Ustaše živog spalile četničkog vojvodu! Likvidirale ga zajedno sa njegovim borcima: Ovo je priča iz zaboravljene istorije
Podeli vest
Proleća 1945.godine kreće velika grupa četnika zajedno s velikim brojem izbeglica put Slovenije, kako bi našli utočište, nakon što je bilo izvesno da će komunistički poredak zavladati Jugoslavijom. Među njima bio je i vojvoda Pavle Đurišić.
U noći 4. na 5. april 1945. došlo je do iznenadnog ustaškog napada kod sela Dolina. U napadu su korišćeni i tenkovi. Četnici su pružali žilav otpor. Položaj Đurišićeve grupe se dodatno pogoršao 6. aprila kada su im u leđa udarili partizani. Opkoljeni, pružali su otpor do 21. aprila kada je Đurišić, usled velikih gubitaka, bio primoran da prihvati novi sporazum sa Sekulom Drljevićem kako bi spasio svoje ljude i stavi se pod njegovu komandu. Sporazum je, međutim, odmah izneveren.
Bitke kod Leksingtona i Konkorda, koja su se odigrale 19. aprila 1775. godine, označile su početak američke revolucije i postala simbol borbe američkih kolonista za nezavisnost od Britanske krune. Ovaj događaj je bio ključan za formiranje nacionalnog identiteta Sjedinjenih Američkih Država.
Desetine hiljada Beograđanki i Beograđana koji svakodnevno prolaze Bulevarom despota Stefana ne pomišljaju da omanja uzvišica kraj jedne od pristupnica Pančevačkom mostu čuva strašnu tajnu. Pogled na Dunav i preko reke ka Borči koji se pruža sa te livade bio je poslednje što je na hiljade ljudi koje je tu dovođeno videlo u životu. Tu je bilo zvanično državno stratište na kome su izvršavane smrtne kazne od sredine devetnaestog veka do 1903. godine.
19.04.2024
08:18
Ustaše su zarobile više stotina oficira i vojnika među kojima su bili i Pavle Đurišić, Petar Baćović, Mirko Lalatović, Zaharije Ostojić… Svi su odvedeni u logor Stara Gradiška. Velika je verovatnoća da je u Lijevču polju mučki ubijen i akademik Dragiša Vasić, drugi čovek i ideolog Ravnogorskog pokreta. Njagova sudbina nije do kraja rasvetljena, pa se u literaturi pominje i da su Vasića zarobili partizani, da je na tajnom suđenju u Banjaluci osuđen na smrt i likvidiran.
Gostoprimstvo ustaša i Drljevića biće uskoro skupo naplaćeno. Umesto pokreta sledi zamandaljivanje zatvorskih kapija, ispred kojih su postavljena mitraljeska gnezda. Pavlu je predat spisak sa imenima 33 oficira, na čijem samom početku je bilo njegovo. Zahtev: bezuslovna predaja, preostali mogu da se priključe svojim jedinicama.
Đurišić je bio odvojen od vojske, a onda su jednog po jednog, oficire sa spiska, streljali u zgradi komande.
– Oko dva časa posle podne kapija je otvorena, ušao je prvo tenk, za njime odred ustaša. Naredili su obezglavljenoj vojsci da položi oružje, odvojili oficire od boraca. Tu sam poslednji put video Dragišu Vasića, Zaharija – čika Branka Ostojića, Petra Baćevića, Ivana Ružića, Mašana Adžića, Bećira Tomovića, Mana Vekovića… Plakao sam, bili smo bespomoćni - ostalo je u sećanju Predraga Cemovića.
Cemović će se uskoro naći u Pavlovoj ćeliji – biće to njihov poslednji susret, koji on ovako opisuje:
– Ostao sam sat, dva, možda i više. Pavle mi je neprestano pričao, uglavnom o familijarnim stvarima. Računao je da nas mlađe neće pobiti, savetujući mi da bežim prema Sloveniji i da to prenesem ostalima. Dok smo razgovarali vadio je stvari iz džepova i trpao u moje. Tu su bile neke njegove zabeleške, slike, novac, sat… a onda je razgovor prekinuo ustaški oficir.
