Poljak spasio stotine hiljada srpskih vojnika! Nacisti hteli da ga ubiju jer je bio Jevrej!
Podeli vest
Ludvig Hiršfeld bio je poljski bakteriolog i imunolog, koji je proizveo vakcinu koja je štitila od trbušnog tifusa, paratifusa A, B i C i kolere. Zadužio je Srbe jer je tim izumom spasio stotine hiljada naših vojnika od sigurne smrti
Poljska ambasada u Beogradu je pre nedelju dana objavila jednu interesantnu anegdotu. Poljaci su bili u Valjevu, seli u jedan restoran. Kada su zatražili da plate račun, konobar im je rekao da kod njih nijedan Poljak ne plaća račun, da je Ludvig Hiršfeld sve to platio pre 100 godina.
Na današnji dan 1917. godine započet je Toplički ustanak, podignut u selu Mačkovac kod Kuršumlije, protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata. To je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom celog Prvog svetskog rata.
Radoje Raka Ljutovac, srpski heroj, uspeo je da starim turskim topom obori nemačku letelicu, a taj podvig ostaće upamćen kao prvo rušenje aviona ne samo u Prvom svetskom ratu, već i u celokupnoj istoriji.
16.02.2024
20:55
Ko je bio Ludvig Hiršfeld?
Rođen je 1884. godine u bogatoj jevrejskoj porodici u Varšavi, koja je bila deo tadašnje Ruske Imperije. Njegova porodica je bila asimilovana u poljsko društvo, pa se Ludvik uprkos jevrejskom poreklu izjašnjavao kao Poljak.
Hiršfeld je 1910. dokazao da pripadnost nekoj krvnoj grupi zavisi od naslednih faktora. Na osnovu njegovog otkrića je postalo moguće dokazivanje očinstva na osnovu seruma krvi. Uveo je današnji način oznaka krvnih grupa: nulta, A, B, AB i definisao je pravila njihovog nasleđivanja.
Miodrag Tomić bio je srpski i jugoslovenski vojni pilot koji je u Balkanskim ratovima i Prvom i Drugom Svetskom ratu imao neprekidne borbene letove na više frontova braneći svoju zemlju i njen vazdušni prostor.
Milan Aleksić, zvani Miša, poznat po svom pseudonimu Marinko, bio je srpski četnik aktivan od 1905. do 1918. godine, a bio je poznat po tome što je nosio nošnju sa juga Srbije, koju danas nose Albanci i tvrde da je njihova.
05.01.2024
18:09
Zadužio je čovečanstvo kao značajan naučnik, a Srbe je zadužio kao lekar dobrovoljac u srpskoj vojsci. Valjevo je 1915. bilo označeno kao "glavni centar za razboljevanje i umiranje", središte epidemija. Hiršfeld je tražio da bude poslat iz bogate Švajcarske u Valjevo, suzbijao je epidemije i držao predavanja o zaraznim bolestima, bio bakterolog. Njegova supruga, takođe lekarka, dr Hana Hiršfeld pridružila mu se u toj humanoj misiji.
Vakcina protiv tifusa
Posle dolaska srpske vojske na Krf, uz Hiršfeldovu pomoć je osnovana je Srpska bakteriološka laboratorija, on je imao zadatak da u Švajcarskoj kupi svu neophodnu opremu. Dr Hiršfeld je 1916. u Solunu izolovao iz krvi jednog vojnika do tada nepoznati soj paratifusa, a novu bakteriju nazvao "Bacillus paratyphi C". Danas se ovaj izazivač paratifusa naziva Salmonella hirszfeldi.
U proleće 1917. je Hiršfeld je u laboratoriji proizveo vakcinu koja je štitila od trbušnog tifusa, paratifusa A, B i C, te kolere. Njome je vakcinisano preko 110.000 boraca, a prvi vakcinisani vojnik bio je vojvoda Živojin Mišić. Zahvaljujući ovoj vakcini srpska vojska se vratila u Srbiju bez trbušnog tifusa, paratifusa i kolere. Hiršfeld je postavljan za šefa bakteriološkog odeljenja Vojne bolnice u Beogradu i dobio počasni čin pukovnika Srpske vojske i odlikovan je Ordenom Belog orla.Tek 1919. su Hiršfeldovi napustili Srbiju, vratili se u svoju Poljsku 1920. godine.
Beg od nacista i smrt
Kada je nacistička Nemačka osvojila Poljsku 1939, Hiršfeld, Jevrejin preobraćen u katoličanstvo je bio uklonjen sa svih položaja. Ponuđeno mu je nekoliko naučnih mesta u inostranstvu, ali je on odbio i ostao u Varšavi. Zajedno sa ženom i ćerkom Marijom je 1941. poslat u jevrejski geto. Tada je Jugoslavija hitno dodelila Hiršfeldu počasno državljanstvo Kraljevine Jugoslavije, da bi Ivo Andrić, kao jugoslovenski poslanik u Berlinu neuspešno zahtevao njihovo puštanje.
Dan pre nego što je trebalo da Hiršfeldovi 1943. budu poslati u koncentracioni logor, uspeli su da pobegnu. U kasnijem skrivanju, ipak umire njihova ćerka jedinica od tuberkuloze. Posle rata, Hiršfeld je imao veoma značajnu ulogu u medicini u Poljskoj. 1950. mu je izmakla Nobelova nagrada, između ostalih, za otkriće principa kada krvne grupe dovode do toga da majka odbaci plod. Pošto je proglašen za počasnog doktora nauka na univerzitetima u Pragu i Cirihu, 1952. osnovao je Institut za imunologiju i eksperimentalnu terapiju u Vroclavu.
