• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs

09.06.2025

13:27

Srbija ovako nešto ne pamti: Gradi se čak 504 kilometra novih auto-puteva i brzih saobraćajnica (DETALJAN SPISAK)

Shutterstock

Vesti

Srbija ovako nešto ne pamti: Gradi se čak 504 kilometra novih auto-puteva i brzih saobraćajnica (DETALJAN SPISAK)

Podeli vest

Trenutno se širom naše zemlje gradi čak 504 kilometra auto-puteva i brzih saobraćajnica, a sve u cilju boljeg života, veće povezanosti i jače ekonomije.

 Kako je nedavno najavila ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, do kraja ove godine biće završeno čak 170 kilometara novih puteva - 90 kilometara auto-puteva i 80 kilometara brzih saobraćajnica.

Ogromni infrastrukturni projekti, vredni nekoliko milijardi evra, ne samo da menjaju izgled Srbije već otvaraju i nova radna mesta i privlače strane investitore. Naši graditelji rade danonoćno, a efekti će se osećati decenijama!

Digitalni auto-put

Srbija već uveliko gradi Moravski koridor, najsavremeniji digitalni auto-put, a do kraja godine očekuje se otvaranje deonice od Vrnjačke Banje do Vrbe, a kasnije i do Adrana. Moravski koridor je dug 112 kilometara i povezaće oko pola miliona ljudi jer će na njegovoj trasi biti Kraljevo, Kruševac, Vrnjačka Banja i Trstenik.

Naša zemlja dobija i modernu saobraćajnicu, auto-put Beograd - Zrenjanin - Novi Sad. Kada ovaj put od 105,4 kilometra bude završen, od Beograda do Zrenjanina putovaće se pola sata, a od Zrenjanina do Novog Sada 15 minuta.

Šta se gradi?

* auto-putevi
- Preljina-Požega
- Kuzmin - Sremska Rača
- Beograd - Zrenjanin - Novi Sad
- Moravski koridor

* brze saobraćajnice

- Novi Sad - Ruma (Fruškogorski koridor)
- Iverak-Lajkovac
- Požarevac-Golubac (Dunavski koridor)
- Bački breg - Sombor - Kikinda ("osmeh Vojvodine")

Uporedo s gradnjom auto-puteva, Srbija gradi i veliki broj brzih saobraćajnica. Jedna od njih je i Dunavska magistrala, koja bi takođe trebalo da bude kompletirana do kraja godine. Radi se o brzoj saobraćajnici Požarevac - Veliko Gradište - Golubac, koja počinje kod petlje Požarevac na auto-putu Beograd-Niš, a završava se na ulazu u Golubac i nastavlja se na postojeću Dunavsku magistralu, koja ide ka Kladovu.

Foto: Tanjug Vladimir Šporčić

 

Takođe, treba istaći i gradnju brze saobraćajnice na severu zemlje, koja bi trebalo da spoji mađarsku i rumunsku granicu. "Osmeh Vojvodine" dug je 186 kilometara, a prostiraće se od Bačkog brega kod Sombora do Kikinde. U punom je jeku izgradnja brze saobraćajnice Slepčević-Badovinci od 15,3 kilometra, koja će povezati postojeću brzu saobraćajnicu Šabac-Loznica s graničnim prelazom Badovinci prema Bosni i Hercegovini.

Brže do Sarajeva

Do kraja ove godine očekuje se završetak radova na deonici Kuzmin - Sremska Rača od 18 kilometara, koja je jedan od ključnih pristupa Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj. Zvanični naziv puta je auto-put Beograd-Sarajevo gde se gradi i integrisani granični prelaz s BiH, dok je most na Savi već završen.

Fruškogorski koridor, jedan od najznačajnijih infrastrukturnih projekata u Srbiji, predstavlja brzu saobraćajnicu koja će povezati Novi Sad i Rumu, a dalje se nadovezati na auto-put do Šapca i odatle na vezu do Loznice, pružajući direktnu vezu između Vojvodine i zapadne Srbije, kao i sa susednim državama. Fruškogorskim koridorom će trebati od Novog Sada do Rume 20 minuta, a do Loznice za 70. Središnji deo ovog projekta je najduži tunel Iriški venac, koji se završava punom parom. Inače, brza saobraćajnica Novi Sad - Ruma iliti Fruškogorski koridor dužine je 44,41 kilometar i sastoji iz od četiri deonice.

Planovi izgradnje za ovu godinu

- auto-put Sremska Rača - Kuzmin 18 km
- brza saobraćajnica Iverak-Lajkovac 6 km
- brza saobraćajnica, deo Dunavskog koridora do Požarevca 32 km
- auto-put Moravski koridor 40 km
- brza saobraćajnica Slepčević-Badovinci 15 km
- auto-put Pakovraće-Požega 19 km
- brza saobraćajnica Šabac-Loznica 54,5
- brza saobraćajnica Novi Sad - Ruma (Fruškogorski koridor) 44,41 km

Takođe, značajno je i što će deonica Preljina-Požega na auto-putu Miloš Veliki biti potpuno završena do Vidovdana, 28. juna, što znači bržu i bezbedniju vezu ka Crnoj Gori, Zlatiboru i Čajetini. Iako je ova deonica kratka, bila je zahtevna u građevinskom smislu zbog dva velika tunela od po 2,8 kilometara.

Foto: Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

 

Ministarka Sofronijević podsetila je nedavno i da su u saobraćaj puštena 32 kilometra na Dunavskom koridoru, dok će preostalih 36 biti završeno u prvom kvartalu 2026. Ovaj put je značajan jer otvara vrata istoku Srbije i do Donjeg Milanovca i Kladova se sada stiže brže i bezbednije.

Ulaganje u vodni saobraćaj

Pored drumova, naša zemlja ulaže i u vodni saobraćaj. U toku je proširenje luke Prahovo i kapaciteta luke Bogojevo, ali i jedan od najspecifičnijih projekata - izvlačenje 21 potopljenog nemačkog broda iz Dunava kod Prahova!

- To će omogućiti da širina plovnog puta sa sadašnjih 90 metara bude proširena na 180, što je presudno za bezbednu i efikasnu plovidbu - poručila je nedavno ministarka Sofronijević.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set