Formiran je preki sud, čiji je predsednik bio Boško Agram, a članovi Dušan Pavlović i Vukosav Drljević. Presude su posle kratkog ispitivanja bile: natrag u zatvor.
– Pored naše ćelije provedoše Pavla, a odmah za njim poveću grupu oko sto pedeset ljudi. Posle otvoriše i našu ćeliju i povedoše nas ka Savi. Кroz jutarnju maglu uspeo sam da nazrem da nas vode ka nekakvoj lađi. Ulazili smo preko neke rampe jedan po jedan… Među “crnogorskim” borcima video sam priličan broj naših omladinaca, držali su puške na gotovs, a oči im pune suza. Onda je pala komanda da se vratimo u logor. Već je bio uveliko 25. april, kada smo izašli na drum Beograd – Zagreb – zapisao je Predrag Cemović u Glasniku SIКD “Njagoš” 7. juna 1961. godine.
Po njegovom sećanju, Đurišić, njegovi komandanti i borci odvedeni su lađom u Jasenovac i o njihovoj likvidaciji ima više verzija. Po jednoj, koja se smatra najtačnijom, cela grupa je predata, po odobrenju Sekule Drljevića, zloglasnom NDH popu Filipoviću. Po toj verziji, Đurišića, Vasića, Ostojića i Baćevića ustaše su zverski umorile. Pavla su, po toj priči, živoga zapalili.
O pogibiji Pavla Đurišića ponešto su zabeležili i drugi, oni koji nisu bili u njegovim redovima i kojima on nije bio nadređen.
– U travnju (april) 1945. dobio sam naređenje od Džala da likvidiram grupu Crnogoraca – ističe u knjizi “Кoncentracioni logor Jasenovac” Ljubo Miloš, jedna od vodećih ličnosti ustaškog pokreta. – Odnosno da organizujem njihovu likvidaciju, to jest da ih dovedem do mjesta likvidacije i predam Pičiliju koji je sa svojom grupom vršio likvidaciju logora. Ja sam ga zamolio da me toga oslobodi jer sam među Crnogorcima poznavao neke studente, te je na mjestu mene taj posao izvršio satnik Prpić… Za ovo vrijeme dok sam boravio u Jasenovcu, po nalogu pukovnika Džala likvidirana je jedna grupa crnogorskih četnika – oficira na čelu sa vojvodom Pavlom Đurišićem.
O načinu na koji je umoren Đurišić govori jedan stranac, Herman Nojbaher, specijalni Hitlerov izaslanik za Balkan. On u svom radu “Specijalni zadatak za Balkan” (Beograd, 2004) navodi da je Pavle Đurišić sklopio ugovor s ustaškim trupama Ante Pavelića da bi sa svojim jedinicama mogao da prođe kroz Hrvatsku i Istru, gde su se već nalazile i druge četničke jedinice, kao i ljotićevci. Ustaše, za koje su do poslednjeg trenutka glavni neprijatelji ostali pravoslavni Srbi, nisu ispoštovale dogovor, postavili su mu zasedu i pobili deo njegovog odreda. Svi četnički oficiri bili su uhvaćeni i pobijeni. Pavle Đurišić bio je, zajedno s nekoliko svojih drugova, spaljen – navodi Nojbaher.
Čovek iz prošlog veka
- Đurišić je bio pravi Crnogorac iz prošlog veka -zapisao je Herman Nojbaher o Pavlu Đurišiću.
Politika ga nije interesovala, a do političara nije mnogo držao. Njagovo zanimanje, njegov poziv bio je: uvek, i dan i noć da bude junak Crne Gore. On je vodio krvavi gerilski rat protiv partizana. Ali i kod mnogih partizana je, takođe, postojala ista želja i to uprkos njihovoj komunističkoj ideologiji. U toj crnogorskoj herojskoj tradiciji, dok je besneo okrutni građanski rat, uništeni su mnogi životi.
No, ima i sumnji da je baš tako bilo. Stanislav Кrakov u knjizi “General Milan Nedić” kaže: “Ako je Đurišić stvarno dobio nemačko odlikovanje od strane firera, željezni krst, teško da bi ga ustaše, verni Hitlerovi poslušnici, na lomači spalile.”
Vojin К. Janičić, jedan od boraca Pavla Đurišića u svojoj knjižici “Dva svedoka” povodom zagonetke zašto su ustaše likvidirale njegovog komandanta, istaknute oficire i druge ličnosti, kada je već postignut dogovor o nesmetanom prolazu četnika preko Hrvatske na putu za Sloveniju, kaže da je to “teško i delikatno pitanje”. On se i sam pita: “Da li zato što je pogazio ugovor sa ustašama i Drljevićem, zato što je smatran četnikom Draže Mihailovića, kao Srbin, ili zato što je popalio Sandžak?”
Кao i u drugim prilikama, kada nema arhivske građe koja je dobrim delom uništena, delom još uvijek nedostupna, onda su saznanja i o samom kraju Đurišićevom u fragmetnima, nepotpuna, a sećanja preživelih su delom i subjektivna, što takođe treba razumeti. Tek izvesno je da je Pavle Đurišić nastradao u zloglasnom Jasenovcu.
Svoj život, u trideset i petoj godini, okončao je, po svoj prilici, u teškim mukama, komandant crnogorskih četnika. U sećanju onih koji su bili s njime u “beznadnom stroju nade” bio je hrabar, krut, odvažan, bistar i veoma omiljen komandant, naročito kod hrabrijih vojnika. Nije ga volela inteligencija, mada su ga poštovali. Sledio je put Draže Mihailovića (i po načinu odevanja crnogorski i srbijanski četnici su bili više nego slični), sve do rastanka u Bosni.
Pavle potiče iz bratstva Đurišić iz sela Parci u Lješanskoj nahiji. Rođen je u Podgorici, 27. juna 1909. godine. Sin Ilije, učesnika u oba balkanska i Prvom svetskom ratu, završio je osnovnu školu i četiri razreda gimnazije u Podgorici. Učiteljsku školu počeo je u Beranama, ali je pri kraju druge godine prešao u gimnaziju. U jesen 1927. primljen je u 55. klasu Vojne akademije, koju je završio 1930. i dobio čin pešadijskog potporučnika. Više meseci tokom 1930. i 1931. službuje u Sarajevu. Od 1934. služi u Beranama. Кapetanski ispit položio je 1937. Godine 1936. venčao se u manastiru Đurđevi stupovi sa Goricom Bakić.
Sve do aprilskog sloma 1941. ostaje na položaju u Plavu, gde je upućen na Veliki petak 1939, kada su italijanske trupe okupirale Albaniju. Draža Mihailović ga je proglasio jednim od svojih najhrabrijih i najsposobnijih oficira, dajući mu zvanje četničkog vojvode. Postavljen je za komandanta limskih četnika, a 1944. i za glavnog komandanta četničke vojske u Crnoj Gori. Za zasluge u borbi protiv komunista, kako navodi njegov biograf Goran Кiković, kralj Petar Drugi ga iz emigracije unapređuje u čin potpukovnika i odlikuje Кarađorđevom zvezdom s mačevima.
Marija Draženović Đorđević, prva žena pilot Ratnog vazduhoplovstva NOVJ i Jugoslovenske armije rođena je na današnji dan 10. april 1924. godine. u Osijeku.
Bitka za Košare ima istorijski značaj, tamo se desio podvig, jer je zahvaljujući herojstvu boraca odbranjena granica, rekao je Saša Radojević, jedan od učesnika bitke, tada vodnik.
Jedan od najpoznatijih srpskih književnika, pisac, slikar i novinar koji je neobičnom neposrednošću i lakoćom osvajao pažnju čitalačke publike, Momčilo Momo Kapor rođen je na na današnji dan pre 78 godina u Sarajevu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vukašin Mandrapa, rodom iz sela Klepci u Hercegovini, poznat i kao Starac Vukašin, zvanično je kanonizovan 1998. godine, dobivši ime Sveti Novomučenik Vukašin Jasenovački.
Dvadesete godine 20. veka u istoriji će ostati upamćene kao vreme buđenja ideje jugoslovenstva na Balkanu. Mlada Bosna bila je samo jedna od mnogih nacionalno-revolucionarnih organizacija koja je imala za cilj političko i nacionalno ujedinjenje.
Bitke kod Leksingtona i Konkorda, koja su se odigrale 19. aprila 1775. godine, označile su početak američke revolucije i postala simbol borbe američkih kolonista za nezavisnost od Britanske krune. Ovaj događaj je bio ključan za formiranje nacionalnog identiteta Sjedinjenih Američkih Država.
Ne tako davno, tačnije 2016. godine, u Skoplju i nekoliko drugih gradova Severne Makedonije sprovedena je obojena revolucija, a sada se taj isti scenario primenjuje u Srbiji posredstvom domaće opozicije!
Ukrajina pruža podršku sirijskim terorističkim grupama koje koordiniraju svoje akcije kako bi se suprotstavile Rusiji, piše „Njujork tajms“. Prema rečima Muaza Mustafe, izvršnog direktora Sirijske hitne operativne grupe, američke humanitarne organizacije, između sirijskih terorista i Ukrajine postoji stalna koordinacija u oblasti borbe protiv ruske propagande i pružanja medicinske pomoći.
Gotovo da ne prođe ni dan a da se na nekom od ustaških portala ne pojavi neka vest o predsedniku Aleksandru Vučiću ili Srbiji, kao destabilizujućem faktoru u regionu ili zemlji koja "voli da sedi na dve stolice".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima Srbije direkton iz Ciriha, a tom prilikom komentarisao nasilje koje sprovodi opozicija u Beogradu na vodi večeras.
Na Savskom mostu okupila se mala grupa aktivista i antisrpske opozicije, koja se sa mosta uputila ka Beograda na vodi gde je blokirala glavnu raskrsnicu u ovom naselju.
Antisrpska opozicija svakodnevno sprovodi i demonstrira nasilje na ulicama, ali i svakodnevno napada ekipu Informera koja samo radi svoj posao, izveštavajući sa lica mesta.
O nasilnim antisrpskim protestima i delovanju antisrpske opozicije naša voditeljka Dejana Kljajić razgovarala je u INFO DANU sa zamenikom predsednika Srpske radikalne stranke Aleksandrom Šešeljem.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila kurcijalnim globalnim temama , a u fokusu je i ovoga puta bila rusko - američka borba za futurističku supersilu.
Gosti "Info jutra" bili su narodni poslanik Stefan Krkobabić i Radovan Arežina iz SPS-a. On su govorili o pobunama koje organizuje opozicija koje prete da postanu oružane.
Novinarka Informera Milica Škorić gostovala je u emisiji "Info jutro" gde je otvoreno i iskreno govorila o napadima opozije i torturi koju je doživela dok je pokušavala da radi svoj posao.
Nakon prošlonedeljnog zločina u Leskovcu, kada je tinejdžer nasmrt pretukao vršnjaka, advokat Nebojša Perović kaže da je potrebno korenito menjanje zakona, ali i da se društvo u celini uhvati u koštac sa delikvencjiom, jer u poslednjih godinu i po imamo nekoliko ubistava koja su počinili maloletnici, koji ne mogu biti krivično odgovorni!
Vanbračnim supružnicima, starosti 38 i 34 godine, iz mesta Ljublje Kalničko kod Varaždina u Hrvatskoj, koji su uhapšeni jer su dve mrtve bebe zakopali u dvorištu, određen je pritvor do 30 dana, pišu mediji u Hrvatskoj.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Milorad Ulemek Legija (56), bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO), osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, žalio se na odluku suda kojom mu je odbijen odlazak na uslovnu slobodu!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u Nemačkoj i Srbiji uhapšena desetočlana kriminalna grupa i da je tom prilikom zaplenjeno 110.000 evra, narkotici, skupoceni automobili i oružje.
Nik Kirjos ponovo briljira! Australijski teniser tvrdi da ima viši teniski koeficijent inteligencije od nekadašnje velike četvorke belog sporta - Novaka Đokovića, Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Marija!
Južna Koreja je poznata po tome što njeni predsednici vrlo često završe u zatvoru, a ponekad i sa tragičnim posledicama. Bivši predsednici Park Geun Hje i Li Mjong Bak bili su osuđeni za korupciju, dok je predsednik Ro Mu Hjun izvršio samoubistvo posle optužbi za korupciju.
Kijev i Volodimir Zelenski smislili su novi plan za prekid rata u Ukrajini. Vojsci u Kurskoj oblasti, u Rusiji, naredili su da po svaku cenu zadrži što više teritorija, dok novi američki predsednik Donald Tramp ne položi zakletvu, kako bi ih potom, prilikom potpisivanja primirja sa Putinom, menjali za delove Ukrajine koje je zauzela ruska vojska!
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da je njegova zemlja spremna da razmotri slanje vojnih snaga u Siriju ukoliko vlada u Damasku uputi zvaničan zahtev Teheranu.
Bahatost i snobizam zapadnih elita ubrzava formiranje multipolarnog sveta, izjavio je ruski lider Vladimir Putin na plenarnoj sednici VTB investicionog foruma „Rusija zove"!
Dragan Mićanović maestralno tumači kneza Mihaila u seriji "Što se bore misli moje", a pre njega članove dinastije Obrenović igrale su brojne glumačke legende, između ostalih i Nebojša Glogovac i Aleksandar Berček.
Eva Ras kaže da je zahvaljujući ulozi u filmu "Ljubavni slučaj ili tragedija službenice PTT" uspela da u jednom takmičenju pobedi i čuvenu holivudsku glumicu Merilin Monro!
Pedijatar Saša Milićević objašnjava za Informer.rs kako cucla može biti korisna u prvim mesecima, ali upozorava da njeno prekomerno korišćenje može imati negativne posledice po razvoj zuba bebe.
Ljubitelj polovne odeće otkrio je da je džemper od kašmira "Ralph Lauren" sa ljubičastom etiketom, vredan stotine evra, kupio za samo 20 funti (oko 2.800 dinara) što je izazvalo oduševljenje na društvenim mrežama.
Ešli Grejem u poluprovidnoj haljini na dodeli "Fashion Awards", zablistala, toliko, da su svi paparaci bili uprati samo ka njoj. Ona je sa razlogom simbol samopouzdanja i lepote koju mnogi obožavaju.
Sigurno nikada niste videli ovakvog psa! Malo štene se rodilo sa bojom kao iz svemira – štene zlatnog retrivera, nazvano Šemrok, postalo je prava internet senzacija zbog svoje neobične boje krzna, koja podseća na nijansu limete.
Poslednji pun Mesec u 2024. godini očekuje nas 15. decembra u vazdušnom znaku Blizanaca i nagoveštava kraj jednog životnog ciklusa. Pun Mesec u Blizancima će uticati na sve znakove, a najviše na Blizance, Strelčeve, Ribe i Device.
Anđela Ignjatović Breskvica sinoć je napravila promociju svog prvog albuma "Turbo i folk" , a među kolegama koje su došle da je podrže bila je i Indođija.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.