Žrtve vršnjačkog nasilja trpe ozbiljne posledice! Ako primetite ove obrasce ponašanja deteta odmah reagujte!
Podeli vest
Vršnjačko nasilje postalo je ozbiljan društveni problem u poslednjim decenijam, a ono često ima duboke emocionalne, psihološke i fizičke posledice za žrtve, tvrde stručnjaci za Informer.
U školi, nasilje može imati različite oblike: verbalno, fizičko, emocionalno i psihološko. Verbalno nasilje često se manifestuje kroz uvrede, zadirkivanja i ismevanje, dok fizičko nasilje uključuje udarce, guranje, pa čak i ozbiljnije povrede.
Stefan Jovanović iz Kragujevca brutalno je pretučen kao maturant u kafiću ispred škole 2013. godine, a teške zdravstvene posledice oseća i danas, čak 12 godina nakon napada.
Dečak kog su maloletnici krajem januara zlostavljali u Vranju, pokušao je da se ubije popivši 20 tableta za smirenje, potvrdila je njegova majka Stojadinka Stanojević.
09.03.2025
11:33
Emocionalno nasilje, koje je često nevidljivo, podrazumeva ignorisanje, izolaciju i manipulaciju, dok psihološko nasilje izaziva dugoročne posledice na mentalno zdravlje žrtve.
Psiholog Jovana Stojković navodi da je vršnjačko nasilje sve prisutnije u školima, ali da je izvor ovakvog ponašanja dece usko povezan sa ponašanjem u porodici i kući.
- Vršnjačko nasilje je sve češće i prisutnije pogotovo u školama gde su kontrolisani ili bi trebalo da budu kontrolisani uslovi. Smatram da većina tog nasilja dolazi iz kućnih uslova. Ne bih da okarakterišem te porodice kao nasilne, ali često u razgovaru steknemo utisak da roditelji nisu imali predstavu koliko je njihovo dete agresivno van kuće i na koji način se ponaša - navodi Stojović.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) objavilo je danas, povodom Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja koji inače važi za Dan roze majica, da za nasilno ponašanje nema opravdanja, te da su razgovor i dogovor uvek bolji put.
Tinejdžer A. V. (17) zadobio je teške telesne povrede, kada suga napli viršnjaci ispred zgrade na Čukarici. On je sa brojinim povredama prevezen na Institut za majku, a policija je uhapsila nekoliko osoba.
22.02.2025
14:20
Foto: Shutterstock
Kako ističe, zlostavljači nisu samo oni koji direktno vrše nasilje već i oni koji prećutno posmatraju isto.
- Neko će pokušati da opravda, ali moramo se zapitati šta je prethodilo situaciji gde se odigralo vršnjačko nasilje. Takođe, moramo da skrenemo pažnju na decu koja nisu direktno učestvovala, već su nemo posmatrala čin nasilja. Oni su podjednako odgovorni kao i sami zlostavljači - ocenjuje naša sagovornica.
Roditeljski modeli i socijalizacija u porodici igraju ključnu ulogu u razvoju ponašanja mladih, ali kada dođe do samog čina nasilja, deca gotovo uvek prećute svojim roditeljima da su žrtve, što dovodi do ozbiljnih emocionalnih posledica.
- Neki od njih misle kako nisu dovoljno dobri i da tako nešto zaslužuju ili se boje da će roditelji, nakon priznanja, istupiti pred celim razredom i osramotiti ih još više. Zlostavljanje kao i prikrivanje kontakata vodi u depresiju, povučenost, dovodi do post traumatskog poremećaja. Takva deca dobijaju poremećaj sna, apetita, koncentracije, potpunog povlačenja u sebe. Sam povratak u školu nakon nemilog događaja nije jednostavan. Nosi sa sobom strepnju da će dete biti etiketirano - navodi Jovana.
Foto: Shutterstock
Nasilje se podstiče nasilnim video igricama
Jedan od ključnih faktora koji doprinosi porastu vršnjačkog nasilja je razvoj tehnologije, naročito društvenih mreža i nasilnih video igrica, ističe psihilog.
- Vršeno je veliko istraživanje u Americi u kojem su uzorak bila deca školskog uzrasta. Bilo je 1.200 dece. Postojale su kontrolna i istraživačka grupa. Vršili su, zapravo, istraživanje koliko taj nasilni sadržaj iz igrica utiče na njihovo ponašanje u narednih godinu dana. Ono što su oni dobili tokom istraživanja je da je čak 51% dečaka u narednih godinu dana bilo jako agresivno, odnosno da su više puta učestvovali u nekoj tuči, ili izazvali vršnjačko nasilje u školi. Ali, ono što je još zanimljivije je da je svega 40% devojčica bilo takođe nasilno u narednih godinu dana - navodi psiholog.
Vršnjačko nasilje veoma zastupljeno na internetu
"Sajberbuling", odnosno nasilje koje se vrši putem interneta i mobilnih telefona, postalo je svakodnevna pojava među mladima. Deca i adolescenti, često pod uticajem anonimnosti koju im pružaju online platforme, zlostavljaju svoje vršnjake, ne razmišljajući o ozbiljnosti svojih postupaka. Na internetu je lako skriviti identitet, pa žrtve nemaju jasnu podršku i zaštitu.
Ističe da posledice mogu biti velikih razmera, ali da je ključ u sprečavanju izazivanja agresije zapravo ograničenje vremena koje dete provede igrajući igrice.
- Posledice nisu male, pogotovo ako dete dugo vremena igra igrice. Postoji optimalno ograničenje koliko je dozvoljeno igrati igrice, a da njihov sadržaj ne utiče negativno na psihu deteta - navodi psiholog.
Podsetimo, prisutnost neprikladnog sadržaja, koji podrazumeva zlostavljanje i ubijanje trudnica, kao i maltretiranje i omalovažavanje dece postala je osnov igrice "Robloks" koja je izazvala uznemirenost među roditeljima. Čak 58 odsto korisnika ove video igrice mlađe je od 16 godina, a zbog svojih lakih komandi, dostupna je za igru i deci predškolskog uzrasta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Osnovnoj školi "14. oktobar", u beogradskoj opštini Rakovica, u četvrtak je učenik drugog razreda više puta, iz sve snage, u predelu grudi, udario dečaka iz odeljenja izazvavši mu kontuziju grudnog koša.
Stefan Jovanović iz Kragujevca brutalno je pretučen kao maturant u kafiću ispred škole 2013. godine, a teške zdravstvene posledice oseća i danas, čak 12 godina nakon napada.
Ukrajina je spremna da se odrekne do 20 odsto svoje teritorije pod uslovom da se to tumači kao de fakto priznanje, a ne kao pravno priznanje, piše Njujork post pozivajući se na visokopozicioniranog zvaničnika iz američke administracije.
Drugi dan nakon Vaskrsa naziva se Svetli ili Vaskrsni utorak, a tada se nastavlja proslavljanje najvećeg hrišćanskog praznika, kako u Crkvenim bogosluženjima, tako i u domovima. Službe su iste kao i prethodna dva dana.
Holandska policija brutalno je ugušila studentske demonstracije u Amsterdamu postupajući prema tamošnjim blokaderima bez ikakve zadrške, pokazuje snimak do kog je došao Informer.
Srđan Škoro, poput kompanjona Dragana Đilasa, radi na diskreditaciji predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sve u cilju njegovog rušenja i vraćanja Srbije u prošlost.
Teolog prof. dr Vladimir Poterjahin i sveštenik Srpske pravoslavne crkve Igor Bates gostujući na Informer televiziji govorili su o običajima i istoriji najvećeg hrišćanskog praznika - Vaskrsa.
Na magistralnom putu Prijepolje – Brodarevo u mestu Velika Župa došlo je do teže saobraćajne nezgode kada je vozaču pozlilo usled čega je on izgubio kontrolu nad automobilom.
C. M. državljanin Albanije sa prebivalištem u Tirani osuđen je na tri godine i osam meseci zatvora zbog četiri krivična dela koja je počinio na teritoriji Srbije.
Devojčica (11), državljanka Austrije, preminula je u nedelju u Kliničkom centru Vojvodine, zbog povreda koje je zadobila u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu oko 15 časova na deonici auto-puta između Novog Sada i Subotice kod isključenja za Vrbas.
Evropska fudbalska unija (UEFA) raspodelila je 233 miliona evra na ukupno 901 klub kroz program beneficija za učešće igrača u reprezentativnim takmičenjima u periodu od 2020. do 2024. godine.
Bogdan Bogdanović igra najlošiji plej-of u karijeri. Srpski reprezentativac nije postigao nijedan poen u prva dva meča serije između Los Anđeles Klipersa i Denver Nagetsa, iako je na parketu proveo ukupno 26 minuta.
Zvezda Minesota Timbervulvsa i jedan od najboljih igrača NBA lige, Entoni Edvards (23) ludo se zabavljao u prepirci sa navijačem Los Anđeles Lejkersa. Reprezentativac Sjedinjenih Američkih Država se hvatao za međunožje i "hvalio" kako je obdareniji od pristalice "jezeraša".
Nekadašnji rukometaš reprezentacije Jugoslavije i legendarni član generacije Partizana iz Bjelovara, Željko Vidaković, preminuo je u 71. godini života.
Kodi Miler-Mekintajer je naznačio određene nedostatke u igri Zvezde, koja je poražena od Partizana, ali je poručio da nema izgovora za onako loš nastup.
Papa Franja je svoj poslednji telefonski poziv katoličkoj parohiji u Pojasu Gaze uputio u subotu, kazao je danas sveštenik te parohije Gabrijel Romaneli, preneli su italijanski mediji.
Evropska unija sve ozbiljnije razmatra primenu najstrože kaznene mere protiv Mađarske – oduzimanje prava glasa zbog njene tvrdokorne politike prema ratu u Ukrajini, piše britanski Gardijan.
Poslanica Vrhovne rade Ukrajine Marjana Bezugla objavila je na svom Telegram kanalu niz podrugljivih komentara ukrajinskih građana povodom smrti pape Franje, zbog, kako navode, njegovog neutralnog odnosa prema Rusiji tokom rata.
Zapadne trupe već su prisutne u Ukrajini i ulazak NATO-a biće izveden korak po korak, bez pompe, ali sa jasnom porukom Moskvi – tvrdi bivši poslanik Vrhovne rade Andrej Škilj, koji danas živi u Francuskoj.
Ime osobe može otkriti mnogo toga o njenom karakteru i ličnosti. U mnogim kulturama veruje se da ponavljanje određenih slova u imenu može uticati na osobine osobe.
Praznici su prošli, a za mnoge su ostavili osećaj težine, nadutosti i umora. Uživanje u jajima, mesu, kolačima i obilnim obrocima je praznična tradicija, ali sada je pravo vreme da svom telu pružite predah.
Posle praznika često ostane puna korpa šarenih vaskršnjih jaja, a pitanje "šta sad s njima?" postaje sve češće. Umesto da ih bacite ili ostavite da propadnu u frižideru, postoji mnogo jednostavnih i ukusnih načina da ih iskoristite.
Nada Obrić je jednom prilikom izjavila da nakon njene smrti želi da bude sahranjena pored svog bivšeg muža jer sa njim ima dvoje dece, kao i da ne namerava da piše testament.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar