Od seoskog dečaka do najobrazovanijeg vojskovođe! Ovde je rođen jedan od najvoljenijih likova srpske istorije!
Podeli vest
Živopisino selo Struganik, smešteno između padina Divčibara i Suvobora, je mesto koje je izrodilo jednog od najvećih vojskovođa u istoriji srpskog naroda.
Vojvoda Živojin Mišić rođen je 1855. godine u mnogočlanoj porodici kao najmlađe od trinastoro dece. Kao mezimac roditelja čak je nosio i nadimak “bubica”. On je u knjizi “Moje uspomene” opisao svoje detinjstvo i školovanje, i tu je primetno koliko su rodna kuća i prve godine odrastanja obeležile čitav njegov životni vek.
Jovan Milenko Grčić je srpski pesnik i doktor medicine rođen na današnji dan 1846. godine, a iza sebe je ostavio intrigantnu priču o tome kako su njegova dela za života bila neshvaćena, a posthumno odlikovana i izuzetno cenjena.
O princu Đorđu i kralju Aleksandru Karađorđeviću pisalo se i pričalo dosta naročito tokom poslednjih godina, ali je činjenica da je kralj Petar I imao i ćerku mnogo manje poznata. Jelena Karađorđević bila je njegovo najstarije dete i prvo koje je doživelo odraslo doba. Ovo je priča o tragičnoj sudbini zaboravljene srpske princeze.
26.11.2023
07:35
– Porodica Mišić je rodom iz Tepca sa Durmitora i onda kada su došli ovde uzeli su prezime Mišić po jednom pretku što je ranije i bio običaj u Srbiji. U knjizi piše da su sva mala deca morala da rade, i da je on sa šest godina pomagao u svim seoskim poslovima, pa tako je i napisao “ko nije čuvao koze i ovce, on ne zna šta su jad i nevolja”. Sve to nam govori da je vojvoda bio vrsni poznavalac svog naroda i mentaliteta Srba, jer je i on sam rođen u zadržnoj porodici što je mnogo i uticalo na njegove odluke u boju i životu – izjavila je etnolog Ivana Đurić.
Kuća slavnog vojvode je 1974. godine adaptirana i pretvorena u muzejske potrebe i podeljena je u dva segmenta. Prvi je vojno biografijskog karaktera, a u drugom delu nalazi se etnografska postavka koja govori o načinu življenja zadružnih porodica tog vremena.
– Rodna kuća Živojina Mišića pored kulturnog poseduje i istorijski značaj, svi objekti koji se mogu videti u dvorištu predstavljaju spomenike tradicionalnog graditeljstva u Srbiji. Kuća pripada tipu kakve su pravljene u selima brdsko planinskog tipa kao što je Struganik. Ukopavanjem u nagib dobijao se podrum a nad njim soba ili kelija. Na samom objektu postoje dvoje ulaznih vrata što je omogućavalo lakši kontakt sa ostalim objektima u okviru domaćinstva, a krov je na četiri vode i prekriven ćeramidom – rekla je Ivana.
Zadruge su bile porodice sa velikim brojem članova krvnih srodnika, a Mišićeva zadruga je brojala čak 60 članova. Koliko je bilo oženjenih zadrugara toliko je bilo i vajata od drveta u kojima se nije ložila vatra. U njima se nalazio samo sanduk sa devojačkom spremom, kolevka i bračni krevet. To je bio jedini intimni prostor za mlade bračne parove.
– U muzejskoj postavci vidimo sve ono što je potrebno za život u tim zadružnim porodicama, od posuda koje su ručno pravili od prirodnih materijala, stubline gde se držalo brašno, naća gde se mesio hleb. Poslovi u kući su bili podeljeni na muško-ženske, pa je tako i majka slavnog vojvode Anđelija Mišić bila planinka zadužena za pravljenje belog mrsa – navodi etnolog.
Najznačajni deo kuće bilo je ognjište gde se ložila vatra i pripremala hrana, porodica se najčešće okupljala u centralnom delu kuće jer tada nije bilo ni telefona, a ni televizije.
– To mesto je imalo ekonomsku i socijalnu funciju, a verige iznad ognjišta su imale posebno značenje i magijsku funkciju. Kada nije bilo pisanih ugovora, zaklinjalo se upravo držeći se za verige i to je imalo istu težinu kao da je potpisan neki ugovor. Za ognjište se takođe vezuje verovanje da su ispod njega sahranjivani pretci ili ispod praga – izjavila je Ivana.
Vojvoda Živojin Mišić bio je jedan od najobrazovanijih oficira u Srbiji, predavao je na Vojnoj akademiji, predmet taktiku a onda je svoja predavanja sistematizovao i u udzbenike. Govorio je nekoliko stranih jezika, bio je ađutant kralja Milana i Aleksandra Obrenovića i često je bio čak i penzionisan zbog iznošenja svojih stavova, ali uvek vraćan u kriznim vremenima i ponovo reaktiviran.
Evropa je kontinent koji obuhvata raznolikost kultura, jezika i pismenih tradicija. Dok se latinično pismo koristi u većini evropskih zemalja, postoje i oni narodi koji su sačuvali svoje tradicionalne alfabete.
U današnjem Pionirskom parku, preko puta Narodne skupštine u Beogradu, decenijama stoji usamljeni i naizgled urušeni spomenik. Samo upućeniji znaju da ovo nije tek obična gomila kamenja, trag srpske istorije neverovatne vrednosti - osmatračnica sa Kajmakčalana, nemi podsetnik na cenu koja je plaćena za slobodu našeg naroda.
Na današnji dan 1882. godine preminuo je srpski naučnik i filolog Đuro Daničić, sekretar Društva srpske slovesnosti, profesor Liceja i Velike škole u Beogradu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vukašin Mandrapa, rodom iz sela Klepci u Hercegovini, poznat i kao Starac Vukašin, zvanično je kanonizovan 1998. godine, dobivši ime Sveti Novomučenik Vukašin Jasenovački.
Dvadesete godine 20. veka u istoriji će ostati upamćene kao vreme buđenja ideje jugoslovenstva na Balkanu. Mlada Bosna bila je samo jedna od mnogih nacionalno-revolucionarnih organizacija koja je imala za cilj političko i nacionalno ujedinjenje.
Jovan Milenko Grčić je srpski pesnik i doktor medicine rođen na današnji dan 1846. godine, a iza sebe je ostavio intrigantnu priču o tome kako su njegova dela za života bila neshvaćena, a posthumno odlikovana i izuzetno cenjena.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu napadnuta je ekipa Informera, tom prilikom je naš snimatelj pogođen u glavu, rasečeno mu je čelo, a Radio televizija Srbije krije da se radi o našoj ekipi!
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
Advokat Vladimir Gajić kaže da je ključni problem u slučaju ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci, Gorana Vesića, u odsustvu opšteg uslova za određivanje pritvora.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Nišlijka Tamara Lapadatović (35) poginula je u oktobru zajedno sa svojim dečkom Aleksandrom Jokanovićem (30) u Njujorku, a njihovi prijatelji su se emotivnim porukama, tačno 40 dana od te tragedije, oprostili od njih na društvenim mrežama.
U slučaju "Ribnikar" tužilaštvo ima veliki problem jer SBB odbija da dostavi IP adrese, što je jako važno jer na taj način može da se proveri šta je osoba radila na internetu, a upravo o tom problemu je govorila na Informer TV advokatica Zora Dobričanin koja zastupa porodice žrtava.
Kuća Alije Balijagića izgorela u požaru, koji je izbio noćas! Požar je bio u poodmakloj fazi, gorele su sve prostorije, a krovna konstrukcija se urušavala.
Sudija Višeg suda u Smederevu zakazala je za ponedeljak, 25. novembar, završne reči u postupku protiv Uroša i Radiše Blažića za masakr u selima Dubona i Malo Orašje.
Fudbaleri Partizana dočekuju ekipu Napretka iz Kruševca (16.00, Arena premijum 1), u okviru 16. kola Superlige Srbije. Sva aktuelna dešavanja uoči, kao i tok meča iz minuta u minut možete pratiti uživo na našem portalu.
Rasim Ljajić doveo je u pitanje trenutni sistem koji funkcioniše u srpskom fudbalu, pa se zapitao da li je neophodno da baš svako i najmanje mesto u Srbiji ima fudbalski klub.
Britanci ozbiljno kalkulišu da je Novak Đoković izabrao Endija Mareja kao novog trenera da bi mu pomogao u okršajima sa Janikom Sinerom i Karlosom Alkarazom.
Haos na tradicionalnom kik-boks turniru na Cetinju! U ringu, gde bi trebalo da vladaju pravila sporta, odigrala se scena koju niko nije očekivao – sudija Feđa Trbonja zakucao je peharom u glavu trenera borca iz tzv. Kosova, Narta Mehmetija!
U Ligi šampiona nema lakih utakmica. Može da se desi da igrate protiv manje atraktivnog protivnika, ali sve su ekipe na vrhunskom nivou. Pobedili smo Keln u dva navrata, zašto ne bi i Štutgart, poručuje nekadašnji fudbaler Crvene zvezde, Slavoljub Srnić (32).
Ukrajina je 20. novembra navodno izvela razoran napad britanskim raketama "Storm Shadow", pri čemu je poginuo visoki ruski general i 500 severnokorejskih vojnika. Napad je navodno rezultirao smrću general-potpukovnika Valerija Solodčuka.
Estonija, zemlja sa nešto više od milion stanovnika, spremna je da evakuiše celu svoju populaciju u inostranstvo u slučaju izbijanja rata. Ovu izjavu dao je general-major Andrus Merilo, novi komandant estonskih odbrambenih snaga, na seminaru održanom u Talinu.
Milijarder i direktor kompanije Tesla, Ilon Mask, u nedelju je kritikovao izborni proces u Sjedinjenim Američkim Državama, ukazujući na činjenicu da Kalifornija još uvek nije objavila zvanične rezultate predsedničkih izbora, više od dve nedelje nakon što su održani. Mask je ovo uporedio s izborima u Indiji, hvaleći njihovu efikasnost.
Od maja ove godine evakuisano je gotovo 22.000 ljudi iz Harkovske oblasti, dok vlasti planiraju nastavak evakuacije iz naselja blizu linije fronta, izjavio je guverner Harkovske oblasti Oleh Sinjehubov.
Festival koji se u Srbiji održava od 2022. godine, donosi neke od najpopularnijih filmskih naslova u Rusiji, koji će biti prikazani tokom 5 festivalskih dana u Beogradu, Novom sadu i Nišu.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Radijatori su počeli da se zagrevaju, što znači da su sobe toplije i vazduh je postao suvlji. Ovi uslovi nisu idealni za mnoge sobne biljke, jer neke loše reaguju na blizinu grejnog tela i suv vazduh.
Katarina Velika je ime koje mnogi prepoznaju, ali malo njih zaista poznaje život ove fascinantne žene. Ruska carica s pravom je zaslužila nadimak „Velika“, iako njena postignuća nisu uvek bila „dobra“.
Široke farmerke se vraćaju na velika vrata, a Džesika Alba je pokazala kako ih nositi sa stilom! Ovaj udobni model, inspirisan devedesetim, biće apsolutni modni hit 2025. godine, a već sada ga obožavaju modne ikone i influenserke širom sveta.
Crna Gora se nakon dvogodišnje pauze vraća na "Evroviziju", a o potencijalnom predstavniku uveliko se polemiše. Iako će se na "Montesongu" pojaviti neka od najpoznatijih crnogorskih imena, najozbiljniji kandidat je nekadašnji učesnik "Zvezda Granda", Isak Šabanović.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.