Sahrane na 15 minuta, skoro ih je duplo više nego pre kovida! OVOLIKO NOVCA NAJMANJE TREBA ZA UKOP PREMINULOG!
Podeli vest
Na najvećim beogradskim grobljima po 10 dana se čeka na ukop, sahrane su i na 15 minuta, njihov broj je gotovo dupliran u odnosu na godinu pre korone, a drastično je skočio u oktobru i novembru ove jeseni. Sve je više mlađih u limenim sanducima, porodica od njih ne može ni da se oprosti. Sahrana preminulog od kovida porodicu dodatno košta, te sve ukupno u proseku iznosi najmanje 1.300 evra
U Beogradu se opet sahranjuje nedeljom, pa čak i državnim praznikom, na nekim grobljima je i po 70 sahrana dnevno, a kakav je pomor u prestonici, pokazuju i podaci sa 10 najvećih grobalja, koja su u nadležnosti JKP "Pogrebne usluge" Beograd.
U Srbiji su prisutni brojni običaji, pa na koju god stranu da krenete postoji mogućnost da ćete naići na neke koji će vas ili oduševiti, ili preneraziti, a jedan od tih su i vlaški običaji
19.11.2021
11:38
Samo za pola meseca, od 1. do 15. novembra, bilo je 911 sahrana, a lane u isto vreme 576 (pik korona talasa prošle godine tek je bio u decembru, posle prvog korona udara u julu), dok su u prvoj polovini novembra 2019, kada nismo ni sanjali da će nas snaći ovakva pošast, bile 502 sahrane. I podaci za oktobar i septembar su poražavajući. A u čitavom Beogradu je čak više od 180 grobalja, kojima upravljaju opštine i drugi oblici lokalne samouprave.
Objedinjenih podataka za broj sahrana na njima nema, ali pomor, što od samog kovida, što od toga što non-kovid pacijenti nisu mogli da se leče pravovremeno, sigurno je dramatično veći. Katastrofalan.
BROJ SAHRANA NA 10 NAJVEĆIH BEOGRADSKIH GROBALJA
Godina Broj
SEPTEMBAR
2019. 936
2020. 1.017
2021. 1.417
OKTOBAR
2019. 1.131
2020. 1.111
2021. 1.973
1-15. NOVEMBAR
2019. 502
2020. 576
2021. 911
- Najviše sahrana ima na većim, otvorenim grobljima - Nova Bežanija, Orlovača i Lešće. Sahranjivanje nedeljom ponovo je počelo 3. oktobra, poslednji put su bile aprila 2021, a bilo ih je i na Dan primirja 11. novembra. U proseku ih je 65-70 dnevno. Na nekim od većih grobalja sahrane/ispraćaji su na 15-30 minuta - rečeno nam je u JKP "Pogrebne usluge".Objedinjenih podataka za broj sahrana na njima nema, ali pomor, što od samog kovida, što od toga što non-kovid pacijenti nisu mogli da se leče pravovremeno, sigurno je dramatično veći. Katastrofalan.
Vlada Radović, predsednik Udruženja privatnih pogrebnika Srbije, istakao je da se ovakvo vreme ne pamti u Srbiji i da niko ne može ostati imun na to što groblja pune mladi ljudi.
- Na svakih 15 minuta su sahrane, to je katastrofa. A najgore od svega je što mlađi umiru. Sahranio sam koliko hoćeš preminulih sedamdeset i neko godište i, koliko god godina bio u ovom poslu, na to ne možeš ostati ravnodušan. A oni 1953-1954. godište padaju kao snoplje. Pa odlazi i po dvoje iz porodice. I ogromna većina preminulih nije nevakcinisana. Ne mogu da verujem da se ljudi povode za glupostima po internetu. Svi su sad naučnici i doktori i, nažalost, mnogi zato gube glave - kazao Radović i dodao:
GROBLJA U NADLEŽNOSTI JKP "POGREBNE USLUGE" BEOGRAD
1. Novo groblje
2. Centralno groblje
3. Topčidersko groblje
4. Zemunsko groblje
5. Banjičko groblje
6. Stara Bežanija
7. Nova Bežanija
8. Lešće
9. Orlovača
10. Zbeg
- Preminuli od kovida se ne oblači, garderoba se prebaci preko vreće u kojoj je i odmah se stavlja u limeni uložak. Porodica ne može ni da se oprosti od voljene osobe. Sad su i cene skočile kod dobavljača. Limeni sanduci koštaju 15.000, što uvećava cenu, i u proseku treba oko 65.000 za sahranu, plus za grobno mesto, ko ga nema, 70.000, te sve dođe najmanje 1.300 evra. Uredbom Vlade Srbije mi kao firme možemo sve da završimo. Porodica ne mora čak ni do bolnice da ide. Da izvadimo svu dokumentaciju košta 8.800 ako je osoba umrla u bolnici, a 3.500 ako je kod kuće.
CENOVNIK SAHRANE PREMINULOG OD KOVIDA
- 3.500 dokumentacija ako je pokojnik umro kod kuće
- 8.800 dokumentacija ako je pokojnik umro u bolnici
- 15.000 limeni kovčeg
- 3.500 zaptivanje limenog kovčega
- 25.000-35.000 drveni kovčeg u proseku, a ima i luksuznih od nekoliko stotina hiljada
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Ivana
pre 4 godine
U soku sam,niti smo bednija drzava niti cene nemormalnije,narode izadjimo na ulice pa dokle vise bre,pokojnike cemo krenuti u baste da sahranjujemo!
U Srbiji su prisutni brojni običaji, pa na koju god stranu da krenete postoji mogućnost da ćete naići na neke koji će vas ili oduševiti, ili preneraziti, a jedan od tih su i vlaški običaji
Blokaderi u Boru snimljeni su u jednoj zgradi u tom gradu kako kucaju stanarima na vrata i od njih traže da se izjasne, ali ono što je, osim te kampanje, sporno jeste i to da li su tom prilikom bili pod uticajem jedne ili više supstanci.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović izjavila je danas da je kao i većina građana Srbije zgrožena scenama u Nišu, gde je razapeta lutka sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Objava predsednika SNS Miloša Vučevića na Instagramu izazvala je snažne reakcije javnosti nakon skandalozne scene sa današnjeg protesta u Nišu, gde su blokaderi na krst razapeli lutku sa likom predsednika Aleksandra Vučića.
Predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković izjavio je danas da aktuelna situacija na Bliskom istoku može da ugrozi ekonomske i geopolitičke interese Srbije i da je dobro što se predsednik Aleksandar Vučić vodi isključivo srpskim interesima i što Srbija trenutno ne zauzima strane u ovom sukobu.
Zbog ratnih zbivanja na Bliskom istoku Informer TV nije bio u prilici da emituje poslednju epizodu emisije Druga strana Exatlona. Ipak, možete je gledati na našem portalu.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam u čemu uživa glumac Mima Karadžić, šta "merka" muzičar Dženan Lončarević, kako izgleda "modni pohod" glumice Vesne Trivalić, na koji način se biznismen Toplica Spasojević odmara od posla, za čime traga fotograf i režiser Dejan Milićević, kuda žuri perjanica Đilasove stranke Branko Miljuš, zašto je poličar u pokušaju Srđan Milivojević teški licemer...
Od 3. marta u 22 časa na Informer TV stiže nova emisija "Dobro veče, Srbadijo", autorski projekat koji podseća na to ko smo, odakle smo i šta ne smemo da zaboravimo.
Prošle sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam sa kim sedi okoreli blokader Jovo Bakić, šta kupuje voditeljka Marija Veljković, kakve su reakcije prolaznika na fudbalera Marka Arnautovića, kako glumica blokaderka Svetlana Bojković glumata u privatnom životu, na koji način se opušta advokat Toma Fila...
Profesor doktor Vladan Petrov, predsednik Ustavnog suda gostujući u Prvim info komentarisao je situaciju u državi i način na koji mediji plasiraju informacije.
Više javno tužilaštvo u Beogradu donelo je naredbu o proširenju istrage protiv Radomira S. (28), zbog sumnje da je prvoosumnjičenom Aleksandru D. (34), protiv kog je već pokrenuta istraga i nalazi se u pritvoru, i još jednom NN licu pomogao u izvršenju ubistva Željka Bakića.
Četrnaestomesečna unuka iranskog vrhovnog vođe Alija Hamneija poginula je zajedno sa njim u jučerašnjem američko-izraelskom napadu na njegovu rezidenciju, preneli su iranski mediji.
Američki predsednik Donald Tramp oglasio se drugog dana operacije "Epski gnev" i saopštio da su Sjedinjene Američke Države potopile devet iranskih ratnih brodova.
Sjedinjene Američke Države izvele su sinoć napad bombarderima B-2 na iranske objekte za balističke rakete, saopštila je Američka centralna komanda (CENTCOM) na platformi X.
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da Iran želi da razgovara, kao i to da je on pristao na pregovore, ali da ne može da saopšti ništa o vremenskom okviru u kome bi ovi razgovori mogli da se održe.
Jedna od najraskošnijih istorijskih drama, ruska serija "Katarina Velika" ("Ekaterina"), počinje sa emitovanjem sutra na Informer televiziji. Sudeći po reakcijama svetske publike na prestižnom sajtu IMDb, gledaoce očekuje pravi televizijski spektakl.
Kviz "Potera" emitovaće se sutra na Prvom programu RTS sa početkom u 21.40, a jedan od takmičara izgovorio je rečenicu: "Cug štokovani blajbinger" koju je Miodrag Petrović Čkalja rekao davne 1973. godine u kultnoj seriji "Kamiondžije".
Holivudski glumac Kristijan Bejl prihvatio je pravoslavnu veru iz ljubavi prema svojoj supruzi Sibi Blažić, koja je poreklom Srpkinja, a sa kojom već više od dve decenije uživa u jednom od najskladnijih brakova u svetu šou-biznisa.
Na fotografiji do koje je došao Informer, legendarni glumac Danilo Bata Stojković uživa u kafani u Vrnjačkoj Banji u društvu supruge Olge i glumca Nikole Džamića.
Tufahije su jednostavne za pripremu, nije potrebno uključivati rernu, a zbog blagog ukusa idealne su kao lagani desert posle obroka pogotovo u danima posta.
Voditeljka Dušica Jakovljević objasnila je kako je zadobila povredu arkade zbog koje je pravo sa aerodroma morala u Klinički centar Srbije na ušivanje.
Influenserka Luna Đogani oglasila se sa Maldiva i poručila da su ona i njen suprug Marko Miljković dobro i da čekaju informacije o mogućem povrtaku u Srbiju.
Muzika benda Lavina pripada žanru elektro-gotik, što je verzija hevi metala čija su osnova najčešće teški i depresivni tonovi, a deo folklora crnina i tama. Ipak, nema ni govora o satanizmu ili bilo kakvoj vrsti okultnih stvari.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar