PRED SMRT MI JE PRIZNAO SVOJU KOBNU GREŠKU! Titov unuk otkrio da je maršal jedan svoj potez smatrao FATALNIM PO JUGOSLAVIJU
Podeli vest
Na današnji dan umro je Josip Broz Tito, a oko njegovog imena još se pletu razne teorije zavere.
Nakon duge agonije i nekoliko dana pre 88. rođendana, 4. maja 1980. godine, umro je Josip Broz Tito, doživotni predsednik SFRJ i Saveza komunista, ovako piše francuski AFP o jugoslovenskom vođi koji je odbio pokroviteljstvo Sovjetskog Saveza i koji je čvrstom rukom vladao mozaikom naroda i vera.
Doživotni predfsednik SFRJ Josip Broz Tito u govoru 1975. godine na Kosmetu izrekao je nekoliko rečenica o južmoj srpskoj pokrajini, koje su se ispostavile kao aproročke, sa obzirom na ono što se kansije dešavalo. Tito se tog 3- aprila susreo sa političkim vrhom pokrajine
24.01.2020
08:42
Povodom četiri decenije od njegove smrti, France Press prisetio se kako se izveštavalo o njegovoj smrti nakon gotovo četiri meseca lečenja u bolnici u Ljubljani, tugovanja u državi, kao i sahrane u Kući cveća na Dedinju.
Te nedelje jugoslovenske novine izašle su sa naslovima da je Tito u kritičnom stanju, a onda je stigla vest da je umro.
"Radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije: Umro je drug Tito", objavljeno je u saopštenju Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, koje je na televiziji pročitao Miodrag Zdravković.
Tito je u januaru 1980. godine hospitalizovan zbog problema s cirkulacijom povezanim s dijabetesom. Amputirana mu je leva noga, a potom su usledile brojne komplikacije: prestanak rada bubrega, uzastopne upale pluća, unutrašnje krvarenje, sepsa, oštećenje jetre i na kraju stanje kome... Kada je umro, kažu da Tito nije težio više od četrdesetak kilograma.
U znak sećanja na preminulog predsednika, državna televizija počela je da emituje program u kom se slavio bivši vođa otpora jugoslovenskih partizana u Drugom svetskom ratu i utemeljitelj narodne republike 1945. Proglašena je sedmodnevna žalost, a kolone ožalošćenih čekale su prolazak Plavog voza sa posmrtnim ostacima Tita.
Stotine hiljada uplakanih građana odalo počast predsedniku
Voz sa posmrtnim ostacime je u ponedeljak 5. maja krenuo iz Ljubljane prema Beogradu. Zastajao je putem kako bi građani mogli da mu odaju počast. U vozu su bili i njegovi sinovi Žarko i Mišo. Na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, u Titovoj rodnoj Hrvatskoj, voz je dočekao nekoliko stotina hiljada ljudi.
Građani širom Jugoslavije su na vest o smrti izašli na ulice, mnogi od njih u suzama, i kleli se "da nikada neće skrenuti s njegovog puta".
U Beogradu su u izlozima prodavnica bili izloženi Titovi portreti s crnim florom i slogani u njegovu slavu: "Tito, tvoje ime je sloboda".
Nekoliko sati pre dolaska Plavog voza u Beograd, masa ljudi se po kiši uputila pred zgradi Savezne vlade gde su mu građani danonoćno, čekajući satima u redu, odavali počast. I tako sve do 8. maja, pre nego mu je kovčeg obmotan jugoslovenskom zastavom sa crvenom zvezdom.
Foto: RINA
Josip Broz Tito je sahranjen 8. maja. Sahrani su prisusvovale 124 zvanične državne delegacije, na čijem čelu se nalazilo 38 kraljeva i predsednika, pet prinčeva, sedam potpredsednika republika, šest predsednika parlamenta, deset premijera, tri potpredsednika vlada, 12 ministara inostranih poslova, 20 članova vlada i 21 državni funkcioner.
