Info jutra Jovana Radović razgovarala je sa savetnikom premijera Savom Stambolićem i narodnim poslanikom Nebojšom Bakarecom.
Poznati novinar i ratni izveštač Igor Damnjanović, koji je nedavno postao deo Informer tima, početkom februra kreće sa izveštavanjem iz Rusije i sa ukrajinskog fronta, odakle će svakodnevno slati najnovije informacije, izveštaje, fotografije i ekskluzivne video-snimke.
Poodgorička policija lišila je slobode još dva maloletna lica, koja se sumnjiče da su 18. januara u podgoričkom naselju Bloku 5 šipkama napali i povredili više maloletnika.
Velika drama odigrala se u Radničkoj ulici na Čukarici kad je patrola saobraćajne policije htela da zaustavi vozača prilikom rutinske kontrole saobraćaja.
U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na putnom pravcu Rožaje–Špiljani poginuo je A.Lj. (19), saopšteno je CdM-u iz Operativno komunikacionog centra (OKC). U nesreći je jedna osoba zadobila teške povrede.
V. d. načelnika Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić je otkrio da je objekat u kom je bio dom za stare bio veće kvadrature nego što je prijavljeno. Otkriveno je takođe da su vlasnici staračkog doma bili u milionskim dugovima.
Partizan je u 23. kolu Evrolige savladao Pariz rezultatom 92:86, čime je upisao treću uzastopnu pobedu i osigurao bolji međusobni skor protiv francuskog tima. Isak Bonga nakon trijumfa, izjavio je kako su je utakmica bila teška, ali su samo sledili savete Obadovića, da igraju kao je finale.
Italijanski teniser Janik Siner smatra da je rivalstvo između Novaka Đokovića i Karlosa Alkarasa trenutno najznačajnije u svetu tenisa. Prema njegovim rečima, njihovi mečevi na najvećim turnirima, često u borbama za trofeje, donose spektakl koji niko drugi ne može da ponudi.
Britanac Luis Hamilton vozio je danas po prvi put bolid Ferarija na stazi za testiranje italijanskog tima, koja se nalazi u mestu Fiorano Modeneze nedaleko od Maranela, preneo je AP.
Trener Partizana, Željko Obradović, posle pobede nad Parizom u 23. kolu Evrolige, rekao je da Ajzea Majk nije igrao zato što je to bila njegova odluka.
Istorijska januarska oluja donela je više snežnih padavina duž obale američkog zaliva nakon što je skoro paralisala Hjuston i Nju Orleans u poslednja dva dana i prekrila delove Floride Panhendla.
Američki predsednik Donald Tramp teško da će moći da reši sukob u Ukrajini u roku od sto dana, kako namerava. Ovo mišljenje je u intervjuu za Nevs.ru izneo poslanik Državne dume i član Odbora za odbranu Viktor Zavarzin.
Visoki britanski oficiri izrazili su nezadovoljstvo obećanjem američkog predsednika Donalda Trampa o brzom rešavanju sukoba u Ukrajini, verujući da bi to moglo da pruži Rusiji priliku da poveća svoju vojnu moć.
Masoni ili Slobodni zidari najavili su veliki povratak u Siriju gde su zabranjeni pre više od 50 godina, navodi se u saopštenju Predsedništva Vrhovnog saveta Velikih sirijskih orijentalnih loža, koje je objavljeno u nekoliko medija tokom vikenda. Grupa je izjavila da je kolaps vlade Bašara al-Asada stvorio priliku za njeno ponovno uspostavljanje.
Dvojica ruskih komandanata formirali su zatvor za vojnike koji nisu mogli da odu na front, gde su ih mučili i iznuđivali sve do upada ruskih specijalaca, pri čemu su i uhapšeni.
Čuveni filmovi jugoslovenskog crnog talasa jedno vreme bili su zabranjeni iz političkih razloga, a tek nakon smene režima, publika je dobila priliku da uživa u ostvarenjima nekih od naših najboljih reditelja.
Pevačica Vitni Hjuston imala je telohranitelja sa kojim se odlično slagala od prvog dana, a on je ispričao sve o njenom odnosu sa Bobijem Braunom, njihovom braku i opsednutim fanovima.
Mačka rase mejn kun po imenu Mitens postala je neočekivani "putnik" kada je njen kavez zaboravljen u avionskom skladištu za teret, zbog čega je tri puta putovala između Novog Zelanda i Australije u periodu od 24 časa.
Učesnica rijaliti programa "Farma", Bojana Barbi, završila je u suzama, jer je pomislila da će neko pogrešno protumačiti način na koji se Kristijan Golubović šali sa njom.
Pevač Stefan Zdravković, poznatiji kao Princ od Vranje, prokomentarisao je izjavu Jelene Karleuše koja je izrazila želju da predstavlja Srbiju na "Evroviziji".
Voditeljka RTS-a Kristina Radenković je pre više od decenije izgubila oca, koji je nakon duge borbe sa kancerom preminuo, ostavljajući neizbrisiv trag u njenom životu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar