• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic/Tanjug

01.03.2021

14:02

KO MOŽE DA OSTANE BEZ NOVCA DRŽAVNE POMOĆI? Prijava za dobijanje martovske polovine minimalca počela je DANAS, a ovo su svi DETALJI!

Vesti

KO MOŽE DA OSTANE BEZ NOVCA DRŽAVNE POMOĆI? Prijava za dobijanje martovske polovine minimalca počela je DANAS, a ovo su svi DETALJI!

Podeli vest

Prijava poslodavaca za dobijanje martovske polovine minimalca od oko 16.000 dinara počela je danas, trajaće do kraja meseca, a taj novac će biti isplaćen 8. aprila. Firme koje novac radnicima ne prebace na račune do 30. jula ostaće bez novca

Pravo na ovu pomoć ima 1.505.093 radnika koji su zaposleni kod preduzetnika, u mikro, malim, srednjim i velikim preduzećima. Oni koji žele pomoć za mart dužni su da najkasnije do 31. marta ove godine podnesu obrazac PPP - PD za februar 2021, kao i da daju posebnu izjavu na portalu Poreske uprave.

Privrednici koji žele pomoć za april, dužni su da do 30. aprila podnesu isti obrazac, ali za mart 2021. i takođe da daju izjavu na sajtu Poreske uprave.

Ista procedura je i za pomoć koja pokriva maj, a koja će biti isplaćena početkom juna.

Predviđene i sankcije

Radi isplate pomoći firmama se otvara poseban namenski račun – isplata direktnih davanja – COVID-19 i to kod banke koja je na dan 13. februar vodila tekući račun tog privrednog subjekta.

Oni koji imaju račune kod više banaka dužni su da najkasnije 25. marta 2021. godine, putem elektronskih servisa Poreske uprave, dostave podatak o nazivu banke kod koje će biti otvoren namenski račun.

U slučaju da privredni subjekt ne prenese državnu pomoć sa namenskog računa na račune zaposlenih do 30. jula 2021. godine, banka će preneti sredstva s tog namenskog računa na poseban račun kod Uprave za trezor sa koga su direktna davanja isplaćena.

Privredni subjekt gubi pravo na novac ako od 13. februara 2021. godine pa do isteka roka od tri meseca od poslednje isplate direktnih davanja, smanji broj zaposlenih za više od 10 odsto ne računajući zaposlene koji rade sa ugovorom o radu na određeno vreme pre 13. februara 2021. godine za period koji se završava u periodu od 13. februara 2021. godine do isteka roka od tri meseca od poslednje isplate direktnih davanja.

Privredni subjekti u privatnom sektoru koji isplate dividende počev od 13. februara 2021. godine pa do kraja 2021. godine, nemaju pravo na isplatu direktnih davanja.

Foto: Informer.rs/Darko Cvetanović

Mali: Danas počela prijava za prvu polovinu minimalca

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je na portalu Poreske uprave danas počela prijava poslodavaca za isplatu polovine minimalne zarade za mesec mart, što je mera predviđena trećim paketom ekonomske podrške privredi i građanima Srbije.

Mali je dodao da je najnovijim paketom pomoći privredi i građanima predviđena isplata polovine minimalne zarade za tri meseca za preduzetnike, mikro, mala, srednja i velika preduzeća, koja zajedno zapošljavaju oko 1,5 miliona ljudi.

Za tu meru će, rekao je Mali, a saopšteno iz Ministarstva, biti izdvojeno 69,8 milijardi dinara.

"Poslodavci se za korišćenje ovih mera mnogu prijaviti na portalu Poreske uprave i to za svaki mesec posebno, a za prijavu imaju vremena do poslednjeg dana u tekućem mesecu", objasnio je ministar finansija.

Prema njegovim rečima, prva isplata polovine minimalne zarade biće izvršena 8. aprila i ona će se odnositi na mesec mart, a zatim slede uplate u maju i junu mesecu.

"Novac će biti uplaćen na posebne namenske račune koje će za privrednike otvoriti Uprava za trezor, a odatle će novac moći isključivo da bude prebačen na račun zaposlenog", naveo je Mali.

Kada je reč o uslovima za korišćenje te mere, ministar je rekao da privrednici koji žele da koriste tu meru ne smeju da smanje broj zaposlenih za više od 10 odsto do isteka tri meseca od isplate poslednjeg minimalca i ne mogu da isplaćuju dividende.

"Pozivam privrednike koji žele da koriste ovu meru podrške da se prijave na portalu Poreske uprave popunjavanjem jednostavnog obrasca. Republika Srbija je tu za privrednike i za sve građane i spremni smo da pomognemo u ovim teškim vremenima", naveo je Mali.

Foto: Tanjug

Siniša Mali


Novi, treći paket podrške privredi i građanima vredan je 249,4 milijarde dinara, a osim isplate tri polovine minimalne zarade predviđa i uplatu još jedne cele minimalne zarade za zaposlene u ugostiteljstvu, turističkim, rent-a kar agencijama, kao i hotelijerima, za šta će biti izdvojeno oko dve milijarde dinara.

Takođe, ponovo će se se pomoći gradski hoteli sa 350 evra po individualnom ležaju, odnosno 150 evra po smeštajnoj jedinici.

Inače, Javni poziv za dodelu subvencija za podršku radu hotelske industrije zbog poteškoća u poslovanju prouzrokovanih epidemijom bolesti Kovid-19 objavljen je na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija 24. februara.

Paketom podrške privredi predviđena je i mera koja se odnosi na posebno ugrožen sektor prevoznika putnika u drumskom saobraćaju i autobuskih stanica.

Tom merom prevoznici će dobiti dodatnih 600 evra po autobusu na period od šest meseci, za šta će biti izdvojeno 2,6 milijardi dinara.

Odobrena sredstva subvencija uplaćivaće se korisnicima na posebne namenske dinarske račune koje će Uprava za trezor otvoriti za ove potrebe.

Javni poziv za prijavu za tu vrstu podrške biće objavljen ove sedmice na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Takođe, kako bi se dodatno obezbedila likvidnost domaćoj privredi, biće izmenjen i dopunjen postojeći Zakon o garantnoj šemi, čime će biti obezbeđeno dodatnih 500 miliona evra za privrednike i produženo njeno vreme trajanja.

Pored toga, biće donet i novi zakon kojim će se omogućiti privredi povoljni krediti u vrednosti od dodatnih 500 miliona evra.

Kada je reč o direktnoj podršci za građane Srbije, građanima koji se budu prijavili biće isplaćeno ukupno 60 evra i to najpre u maju 30 evra, a zatim u novembru još 30 evra.

PENZIONERIMA PARE U TRI RATE, OSTALIM GRAĐANIMA U DVE! Evo ko treba da se prijavi za pomoć države i kako!

Prijava će se odvijati isto kao i 2020. godine kada su se građani prijavljivali za novčanu podršku u iznosu od 100 evra, dakle preko portala Uprave za trezor.

DETALJNO UPUTSTVO - KAKO DO 60 EVRA POMOĆI DRŽAVE! Uplata počinje u maju, a evo šta treba da uradite da biste dobili novac!

Kao i prethodnog puta, penzioneri i primaoci novčanih socijalnih davanja neće morati da se prijavljuju već će biti automatski prijavljeni.

Takođe, penzioneri će u septembru dobiti dodatnih 50 evra, što znači da će oni ukupno u toku godine dobiti 110 evra.

KORAK PO KORAK! DVA NAČINA DA DOĐETE DO 60 EVRA! Evo kako će izgledati procedura za prijavu za državnu pomoć!

Za tih dodatnih 50 evra biće izdvojeno još 10 milijardi dinara.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Odmah promenite lozinku ako ovako ide! Najmanje je sigurna
Hi-Tech

Odmah promenite lozinku ako ovako ide! Najmanje je sigurna

Lozinke koje se baziraju na jednostavnim kombinacijama ili lako pogađaju na osnovu ličnih podataka, poput imena ili datuma rođenja, vrlo su nesigurne. Da biste zaštitili svoje naloge, kreirajte lozinku koja je dugačka, raznovrsna i potpuno nasumična.

18.11.2024

21:20

Džet set