OVO MORA DA SE ISPRIČA I VIDI! ISTINA O STRAŠNOM MESTU GDE SU STRADALI SRBI I RUSI NA VIDELU ŠIROM SVETA, ALI NE I U BEOGRADU!
Podeli vest
Film "Sedam hiljada duša", Sanjina Mirića koji govori o stradanju srpskih i ruskih vojnika i civila u Austro-ugarskim logorima na teritoriji današnje Češke, Jindrihovice i Broumov, uskoro će imati premijeru u Beču. Iako nagrađen na gotovo 30 festivala u svetu, ovaj potresni istorijski dokument o stradanju Srba još nije doživeo beogradsku premijeru
U logorima je bilo smešteno čak 60 hiljada ratnih zarobljenika, a više od 7 hiljada Srba, uglavnom seljaka koji su kao zveri hvatani na njivama i kućnom pragu, nije se vratilo kući. Umrli su od gladi, tuberkuloze i drugih bolesti, ali i posledica zlostavljanja, prebijanja.
Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zvaničnicima Republike Srpske povodom izbora Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH biće održan u sredu u Beogradu, nakon što je Vučić pozitivno odgovorio na zahtev iz Banjaluke, potvrđeno je za RTRS iz kabineta predsednice Republike Srpske
31.05.2021
19:00
Jindrihovica i Broumova nema u našim udžbenicima istorije, u poglavljima koja govore o ratu u kome je Srbija izgubila gotovo trećinu stanovništva, oko 60 odsto muške populacije.
Veliko stradanje srpskih i ruskih vojnika u Češkoj
Mirića, koji je scenarista i reditelj ovog dokumentarno - igranog filma, ova činjenica je dugo proganjala.
- Osećao sam da Prvi svetski rat kod nas, pogotovo na filmu, nije zastupljen u dovoljnoj meri, malo se i u školama uči o njemu, a ja sam 35 godina u Češkoj, Jindrihovice su mi blizu, nekoliko godina sam razmišljao da napravim film, to je drugo najveće srpsko groblje na svetu. Niko ni od Čeha o tome gotovo ništa nije znao, a kamoli neko od nas, osim par istoričara kojima je to posao", kaže reditelj.
Istina o strašnom mestu
O surovosti austrijskih, a posebno mađarskih vojnika koji su čuvali zatočene Srbe, u filmu govore dvojica čeških istoričara Petr Bergman i Vladimir Bruženjak, a otkrivanju istine o ovom strašnom mestu doprineo je i naš stručnjak za Prvi svetski rat, Danilo Šarenac.
Prvo suočavanje sa surovim životom u logorima Mirić je doživeo kada je došao u posed fotografija koje su zabeležili tamničari, ali i logorski lekar. Bio je, kaže, oduševljen, jer te fotografije u Srbiji nikad niko nije video.
- Najlepše je bilo to iskustvo, vidite logoraše, na slici petnaestoro naših ljudi, ali kada sam počeo da kolorišem, da bojim ta lica, kada su počeli da dobijaju ten, boju ruku, to više nisu bili zarobljenici, pretvorili su se u ljude sa svojim pojedinačnim sudbinama, borama, sa manama i prednostima. Tačno vidite ljude, ne crno bele fotografije. Strašno mi je bio zanimljiv taj posao, dva i po meseca samo sam na tome radio - priča nam autor filma.
Nije samo fotografijom Mirić uspeo da dočara emocije srpskih vojnika, a posebno seljaka koji su izgladnjivani, mučeni batinama, ostali okupljeni u nadi da će se vratiti kući, ali i tražili utehu u svojoj pravoslavnoj veri. Pronašao je njihova autentična svedočanstva koja je sačuvao logorski sveštenik i preneo ih na filmu.
Najteži deo posla bio je u Srbiji pronaći rođake onih koji se nisu vratili, čije kosti danas počivaju daleko od rodne Šumadije, u mauzoleju u Jindirhovicama. Ipak, imao je svesrdnu podršku Srba u Češkoj i matici, ali i podršku kolega.
