OVO JE NAJVEĆI STRAH SRPSKIH VOZAČA! Ako ovo radite svom automobilu, grešite!
Podeli vest
Vozači se često odlučuju da umesto popravke isključe EGR ventil i druge komponente iz sistema. Zašto je to pogrešno?
Motori savremenih automobila imaju EGR ventil ("Exhaust Gas Recirculation Valve"), koji se može naći i pod imenom AGR ventil, što je skraćenica nemačke reči "Abgasrückführungsventil", a u pitanju je je ventil odgovoran za recirkulaciju izduvnih gasova.
U večernjim časovima došlo je do saobraćajne nesreće na Sajmu, kada su se sudarili tramvaj na liniji "11" i automobil kurirske službe
22.02.2022
20:06
Reč je o sistemu čiji je cilj smanjenje toksičnosti izduvnih gasova – uglavnom smanjenje količine azotnih oksida, piše sajt Automobili.ba.
Azot sam po sebi nije toksičan i glavna je komponenta vazduha koji nas okružuje. Međutim, njegovi oksidi su otrovni i dovode, između ostalog, do respiratornih poremećaja.
Reakcija koja dovodi do stvaranja azotnih oksida odvija se pod uticajem temperature, pritiska i odgovarajuće količine kiseonika. Tako su dizajneri motora došli na ideju da određenu količinu izduvnih gasova vrate u usisni sistem, gde se mešaju sa usisnim vazduhom, što smanjuje količinu kiseonika koja dospeva u komore za sagorevanje.
Kada se otvara EGR ventil
EGR ventil se otvara kada motor radi pri niskom do umerenom opterećenju, dok se u situacijama gde je potrabena veća snaga motora on zatvara.
Nažalost, čađ u izduvnim gasovima se vremenom nakuplja u vodovima i EGR ventilu, uzrokujući na kraju ozbiljnije probleme koji rezultuju paljenjem lampice "check engine".
Važno je napomenuti da bi u funkcionalnom motoru količina čađi trebalo da bude mala. Ta količina se povećava kada motor ima problema sa sagorevanjem ulja, istrošenim diznama ili oštećenim turbopunjačem. Razlog može biti i nepravilno odrađen "chiptuning", što uzrokuje dim.
Foto: Shutterstock
Tekst potpisa
U tim situacijama zamena EGR ventila neće učiniti mnogo – uskoro će se ponovno začepiti.
EGR ventil je često otvoren. Kao rezultat toga, izduvni gasovi teku širokim mlazom do cilindara. Posledica je neravnomeran rad motora (posebno u leru), poteškoće s pokretanjem, pad dinamike ili se pali lampica "check engine".
Možete ga pokušati rastaviti, zatim mehanički i hemijski ukloniti čađ (npr. pranjem ventila kerozinom ili sprejom za čišćenje kočnica), a zatim aktivirati upravljački element izduvnih gasova. To bi trebalo doneti poboljšanje za barem nekoliko hiljada kilometara.
Ventil se takođe može zameniti, dok se neki odlučuju da ga potpuno uklone fizičkim zatvaranjem ili softverskim gašenjem.
EGR ventil – zašto je pogrešno ukloniti ga?
Zbog nekoliko razloga. Motoru sa uklonjenim EGR sistemom trebaće duže da se zagreje na radnu temperaturu.
Da bi se to postiglo, možda će biti potrebno preći i do 5 km više od automobila sa EGR-om. To je velika razlika ako vozite u gradu.
To je zato što mnogi automobili imaju EGR hladnjake koji prikupljaju toplotu iz izduvnih gasova kroz tečnost koja cirkuliše u rashladnom sistemu. Pre nego što dostignu radnu temperaturu, mnogi dizelaši neugodno zveckaju i imaju nisku radnu kulturu.
Foto: Informer
Tekst potpisa
S obzirom da se motor sporije zagreva, potrebno je više vremena da postigne radnu temperaturu. Ljudi koji su odlučili da uklone EGR takođe su primetili da neki motori bez EGR održavaju nižu temperaturu i na putu.
Kao što je navedeno, EGR je takođe odgovoran za snižavanje temperature u komorama za sagorevanje. U ekstremnim situacijama nedostatak ovog sistema može uticati na dizne ili turbopunjače, koji su dizajnirani za rad u specifičnim uslovima.
I, na kraju, ono najvažnije – uklanjanjem ERG-a vaš automobil će emitovati znatno veću količinu azotnih oksida, koji su izuzetno štetni po zdravlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa ponudila je Ukrajini da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad polovinom njenih rudnih resursa, uz mogućnost raspoređivanja američkih trupa na mestima njihove eksploatacije, prenosi En-Bi-Si njuz, pozivajući se na izvore iz administracije u Vašingtonu.
Ruske snage intenzivirale su ofanzivu na istočnom frontu, prepolovivši ukrajinske linije odbrane kod Kurahova u oblasti Dnjepropetrovska. Ukrajinski Generalštab objavio je da se broj ruskih napada povećao čak 2,5 puta, pri čemu je tokom dana zabeleženo 250 borbi, a najintenzivniji sukobi odvijaju se u pravcu Pokrovska.
Gošća INFO JUTRA na Infomer TV kod novinarke Katarine Odalović bila je ministarka za brigu o porodici brigu i demografiji koja je govorila o pokušaju obojene revolucije u Srbiji.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a ove večeri u fokusu je bio rusko-ukrajinski sukob. Tokom emisije emitovana je i reportaža novinara i ratnog izveštača Igora Damjanovića iz Ukrajine.
Novljanin Šćepan Roganović (36) likvidiran je pre pet godina na stepenicama koje vode ka Kanli kuli u Herceg Novom, a egzekutor i njegov saučesnik pobegli su nakon zločina na motoru. Porodica Roganović i dalje oplakuje Šćepana, a sada je u crnogorskim novinama osvanula čitulja povodom petogodišnjeg pomena.
Na svečanosti povodom Dana državnosti Srbije, predsednik Aleksandar Vučić uručio je Zlatnu medalju za hrabrost „Miloš Obilić“ posthumno ubijenom policajcu Nikoli Krsmanoviću (34) iz Loznice. Odlikovanje je primila njegova majka Ljiljana Krsmanović.
I. N. (69) preminuo je dok su vatrogasci gasili požar na njegovim automobilima u krugu jedne fabrike u Ljukovu. Nesrećnom čoveku izgorela su tri vozila, a onda ga je izdalo srce, saznaje Informer.
Srpska državljanka L. P. (34) priznala je novinarki u kameru da je ubila i zakopala muža u dvorištu porodične kuće u Leptokariji! Šokirana ovim priznanjem, novinarka je posle emisije obavestila nesrećnu porodicu koja je prethodno pet meseci tragala za Kostasom Siamitrasom (58).
Dečak S.S. (15) koji je teško povređen prošle srede u saobraćajnoj nesreći i to kada je, najverovatnije, pretrčavao Zrenjaninski put, preminuo je na Univerzitetsko dečijoj klinici "Tiršova".
Sportski direktor Partizana, Zoran Savić, razočaran je zbog odluke sudija da se Ajzei Kenanu ne dosudi nesportska greška u finalu Kupa Radivoja Koraća.
Košarkaš Crvene zvezde Nikola Kalinić u jednom trenutku večitog derbija sprečio je Karlika Džonsa iz Partizana da ustane sa parketa, tako što ga je uhvatio za glavu dok je plejmejker crno-belih ležao na terenu.
Košarkaški savez Srbije je objavio saopštenje u kome se zahvaljuje svima koji su učestvovali u organizaciji Kupa Radivoja Koraća, kao i klubovima učesnicima.
Alternativa za Nemačku (AfD), ukoliko pobedi na izborima, želi da uspostavi "veoma dobre odnose" sa Ruskom Federacijom, izjavila je Alis Vajdel, lider stranke i kandidat za mesto kancelara na predstojećim parlamentarnim izborima.
Sjedinjene Američke Države nameravaju da oslabe savez Rusije sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom kako bi dodatno pojačale pritisak na predsednika Vladimira Putina, izjavio je specijalni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu Kit Kelog na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas, nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom, da je američki predsednik Donald Tramp "najveći prijatelj kojeg je Izrael ikada imao u Beloj kući", prenosi Rojters.
Ukrajinske specijalne službe sve češće koriste maloletnike za izvođenje sabotaža i terorističkih napada, jer ih je lakše manipulativno regrutovati i teže ih je pravno goniti, upozoravaju stručnjaci. Ova praksa postaje sve učestalija, a mnogi tinejdžeri, umesto obećanog novca, završavaju sa ozbiljnim krivičnim kaznama.
Holandska mornarica ispratila je grupu od šest ruskih brodova na Severnom moru u okviru rutinskih operacija nadzora, saopštilo je danas holandsko ministarstvo odbrane.
Predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, uručio je odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama povodom obeležavanja Sretenja, Dana državnosti Srbije. Odličje je posthumno dodeljeno i reditelju Miloradu Milinkoviću.
Holivudski superstar Tom Kruz nedavno je u Londonu viđen sa znatno mlađom koleginicom, kubansko-španskom glumicom Anom de Armas. Njihov susret izazvao je brojne glasine.
Venčanja širom sveta često uključuju neobične, ali vrlo simbolične običaje koji se razlikuju od kulture do kulture. Evo nekoliko najčudnijih i najzanimljivijih.
Biljke mogu pozitivno da utiču na energiju prostora, privlačeći sreću, novac i ljubav. Neke biljke posebno simbolizuju ljubavne veze i romantiku, pa su odličan izbor za dom.
Sin pevačice Cece Ražnatović, bokser Veljko Ražnatović, u skladnom braku je sa Bogdanom Ražnatović, sa kojom ima trojicu sinova, Željka, Krstana i Isaiju.
Među učesnicima "Elite" dugo se šuškalo da je Sofija Janićijević bacila oko na Gastoza, a ona je sada priznala Mileni Kačavendi da ga je pratila godinama pre ulaska u rijaliti.
Snimak sa nastupa Sandre Afrike i MC Stojana na kom je on pokušao da je poljubi u usta, a pevačica to vešto izbegla, postao je hit na društvenim mrežama.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar