Oni nisu hteli da idu preko Albanije! 'Treći srpski ustanak' bio jedini otpor u Evropi u Prvom svetskom ratu
Podeli vest
Na današnji dan 1917. godine započet je Toplički ustanak, podignut u selu Mačkovac kod Kuršumlije, protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata. To je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom celog Prvog svetskog rata.
Povlačenjem srpske vojske sa državne teritorije nije prestao i oružani otpor okupatoru na teritoriji Kraljevine. U zemlji je ostao jedan broj srpskih vojnika koji je zaostao u povlačenju, kao i ranjenika koji su izbegli zarobljavanje. Bili su tu i mladići koji u vreme okupacije 1915. godine nisu stasali za vojnu službu. Oni su se krili od okupatora po šumama i planinama. Mnogi su posedovali oružje koje nisu hteli da predaju. Počeo je postepeno da se rađa organizovan pokret otpora.
Radoje Raka Ljutovac, srpski heroj, uspeo je da starim turskim topom obori nemačku letelicu, a taj podvig ostaće upamćen kao prvo rušenje aviona ne samo u Prvom svetskom ratu, već i u celokupnoj istoriji.
Miodrag Tomić bio je srpski i jugoslovenski vojni pilot koji je u Balkanskim ratovima i Prvom i Drugom Svetskom ratu imao neprekidne borbene letove na više frontova braneći svoju zemlju i njen vazdušni prostor.
30.01.2024
21:09
Na stvaranju otpora tokom leta 1916. počeo je da radi dvadesetšestogodišnji rezervni potporučnik srpske vojske Kosta Vojinović Kosovac, koji je zaostao u povlačenju u Kosovskoj Mitrovici. On je u Leposaviću formirao ilegalnu četu, koja je vremenom prerastala u Ibarsko-kopaonički odred.
Krajem septembra 1916. godine u Toplicu je iz Soluna avionom poslat i rezervni poručnik Kosta Milovanović Pećanac, vojvoda iz srpske četničke akcije u Makedoniji. Pećanac je dobio zadatak da organizuje pokret i da u pozadini stupi u akciju kad srpska vojska i saveznici probiju front i stignu do Skoplja.
Sergej Mirončuk Aleksandrovič rođen je u Odesi, u Ukrajini. Prijavio se kao dobrovoljac i od decembra 1993. godine bio je borac bataljona VRS iz sarajevske Dobrinje i "Belih vukova" sa Pala i dao je svoj život za svetu srpsku zemlju.
21.02.2024
13:53
Situacija u Srbiji posebno je bila teška u bugarskoj okupacionoj zoni. Bila je zabranjena upotreba srpskog jezika, srpski običaji, spaljivane su srpske knjige. Sprovođene su mere internacije, rekvizicije i pljačke. Zvanična bugarska politika smatrala je da u Pomoravlju živi posrbljeno bugarsko stanovništvo kojem treba vratiti bugarsku svest.
Neposredni povod za pobunu bila je najavljena mobilizacija srpskih mladića u bugarsku vojsku 9. februara 1917. godine. Srpski mladići bežali su od mobilizacije i sklanjali su se u već i onako prepune šume. Ubrzo je došlo i do povremenih sukoba između srpskih odmetnika i bugarskih poternih jedinica.
Na sastanku u selu Obilić 22. i 23. februara, kako je u svom dnevniku zabeležio Kosta Pećanac, vođe pokreta otpora donele su odluku da se krene u ustanak. Protiv je bio samo Pećanac, koji je smatrao da je suviše rano i da bi u skladu sa instrukcijama srpske Vrhovne komande ustanak trebalo koordinirati sa akcijom srpske vojske na Solunskom frontu.
Međutim, vremena za čekanje nije bilo. Jedini ustanak u okupiranoj Evropi izbio je spontano. Ustanak je zahvatio Toplicu, Jablanicu, Južno Pomoravlje, kopaonički i kruševački kraj, kao i delove istočne Srbije. Broj ustanika popeo se na oko 13.000. Kuršumlija je oslobođena 27. februara, a 3. marta Prokuplje i Blace.
Na slabo naoružane ustanike, kojima je nedostajala municija i teško naoružanje, krenulo je oko 60.000 neprijateljskih regularnih vojnika, dobro opremljenih i naoružanih. Ustanak je ugušen do kraja marta. Veliki broj srpskih civila, bez obzira na pol i uzrast, interniran je u logore. U odmazdi nad civilnim stanovništvom samo u Topličkom, Vranjskom i Niškom okrugu smrtno je stradalo 8.767 ljudi. Spaljeno je više od 43.000 objekata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Radoje Raka Ljutovac, srpski heroj, uspeo je da starim turskim topom obori nemačku letelicu, a taj podvig ostaće upamćen kao prvo rušenje aviona ne samo u Prvom svetskom ratu, već i u celokupnoj istoriji.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo je da je Kosovska policija danas neovlašćeno prešla liniju kod sela Ćirkoviće, u opštini Leposavić, i zatražilo da Kfor preduzme mere i spreči Prištinu u pokušajima da izazove eskalaciju nasilja na Kosovu.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov upitao je lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa da objasni kako se na pošten i zakonit način tokom vršenja vlasti prihoduje ogromna suma novca.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić obratila se lideru Stranke slobode i pravde nakon što ju je nazvao "kombinacijom neograničenog zla i ograničenih intelektualnih sposobnosti".
Skandalozna odluka novosadskog tužilaštva da se uhapse bivši ministar Goran Vesić i v.d. direktorka "Infrastruktura Železnice" Jelena Tanasković posledica su jezivog pritiska opozicije i tajknuskih medija!
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Bratislav S. (53) iz Beograda uhapšen je zbog sumnje da je ženu M. V. (39), s kojom je bio u vezi, zaključao u svom stanu i satima je zverski mučio, optuživši je da ga je prevarila!
Alija Balijagić (65) osumnjičen za ubistvo brata i sestre Jovana i Milenke Madžgalj, krio se u jednoj napuštenoj vikendici u selu Pribojska Goleša u kojoj je i uhapšen, a Informer je ekskluzivno došao u posed snimaka i slika tog skloništa.
Košarkaši Crvene zvezde izašli su na zagrevanje u majicama posvećenim tragično nastradalom navijaču Marku Ivkoviću, koji je pre tačno 10 godina ubijen u Istanbulu.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je Rusija, kao odgovor na napade američkim i bitanski dogodometnim raketama, na ukrajinsku teritoriju ispalila novu balističku raketu srednjeg dometa ''Orešnik'', kojoj, kako je rekao, savremeni sistemi nemaju način da se suprotstave.
Ukrajinski zvaničnici zahtevaće od Vašingtona da im pošalje rakete Tomahavk i dozvoli njihovu upotrebu protiv ciljeva duboko u Rusiji pre isteka mandata predsednika Džoa Bajdena, rekao je ukrajinski poslanik za Politiko.
Globalne nuklearne tenzije i pretnja od trećeg svetskog rata su skočili nakon što je američki predsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da koristi njihove dalekometne projektile za mete duboko u ruskoj teritoriji, što bi moglo da dovede do “nuklearnog odgovora” Rusije.
Met Gec se povukao kao kandidat predsednika Donalda Trampa za državnog tužioca, navodeći da je njegova "potvrda nepravedno postala prepreka ključnom radu tranzicije Tramp/Vens".
General pukovnik Kim Jong-bok se retko viđa ili pominje u javnosti u Severnoj Koreji. Njegova uloga vođe severnokorejskih specijalnih snaga zahtevala je da se drži podalje od očiju javnosti. Ali sada je postao veoma javna ličnost.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Odnos pokojne princeze Dajane i njene maćehe, Rein Spenser, bio je ispunjen sukobima i predrasudama. Iako su Rein smatrali "zlom" maćehom, kasnije se otkrilo da ni Dajana nije bila sasvim nevina u njihovim napetim porodičnim odnosima. Njihova priča, isprepletena ljubavlju, mržnjom i skandalima, otkriva složenost porodičnih veza u aristokratskom svetu.
Muškarac rođen u znaku Strelca važi za najvećog zavodnika u Zodijaku. Žene koje se zaljube u njih treba da budu oprezne jer su oni večiti avanturisti koji opijaju šarmom.
Većina ljudi veruje da je tamno i suvo mesto najbolje za čuvanje krompira, ali stručnjaci otkrivaju bolji način. Otkrijte kako da produžite svežinu krompira i smanjite otpad od hrane jednostavnom promenom mesta skladištenja.
Pevač Vukašin Brajić potvrdio je za Informer da su on i svi članovi njegovog benda dobro i da niko nije povrđen u saobraćajnoj nesreći koju su sinoć doživeli prilikom povratka sa svirke.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.