• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: M. M. D.

25.11.2021

23:48

OPREZ U SRBIJU STIGAO KOZMETIČKI PREPARAT KOJI IZAZIVA OZBILJNA OŠTEĆENJA  Devojke unakažene kineskim botoksom!

Pixabay

Vesti

OPREZ U SRBIJU STIGAO KOZMETIČKI PREPARAT KOJI IZAZIVA OZBILJNA OŠTEĆENJA Devojke unakažene kineskim botoksom!

Podeli vest

Nabavlja se na crnom tržištu i zove se "Otesaly botox" * Žene kojima je ubrizgan umesto podmlađenog lica dobile su žive rane, opekotine, duboke kratere, ogromne otoke i bolove!

U ordinacijama i kozmetičkim salonima u Srbiji sve češće se rade tretmani "kineskim botoksom" koji trajno mogu da unište lice, upozoravaju estetski hirurzi!
Ovaj preparat sa crnog tržišta nosi naziv "Otesaly botox", proizveden je u Kini, a žene kojima je ubrizgan umesto podmlađenog lica dobile su žive rane, opekotine, duboke kratere, ogromne otoke i bolove!

Jeftino i opasno

Lažni botoks može da ostavi trajne posledice, a najlakše se prepoznaje po niskoj ceni tretmana
Nevenka Dokmanović


Trajne posledice
Društvenim mrežama ovih dana kruže reklame za tretmane sa kineskim botoksom, ali i užasavajuća iskustva devojaka kojima su unakažena lica posle ovih tretmanima.
Doktorka Nevenka Dokmanović, specijalista dermatovenerologije, kaže za Informer da ovaj lažni botoks može da ostavi trajne zdravstvene posledice, a da žene najlakše mogu da ga prepoznaju po ekstremno niskoj ceni tretmana.
- Iznenadne "superjeftine" ponude da vam "ispeglaju" bore i podmlade lice sigurno su sumnjive ako ih uporedite sa redovnim cenama u zvaničnim estetskim ordinacijama. Oni koji žele da bezbedno stave botoks na lice moraju znati da tretmani podmlađivanja lica registrovanim botoksom koštaju od 250 do 350 evra, u zavisnosti od regije koja se radi. Nažalost, poslednjih meseci na internetu se oglašavaju ordinacije i kozmetički saloni koji ove usluge nude za 50-150 evra. To je očigledan znak da oni koriste kineski botoks koji može da ostavi užas na licu - upozorava Dokmanovićeva.

Budite oprezni!

Naši estetski hirurzi i lekari dermatolozi već duže vreme upozoravaju na potencijalne teške posledice kozmetičkih zahvata koje izvode nestručne osobe. Zbog toga žene pre nego što se odluče na neku estetsku intervenciju, obavezno moraju da provere na sajtu Lekarske komore Srbije da li lekar ima licencu i registrovanu ordinaciju. Pojedini preparati koje prevaranti koriste izuzetno su opasni, poput filera od materija koje štete organizmu ili botoksa koji izaziva teške alergije.

Ona kaže da bočica takvog botoksa ne nosi nikakvu oznaku, da nigde nije registrovan i da oni koji ga distribuiraju, kao i lekari koji ga upotrebljavaju čine krivično delo.
- Za razliku od njega botoks koji je registrovan, ispitan i dozvoljen, ima nalepnicu na srpskom, broj dozvole i zaštićen je hologramom, nema boju i pročišćen je, a njegova cena je nekoliko puta veća od kineskog. Ovaj drugi, "lažni", sadrži sitne bele mrve, a njegovo pakovanje nema apsolutno nikakvu oznaku. Nažalost, postoje primeri da i pojedini doktori sa licencom koriste kineski botoks zbog niske cene, ali je ipak najviše nadrilekara - objašnjava doktorka, i dodaje da je neophodno da žene budu veoma oprezne s estetskim intervencijama jer zdravstvene posledice nisu nimalo naivne:
- Žene kojima je ubrizgan kineski botoks imaju teške alergijske reakcije koje se antibioticima i injekcijama mogu lečiti mesecima. Takođe mogu da im se jave i teške glavobolje, otoci i žive rane na licu, a osim ovih akutnih reakcija, može da se za par godina otkrije i hepatitis C.


Traže pomoć
Da zbog ubrizgavanja kineskog botoksa mnogo žena u Srbiji završavaju čak i na Urgentnom centru, jer danima ne mogu da sklone otok sa lica, potvrdila je i doktorka Jasmina Lalošević, specijalista Evropskog instituta za naučni antiejdžing u Parizu. Ona kaže da žene koriste kineski botoks, koji nije ni proveren niti odobren u našoj zemlji, zbog niske cene.
- Najvažnije je da za svaki invazivan tretman poput ovog odete isključivo u lekarsku ordinaciju. U njima se koriste isključivo oni botoksi za koje su nadležni u Srbiji dali dozvolu za korišćenje, imaju nalepnicu na srpskom, broj dozvole i zaštićeni su hologramom. Pored toga, lekar mora da pred vama otvori novu bočicu botoksa koji će vam ubrizgati. Na kraju, svaku bočicu prati nalepnica sa identifikacionim brojem, koja se mora skinuti i zalepiti na vaš zdravstveni karton - objašnjava dr Lalošević.

Posledice nakon korišćenja kineskog botoksa

* alergijske reakcije
* imunološke reakcije
* velike glavobolje
* žive rane na licu
* otok
* hepatitis C

 



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set