Umro je 1954. godine od srčanog udara u Vroclavu.
U dvorištu Srpskog lekarskog društva je 8. juna 2017. godine, svečano otkrivena bista profesora Ludviga Hiršfelda, a 2018. je "Pošta Srbije" objavila poštansku marku sa njegovim likom.
Na današnji dan 15. decembra 1914. godine srpska vojska je u Prvom svetskom ratu, u završnoj fazi Kolubarske bitke uništila Austrougarsku vojsku i oslobodila Beograd, koji je bio pod kratkotrajnom okupacijom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Na današnji dan 1917. godine započet je Toplički ustanak, podignut u selu Mačkovac kod Kuršumlije, protiv bugarske i austrougarske okupacije za vreme Prvog svetskog rata. To je bio jedini ustanak u nekoj okupiranoj državi tokom celog Prvog svetskog rata.
Ruski napad interkontinentalnom balističkom raketom (ICBM) na ukrajinski grad Dnjepar tokom noći izazvao je ozbiljne posledice, a sada su se pojavili i prvi snimci sa lica mesta.
Na snimku s drona, objavljenom na internetu, navodno su zabeleženi udari britanskim krstarećim raketama "storm šedou" na komandni kompleks unutar Rusije.
Slovački premijer Robert Fico , koji danas boravi u poseti Srbiji, rekao je nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem da naše zemlje mogu da se oslone jedna na drugu.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je na svom Iks profilu, a povodom hapšenja ministra u ostavci Gorana Vesića, Anite Dimovski, vršioca dužnosti pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport i Jelene Tanasković, vršioca dužnosti generalne direktorke Akcionarskog društva "Infrastruktura železnice Srbije", da je Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih.
Osnivač Fonda za humanitarno pravo i poznata srbomrziteljka Nataša Kandić rekka je da se Tužilaštvo u Novom Sadu uplašilo i zato izdalo nalog za hapšenje pojedinih osoba koje nisu imali nikakve veze sa rekonstrukcijom Glavne železničke stanice u tom gradu.
Ilon Mask i Vivek Ramasvami žele da smanje finansiranje međunarodnih i nevladinih organizacija (WSJ) u cilju ostvarivanja dela strategije za redukciju vladinih troškova, a za koju milijarder kaže da će pomoći u smanjenju federalno budžeta za dve milijarde dolara.
Gosti Informerovog "Otvorenog studija" bili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović i politikolog Vladimir Kljajić. Oni su govorili na temu nasilnih protesta koje opozicija održava u Beogradu.
Mogućnost nuklearne eskalacije u Evropi i svetu usled pojačanih provokacije prema Moskvi koje dolaze sa Zapada, analizirali su gosti "Rata uživo", predsednik SPOR-a Stefan Srbljanović i bivši pripadnik KOS-a Ljuban Karan
Velibor Madzgalj iz bijelopoljskog sela Sokolac, brat Jovana i Milenke, koje je pre 27 dana ubio Alija Balijagić (65), izjavio je nakon njegovog privođenja da krvnik mora da kaže sve što zna o zločinu!
Odlično smo odigrali protiv Danske i smatram da smo najopasniji kada smo sa dva špica na terenu, istakao je Milovan Rajevac (70) u razogovoru za Informer i tom prilikom najavio baraž za Ligu nacija.
Košarkaši Partizana nalaze se u nesvakidašnjoj situaciji pred prvi ovosezonski duel protiv Crvene zvezde (20.00, Sport klub 1). Naime, gotovo pa neverovatan podatak, jeste da će crno-beli večeras nastupiti sa 12 debitanata u večitim derbijima.
Biti vrhunski sportista zahteva vladanje umom, telom, povremeno zahteva i neke neobične veštine, a svoje tajne uspeha, bar deo njih, Novak Đoković otkrio je za "Sport Ilustrejted".
Portparol ministarstva spoljinih poslova Rusije Marija Zaharova, snimljena je kako dobija instrukcije o komentarisanju ruskog napada interkontinentalnim balističkim raketama na grad Dnjepar.
Odlazeći američki predsednik Džo Bajden odlučio je da otpiše oko 4,7 milijardi dolara kredita ukrajinskoj vladi finansiranih iz džepova američkih poreskih obveznika. Ovaj potez deo je šire strategije za jačanje Kijeva pre nego što novoizabrani predsednik Donald Tramp preuzme dužnost sledeće godine.
Međunarodni krivični sud (MKS) izdao je danas naloge za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Izraela Joava Galanta i lidera Hamasa Muhameda Dijaba al Masrija zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti tokom sukoba u Gazi, javlja AP.
Kako bi izgledao nuklearni rat između SAD-a i Rusije i koliko bi ljudi zaista moglo preživeti? Profesor Mark Tegmark sa Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT) udružio je tim naučnika kako bi napravio najrealističniju simulaciju globalnog nuklearnog sukoba zasnovanu na dostupnim podacima.
Glumica i manekenka Bo Derek nedavno je proslavila svoj 68. rođendan, a svojevremeno je važila za seks simbol. Sedamdesetih godina našla se u centru pažnje zbog kontroverzne veze sa rediteljem, koji je bio stariji od nje 30 godina.
Jovana Nikolić Mišković sinoć, 20. novembra, proslavila je 42. rođendan. Tom prilikom, snajka najbogatijeg Srbina, Miroslava Miškovića, okupila je najbliže prijatelje i porodicu, koje su zabavljali članovi nekadašnjeg sastava "Funky G", Anabela Atijas i Gagi Đogani, Srđan Čolić iz "Moby Dicka", ali i Ivan Gavrilović, za šta je pevačica izdvojila oko 15.000 evra.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.