Među istaknutim liderima koji su prisustvovali sahrani bili su predsednik Prezidijuma VS SSSR Leonid Brežnjev, potpredsednik SAD Volter Mondejl, predsednica Vlade Indije Indira Gandi, predsednik DNR Koreje Kim Il Sung, premijerka Ujedinjenog Kraljevstva Margaret Tačer, suprug kraljice Elizabete II princ Filip, kralj Jordana Husein, predsednik Iraka Sadam Husein, predsednik SR Rumunije Nikolaje Čaušesku, lider Zimbabvea Robert Mugabe...
Tito je pokopan uz zvuke jugoslovenske himne, a u gradovima i lukama širom države odjekivale su sirene. Za poslednje počivalište izabrao je mesto uz svoju bivšu privatnu rezidenciju u Užičkoj ulici. Na njegovom grobu u Kući cveća zlatnim slovima piše samo "Josip Broz Tito 1892 - 1980", bez petokrake, simbola komunističkog pokreta.
Mnogi su se pitali hoće li Jugoslavija nakon Titove smrti uspeti da očuva svoje jedinstvo i nezavisnost. Neki su se pribojavali sovjetskog ekspanzionizma nakon što je nekoliko meseci ranije SSSR izvršio invaziju na Afganistan.
Međutim, evropski komunistički režimi, uključujući i sovjetski, počeli su od 1989. padati jedan za drugim. Jugoslavija je potonula u ekonomsku i političku krizu koja će oživeti nacionalističke težnje i federacija će eksplodirati u nizu ratova 90-ih čime je zauvek zatvorena stranica titoizma, zaključuje AFP.
Pred smrt je priznao grešku
Titov unuk Joška Broz tvrdi da mu je deda, "harizmatični i kontroverzni jugoslovenski lider", pre smrti rekao da je pogrešio što je 1974. promenom ustava olabavio jugoslovenski federalni sistem.
U telefonskom razgovoru za francusku novinsku agenciju AFP, 72-godišnji Joška, koji ponosno nosi ime Josip Broz, prepričava reči svog slavnog dede. Joška tvrdi da mu se u smiraj života Tito poverio i priznao "grešku" što je dopustio ustav iz 1974, piše Telegraf.
Čovek koji je napravio Jugoslaviju, naravno, nije svedočio krvavom raspadu zemlje, ali je za života shvatio, tvrdi Joška, da je tim ustavom posejano seme razdora.
- Od jedne države, stvorili smo osam manjih (...) i sve se razmrvilo, to je moja najveća greška - prepričava Joška Titove reči - priznanje koje moćan vladar nikad ne bi izrekao u javnosti.
Foto: Printscreen TV Pink
S ustavom iz 1974. ili bez njega, mnogi smatraju da je Titova smrt bila ta koja je oglasila "smrtno zvono" za zemlju koju je podigao iz pepela Drugog svetskog rata. Jugoslaviju, kolaž naroda i vera, na okupu je držala harizma njenog vladara i njegov represivni aparat.
I dok jedni Tita hvale da je od Jugoslavije učinio jednu od najprosperitetnijih komunističkih zemalja, kritičari ističu zatvaranje političkih disidenata i represivno suzbijanje istorijskih razmirica između raznih etničkih zajednica koje su se 90-ih vratile još snažnije.
Deda je bio bonvivan, ali je voleo i jednostavne stvari
Joška, jedan od šestero Titovih unučadi, imao je priliku da vidi i drugo lice svog dede, kojeg su mnogi smatrali većim od života. Iako je bio državnik poznat po ekstravagantnim zabavama i životnom stilu bonvivana, Tito je voleo i jednostavne stvari, kaže Joška, sin Žarka Broza.
On je sa sestrom Zlaticom do svojih tinejdžerskih dana živeo s Titom u elitnoj četvrti Beograda, na Dedinju.
- Bio je vrlo opušten u krugu porodice, voleo je da jede ribu i piletinu, dva jela u kojima nije mogao da uživa na službenim večerama jer se jedu prstima - prisetio se Joška.
On kaže da ih je naučio da žive od svog rada i da se ne koriste porodičnim prezimenom, te je Joška svojevremeno bio policajac i vlasnik restorana. Sada je član male neokomunističke stranke koju je sam osnovao i uvereni je titoist.
On je upravo kao policajac pomagao oko logistike Titove sahrane koja je okupila brojne svetske zvaničnike, što se smatra "baštinom lukave diplomatije koja je presecala podele Hladnog rata".
Poslednji je put video dedu pred njegov sam kraj, u bolničkoj postelji u Ljubljani.
- Otputovao sam za Beograd i kada sam stigao čuo sam vest - rekao je Joška za AFP.
Iako je Titova baština i dalje predmet rasprava, Joška je gorljivo brani i tvrdi da je omogućio udoban život ljudima u socijalizmu, iako je za to morao dizati kredite kako bi pokrio troškove.
- Imali smo pravu državu, besplatne škole i zdravstvo, mir... Sve ono od čega danas nemamo ni desetinu - tvrdi Joška.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U svim bitkama potukli i ditukli Švabe a na kraju rata otišli traziti i zaradjivati hleb u Njemačku? Da nije promućko ratnu odštetu danas bi bili svi srećni✅
O Titovom odnosu prema Srbiji i Srbima piše "The Balkans Cronichles" koji u svom tekstu pod nazivom "Tito je za Srbe bio Balkanski Hitler" navodi reči gos. Dušana Bilandžića koji kaže da je Josip Broz na sednici PolitBiroa Komunističke Partije koju je održao 10 dana nakon zauzimanja Beograda izjavio:"Mi se u Srbiji MORAMO ponašati kao u zemlji koju smo OKUPIRALI" !!! U istom tekstu gos. Bilandžić tvrdi da je 1974 god. na optužbe pojedinih Srpskih lidera da Tito novim ustavom želi da Srbiju svede na Beogradski pašaluk, odgovorio "PA TO I HOĆU" !!!
Ne znam da li je bas tako. Mislim da je to Titovo delo. Uvek je postavljao srbomrzce na vlast. Bilo je i Srba koji su se utrkivali da udovolje Titu na stetu Srba. Ko je jame sa srpskim neduznim zrtvama zabetonirao. Zasto nisu zlikovci kaznjeni? Zasto se Tito nikak nije poklonio tim zrtvama. Ustase je spasavao. Neka unuk malo pita prezivele mucenike koji su preziveli Titovu golgotu i jos zivi o Titu. Odlazio je u Vatikan kod pape koji je blagosiljao sve te zlocine nad Srbima. Ko je Goli Otok osmislio. Joske, puno je tvoj deda zla naneo srpskom narodu. Znam i da Srbi postaju bahati kad se docepaju vlasti, a narod je naivan pa im veruje. Naivan čovek je posten. Neka mu sudi Nebo.
Pre tačno 44 godine, spiker Miodrag Zdravković sa suzama u očima objavio je smrt Josipa Broza Tita. Iako se znalo da je bio teško bolestan, njegov gubitak potresao je SFRJ, a mnogi su verovali da je smrt došla 4. maja 1980. godine. Ipak, godinama kasnije, pojavile su se teorije koje sugerišu da Tito nije umro tog dana, već mesecima ranije.
Doživotni predfsednik SFRJ Josip Broz Tito u govoru 1975. godine na Kosmetu izrekao je nekoliko rečenica o južmoj srpskoj pokrajini, koje su se ispostavile kao aproročke, sa obzirom na ono što se kansije dešavalo. Tito se tog 3- aprila susreo sa političkim vrhom pokrajine
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka (FON), služe se prljavim trikovima kako bi privukli pažnju naroda ali im to ne polazi za rukom, štaviše obrukali su se više nego ikad.
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka (FON), služe se prljavim trikovima kako bi privukli pažnju naroda ali im to ne polazi za rukom, štaviše obrukali su se više nego ikad.
Savetnik za Visoko obrazovanje prof. dr Vladimir Jakovljević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice govorio je o blokadama fakulteta i mogućoj izgubljenoj godini za studente.
Analitičar Miljan Jovićević gostujući u Info jutru kod voditeljke Staše Koprivice komentarisao je presude liderki francuske desnice Marin Le Pen i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Miša Vacić, lider Srpske desnice, bio je gost Info jutra kod voditeljke Jovane Radović i tom prilikom komentarisao najavljeni koncert Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu.
J. Š. (53), državljanin Slovenije i osoba sa izuzetno opasnim kriminalnim dosijeom, uhapšen je krajem februara u Novom Pazaru zajedno sa državljankom Slovenije L. K.(41).
