PRED SMRT MI JE PRIZNAO SVOJU KOBNU GREŠKU! Titov unuk otkrio da je maršal jedan svoj potez smatrao FATALNIM PO JUGOSLAVIJU
Podeli vest
Na današnji dan umro je Josip Broz Tito, a oko njegovog imena još se pletu razne teorije zavere.
Nakon duge agonije i nekoliko dana pre 88. rođendana, 4. maja 1980. godine, umro je Josip Broz Tito, doživotni predsednik SFRJ i Saveza komunista, ovako piše francuski AFP o jugoslovenskom vođi koji je odbio pokroviteljstvo Sovjetskog Saveza i koji je čvrstom rukom vladao mozaikom naroda i vera.
Doživotni predfsednik SFRJ Josip Broz Tito u govoru 1975. godine na Kosmetu izrekao je nekoliko rečenica o južmoj srpskoj pokrajini, koje su se ispostavile kao aproročke, sa obzirom na ono što se kansije dešavalo. Tito se tog 3- aprila susreo sa političkim vrhom pokrajine
24.01.2020
08:42
Povodom četiri decenije od njegove smrti, France Press prisetio se kako se izveštavalo o njegovoj smrti nakon gotovo četiri meseca lečenja u bolnici u Ljubljani, tugovanja u državi, kao i sahrane u Kući cveća na Dedinju.
Te nedelje jugoslovenske novine izašle su sa naslovima da je Tito u kritičnom stanju, a onda je stigla vest da je umro.
"Radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije: Umro je drug Tito", objavljeno je u saopštenju Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, koje je na televiziji pročitao Miodrag Zdravković.
Tito je u januaru 1980. godine hospitalizovan zbog problema s cirkulacijom povezanim s dijabetesom. Amputirana mu je leva noga, a potom su usledile brojne komplikacije: prestanak rada bubrega, uzastopne upale pluća, unutrašnje krvarenje, sepsa, oštećenje jetre i na kraju stanje kome... Kada je umro, kažu da Tito nije težio više od četrdesetak kilograma.
U znak sećanja na preminulog predsednika, državna televizija počela je da emituje program u kom se slavio bivši vođa otpora jugoslovenskih partizana u Drugom svetskom ratu i utemeljitelj narodne republike 1945. Proglašena je sedmodnevna žalost, a kolone ožalošćenih čekale su prolazak Plavog voza sa posmrtnim ostacima Tita.
Stotine hiljada uplakanih građana odalo počast predsedniku
Voz sa posmrtnim ostacime je u ponedeljak 5. maja krenuo iz Ljubljane prema Beogradu. Zastajao je putem kako bi građani mogli da mu odaju počast. U vozu su bili i njegovi sinovi Žarko i Mišo. Na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, u Titovoj rodnoj Hrvatskoj, voz je dočekao nekoliko stotina hiljada ljudi.
Građani širom Jugoslavije su na vest o smrti izašli na ulice, mnogi od njih u suzama, i kleli se "da nikada neće skrenuti s njegovog puta".
U Beogradu su u izlozima prodavnica bili izloženi Titovi portreti s crnim florom i slogani u njegovu slavu: "Tito, tvoje ime je sloboda".
Nekoliko sati pre dolaska Plavog voza u Beograd, masa ljudi se po kiši uputila pred zgradi Savezne vlade gde su mu građani danonoćno, čekajući satima u redu, odavali počast. I tako sve do 8. maja, pre nego mu je kovčeg obmotan jugoslovenskom zastavom sa crvenom zvezdom.
Josip Broz Tito je sahranjen 8. maja. Sahrani su prisusvovale 124 zvanične državne delegacije, na čijem čelu se nalazilo 38 kraljeva i predsednika, pet prinčeva, sedam potpredsednika republika, šest predsednika parlamenta, deset premijera, tri potpredsednika vlada, 12 ministara inostranih poslova, 20 članova vlada i 21 državni funkcioner.
Među istaknutim liderima koji su prisustvovali sahrani bili su predsednik Prezidijuma VS SSSR Leonid Brežnjev, potpredsednik SAD Volter Mondejl, predsednica Vlade Indije Indira Gandi, predsednik DNR Koreje Kim Il Sung, premijerka Ujedinjenog Kraljevstva Margaret Tačer, suprug kraljice Elizabete II princ Filip, kralj Jordana Husein, predsednik Iraka Sadam Husein, predsednik SR Rumunije Nikolaje Čaušesku, lider Zimbabvea Robert Mugabe...
Tito je pokopan uz zvuke jugoslovenske himne, a u gradovima i lukama širom države odjekivale su sirene. Za poslednje počivalište izabrao je mesto uz svoju bivšu privatnu rezidenciju u Užičkoj ulici. Na njegovom grobu u Kući cveća zlatnim slovima piše samo "Josip Broz Tito 1892 - 1980", bez petokrake, simbola komunističkog pokreta.
Mnogi su se pitali hoće li Jugoslavija nakon Titove smrti uspeti da očuva svoje jedinstvo i nezavisnost. Neki su se pribojavali sovjetskog ekspanzionizma nakon što je nekoliko meseci ranije SSSR izvršio invaziju na Afganistan.
Međutim, evropski komunistički režimi, uključujući i sovjetski, počeli su od 1989. padati jedan za drugim. Jugoslavija je potonula u ekonomsku i političku krizu koja će oživeti nacionalističke težnje i federacija će eksplodirati u nizu ratova 90-ih čime je zauvek zatvorena stranica titoizma, zaključuje AFP.
Pred smrt je priznao grešku
Titov unuk Joška Broz tvrdi da mu je deda, "harizmatični i kontroverzni jugoslovenski lider", pre smrti rekao da je pogrešio što je 1974. promenom ustava olabavio jugoslovenski federalni sistem.
U telefonskom razgovoru za francusku novinsku agenciju AFP, 72-godišnji Joška, koji ponosno nosi ime Josip Broz, prepričava reči svog slavnog dede. Joška tvrdi da mu se u smiraj života Tito poverio i priznao "grešku" što je dopustio ustav iz 1974, piše Telegraf.
Čovek koji je napravio Jugoslaviju, naravno, nije svedočio krvavom raspadu zemlje, ali je za života shvatio, tvrdi Joška, da je tim ustavom posejano seme razdora.
- Od jedne države, stvorili smo osam manjih (...) i sve se razmrvilo, to je moja najveća greška - prepričava Joška Titove reči - priznanje koje moćan vladar nikad ne bi izrekao u javnosti.
S ustavom iz 1974. ili bez njega, mnogi smatraju da je Titova smrt bila ta koja je oglasila "smrtno zvono" za zemlju koju je podigao iz pepela Drugog svetskog rata. Jugoslaviju, kolaž naroda i vera, na okupu je držala harizma njenog vladara i njegov represivni aparat.
I dok jedni Tita hvale da je od Jugoslavije učinio jednu od najprosperitetnijih komunističkih zemalja, kritičari ističu zatvaranje političkih disidenata i represivno suzbijanje istorijskih razmirica između raznih etničkih zajednica koje su se 90-ih vratile još snažnije.
Deda je bio bonvivan, ali je voleo i jednostavne stvari
Joška, jedan od šestero Titovih unučadi, imao je priliku da vidi i drugo lice svog dede, kojeg su mnogi smatrali većim od života. Iako je bio državnik poznat po ekstravagantnim zabavama i životnom stilu bonvivana, Tito je voleo i jednostavne stvari, kaže Joška, sin Žarka Broza.
On je sa sestrom Zlaticom do svojih tinejdžerskih dana živeo s Titom u elitnoj četvrti Beograda, na Dedinju.
- Bio je vrlo opušten u krugu porodice, voleo je da jede ribu i piletinu, dva jela u kojima nije mogao da uživa na službenim večerama jer se jedu prstima - prisetio se Joška.
On kaže da ih je naučio da žive od svog rada i da se ne koriste porodičnim prezimenom, te je Joška svojevremeno bio policajac i vlasnik restorana. Sada je član male neokomunističke stranke koju je sam osnovao i uvereni je titoist.
