DA LI ĆE UČENIK BITI KAŽNJEN AKO NEMA MASKU, I IMA LI PRODUŽENOG BORAVKA? Ministarstvo prosvete odgovorilo na NAJČEŠE DILEME pred polazak dece u školu!
Podeli vest
Ovo su neke od najčešćih dilema roditelja pred polazak dece u školu, a na njih odgovaraju iz Ministarstva prosvete
Početak nove školske godine ne može se uporediti ni sa jednom do sada. Zbog pandemije koronavirusa, te specifičnih okolnosti u kojima smo se našli, ove godine svaka škola imaće svoj način rada. Roditelji bi početkom sledeće nedelje trebalo definitivno da saznaju kako su se organizovali u onoj koju će njihovo dete da pohađa, a do tada, razjašnjavamo nekoliko dilema koje imaju svi.
Sve škole imaju rok do ponedeljka, 24. avgusta da dostave svoj operativni plan organizacije i realizacije nastave nadležnoj školskoj upravi na saglasnost
20.08.2020
09:24
Ono što je za sada sigurno, i što će važiti svuda, jeste to da će tri razreda u školu doći i pre 1. septmbra. To su učenici prvog i petog razreda osnovne i prvog srednje škole, koji će na upoznavanje sa svojim učiteljima, odnosno, razrednim starešinama doći 31. avgusta. Svim ostalim osnovcima i srednjoškolcima školska godina počinje kao i uvek, 1. septembra.
Ovih dana privodi se kraju izjašnjavanje roditelja o tome kako žele da im deca pohađaju nastavu - da li su za to da dolaze u školu ili da nastavu prate od kuće, onlajn, odnosno preko časova koje će emitovati na RTS, kao što je bio slučaj i tokom vanrednog stanja. Inače, čak 95 odsto onih koji su se do sada izjansili, jesu za nastavu u školi.
Podsetimo i na to u učionici ne bi trebalo da bude više od 15 đaka, kako bi mogla da se održi fizička distanca, a kako u odeljenjima ima i po znatno više upisanih, ona će se deliti na grupe. Mnoge škole će tako, ukoliko ne pronađu neki drugi mogući model, odeljenja deliti na dve grupe - jedna koja će ići od 8 do 10.30, a druga od 11 do 13.30 sati. Vreme između dve smene predviđeno je za detaljnu dezinfekciju školskih prostorija.
Iako su mnoga pitanja već rešena, roditelji i dalje imaju dileme. Ovo su neke od najčešćih, a na njih odgovaraju iz Ministarstva prosvete.
Šta ako đak krši pravila i neće da nosi masku, hoće li da bude kažnje?
- Maske su obavezne i to nije pitanje nečije želje ili prohteva. One su zaštita kojom se smanjuje rizik od obolevanja, ali i da deca ne prenesu virus ukućanima i starijima, prvo je što naglašavaju u Ministarstvu prosvete.
Prema saznanjima "Blica", nije isključeno da do početka školske godine Krizni stab usvoji odluku da deca koja iz zdravstvenih razloga ne mogu da nose masku, ukoliko su na primer asmatičari, uz lekarsku potvrdu, imaju mogućnost upotrebe vizira.
Ipak, vratimo se na pitanje o kaznama - Mere kojima je propisana maska doneo je Krizni stab Vlade Srbije. Osnov je Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, ali i svaka škola ima svoj pravilnik. Pravilnik donet na nivou škole precizira takozvanu kaznenu politiku od upozorenja preko vaspitne do disciplinske mere.
Da li će mlađi učenici moći da borave u školi od 8 do 16, 17 časova?
Takozvani produženi boravak ima svaka treća škola odnosno, njih 557. Grupa za produženi boravak ima oko 1.550. Radno vreme treba da bude dogovoreno sa roditeljima.
Da li se ukida celodnevna nastava u onim školama gde postoji?
Svaka škola doneće odluku o tome da li će da redukuje nastavu i kako. Recimo, u OŠ "Drinka Pavlović" u Beogradu, koja radi po sistemu celodnevne nastave, neće je ukidati, ali će biti redukovano njeno vreme. Kako će to tačno da izleda u konkrentoj školi roditelji će da saznaju početkom sledeće nedelje.
Da li je obavezno da roditelji donesu potvrdu da rade da bi deca mogla da koriste boravak?
- Vreme je pandemije. Nastava, ali i rad nastavnog osoblja prilagođeni su vanrednoj situaciji. Obavezna je potvrda poslodavca da roditelj odlazi u poslovnu jedinicu. Roditelji čija su deca uključena u produženi boravak i u odeljenja celodnevne nastave u obavezi su da dostave školi potvrdu izdatu od strane poslodavca kojom dokazuju da poslove moraju da obavljaju u sedištu ili drugim poslovnim i organizacionim jedinicama. Potvrda treba da sadrži i kontakt poslodavca.
Hoće li deca imati organizovan ručak u boravku?
- Hoće.
Ukoliko škola organizuje ishranu učenika, potrebno je:
da se obroci služe u trepezariji ili učionicama (samo ukoliko škola nema trpezariju)
da deca za stolovima sede na udaljenosti od najmanje jednog, a poželjno dva metra, u svakom pravcu.
pre jela obrisati alkoholom površine na kojima će se služiti hrana.
da deca operu ruke pre jela.
deci naglasiti da međusobno ne dele hranu i pribor za ishranu.
Da li će postojati veliki odmor?
Da. Nastavni dan u školi organizovan je tako da je praktično isti kao i pre pandemije. Ono što ga razlikuje je samo trajanje časova, sada od 30 minuta i nastava u grupama do 15 đaka, što je bio zahtev epidemiologa. Kako su se i do sada razlikovali odmori koji su u nekim školama bili dva po 15 minuta ili jedan duži, tako će i narednoj školskoj godini, škola precizirati.
Održavanje fizičke distance među učenicima neophodno je i tokom malih i velikog odmora. Preporučuje se da učenici provode veliki odmor na otvorenom (u školskom dvorištu) kad god to vremenske prilike dozvoljavaju.
Kako će odgovarati učenici koji školu pohađaju online - pojedinčano ili u grupama?
Odgovaranje za one koji prate nastavu od kuće je uvek u školi. Da li će biti pojedinačno ili u grupama dozvoljenog broja zavisi od toga koliko ima dece, koji su razred, kao i to da li odgovaraju pismeno ili usmeno.
Sme li roditelj da uđe u školu?
Osobe koje dovode decu u školu ne ulaze u školu već decu prate do ulaza u školsku zgradu ili do kapije školskog dvorišta, gde decu mlađeg uzrasta preuzima dežurni učitelj/nastavnik i obavezno nose zaštitnu masku tako da pokriva nos, usta i bradu.
Kako sa školskim proslavama?
Ne sprovoditi proslave u objektu (priredbe), kao ni organizovane grupne posete mestima gde se očekuje okupljanje većeg broja osoba, izlete i drugo.
Hoće li deca imati čas fizičkog?
Na tu temu gorovio je nedavno dr Pregrag Kon, epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa.
- Kolektivni sportovi ne mogu da se tolerišu, isključivo vežbanje na distanci. Sada je virus prisutan, možda će se i pravila menjati zavisno od situacije - objasnio je dr Kon i dodao da nema kolektivnih sportova, ali ni skandiranja, navijanja... Baš kao i kod pevanja, kaže, i ovde može da se poveća izlučivanje virusa ako je neko zaražen.
"Na fizičkom nema kolektivnog sporta, a za individualne sportove (gimnastika i sl.) treba proveriti uslove (veličina sale, mogućnost prirodne ventilacije i sl). Nastavu fizičkog vaspitanja treba organizovati na otvorenom kada god je to moguće i realizaciju nastavnog programa tako da se izbegne bliski kontakt odnosno održi fizička distanca od najmanje dva metra u svim pravcima", navodi se u Uputstvu o merama zaštite zdravlja učenika i zaposlenih, za osnovne i srednje škole. Više o tome kako će čas fizičkog da izleda od septembra pročitajte u odvojenom tekstu.
Maske su obavezne, tu dileme nema
Podsetimo, školsko, nastavno i nenastavno osoblje sve vreme boravka u školi treba da nose maske, a pravila su slična i za učenike.
Masku učenik treba da nosi pri ulasku u školu pa sve do dolaska do svoje klupe.
Maska se obavezno koristi i prilikom odgovaranja i svakog razgovora.
Maska se obavezno koristi i prilikom bilo kojeg kretanja van klupe, prilikom odlaska na odmor ili toalet.
Preporučuje se da učenici sve vreme boravka u školi nose masku, ali ona se može odložiti u periodu kada učenik sedi u svojoj klupi i sluša nastavu, jer je smanjenjm broja učenika u učionici obezbeđanja fizička distanca.
Tokom boravka u školi moguće je da se koristi bilo koja maska (hirurška, epidemiološka ili platnena), ali ona treba da se koristi na ispravan način tako da pokriva nos i usta.
Studenti kao pojačanje nastavnom osoblju
Ako se pitate i kako će nastavnici uspeti sve to da iskontrolišu i isprete, treba znati da im u pomoć stižu i studenti. Oni će biti pojačanje nastavnom osoblju.
- Na osnovu dogovora Ministarstva i Zajednice učiteljskih fakulteta pozvani su studenti završnih godina i studenti na master studijama da se kao volonteri uključe u rad škola u otežanim uslovima, kao vid stručne prakse. Zainteresovani studenti će se obraćati nadležnim školskim upravama koje će ih upućivati u određene škole, a prema izraženoj potrebi - objašnjavaju u Ministarstvu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
VLADA 011
pre 4 godine
Sta znaci odgovor za kazne ako se ne nose maske.Smesno ukor da dobije i sta?Sta mi ostali imamo od toga sto je on dobio ukor jel nas to krizni stab zeza?
Sta ce deca da nauce za jedan cas pet minuta da se deca spreme za cas pet minuta uciteljica da upise cas ostaje 20 min.i nista od ucenja.Bice da kuci uce i mi da radimo umesto uciteljica .Na silu teraju decu u skolu.
Dezinfekcija tetkice da to obave revnosno nema sanse kvake gelenderi klupe stolice a posebno toaleti one to nece raditi.
Sve škole imaju rok do ponedeljka, 24. avgusta da dostave svoj operativni plan organizacije i realizacije nastave nadležnoj školskoj upravi na saglasnost
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Inženjer u američkoj kompaniji za istraživanje veštačke inteligencije OpenAI, Sučir Baladži, koji je ukazao na kršenje američkog zakona o autorskim pravima u toj firmi, preminuo je u 26. godini, saopštila je njegova porodica.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.