U Crnoj Gori je danas uhapšen državljanin Srbije N.U. (51) na osnovu međunarodne poternice Interpola, koga potražuje Nemačka zbog ubistva iz nehata i opasne telesne povrede, saopštila je crnogorska policija.
V. Đ. 42 iz Paraćina kome je zaplenjeno oko 18,4 kilograma materije za koju se sumnja da je marihuana, od ranije je poznat policiji. On je zbog ubistva koje je počinio 2011. godine, osuđen na 2 godine zatvora
Pripadnici MUP-a u Kragujevcu uhapsili su na više lokacija u ovom gradu I. N. (37) i Đ. F. (42), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela falsifikovanje novca i neovlašćena proizvodnja, i stavljanje u promet opojnih droga.
Trener Partizana, Željko Obradović, na konferenciji za medije je izjavio da je njegov tim sposoban da se bori sa najboljim timovima Evrope, zbog čega je u potpunosti preuzeo odgovornost za neuspešnu sezonu kluba u elitnom takmičenju.
Trener Žalgirisa i nekadašnji strateg Partizana, Andrea Trinkijeri, rekao je da mu je žao što je njegov bivši tim ispao iz Evrolige, kao i da je uvek čast i zadovoljstvo igrati protiv njega.
Evropsko prvenstvo u košarci održaće se od 27. avgusta do 17. septembra u Letoniji, Kipru, Finskoj i Poljskoj, a interesovanje za ulaznice, posebno za karte u Rigi, u kojoj igraju srpski košarkaši je ogromno. Najnovija vest je da su ulaznice za meč Letonija - Srbija koje su danas puštene u prodaju razgrabljene za nekoliko sati!
Košarkaši Partizana ostali su bez šansi za plasman u Top 10 Evrolige nakon poraza od Žalgirisa u Kaunasu rezultatom 70:66. Iako su crno-beli kontrolisali veći deo meča i imali priliku za pobedu u završnici, serija grešaka ih je koštala trijumfa, trener Andrea Trinkijeri istakao je da je njegov tim zasluženo slavio trijumf.
Uticajni američki list Njijork Tajms potvrdio je tvrdnje zvanične Moskve da je operacijama ukrajinske vojske i njenim udarima po teritoriji Rusije rukovodi američka vojska.
Premeštanjem nosača aviona „Karl Vinson“ iz Azije na Bliski istok, jemenski Huti uspešno „vezuju“ dve američke udarne nosačke grupe i time podrivaju strateške planove Sjedinjenih Država u Indo-pacifičkom regionu, ocenjuje američki vojni portal 19fortyfive.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je da će uskoro biti održan sastanak vojnih predstavnika Ukrajine sa partnerima iz inostranstva, uključujući zemlje koje su, kako je rekao, spremne da pošalju svoje trupe na teritoriju Ukrajine.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp oglasio se nakon uvođenja novih američkih carinskih mera širom sveta. On se oglasio na svojoj društvenoj mreži "Truth Social".
Svet je tek upoznavao filmsku umetnost kada je nemački film "Drugačiji od drugih" ("Anders als die Andern") prikazan u bioskopu "Apollo" u Berlinu u maju 1919. godine.
Serija "Adolescencija" na Netfliksu postala je pravi hit, i to ne samo zbog svoje uzbudljive priče, već i zbog ozbiljne poruke koju šalje roditeljima da se tinejdžeri, posebno dečaci, suočavaju sa velikim krizama na koje roditelji moraju da obrate pažnju.
Iskusni uzgajivači cveća otkrili su jednostavan i efikasan način za prihranu begonija u proleće. Za stimulaciju rasta i bujnog cvetanja, koriste domaći rastvor na bazi glukoze.
Pevačice Tamara Todevska i Antonija Gigovska najavile su koncerte humanitarnog karaktera, a sredstva prikupljena od ulaznica biće donirana porodicama poginulih i povređenih u požaru u Kočanima. To je saopštio protojerej Aleksandar Stojanoski iz Eparhije tetovsko-gostovarski, koji je rekao da nije vreme za ples i pevanje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar