• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/B.S.

10.02.2022

07:00

ŠOK! POČELE DA STIŽU REVIZIJE PRESUDA ZA TROŠKOVE OBRADE KREDITA Građani bankama moraju da vrate 180.000.000E!

Vesti

ŠOK! POČELE DA STIŽU REVIZIJE PRESUDA ZA TROŠKOVE OBRADE KREDITA Građani bankama moraju da vrate 180.000.000E!

Podeli vest

Korisnici kredita koji su, prema ranijim presudama, dobili sporove protiv banaka sada moraju da vrate taj novac uvećan za sudske troškove

- Prinudna naplata Ukoliko klijent ne uspe da u roku od 15 dana plati šta duguje, banke mogu da pokrenu prinudnu naplatu Ljubiša Živadinović - advokat Ljubiša Živadinović.

BROJKA 30 hiljada građana odustalo od tužbi protiv banaka

Oko 200.000 građana Srbije koji se sude sa bankama zbog sporne naplate troškova obrade kredita, sada će na osnovu nove odluke suda morati da bankarima vrate više od 180 miliona evra!

- Korisnici kredita koji su ranije tužili banke i dobili sporove, sada u roku od 15 dana moraju da vrate bankama sav novac uvećan za sudske troškove - kaže predsednik Organizacije potrošača i Udruženja bankarskih klijenata 'Efektiva' Dejan Gavrilović.

Duplirani troškovi

Naš sagovornik ističe da se potraživanje banaka za naknadu za obradu kredita sa oko 90 miliona evra sada zbog sudskih troškova dupliralo.

- Javljaju nam se građani koji su dobili revizije sporova i sada moraju da vrate sve pare i da plate troškove. Do ovog obrta je došlo posle promenjenog stava Vrhovnog kasacionog suda... - objašnjava Gavrilović i dodaje da prava na žalbu više nema.

Vrhovni kasacioni sud promenio je, podsetimo, svoju odluku, pa zato banke klijentima sada mogu da naplaćuju obradu kredita. Banke koje su tužene i koje su vratile pare svojim klijentima sada potražuju natrag novac od građana uvećan za sudske troškove koje su imali u sporu s njima.

- Ranije smo govorili da su banke dužne građanima 90 miliona evra na ime troškova obrade kredita. Sada će građani morati da vrate taj novac, s tim što je zbog sudskih troškova taj iznos sada dupliran - upozorava Gavrilović.

Advokat Ljubiša Živadinović za Informer navodi da sudske tarife zavise od visine kredita i da građani koji su se tužili s bankama moraju po tom osnovu da plate po nekoliko stotina evra.

- Ako, primera radi, govorimo o tužbi za tada nezakonitu obradu kredita od 20.000 evra, računajte da jedan podnesak sudu košta 16.500 dinara, a na to se dodaju i izlasci na ročišta, žalbe, sve takse... Pa sigurno je za svako suđenje bilo više ročišta, a izlazak na samo jedno košta i po 150 evra. Sve ima svoju cenu. Zato banke sada i traže da im građani vrate novac i od obrade kredita, ali i za sudske troškove koje su imali zbog prethodno izgubljenog spora. Ukoliko neki klijent ne uspe da u roku od 15 dana isplati šta duguje, banke mogu da pokrenu prinudnu naplatu, pa sve to dođe do izvršitelja i još dodatnih troškova - objašnjava Živadinović.

Foto: Informer

Konačna odluka

Generalni sekretar Udruženja banaka Vladimir Vasić navodi da su oni pozvali građane da se odreknu svojih tužbenih zahteva i da tako sa bankom sa kojom su u sporu urede odnose na obostrano zadovoljstvo.

- Podsećamo takođe da je taj poziv, nažalost, bio predmet različitih nedobronamernih sumnjičenja i osporavanja, kao i odvraćanja građana od dogovaranja sa bankom, koja i sada traju... - kaže Vasić i dodaje da je moguće da će ovakve odluke suda opredeliti neke koji su tužili banku da se odreknu tužbenog zahteva i navodi da je prema procenama do sada to učinilo oko 30.000 klijenata. S obzirom da je reč o sporovima male vrednosti, odluke su konačne, odnosno pravosnažne, što znači da protiv njih više nije moguće pred sudovima više instance preispitivati zakonitost i pravilnost.

Primer troškova za kredit od 20.000E

* podnesak sudu 16.500

* jedno ročište 18.000

* uložena žalba 33.000

* trošak obrade kredita 24.000 dinara Ukupno: 91.500 dinara (780 evra)

Trošak obrade kredita

Banke trošak za obradu kredita naplaćuju oko jedan odsto od ukupnog iznosa kredita. Tako najskuplje prolaze oni koji uzimaju stambene kredite. Ukoliko je on, primera radi, 50.000 evra, naknada je 500 evra. Za zajam od 70.000 evra možete platiti i 700 evra za naknadu obrade kredita.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Igor

pre 2 godine

Ne treba nista placati.Ne moze zakon menjati,sud nema ovlascenje.Ne treba zaboraviti da banke oplackali narod u vreme Slobodan Milosevica!

Pera

pre 2 godine

Tuzite drzavu u Strazburu .. neka placa svoja g*a ...

Zoran

pre 2 godine

Pa valjda ce predsednik da resi taj problem... ahahaha

Marcco

pre 2 godine

To je bilo za očekivati... pa nisu baš svi građani koji su uzimali kredite "umno izazvani" pa da država treba da ih štiti od banaka, jer ne znaju šta su potpisali. Za takve postoji Socijalni rad pa se takvima dodeli staratelj koji zna da čita i poveze dve cifre prostim sabiranjem. Ali nema veze, advokati su naplatili svoje i idu dalje... možda sa istim "umno izazvanim" ali sada u žalbu i novo suđenje.

Pera

pre 2 godine

Ipak nije trebalo da se glasa za potpunu samostalnost pravosudja. Pa oni, čim su postali nezavisni, udaraju po onima koji su glasali za njihovo osamostaljenje. Sramota. Jedan sud dosudi da su potrošači u pravu, a zatim drugi sud presudi da nisu. Najpoštenije bi bilo da sud vrati pare bankama, ako je to uopšte potrebno. S druge strane, normalna bankarska praksa je da oni rade sve i ne obračunavaju posebno "troškove izrade kredita". Oni ionako debelo naplaćuju kredit uzimajući ogromne kamate. A "Samostalno" pravosudje lupa li lupa po jadnicima koji da imaju para nebi tražili kradit na prvom mestu. Pravosudje izgleda ne zna hoći li da kaki ili neće da kaki. I još 15 dana ??????? I sudski troškovi ?????. Koliko su primili sudije za ovaj stravičan preokret???????

sledeća vest

Politika

TV

Opozicija u potpunom rasulu, ne postoji tragedija koju nisu zloupotrebili! Oni vole da šire suštinski zlo, teolozi moraju da objasne o čemu se radi!
Live TV

Opozicija u potpunom rasulu, ne postoji tragedija koju nisu zloupotrebili! Oni vole da šire suštinski zlo, teolozi moraju da objasne o čemu se radi!

Dok građani Srbije tuguju za 14 žrtava tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu kada se na njih obrušila nadstrešnica, opozicija se odlučila za spektakl političkog profiterstva, koristeći trenutak najveće nacionalne žalosti za svoje političke obračune, pa je tako i juče održan još jedan protest u Novom Sadu.

16.11.2024

12:52

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set