Ključni Lordanov savet
Austro-ugarskog lekara Georga Langera, koji je lečio, ali i fotografisao zarobljenike i tako ostavio najvredniji istorijski dokument o ovom strašnom mestu, igra Mirićev kolega i praški sugrađanin, Lordan Zafranović. Mirić kaže da je na prvi pomen ideje odmah pristao da da svoj doprinos ovoj temi.
- Rekao sam, igraćeš srpskog zarobljenika, šalio sam se s njim, objasnio sam da će igrati doktora Langera. Rekao je hoću, nema problema, nije bilo razmišljanja, dvoumljenja. Sjajno je odigrao svoju ulogu, strašno mi je drago što je bio deo ekipe. Dao mi je i par saveta na terenu, na snimanju, a najlepši je da u svakom danu kada snimam treba da popijem sedam deca crnog vina.
Kore od krompira za ručak
Važan segment filma je i činjenica da je lokalno češko stanovništvo, iako je najstrože bio zabranjen bilo kakav kontakt sa logorašima, pomagalo Srbima. Jedna meštanka rizikovala je život da bi pomogla deci iz Srbije.
- Deca su pronalazila ili kopala rupe u ogradi i bežala iz logora da nađu nešto da pojedu, bilo je užasno malo hrane. Ona ih je uhvatila kako iz kanalizacije vade ljuske od krompira i jedu. Sažalila se kad je videla da jedu ljuske od sirovog krompira da bi preživeli, pozvala ih je i dala im skuvani krompir. Dolazili su s vremena na vreme, preživeli su logor, kada su se vratili, iz Srbije su joj poslali prsten sa ugraviranom 1915. godinom i četiri tačkice, koje su predstavljale petoricu dečaka, to su joj poklonili.
Osvojio svetske nagrade - nedovoljno za Srbiju
Film „Sedam hiljada duša" prikazan je na desetini festivala širom sveta, dobio je preko 30 prvih nagrada. Oduševio je i na najstarijem festivalu istorijskog filma u svetu, u Džordžiji, za najbolju režiju, scenario i celokupno ostvarenje dobio je i nagrade u Parizu, Atini, Švedskoj, Brazilu, Indiji, gotovo u svakoj zemlji u koju je otišao, takmičio se ili ne. Autor ne može da shvati da film nije dovoljno dobar za srpske festivale.
- Izgleda da su filmadžije u Beogradu i u Istočnom Sarajevu pametnije od svih u svetu. Zaista ne znam kako to da objasnim, ako film dobije trideset nagrada na festivalima, pet u Americi, pet u Londonu, da ga Beldoks ne uzme ili Martovski festival. Ne znam zašto film nije dovoljno dobar za naše festivale, to je van pameti, ali ne ljutim se na njih, svako ima pravo na mišljenje, možda su to odlični filmski stručnjaci, ali malo mi je ipak to čudno, onako narodski kad razmišljate, zašto je svuda u svetu dobar, a nije kod nas - kaže Mirić.
U subotu 6. juna film će se premijerno naći pred bečkom publikom, autor će sa istinom suočiti i one čiji su se potomci nalazili na mračnoj stranici istorije. Za Sputnjik kaže da ima tremu, pozvao je i predstavnike institucija koje bi trebalo da budu upoznate sa ovom tematikom.
U Beogradu jedne subote…
- Zašto da ne, zašto da ne prikažem film u Austriji ili u Mađarskoj. Tako je bilo. Najviše ovaj film volim zato što verujem da on ni u kom smeru nije propagandni. U njemu je sve istinito, tako je bilo. Tražio sam da pozovu i predstavnike ambasada svih zemalja bivše Jugoslavije. To ću učiniti i kada bude premijera ovde u Pragu.
Na pitanje, kada će biti film konačno doživeti premijeru u Beogradu, odgovara;
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa zvaničnicima Republike Srpske povodom izbora Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH biće održan u sredu u Beogradu, nakon što je Vučić pozitivno odgovorio na zahtev iz Banjaluke, potvrđeno je za RTRS iz kabineta predsednice Republike Srpske
Produženje ratnog stanja i opšte mobilizacije od strane Volodimira Zelenskog predstavlja još jedan korak ka uzurpaciji vlasti u Ukrajini – ocenio je egipatski ekonomski analitičar Ahmed Adel u autorskom tekstu za InfoBRICS.
Ustupanje teritorija koje su pod kontrolom Rusije moglo bi izazvati ozbiljne unutrašnje sukobe u Ukrajini, ocenio je ukrajinski politikolog Konstantin Bondarenko u emisiji televizijskog kanala Politeka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obići će danas radove na izlaznom portalu tunela „Iriški venac“ u okviru projekta Novi Sad - Ruma (Fruškogorski koridor).
Patrik Drid, dekan i profesor Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja (DIF) u Novom Sadu danas je brutalno napadnut od zlikovaca blokadera predvođenih Brajanom Brkovićem i Dinkom Gruhonjićem.
Profesor sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić nazvao je majmunom svog kolegu profesora i dekana DIF-a Patrika Drida.
Danas od 17 sati budite uz Informer TV, jer će naš voditelj Igor Ćurčić uživo razgovarati sa generalom Nebojšom Pavkovićem, bivšim načelnikom Generalštaba Vojske Jugoslavije, herojem koji se već 20 godina nalazi u zatvoru zbog odbrane svoje zemlje od agresora.
Na Novom Beogradu u bloku 44, na današnji dan pre 3 godine, dogodilo se jezivo ubistvo, kada je Stefan Milašinović, maskiran u radnika, ušetao u kafić "Ritual" i likvidirao vlasnika Luku Žižića (37).
Mančester Junajted je ove sezone bleda senka kluba, kakav je bio u ne tako davnoj prošlosti, pa će na leto morati dobro da poradi u prelaznom roku. Najveća želja je talentovani ofanzivac Dezire Due iz PSŽ.
Antonio Ridiger mogao bi da ostane bez mesta u reprezentaciji Nemačke posle skandaloznog ponašanja u finalu Kupa Kralja, gde je Real Madrid poražen od Barselone posle produžetaka 3:2.
Ustupanje teritorija koje su pod kontrolom Rusije moglo bi izazvati ozbiljne unutrašnje sukobe u Ukrajini, ocenio je ukrajinski politikolog Konstantin Bondarenko u emisiji televizijskog kanala Politeka.
Ukrajinska manekenka Marija Kovalčuk, koja je prošlog meseca pronađena pretučena, u kritičnom stanju, pored puta u Dubaiju, samo je jedna od devojaka koja je "nasela" na lep imidž Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Moskovski vojni analitičar Genadij Podljesni ponovo je upozorio da bi ruske trupe treba da usmere napore na eliminisanje ključnih transportnih čvorišta u blizini granica Ukrajine sa Poljskom, Mađarskom i Rumunijom kako bi onemogućili snabdevanje kijevskog režima zapadnim oružjem.
Džejmi Gerc je danas bez konkurencije najbogatija glumica u Holivudu, na kontu joj trenutno leži čak osam milijardi dolara, a na platnu i TV ekranima nije vidljiva skoro tri decenije.
Glumica Sidni Svini, koju mnogi smatraju najseksi ženom današnjice, pojavila se na "Stagecoach" festivalu u Kaliforniji i pokazala da raskid nije pokvario njeno raspoloženje.
Modni kritičari se slažu bela košulja je klasik koji nikada ne izlazi iz mode. Njena jednostavnost i čistoća boje čine je savršenim izborom za sve uzraste, jer daje mladalački izgled i osvežava kožu.
Pevačica Sanja Maletić prisetila se prošlih vremena kada su se pevači mnogo družili. Današnje generacije na estradi takvu bliskost među sobom ne gaje, a kako Sanja kaže, svi bi da budu veliki.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar