ZLOSTAVLJANJE JE MAČ S DVE OŠTRICE! DR POPOVIĆ: Vršnjačko nasilje ostavlja pogubne posledice I NA ŽRTVU I NA NASILNIKA, EVO ZAŠTO!
Podeli vest
Poslednji slučaj vršnjačkog nasilja u Tutinu krajem oktobra, kada je učenik H.B. (14) izbo nožem drugog đaka A.S. (13) u dvorištu osnovne škole, na sreću bez povreda opasnih po život, samo je jedan u nizu nasilja među decom koje je ponovo gurnulo prst u oko javnosti.
Stručnjaci se slažu da je pojava socijalne patologije među mladom generacijom „rezervoar“ iz kojeg se regrutuju budući kriminalci, a posledice na žrtve vršnjačkog nasilja mogu biti pogubne.
Policija je izašla na lice mesta i obavila razgovor sa svim akterima, a o slučaju je obavešteno Osnovno javno tužilaštvo u Vladićinom Hanu
14.10.2020
16:39 >> 16:55
Izloženost vršnjačkom nasilju u detinjstvu može ostaviti pogubne posledice na ličnost deteta koje se kasnije manifestuje na različite načine, od niskog samopoštovanja do depresije ili suicidnog ponašanja, upozorava specijalista kliničke psihologije dr Đorđe Popović.
- Posledice za decu žrtve nasilja se pre svega tiču viđenja samog sebe, pa čak i ako su ga jednokratno pretrpele, mogu lako da upadnu u depresiju i počnu o sebi da misle o manje vrednom, sposobnom, manje spremnom da uđu u jednu vrstu „takmičenja“ koje se dešava na ulici. Dolazi do destruktivnog i autodestruktivnog ponašanja, odnosno samopovređivanja, suicidalnih namera, zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, anksioznosti.
Nekada je osetljivim ljudima dovoljna samo jedna kap, pa da ih ta osetljivost odvede na onu najcrnju stranu života, da oduzmu sebi život. Međutim, do ovih posledica češće dolazi ako je vršnjačko nasilje dugotrajno i hronično i ako dete ne dobije pomoć odraslih koji znaju za njihov problem, što uključuje roditelje, ali i stručnjake-naglašava specijalista kliničke psihologije dr Đorđe Popović.
Vršnjačko nasilje postoji i događa se, pre svega, u školama, iako nije pravilo. Uglavnom se odnosi na odbacivanje od vršnjaka što se dešava kada se dete po nečemu razlikuje od drugih. Žrtve nasilja imaju posledice u odraslom dobu, a s posledicama se suočavaju i ona deca koja su bila nasilna.
Kada dođe do vršnjačkog nasilja, bitno je da odrasli intervenišu, jer deca ne mogu sama da se suprotstave tome.
Prvi korak ka rešavanju ovog problema je prepoznavanje nasilja. To znači da je ključna uloga
prevencije i rane intervencije ta koja može u znatnoj meri pomoći i žrtvi i počinitelju vršnjačkog nasilja. Međutim, dr Popović ističe da ne postoji jasan društveni mehanizam pomoću kojeg žrtve nasilja štitimo od tzv. nasilnika.
- Postoje samo propisi. Recimo, u osnovnoj školi dete koje počinje sa nasilnim ponašanjem u prvom
razredu dobija priliku da bude nasilno do osmog razreda i niko mu ne može ništa. To je neshvatljivo.
Postoje deca koja još od zabavišta počnu nasilno da se ponašaju i ne postoji definisani društveni mehanizam pomoću kojeg možemo ostali svet da zaštitimo od hroničnih nasilnika. U psihijatrijskim, psihološkim i pedagoškim krugovima u kojima se krećem, stalno se insistira da sa nasilnicima treba razgovarati, kako sa porodicom nasilnika treba razgovarati, savetovati ih, organizovati porodične psihoterapija i smatram da je to jedini demokratski način da se pomogne-ističe dr Popović .
Kada pretrpi nasilje od vršnjaka, mlad čovek nema priliku da vidi na koji način nasilnik „plaća“ cenu svog nasilnog ponašanja za koje se vrlo retko izriču neke kazne, ili su one simbolične. Ali naslinici usvoje taj manir da bilo koji problem reše primenom sile i to se vrlo teško može promeniti.
- Oni nastavljaju da funkcionišu na način koji je apsolutno društveno neprihvatljiv. Najveća cena koju nasilnik plaća je izopštenost iz sredine u kojoj živi, ili s vremena na vreme završe u pritvoru, a to je jedna muka koja ga prati kroz ceo život i nigde ne može da se oseća dobro. Nema gore kazne od toga- navodi specijalista kliničke psihologije dr Đorđe Popović.
Zlostavljači su i žrtve
-Iskustvo koje ja imam govori da odrasli nemaju predstavu o težini posledica koje zlostavljači
ostavljaju na žrtvu. Imao sam čak priliku i da naiđem na kontra ponašanje odraslih čiji je potomak nasilnik. Gde roditelji tih nasilnika po pravilu nisu dobri saradnici u suzbijanju nasilja kod dece.
Otac jednog nasilnika je dolazio u školu i pretio direktoru škole, čak i deci koja su prijavila tog nasilnika. Što samo ide u prilog tezi da osobe sklone nasilnom ponašanju, po pravilu dolaze iz porodica u kojima je takva vrsta agresije svakodnevnica i standardni način ponašanja-kaže dr Popović.
Kako nasilnici biraju žrtve?
Vršnjačko nasilje može se dogoditi bilo kom detetu, ali postoje deca koja su povučenija, nemaju izraženu socijalnu moć u grupi ili se po bilo čemu razlikuju od većine i ona su češće žrtve.
- Žrtva se bira po kriterijumu relativne bespomoćnosti. Kada je to osoba koja ne može, neće ili ne
ume da uzvrati nasilniku.
Ako je buduća žrtva po nečemu različita od gupe kojoj pripada, mentalno ili fizički, ako je slabijeg materijalnog stanja, povučena, druge boje kože. Žrtve vršnjačkog nasilja su po pravilu muškog pola kada je u pitanju pretežno fizičko maltretiranje Kod devojčica je zastupljenije psihičko maltertiranje, ljubomora, zajedljivost, zavist-navodi naš sagovornik.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinska vlada može pasti u bilo kojem trenutku, a Kijev bi mogao da se preda čak i na prvi „nalet vetra“, izjavio je u intervjuu za RIA Novosti Džon Šipton, australijski aktivista i otac osnivača Vikiliksa, Džulijana Asanža.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je u Kolegijumu Informer televizije da je lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas juče, na sahrani oca njegove doskorašnje poslanice Sonje Pernat, izvređan od svojih najbližih saradnika.
Ne tako davno opozicija se okupila pod parolom "Srbija protiv nasilja". Međutim, sve vreme smo od njih mogli da vidimo samo nasilje. Nasilje nisu nikada osudili nite se distancirali od njega, čime jasno stavljaju do znanja da su batine i uvrede, za njih, opravdani i legitiman način političke borbe.
Aleksandar Ivković iz European Western Balkans srušio je snove opozicije, i to baš na njihovoj tajkunskoj televiziji N1, kada je kazao da predsednika Srbije Aleksandra Vučića nije moguće, kako kaže, "srušiti na dugme".
Ideolog opozicije Jovo Bakić besan je na tajkuna i lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa toliko da ne želi ni ime da mu spomene, ističući da je najbogatiji čovek koji kontroliše medije!
Politikolog Srđan Majstorović iz Centra za Evropske studije ponovio je zaa opozicioni medij N1 da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić jedini lider u Evropi koji nije uveo sankcije Ruskoj federaciji.
Tokom Specijalnog programa Informer televizije, politikolog i članica Predsedništva SNS - Sandra Božić i stručnjak za bezbednost - Ilija Životić detaljno su analizirali predstojeće američke izbore i globalni uticaj koji će promeniti tok savremene istorije.
Gosti Info jutra bili su advokat Pavle Staničić i direktor Borbe Andrija Jorgić, koji su govorili o brutalnom napadu dvojice huligana na političkog analitičara Veljka Jovanovića.
Ministar bez portfelja Đorđe Milićević gostovao je u Info jutru Informer televizije gde je odgovarao na pitanja voditeljke Jovane Radović i govorio o najvažnijim temama, ali i onoj najaktuelnijoj - to što potpredsednik SPS Branko Ružić za tajkunsku televiziju N1 kritikovao vlast, hvalio Dragana Đilasa ali im i čestitao rođendan sa željkom da još dugo traju.
U specijalnoj emisiji povodom izbora u Americi gostovali su politički filozof Dragan Kojčić i Darko Obradović iz Centra za društvenu stabilnost, koji su govorili o mehanizmima američke demokratije popu elektorskog koledža i glasačkim pravima.
Nisam ni slutila šta se dešava... Činilo mi se da je trajalo dugo, ali u stvari sve je trajalo dva minuta, izjavila je na današnjem suđenju Kecmanovićima, nastavnica istorije Tatjana Stevanović koju je dečak ubica teško ranio 3. maja tokom krvavog pira koji je izveo u OŠ " Vladislav Ribnikar" na Vračaru.
Tatjana Stevanović je danas dala izjavu u parničnom postupku koji je pokrenula protiv Vladimira i Miljane Kecmanovića zbog nadoknade nematerijalne štete. Ona je do detalja opisala kako je izgledao kobni dan. Između ostalog navela je kako se nakon krvavog pira, trgne i na vatromet, na iznenadne situacije, kada vidi oružje na filmu i kako je uznemirava i ono što nikad nije.
Nedelju dana traje hajka za ubicom Alijom Balijagićem koji je prošlog petka ubio brata i sestru, Jovana i Milenku Madžgalj u njihovoj kuću u Sokolcu, a onda pobegao u šumu. Stručnjaci kažu da je nepojmljivo je da čovek u tim godinama toliko dugo izbegava poteru i da postoje tri načina kako će se potera za njim završiti.
Nekadašnji srpski košarkaši Mile Ilić i Duško Savanović kažu da bi Crvena zvezda i Partizan nakon sudijskih krađa u 6. kolu Evrolige trebalo da istupe iz tog takmičenja! Beogradski večiti rivali žestoko su oštećeni u utakmicama protiv Žalgirisa i Monaka u prethodnoj rundi, a prema rečima nekadašnjih reprezentativaca naše zemlje, jedno od rešenja je napuštanje elite i prelazak u FIBA Ligu šampiona.
Srpski golman Stefan Čupić, trenutno član litvanskog kluba Transinvest, privukao je pažnju sportskih fanova nakon što je na svom Instagram profilu objavio fotografiju iz Žalgirio arene.
Andrija Maksimović, mlada zvezda Crvene zvezde, postao je najtraženiji igrač srpskog šampiona ove sezone, mnogi klubovi su se otimali, a sada znamo da su pojedini otpali iz priče.
Američki košarkaš Džonatan Motli (29) samoinicijativno je napustio Hapoel iz Tel Aviva, a košarkaški insajderi smatraju da je njegova sledeća stanica - Crvena zvezda!
Sud u Vladivostoku osudio je nekadašnjeg službenika generalnog konzulata SAD u tom gradu na istoku Rusije - Roberta Šonova na četiri godine i deset meseci zatvora.
Kandidat za predsednika SAD iz Republikanske partije Donald Tramp obećao je da će „rastaviti“ Rusiju i Kinu ukoliko pobedi na predstojećim izborima. Tokom razgovora sa Takerom Karlsonom istakao je i da je Amerika postala zemlja glupaka, koju vode neadekvatni ljudi.
Pucnjava, povezana sa trgovinom drogom u zapadnoj Francuskoj, dogodila se sinoć prilikom čega je povređeno petoro ljudi, među kojima je i jedan tinejdžer, rekao je ministar unutrašnji poslova -Bruno Retaileau.
Slavna glumica Demi Mur važi za jednu od najlepših žena na svetu, ali ono što je od sebe uradila povodom praznika "Noć veštica" šokiralo je i javnost i njene fanove.
Glumac Zoran Rankić, poznat po ulozi Popare iz 2Srećnih ljudi" u penziju je otišao tako što je ostavio oproštajnu poruku kolegama iz Beogradskog dramskog pozorišta, skočio kroz prozor i pobegao.
Manekenka Hajdi Klum je u Njujorku organizovala godišnju zavavu za Noć veštica, 23. po redu. Ponovo je iznenadila svojim kostimom, baš kao i mnoge slavne ličnosti.
Posni pasulj prebranac je nezaobilazno jelo na slavskoj trpezi, a pripremljen na klasičan način biće toliko ukusan da će vam biti svejedno da li ga jedete topao ili hladan.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je o aktuelnim dešavanjima, braku sa Bojanom Karićem, te ubistvu Zorana Davidovića Ćande, na koje ju je upozorio muzičar Oliver Mandić.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer progovorila je o sukobu Seke Aleksić i Cece Ražnatović, ali i druženju sa jutjuberom Bakom Prasetom.
Muzička zvezda Jelena Karleuša u ekskluzivnom razgovoru za Informer govorila je napadima opozicije i tajkunskih medija, ali i predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.