• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer

17.05.2020

09:42

GORAN VESIĆ OČITAO LEKCIJU HRVATIMA: Umesto da se sećate Sutjeske, vi lijete suze za ustaškim koljačima iz Jasenovca!

Vesti

GORAN VESIĆ OČITAO LEKCIJU HRVATIMA: Umesto da se sećate Sutjeske, vi lijete suze za ustaškim koljačima iz Jasenovca!

Podeli vest

Pre tačno 77 godna počela je Bitka na Sutjesci, a tim povodom je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić objavio na svom Fejsbuk profilu tekst kojim je Hrvatima očitao lekciju: Umesto da se sećate hiljada Dalmatinaca poginulih na Sutjesci, vi lijete suze za ustaškim koljačima iz Jasenovca!

"Pre 77 godina počela je Bitka na Sutjesci kako mi zovemo nemačku operaciju Švarc (Schwarz, „crno“).

Cilj ove operacije bio je razbijanje otpora u jadranskom zaleđu jer se Hitler bojao da će Čerčil pokušati da se iskrca na Balkan.

Borbe su počele 15. maja, nastupanjem nacista protiv glavnine snaga NOVJ na prostoru Sandžaka i severne Crne Gore, a završile su se 15. juna 1943. godine probojem obruča i probojem glavnine snaga NOVJ u Bosnu i Hercegovinu. Partizanske jedinice brojale su oko 22 hiljade boraca dok su nacisti okupili 120 hiljada vojnika.

Nemačke trupe opkolile su Glavnu operativnu grupu Vrhovnog štaba NOV i POJ na teškom planinskom terenu. Tako su partizane naterale na dugotrajnu pozicionu borbu što je bilo suprotno gerilskoj taktici koju su one do tada primenjivale. Partizanske jedinice našle su se zatvorene na malom prostoru, neprekidno tučene koncentrisanim artiljerijskim i vazduhoplovnim snagama. Trpele su velike gubitke, ali su dokazale svoju borbenu čvrstinu i uspele da probiju obruč i pređu u protivofanzivu u istočnoj Bosni.

Ovo je bila najveća bitka i u Drugom svetskom na prostoru Jugoslavije. Obe strane borile su se do poslednjeg na izuzetno teškom terenu. Pored gladi, vrlo teških gubitaka, ekstremnih fizičkih napora i neprekidnih oštrih borbi partizanske snage zadržale su visok moral, disciplinu, borbenu koheziju i ubojitost, što im je priznao i neprijatelj u izveštajima posle bitke.

Proboj iz nemačkog obruča počeo je 10. juna 1943. kada su delovi Prve proleterske brigade kod sela Balinovac u herojskom jurišu probili nemačke linije i zajedno sa Trećom krajiškom brigadom narerali Nemce na povlačenje na pravcu Foča - Kalinovik. Proboj je izvršen prema zamisli general-pukovnika Konstantina Koče Popovića.

Kroz pocepani deo fronta, širine 2 km, već idućeg dana izvući će se sve jedinice Prve i Druge proleterske i Sedme banijske divizije s Vrhovnim štabom i deo sa centralnom bolnicom. 12. juna zauzeto je selo Rataj i napravljen koridor spasa prema Jahorini širine od 20 km u nemačkom obruču. Dva dana kasnije sve brigade Prve, Druge i Sedme divizije probile su se s Vrhovnim štabom i delom ranjenika pravcem Zelengore.

U nemačkom obruču ostala je Treća udarna divizija Save Kovačevića s glavninom centralne bolnice. 13. juna 1943. počeo je odlučujući prodor ove grupe. Divizija je podeljena na nekoliko delova i probijala se duž reke Sutjeske samostalno. U jednom od takvih juriša, nadomak zidina spaljenog sela Krekova poginuo je Sava Kovačević. Uz velike gubitke, Treća divizija se probila u dolini Sutjeske i uskoro priključila ostalim jedinicama na Zelengori.

U ovom epskom sukobu poginulo je 7.543 partizanskih boraca od koji je 43 proglašeno narodnim herojima. Najviše poginulih partizana bilo iz Dalmacije, oko 3 hiljade, a samo Druga dalmatinska brigada izgubila je skoro 800 ljudi. Današnja hrvatska država ne odaje počast ovim herojima dok u isto vreme odaje poštu “žrtvama iz Blajburga” odnosno ustaškim koljačima i ratnim zločincima koje su streljali partizani 1945. Nacisti i njihovi saveznici Italijani i ustaše imali su 3.145 gubitaka među kojima 913 koji su službeno proglašeni mrtvim i 2.132 nestalih.

Bitka na Sutjesci je simbol antifašističke borbe, izuzetnog požrtvovanja, hrabrosti i moralne čvrstine u teškom trenutku za Narodnooslobodilačku vojsku."



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Cole5

pre 4 godine

Зашто вас то чуди, зашто их питате зашто необележавају Битку на Сутјесци. Па, Господине Весићу необелезавају је из два разлога први јер су учествовали у тој битци на страни наемаца и други јер не могу да прежале што Хитлер није победио и што границе НДХ нису на Дрини и Сави, што Земун није у саставу Неовисне им државе. И још нешто Господине Весићу, да се повапири нацизам и да неко крене војни да покори Европу Хрвати би били у првим редовима. И на крају Господине Весићу сви који су у време Хитлера били на његовој страни су ушли у европску унију, а Немачка је економски обновила трећи рајх и поробила Европу...

SaleK

pre 4 godine

Samo gospodine ne bi trebalo zaboraviti da postoje dalmatinski srbi koji su dobrim delom popunjavali dalmatimske brigade-tako da ne treba nametati hrvatima ono sto oni ne smatraju svojim-oni su svoj put izabrali

Antimon

pre 4 godine

Sutjeska puna poginulih Hrvata, a Srbi na drugoj strani sa Švabama

Miki

pre 4 godine

Da te nije Mesic nagovorijo da pises gluposti sram te bilo.... samo hrvati su bili na strani fasista italijana i nacista njemaca a SRBI na strani dobra i partizana...

milosobilic1389

pre 4 godine

Да...вероватно је и Сава Ковачевић био ... - Хрват...? По тој фалсификованој хрватској историографији ...- све је могуће "научно доказати" на "Пантовчаку"... Зашто врховни штаб НОБ НИЈЕДНОМ за 5 година рата - није "свратио" у Хрватску?! Да ли сте се питали то...? Шетао је по Србији 1941. ( Ужичка Република) а после искључиво по БОСНИ и Херцеговини, и то само тамо где га је примио и хранио... - СРПСКИ НАРОД...!! Српски народ је хранио партизане и Врховсни штаб и створио Прву Пролетерску. Син четника : пуковника Драже Михајловића је био један од команданата те пролетерске бригаде... Србин, СКОЈЕВАЦ , и борац народно-ослободилачке војске Југославије... О "учинку" Усташа и Домобрана, не бих...

Gorki

pre 4 godine

A gospodin Vesic da se seti da vi Srbi rehabilitirate Drazu Mihajlovica i zato nitko od vas nema pravo nama drzati lekcije

vuk

pre 4 godine

umesto da brojis mrtve ustase i partizane vrati se u stvarnost,pa pravo u ritopek ,na 15km od centra ,da objasnis ljudima zasto jos nemaju pijacu vodu,koju si im obecao jos pre 2 godine

zule

pre 4 godine

U pravu je g. Vesić, jer to nikome nije jasno, pa verujem i brojnim Hrvatima. Ova hrvatska država kune se u antifašizam, a odaje počast ustaškim koljačima i tih ranjenih partizana. Koliko sam pročitao, samo je iz Šibenika poginulo više od 800 boraca. Štitili su ih Crnogorci iz Savine Treće divizije. Bio sam dvaput na Tjentištu i vidio koliko je mnogo latinicom ispisanih opeka na Spomen-domu.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set