DAN MLADOSTI – ŠTAFETA, SLET I PROSLAVA TITOVOG ROĐENDANA! Ovako se nekada slavio 25. maj u Jugoslaviji! Foto/Video
Podeli vest
Dan mladosti obeležavao se 25. maja od 1945. do 1987. godine i okupljao je omladinke i omladince iz svih delova SFRJ - od Vardara do Triglava. Praznik se do 1957. obeležavao samo kao Titov rođendan, da bi te godine na njegovu inicijativu postao Dan mladosti
Dan mladosti je nekada bio opštenarodni praznik sa mnogo priredbi, sletova i završnom svečanošću na stadionu JNA, gde bi Titu bila uručena Štafeta mladosti. Štafeta se prethodno, i po nekoliko meseci, nosila po celoj Jugoslaviji.
Pesma, koju je nakon velikog broja samoubistava Tito zabranio, zove se "Pluća su mi bolna" i smatra se jednom od najtužnijih pesama koja je ikad napisana na jezicima sa naših prostora.
15.02.2021
08:11
Poslednja priredba na stadionu, dok je Tito bio živ, održana je 1979. godine.
Zašto 25. maj
Tito je zvanično rođen 7. maja, ali je 25. maj prihvatio i slavio kao svoj rođendan sa omladinom i narodom.
Taj datum poklapa se i sa nemačkim desantom na Drvar 25. maja 1944. godine, kada je Tito uspeo da se spase prilikom desanta nemačkih padobranskih jedinica.
Završna proslava na stadionu JNA
Centralna manifestacija uvek je organizovana na tadašnjem stadionu JNA u Beogradu, gde su pioniri, omladinci i pripadnici svih rodova vojske i mornarice izvodili slet.
Štafeta mladosti je polazila svaki put iz drugog mesta i iz druge republike, ali je uvek masovno dočekivana širom gradova nekadašnje Jugoslavije. Po pravilu, štafetu mladosti Titu su, uz prigodnu čestitku sa željama za dug život i dobro zdravlje, uručivali najbolji omladinci i omladinke.
Štafeta je bila svake godine drugačije dizajnirana, najčešće od drveta, metala, ali i stakla.
Simbolika prve i poslednje štafete
Nošenje štafete trajalo je pune 42 godine, do 1987. godine. Posle Titove smrti, štafetu su primali predsednici tadašnjeg Saveza socijalističke omladine Jugoslavije.
Prvu štafetu 1957. godine Titu je predao Mika Tripalo, tadašnji predsednik CK Narodne omladine Jugoslavije i kasniji visoki funkcioner u Savezu komunista Jugoslavije. Sa svih funkcija je smenjen 1971. godine.
Posle Titove smrti na završnoj proslavi Dana mladosti 1987. godine, Rejmonda Brošaj iz Gnjilana poslednju štafetu uručila je Hašimu Redžepiju, tadašnjem predsedniku SSOJ.
Slet pre sleta, štafete pre štafeta
Sama ideja potekla je 1945. od omladine Kragujevca, čije je Odeljenje za sport i fiskulturu osmislilo masovna omladinska štafetna trčanja širom Jugoslavije.
Kad kažemo štafeta i slet, prva asocijacija je Tito, međutim, nošenje štafete datira iz perioda između dva svetska rata, kada su u Kraljevini Jugoslaviji formirana Sokolska društva.
Osim što su vežbali na sletovima, organizovali svečane akademije i druge aktivnosti, mladi "sokoli" su nosili i štafete.
Najpoznatija sokolska štafeta nošena je 1935. godine, od Sarajeva do Oplenca, kada je prenet plamen radi paljenja kandila na grobu ubijenog kralja Aleksandra Prvog.
Od panslavizma, komunizma do socijalizma
Proslava Dana mladosti gasila se onako kako se gasila i Jugoslavija, a sličnu sudbinu doživela je i himna "Hej Sloveni".
Napisao ju je u dvetnaestom veku slovački pesnik i sveštenik Samo Tomašik, ali je ubrzo postala simbol panslavizma.
U predratnoj Jugoslaviji prihvaćena je kao himna Sokolskog društva, a na sokolskom sletu u Beogradu 1930. na drvenim zidovima muzičkog paviljona bili su ispisani stihovi i note "Hej Sloveni".
Među narodima i narodnostima SFRJ bila je i ostala jedina himna, iako je tek 1977. godine zvanično postala državna himna.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Zoran
pre 3 godine
Štafeta je nošena u Kraljevini Jugoslavji. Ništa tu nije novo izmišljeno, samo je iskorišćeno da se predaje Titu na Dan mladosti, 25.maja na stadionu JNA, koji je i njegov rođendan. Nije bio proglašen državnim praznikom i nije bio neradan. Omladina je imala svoj praznik. Valjalo bi osmisliti praznik mladih, na mladosti svet ostaje.
Pesma, koju je nakon velikog broja samoubistava Tito zabranio, zove se "Pluća su mi bolna" i smatra se jednom od najtužnijih pesama koja je ikad napisana na jezicima sa naših prostora.
Ranjeni severnokorejski vojnik, koga su zarobile ukrajinske trupe u regionu Kurska u Rusiji, podlegao je danas povredama, saopštila je južnokorejska obaveštajna agencija, pozivajući se na obaveštajne podatke iz "prijateljske zemlje".
Zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev, izjavio je da nakon završetka hibridnog rata Zapada protiv Rusije, Evropa treba da bude kažnjena, Ameriku treba ignorisati, a „slabim zemljama“ oprostiti
Danas je u Nišu održan navodno studentski protest, ali fotografije nastale u jednoj kafani otkrivaju ko zaista stoji iza organizacije protesta i šta je pravi cilj.
Veliki najavljivani "ustanak" ispred Ministarstva prosvete, koji su studenti, đaci i opozicija pompezno nazivali revolucijom, ispao je jadno. Umesto mase okupila se omanja grupa.
Današnji protest ispred zgrade RTV predvodi Mila Pajić, osoba koja je postala poznata zbog veličanja zločinačke akcije "Oluja" i tome što je podržala Rezoluciju o "genocidu" u Srebrenici.
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca Srbije, koji je govorio o predstojećim izborima na Kosovu i Metohiji.
Gost Info jutra na Informer televiziji bila je potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta koja je istakla da sa svih strana i svakodnevno stižu napadi na Republiku Srbiju i na Republiku Srpsku.
U večerašnjoj emisiji "Otvoreni studio" na Informer TV gosti su bili dr Dragan Petrović sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu i bivši obaveštajac Karlo Dulović.
Vlasnik kafića na Adi Ciganliji Slavoljub Stanković (63), koji je uhapšen u junu 2018. zbog sumnje da je u svom lokalu radno eksploatisao tri maloletnice i snimao ih mobilnim telefonom u pornografskim pozama, osuđen je danas u Višem sudu u Beogradu na jedinstvenu kaznu od pet godina i tri meseca zatvora.
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je ukinut pritvor dvojici optuženih pripadnika organizovane grupe Veljka Belivuka, i to Draganu Mitroviću i Senadu Rešoviću. Pritvor im je zamenjen kućnim pritvorom uz elektronski nadzor
Žao je Zvezdanu Terziću što Aleksandar Kolarov trenutno vodi mladu reprezentaciju Srbije. Ne zato što je selektor i što je uplivao u trenerski posao, već naprotiv, smatra da mu je potreban rad u nekom klubu, a možda u nekom trenutku i Crvene zvezde.
Aktuelni šef stručnog štaba Vojvodine, Nenad Lalatović (47) jasno je stavio do znanja da nema šanse da ikada preuzme Partizan, čak ni u slučaju poziva iz Humske!
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić izjavio je da je nastala zabuna nakon njegovih reči da će jedan košarkaš sa grčkim državljanstvom zaigrati za Srbiju! Kako kaže, on tu nije mislio na Andreja Stojakovića, kako su brojni mediji interpretirali, već na Tristana Vukčevića, koji takođe ima državljanstvo Grčke.
Znao je Alen Smailagić često, nenamerno, da povredi igrača suparničkog, ali i svog tima. Jednostavno je takav, a o toj osobini srpskog košarkaša govorio je jedan od najstarijih igrača Evrolige, Brajant Danston.
Norveška kompanija, vlasnik broda „Oslo Kerier 3“, saopštila je da nije pružila pomoć ruskim mornarima sa broda „Ursa Major“ jer im je u pomoć bio poslat drugi spasilački brod.
U saobraćajnoj nesreći u Pendžabu u Indiji danas je poginulo osmoro ljudi, kada je privatni autobus sleteo sa mosta u odvodni kanal, preneli su indijski mediji.
Premijerka Danske Mete Frederiksen izjavila je da je napravila zalihe konzervirane hrane i drugih osnovnih namirnica za tri dana iz straha od ruskih napada.
Novoizabrani vršilac dužnosti predsednika Južne Koreje Čoi Sang-mok izjavio je danas da je južnokorejska vlada učiniti sve da se fokusira na stabilizaciju političke situacije u zemlji nakon kratkotrajnog proglašenja ratnog stanja 3. decembra.
Uz seriju "Otpisani" i njen nastavak "Povratak otpisanih" odrastale su generacije gledalaca, a ipak su publici ostali nepoznati mnogi detalji sa snimanja.
Glumca Vlastimira Stojiljkovića publika pamti po mnogobrojnim ulogama u filmovima i serijama, a posebno po specifičnom nadimku Đuza koji mu je dodelio njegov brat.
Pozorište Atelje 212 tradicionalno za Novogodišnje i Božićne praznike, poslednjeg vikenda u ovoj godini daruje svoju publiku sa50% popusta na karte za predstave u januaru!
Linjanje obično nije primaran faktor kad birate kojeg ćete psa udomiti. Ipak, jeste nešto što vlasnicima može da bude bitno, posebno ako imaju problema s alergijama.
Pevačica Dara Bubamara podelila je sa publikom da je od obožavalaca dobila jedinstven poklon koji ju je oduševio - spermu divljeg norveškog lososa u krioničkoj epruveti, namenjenu za intenzivnu kozmetičku reparaciju.
Popularna hrvatska pevačica Jelena Rozga sinoć je održala prvi od sedam koncerata, koje je zakazala u Sava centru. Nakon spektakularnog početka, Jelena je porazgovarala sa predstavnicima sedme sile, među kojima se našao i Informer.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.