On je upravo kao policajac pomagao oko logistike Titove sahrane koja je okupila brojne svetske zvaničnike, što se smatra "baštinom lukave diplomatije koja je presecala podele Hladnog rata".
Poslednji je put video dedu pred njegov sam kraj, u bolničkoj postelji u Ljubljani.
- Otputovao sam za Beograd i kada sam stigao čuo sam vest - rekao je Joška za AFP.
Iako je Titova baština i dalje predmet rasprava, Joška je gorljivo brani i tvrdi da je omogućio udoban život ljudima u socijalizmu, iako je za to morao dizati kredite kako bi pokrio troškove.
- Imali smo pravu državu, besplatne škole i zdravstvo, mir... Sve ono od čega danas nemamo ni desetinu - tvrdi Joška.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U svim bitkama potukli i ditukli Švabe a na kraju rata otišli traziti i zaradjivati hleb u Njemačku? Da nije promućko ratnu odštetu danas bi bili svi srećni✅
O Titovom odnosu prema Srbiji i Srbima piše "The Balkans Cronichles" koji u svom tekstu pod nazivom "Tito je za Srbe bio Balkanski Hitler" navodi reči gos. Dušana Bilandžića koji kaže da je Josip Broz na sednici PolitBiroa Komunističke Partije koju je održao 10 dana nakon zauzimanja Beograda izjavio:"Mi se u Srbiji MORAMO ponašati kao u zemlji koju smo OKUPIRALI" !!! U istom tekstu gos. Bilandžić tvrdi da je 1974 god. na optužbe pojedinih Srpskih lidera da Tito novim ustavom želi da Srbiju svede na Beogradski pašaluk, odgovorio "PA TO I HOĆU" !!!
Ne znam da li je bas tako. Mislim da je to Titovo delo. Uvek je postavljao srbomrzce na vlast. Bilo je i Srba koji su se utrkivali da udovolje Titu na stetu Srba. Ko je jame sa srpskim neduznim zrtvama zabetonirao. Zasto nisu zlikovci kaznjeni? Zasto se Tito nikak nije poklonio tim zrtvama. Ustase je spasavao. Neka unuk malo pita prezivele mucenike koji su preziveli Titovu golgotu i jos zivi o Titu. Odlazio je u Vatikan kod pape koji je blagosiljao sve te zlocine nad Srbima. Ko je Goli Otok osmislio. Joske, puno je tvoj deda zla naneo srpskom narodu. Znam i da Srbi postaju bahati kad se docepaju vlasti, a narod je naivan pa im veruje. Naivan čovek je posten. Neka mu sudi Nebo.
Doživotni predfsednik SFRJ Josip Broz Tito u govoru 1975. godine na Kosmetu izrekao je nekoliko rečenica o južmoj srpskoj pokrajini, koje su se ispostavile kao aproročke, sa obzirom na ono što se kansije dešavalo. Tito se tog 3- aprila susreo sa političkim vrhom pokrajine
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Selektor reprezentacije Srbije, Svetislav Pešić, bio je izuzetno raspoložen posle plasmana na Evrobasket 2025. godine, pa je na konferenciji za medije imao opširno izlaganje.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Novi tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
Premijer Rumunije i predsednički kandidat Socijaldemokratske partije (PSD) Marsel Čolaku i nezavisni ultradesničarski kandidat Kalin Georgesku posle oko 80 odsto prebrojanih glasova vode nezavisnu bitku na danas održanim predsedničkim izborima u Rumuniji, navodi se u podacima rumunske izborne komisije, preneo je Rojters.
Zapad se suočava sa najvećom pretnjom od 1945. godine, izjavio je danas general Džek Kin, vojni savetnik novoizabranog predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, povodom opasnosti od eskaliranja sukoba u Ukrajini u novi svetski rat.
Izraelska vojska sprovela je nekoliko napada na južna predgrađa Bejruta, javili su libanski državni mediji posle poziva izraelskih vlasti da budu evakuisana određena područja smatrana kao uporište proiranskog Hezbolaha, pokreta u otvorenom ratu sa Izraelom.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.