Masa ljudi svakodnevno prolazi pored nacističkog logora, a da to i ne zna! Ovo je mračna strana Autokomande
Podeli vest
Na mestu međuratne kasarne i skladišta artiljerijskih oruđa Nemci su oformili logor za Jevreje i Rome, logor u kome je smrt pronašlo oko 4.000 Jevreja i 1.300 Roma.
Kad krećući se ka Autokomandi pređete auto-put Beograd-Niš, pa peške (ulica je jednosmerna za vozila) skrenete levo u Tabanovačku (pre i paralelno sa Vojvode Stepe), prva staza levo odvešće vas na jedno od mesta koje je u Drugom svetskom ratu bilo pravo gubilište. Predvorje užasa.
Bili su to predugo popodne, noć i jutro tokom kojih su vladali jako uzbuđenje i veliki strah među žiteljima zaselaka na obroncima Avale. Razlog je bio nestanak dvogodišnjeg dečaka Vladana Nikolića, kome se iznenada, u četvrtak, 9. oktobra 1977. godine oko 16 časova, izgubio svaki trag.
Iako su biblijska imena izuzetno popularna poslednjih godina u Srbiji, to nažalost nije slučaj sa imenom Lidija.
03.09.2024
23:34
U pitanju je pozicija koncentracionog logora koji su nacisti osnovali 22. avgusta 1941, a koji je bio operativan sve do 12. decembra iste godine. Svrha logora bila je da se u njega skupe Jevreji i Romi iz Beograda i Banata i imao je funkciju tzv. protočnog (prolaznog logora), što znači da je služio ka sabiralište i usputna stanica za dalji tretman zatvorenika, bio taj smrt ili odvođenje na drugo mesto (logor ili prisilni rad).
Nacisti su iskoristili predratnu infrastrukturu za osnovanje logora. U pitanju je mesto na kome se nalazila kasarna "Kraljević Andrej" sa konjušnicom i skladištem za artiljerijska oruđa. Otuda i ime - Topovske šume.
Fruškogorski manastiri nisu samo mesta duhovnosti koja se pohode svaki put kada je potrebno pronaći utočište i duševni mir, već i značajni centri istraživanja i proučavanja prošlosti. Zahvaljujući istrajnosti i kontinuitetu postojanja, oni danas baštine i od zaborava čuvaju neke od najvažnijih priča iz davnina, značajnih kako za Frušku goru, tako i za Vojvodinu i čitavu Srbiju.
Mnoge stanice za čekanje gradskog prevoza u Beogradu, nose ima po znamenitoj figuri ili mestu. Skoro svako je morao da prođe i poznati deo puta, kako bi stigao do Autokomande ili u suprotnom smeru, do Hrama Svetog Save. Franše d`Epere je svima poznata stanica, ali da li ste znali po kome je dobila ime?
25.08.2024
06:52
Već sredinom avgusta 1941. Nemci su naredili da se počne sabiranje Jevreja koji su potom smeštani u logore. Privedeni iz celog Banata i prestonice, oni su između ostalog odvedeni u "Topovske šupe", odakle je njihov put bio samo gori.
Kada su odvođeni na gubilište, zatvorenici su lagani "kako ih vode u Austriju, u logor sa boljim uslovima".
Većina je odvođena u Jajince (na putu za Avalu) ili u selo Jabuku (kod Pančeva), gde su streljani. Oko 3.000 stradalih je bio pogubljen u skladu čuvene notorne nacistike politike "sto za ubijenog nemačkog vojnika, pedeset za ranjenog". Preostalih 1.300 je pogubljeno pod optužbom za antifašizam.
Prvi beleg podigle su vlasti SFR Jugoslavije 1951, ali samo za "pale drugove", antifašiste. Tek 2005. godine postavljena je spomen ploča koja na tri jezika (srpskom, hebrejskom i engleskom) piše:
"Na ovom mestu od avgusta do decembra 1941. nalazio se nacistički koncentracioni logor za Jevreje i Rome iz Beograda i Banata. Svi su proglašeni za taoce i dnevno po nekoliko stotina je odvođeno na streljanje."
Ploča je postavljena na preostali zid koji je ivičio sam zatvorski kamp. Neke od preostalih građevina i dalje stoje, ali u trošnom stanju. "Zalivene" đubretom.
Srbija, kao potpisnica konvencije sećanja na Holokaust, ima dužnost da ne ruši stratišta jevrejskog naroda, pa su tako građani pre dve godine pokrenuli inicijativu, tražeći od Grada Beograda da ne dozvoli gradnju tržnog centra koji je planiran na ovoj lokaciji.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić predvodiće danas državnu ceremoniju povodom obeležavanja 219. godišnjice od Boja na Ivankovcu.
Fruška gora od davnina je poznata po velikom broju crkava i manastira. Tokom vremena, neki od njih su zapusteli, neki su porušeni pa zaboravljeni, ali najveći broj živi i danas i svojom blagošću i duhovnom snagom privlači vernike iz čitavog hrišćanskog sveta.
Spomenko Gostić, rođen je na današnji dan, 14. avgusta 1978. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske poginuo je od granate 20. marta 1993. godine, nedaleko od svog sela Jovići na planini Ozren. Tada je, osim njega, život izgubilo još pet srpskih vojnika.
U vreme letnjih žega i pre tridesetak i nešto godina Ada Ciganlija je bila omiljeno mesto Beograđana, a već tada se pojavio trend popularne nudističke plaže.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bili su to predugo popodne, noć i jutro tokom kojih su vladali jako uzbuđenje i veliki strah među žiteljima zaselaka na obroncima Avale. Razlog je bio nestanak dvogodišnjeg dečaka Vladana Nikolića, kome se iznenada, u četvrtak, 9. oktobra 1977. godine oko 16 časova, izgubio svaki trag.
Predsednica diplomatije EU Kaja Kalas izjavila je da evropske zemlje razmatraju mogućnost slanja trupa u Ukrajini radi očuvanja potencijalnog prekida vatre, prenosi ukrajinski kanal „Obščestvennoe.“
Američki milijarder Ilon Mask, jedan od najbližih saradnika novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, ima poslovne planove za Srbiju i nadamo se saradnji!
Navodni studenti, a zapravo podmladak lidera Stranke slobode i pravde i tajkuna Dragana Đilasa, danima drže u blokadi fakultete jer navodno žale za stradalima u Novom Sadu, a sami kažu da se zapravo provode!
Antisrpski ekstremisti otkrili su koji je stvarni cilj blokada po srpskim gradovima, a to je zaustavljanje specijalizovane izložbe Ekspo koja je zakazana za 2027. godinu.
Rektorat kragujevačkog univerziteta ne podržava blokade pojedinih studenata niti su "ključevi Rektorata ustupljeni studentima", saopštio je Rektorski kolegijum Univerziteta u Kragujevcu demantujući time pisanje nekih medija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su novinar politike Marko Lakić i novinar i književnik Veselin Dželatović koji su govorili o tome na šta je sve speman samoproklamovani premijer takozvanog Kosova Aljbin Kurti kako bi zadržao svoju poziciju koju su mu do sada garantovale Sjedinjene Američke Države.
U vreme Hladnog rata i međunarodnih tenzija dokumentrni serijal "Titova soba tajni" epizoda "Tito i loši momci" prikazuje kako je tadašnji predsednik SFRJ Josip Broz Tito sarađivao sa uticajnim liderima poput, Kim Il Sunga, Muamera Gadafija i mnogih drugih...
Tijana D. (24) iz okoline Ivanjice koja je osumnjičena da je cuclom ugušila svoju dvomesečnu bebu, prebačena je iz pritvorske jedinice u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu.
Filip Ivanović sa Cetinja, koji je osumnjičen da je pomogao Lazaru Tejiću osumnjičenom za ubistvo Bojana Mirkovića u Belvilu da ga posle zločina prebaci u BiH, pobegao je iz kućnog pritvora.
Porodice ubijene dece i čuvara škole, zajedno su došli na današnje suđenje koje se vodi protiv roditelja krvnika njihovih najmilijih, Vladimira i Miljane Kecmanović.
Denver je na svom Instagram nalogu objavio zajedničku fotografiju Nikole Jokića i Bogdana Bogdanovića uoči meča Nagetsa i Atlante (141:111) i oduševio navijače, koji žele da ih vide zajedno.
Unija evropskih fudbalskih asocijacija (UEFA) delegirala je Španca Hesusa Hila Manzana (40) za duel 6. kola Lige šampiona između Crvene zvezde i Milana.
Legendarni fudbaler Crvene zvezde Darko Pančev (59) uveren je da Predrag Mijatović (55) može da napravi dobre stvari i oporavi Partizan, za dobrobit srpskog fudbala.
Košarkaš Crvene zvezde, Nemanja Nedović objavio je na svom Instagram profilu sliku sa treninga uz opis "Konačno" i tako ulio nadu navijačima da se uskoro vraća na parket.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je "spreman za mir", izjavio je novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, nakon trilateralnog sastanka sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i Zelenskim tokom posete Parizu povodom otvaranja obnovljene katedrale Notr-Dam.
Izjava ruskog političara Vladimira Žirinovskog o ambicijama turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da svrgne sirijskog lidera Bašara al-Asada ponovo je aktuelna nakon nedavnih događaja u Siriji.
Stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču, Mihail Uljanov, izjavio je povodom dolaska bivšeg sirijskog predsednika Bašara al-Asada u Moskvu da „Rusija ne izdaje prijatelje u teškim situacijama“. Ova izjava dolazi u trenutku kada su, nakon povlačenja ruskih i sirijskih turpa, džihadističke grupe, predvođene Hajat Tahrir al-Šamom (HTŠ), preuzele kontrolu nad velikim delovima Sirije.
Na društvenim mrežama pojavio se snimak koji prikazuje dramatične promene u raspodeli teritorija u Siriji od početka rata 2011. godine pa sve do juče, kada je srušna vlast Bašara al-Asada.
Jabuke koje preporučuju svi nutricionisti i lekari i koja se generalno smatra zdravom, sadrži ugljene hidrate, glukozu i fruktozu i može da ošteti jetru.
Napravite slanu tortu sa tost hleb koji se premazuje nadevima sa spanćem, šunkom i pečenim paprikama. Odlična je za novogodišnju trpezu, ali i za neku mrsnu slavu.
Trudna Milica Veličković, trenutno u osmom mesecu trudnoće, otvorila je dušu o svom učešću u rijalitiju "Elita" i odnosom sa bivšim verenikom Borislavom Terzićem Terzom, ali i njegovom ljubavnicom Sofijom Janićijević.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.