Čuvari tradicije! Ovih 10 naroda u Evropi ne koriste latinicu!
Podeli vest
Evropa je kontinent koji obuhvata raznolikost kultura, jezika i pismenih tradicija. Dok se latinično pismo koristi u većini evropskih zemalja, postoje i oni narodi koji su sačuvali svoje tradicionalne alfabete.
Različita pisma odražavaju bogatstvo i raznolikost evropske kulturne baštine.
U današnjem Pionirskom parku, preko puta Narodne skupštine u Beogradu, decenijama stoji usamljeni i naizgled urušeni spomenik. Samo upućeniji znaju da ovo nije tek obična gomila kamenja, trag srpske istorije neverovatne vrednosti - osmatračnica sa Kajmakčalana, nemi podsetnik na cenu koja je plaćena za slobodu našeg naroda.
Na današnji dan 1882. godine preminuo je srpski naučnik i filolog Đuro Daničić, sekretar Društva srpske slovesnosti, profesor Liceja i Velike škole u Beogradu.
17.11.2023
06:40
Srpska ćirilica
U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćiriličko pismo.
Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava. Ćiriličko pismo igra izuzetno važnu ulogu u srpskoj kulturi i identitetu.
Upotreba ćiriličkog pisma u Srbiji je posebno vidljiva u zvaničnim dokumentima, obrazovanju, medijima i na mnogim javnim mestima. Ćiriličko pismo ima poseban kulturni i istorijski značaj u Srbiji. Ona se smatra vezom sa slovenskom i srpskom tradicijom, a mnogi kulturni spomenici, knjige i umetnička dela napisani su ćirilicom.
Istoričar Predrag Marković izjavio je da skoro da nema primera da je neka mala zemlja doživela takav udarac i da se tako izdigla iz pepela kao mala Srbija od 1914. do 1918. godine.
Naša zemlja je u Prvom svetskom ratu izgubila između 1.100.000 i 1.300.000 ljudi, odnosno oko trećine ukupnog stanovništva
11.11.2023
06:37
Grčki alfabet
U Grčkoj se koristi jedan od najstarijih pisama u Evropi – grčki alfabet. Ovaj alfabet koristi se ne samo u Grčkoj već i na Kipru i kod manjih grčkih zajednica širom sveta. Grčki alfabet ima svoje korene u antičkoj Grčkoj i ostao je važan deo kulture i obrazovanja.
Ruska i beloruska ćirilica
Rusija, kao najveća evropska zemlja, koristi ćiriličko pismo. Ćirilica je osnova za ruski jezik i mnoge druge jezike u bivšim sovjetskim republikama. Ovo pismo se odlikuje svojim karakterističnim slovima i daje ruskom jeziku prepoznatljiv izgled. Beloruska ćirilica razlikuje se od ruske samo u jednom slovu.
Foto: Pixabay
Bugarska ćirilica
Bugarski jezik takođe koristi ćiriličko pismo, mada je u prošlosti koristio glagoljicu. Ovo pismo igra ključnu ulogu u očuvanju bugarske jezičke i kulturne baštine. Zahvaljujući ulasku Bugarske u Evropsku uniju, ćirilica je postala treće zvanično pismo Evropske unije pored latinice i grčkog alfabeta.
Gruzinsko pismo
Gruzija koristi svoj jedinstveni pismeni sistem, gruzinsko pismo, razlikuje se od bilo kog drugog alfabeta u Evropi. Ima prepoznatljive znakove i dugu istoriju u gruzinskoj kulturi.
Jermensko pismo
Jermenija takođe ima svoj jedinstveni alfabet, poznat kao jermensko pismo. Ovo pismo ima svoje korene u starim vekovima i igra važnu ulogu u očuvanju jermenskog jezika i identiteta.
Makedonsko pismo
U Makedoniji se koristi i latinica i ćirilica kao zvanični pismeni sistemi. Oba pisma imaju jednak status i koriste se u javnim institucijama, školama, medijima i drugim zvaničnim dokumentima. Ova dvojezičnost je rezultat političkih i jezičkih faktora u Makedoniji, gde se ćirilica tradicionalno koristila, ali je latinično pismo takođe postalo sveprisutno tokom vremena, naročito u komunikaciji sa inostranstvom i na internetu.
Građani Makedonije obično imaju slobodu izbora kada je reč o tome koje će pismo koristiti u svakodnevnoj komunikaciji, i mnogi ljudi se oslanjaju na oba pisma u zavisnosti od situacije ili ličnih preferencija.
Ukrajinsko pismo
U Ukrajini se zvanično koristi ćiriličko pismo. Ćirilica je službeno pismo i dominantno se koristi u javnim institucijama, školama, medijima i drugim zvaničnim dokumentima. Ukrajinska ćirilica ima nekoliko specifičnih slova koja se razlikuju od ruske ćirilice, jer reflektuju zvuke i foneme karakteristične za ukrajinski jezik.
Foto: pexels.com
Kada je reč o pismenoj reformi u Ukrajini, postojale su diskusije i različiti stavovi u vezi sa mogućim prelaskom na latiničko pismo, kako bi se što više diferencirali u odnosu na ruski jezik.
Pismena reforma je bila predmet debata i razmatranja u ukrajinskom parlamentu, ali nije došlo do značajnih promena u vezi sa zvaničnim pismom.
Kazaško pismo
U Kazahstanu se koriste tri pisma kazaška ćirilica, latinica i arapsko pismo.
Vlada Kazahstana odlučila je da ta zemlja do 2025. potpuno promeni državno pismo sa ćirilice na latinicu, kako bi pobegla od sovjetskog nasleđa.
Svako od ovih pisma ima svoje jedinstvene karakteristike i doprinosi raznolikosti evropske kulturne baštine. Iako latiničko pismo dominira u mnogim delovima Evrope, očuvanje i upotreba tradicionalnih alfabeta čuva bogatstvo jezičke i kulturne raznolikosti kontinenta.
Poslednji u nizu izgrađenih dvoraca u Vojvodini, u periodu od osamnaestog veka do početka Drugog svetskog rata, Dvorac u Srpskoj Crnji, poznatijoj kao Đurina varoš, jer je u njoj rođen i odrastao jedan od najvećih srpskih romantičnih pesnika, Đura Jakšić, građen je u eklektičkom maniru, sa elementima klasicizma i baroka, sa pravougaonom osnovom, suterenom, prizemljem, spratom i potkovljem.
Zeleni venac, beogradsko naselje, predstavlja pravi sinonim prestoničkog grada, a za dobijanje, sada već kultnog imena, odgovorno je nekoliko osoba, kao i neuspeli poslovni poduhvat.
Malo ko bi danas razumeo kada biste u Beogradu rekli “nađimo se kod Atine“. Znamo za “Moskvu”, “Albaniju”, “Prag”, pa i “London”. Ali “Atina“… A eto je, prava lepotica, baš blizu “Moskve”, na Terazijama.
Danas obeležavamo Dan oslobođenja Beograda u znak sećanja na 20. oktobar 1944. godine kada su završene višednevne borbe u kojima je poginulo više hiljada pripadnika Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ), sovjetske Crvene armije i civila.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U današnjem Pionirskom parku, preko puta Narodne skupštine u Beogradu, decenijama stoji usamljeni i naizgled urušeni spomenik. Samo upućeniji znaju da ovo nije tek obična gomila kamenja, trag srpske istorije neverovatne vrednosti - osmatračnica sa Kajmakčalana, nemi podsetnik na cenu koja je plaćena za slobodu našeg naroda.
Pet porodica tragično stradalih u padu nadstrešnice 1. novembra u Novom Sadu do sada su se javno oglasile i osudile pokušaje opozicije sakrivene iza studenata da tragediju koriste u političke svrhe i za izazivanje nereda širom Srbije.
Profesorka Olja Čokorilo, šef Katedre za vazduhoplovna prevozna sredstva na Saobraćajnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, uputila je snažnu poruku studentima, kolegama i građanima Srbije povodom aktuelnih dešavanja u zemlji.
Studenti iz Pionirskog parka oglasili su se večeras, rekavši da ostaju na ovom mestu, da žele da se, kako kažu, bore za svoje znanje i pravo da se čuje njihov glas.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da je uvek spremam za proveru legitimiteta i da izbori i referendum mogu da budu organizovani za nekoliko meseci.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da zajedno izvrše samoubistvo, a Srbiju su više puta potresle vesti o bračnim parovima koji su odlučili da sebi presude u isto vreme.
Bračni par Slavko (56) i Slađana (43) Dimitrijević iz sela Bela Zemlja kod Užica dogovorili su se da u četvrtak zajedno izvrše samoubistvo tako što će popiti veliku količinu lekova i u telo ubrizgati veću dozu insulina. Slavko je u porodičnoj kući pronađen mrtav, dok je njegova supruga Slađana prebačena u bolnicu i lekari joj se bore za život.
Proslavljena streljačica, Ivana Maksimović, trenutno živi u Dubaiju gde joj se muž Danilo Anđušić bavi košarkom. Gledajući njene fotografije na Instagramu, možemo da zaključimo da uživa, što se odražava i na njen izgled koji je nikada lepši.
Jelena Đoković, supruga srpskog tenisera Novaka Đokovića, podržala je blokadere i huligane koji bi da ruše Srbiju i to iz velelepne vile iz Marbelji. Jelena, koja plaća porez u Monaku, je na svom Instagram nalogu podelila nekoliko fotografija sa protesta, uz nedvosmislenu poruku da je uz ljude, koji, nažalost, žele da prave haos po Srbiji. Potom je objavila i video uz pesmu "Pada Vlada".
Fudbalska reprezentacija Brazila ipak će da sačeka na povratak Nejmara. Iako se našao na širem spisku, povreda je bila jača, pa ga neće biti u nacionalnom timu.
Predsednik Francuske Emanuel Makron izjavio je da bi evropske zemlje mogle da pošalju vojnike u Ukrajinu kao mirovnjake i instruktore bez saglasnosti Rusije.
Tijana Vukotić glumila je ćerku Ljubiše Samardžića u seriji "Policajac sa Petlovog brda", ali je ubrzo nakon uspeha u ovoj seriji nestala sa javne scene.
Glumica Eva Longorija proslavila je 50. rođendan, ali njen mladolik izgled i dalje ostavlja ljude u neverici. Mnogi kažu da izgleda upola mlađe i da i dalje pleni svojom lepotom, šarmom i energijom.
Narodna verovanja o biljkama prenose se s kolena na koleno, a neka su opstala i danas. Dok se bosiljak smatra blagoslovenim i poželjnim u domu, određene biljke, poput bagrema, nikako ne bi trebalo saditi blizu kuće.
Ako vas zanima koja je poza idealna za to da žena postigne orgazam, pravi odgovor dalo je dvoje naučnika, nakon što su posmatrali protok krvi prema klitorisu tokom različitih seksualnih aktivnosti kod ispitanika.
Andrej Atijas, suprug pevačice Anabele Atijas, objavio je na svom Instagram profilu scene sa današnjih protesta koji su u jednom trenutku postali nasilni, ali to ne čudi ako se uzme u obzir njegova prošlost.
Lepa Lukić je istakla da joj je neostvarena želja da postane majka, ali da joj je ipak sa druge strane drago što nije dobila dete, jer kako je rekla, ne zna kakvog bi "giliptera" rodila.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar