• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: B. S. - M. M. D.

03.03.2022

07:00

NEMA KRIZE! POTRESI NA SVETSKIM BERZAMA NEĆE PUNO UTICATI NA SRBIJU! Srpska skladišta krcata hranom i energentima

Pexels

Vesti

NEMA KRIZE! POTRESI NA SVETSKIM BERZAMA NEĆE PUNO UTICATI NA SRBIJU! Srpska skladišta krcata hranom i energentima

Podeli vest

Naša skladišta su dupke puna, tako da ako ovog trenutka sve stane, ako se zatvore sve granice i sruše sve berze, imaćemo dovoljno i hrane, i uglja, i struje, i goriva

Cene pšenice, nafte, gasa, uglja i zlata podivljale su juče na svetskim berzama i obaraju istorijske rekorde nakon što su EU i SAD uvele ekonomske sankcije Rusiji zbog vojne operacije u Ukrajini!

Svuda širom Evrope krenula su poskupljenja i nestašice najosnovnijih proizvoda i sirovina, a najgore je u Italiji, Rumuniji, Estoniji, Bugarskoj...

Ipak, Srbiju ne čeka ovakav apokaliptični scenario jer smo na vreme obezbedili dovoljne količine hrane i energenata zahvaljujući domaćinskoj državnoj politici predsednika Aleksandra Vučića.

BROJKA
117 miliona evra izdvojila je Srbija za dodatne količine hrane i energenata

Haos na berzama

Gas je juče na svetskim berzama za samo nekoliko sati poskupeo za 60 odsto, a nafta je prešla rekordnih 113 dolara za barel, što je najveća cena još od 30. juna 2014. godine. Da su se obistinila ruska predviđanja da će Evropljani plaćati gas papreno, potvrdilo se juče, kada je cena ovog energenta prešla 2.200 dolara za 1.000 kubika (pogledajte tabele).

ŠTA IMAMO U REZERVAMA

HRANA
* 30 miliona tona brašna
* 3 hiljade tona mleka u prahu
* 60-90 tona dugotrajnog mleka
* više miliona tona pasulja, graška, pirinča, šećera, soli i ulja
* 32 miliona konzervi ribe

ENERGENTI
* 220 hiljada tona dizela
* 102 hiljade tona benzina
* 24 hiljade tona mazuta
* 58 hiljada tona sirove nafte
* 5 hiljada tona kerozina

Činjenice
* dizela goriva imamo za 57 dana
* benzina imamo za 67 dana
* mazuta imamo za 110 dana

S druge strane, naša skladišta u Šidu, Sremskoj Mitrovici i Staroj Pazovi dupke su puna, tako da ako ovog trenutka sve stane, ako se zatvore sve granice i sruše sve berze, imaćemo dovoljno i hrane, i uglja, i struje, i goriva! Samo pšenice imamo dovoljno za godinu dana, a kukuruza za narednih deset meseci (pogledajte okvir).

Foto: Printscreen

Srbija ima svega dovoljno

Predsedinik Aleksandar Vučič istakao je da Srbija ima dovoljno svega.

- Doneli smo mere da još nećemo ograničavati izvoz. Ograničićemo na 20 odsto od ukupne proizvodnje ukoliko za to bude potrebe. Što se naših potreba tiče, imaćemo voća i povrća sasvim dovoljno, graška smo nešto morali da uvezemo, a ostalo, paradajz, krastavac, višenje, trešnje, svega imamo dovoljno. Mleko u prahu vam je sada kao nekada respiratori. Potpišete ugovor, a ne znate da li će da vam stigne. Svega ostalog imamo dovoljno, šećera, ulja, svega - rekao je Vučić.


Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da je tržište energentima u Srbiji stabilno.

- Srbija je obezbedila sve što je potrebno i šta god da se desi, mi u svojim rezervama imamo dovoljno nafte i naftnih derivata. Dizel goriva imamo za 57 dana, benzina za 67, a mazuta za 110 dana. Gas dobijamo preko "Turskog toka", koji zaobilazi Ukrajinu, i nema bojazni da će doći do prekida u snabdevanju - kazala je Mihajlovićeva.

Nafta problem

Dodala je da u podzemnom skladištu u Banatskom Dvoru ima 110 miliona kubnih metara gasa.

- Ovo je izazovno vreme, kao što je bilo prošle godine sa stanjem na berzama i cenama koje su svakodnevno rasle, uglavnom zbog izlaska iz pandemije i velike potražnje - rekla je Mihajlovićeva.

Domaći trgovci naftom i derivatima kažu da bi cena energenata mogla da nam stvori problem.

- Nemoguće je da se ova kriza ne prelije na nas, cene nafte će rasti, pa i goriva. Verovatno će država ograničiti ponovo cene, ali bi one morale da budu više, na primer, umesto 179 dinara, 185 dinara za litar benzina - ističe Nebojša Atanacković iz kompanije "Nafta".
 

Pekari: Zabraniti izvoz pšenice

Predsednik "Unije pekara Srbije" Zoran Pralica kaže za Informer da su pekari iz Robnih rezervi pre nekoliko dana dobili brašno po subvencionisanoj ceni od 33 dinara za kilogram sa PDV-om.

- Radi se o količini od oko 30.000 tona pšenice, odnosno 20.000 tona brašna, što je dovoljno za tri meseca proizvodnje hleba tipa 500, po ceni do 46 dinara. Ova količina biće dovoljna da se "pokrijemo" sve do 11. maja, dokle traje Uredba o maksimalnoj maloprodajnoj ceni hleba - kaže Pralica i dodaje:

- Da bismo ostali obezbeđeni količinama pšenice poslali smo predlog Ministarstvu trgovine da se stopira izvoz pšenice, i to najmanje mesec dana. Do tada ćemo moći da sagledamo situaciju i kako će se stvari i cene odvijati na svetskom tržištu.

Bonus video: 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set