• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Espreso/Informer

03.03.2022

10:12

RODITELJI, OBRATITE PAŽNJU! Maloletnici češće uplove u kriminal, evo i zbog čega je to tako!

Vesti

RODITELJI, OBRATITE PAŽNJU! Maloletnici češće uplove u kriminal, evo i zbog čega je to tako!

Podeli vest

Pre nekoliko dana mladić je podlegao povredama zadobijenim od uboda nožem na Petlovom brdu. Stanovnici tog beogradskog naselja kažu da često čuju da se dešavaju loše stvari

Beogradu je uvreženo mišljenje da su pojedini delovi grada bezbedniji od drugih. Po kriminalnoj aktivnosti navodno su poznati Rakovica, Voždovac, Zemun, novobeogradski blokovi. Stručnjaci za bezbednost pojašnjavaju šta neki deo grada čini privlačnijim za kriminalce.

Pre nekoliko dana mladić je podlegao povredama zadobijenim od uboda nožem na Petlovom brdu. Stanovnici tog beogradskog naselja kažu da često čuju da se dešavaju loše stvari.

- Na Petlovom brdu se često dešavaju neke loše stvari, često to čujem, da li zbog ljudi koji ovde žive ili nekih drugih situacija – ne znam - kaže stanovnica Petlovog brda.

Foto: Informer DN

Petlovo brdo

Prof. dr Mladen Milošević sa Fakulteta za bezbednost Univerziteta u Beogradu navodi da se u građanstvu često govori da su neki delovi poznati po kriminalnoj aktivnosti, poput Rakovice, Voždovca, Zemuna, novobeogradskih blokova, Zvezdarske šume ili Košutnjaka.

Delovi grada sa podzemnim prolazima, neosvetljenim ulicama, parkovima, najrizičnija su mesta. Što se tiče pojedinih naselja, negde se više krade, negde provaljuje u kuće, a negde se obijaju automobili. Postoje faktori koji na to utiču.

- Kriminalitet uvek cveta tamo gde je plen bogatiji, u gradskim opštinama koje su urbanizovane, gusto naseljene i imaju bolji životni standard. Takođe, u gradu je lakše pobeći ili zametnuti trag posle krivičnog dela - ukazuje Milošević.

Foto: wikipedia.org

Zemun
Poseban faktor – maloletnička delinkvencija

Najčešća je maloletnička delinkvenicija. Do 17. godine čak 70 odsto mladih učestvuje u nekom prestupu. Pre dve godine podneto je oko 2.500 krivičnih prijava protiv osoba mlađih od 18 godina. Polovina je krivično sankcionisana, a izrečeno je i oko 200 vaspitnih mera. Tri maloletnika osuđena su na kaznu zatvora.

- U prethodnih deset godina izuzetak je bila 2017. kada su izrečene četiri kazne maloletničkog zatvora u trajanju od pet do deset godina. Kada je reč o najtežim krivičnim delima, kazna zatvora može da bude preko pet godina, a ne sme više od deset - pojašnjava Jovana Banović sa Fakulteta za bezbednost.

Foto: beograd.rs

Do 17. godine čak 70 odsto mladih učestvuje u nekom prestupu

Psihološki savetnik prof. Martina Kvarantan Šmitran navodi da su njihove ličnosti nezrele, a jedan od zadataka adolescencije je da ta ličnost sazri.

- Kod njih postoji nedostatak krivice, moralnost je upitna i osećaj empatije je smanjen i zato se lakše upuštaju u te antisocijalne radnje - kaže Martina Kvarantan Šmitran.

S obzirom na to da mnogi u svet kriminala uđu kao tinejdžeri, granica krivične odgovornosti trebalo bi da se smanji sa 14 na 12 godina, smatraju neki stručnjaci. Drugi, ipak, misle da su vaspitne mere važnije od kazni.

Bonus video:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
bez brige

pre 2 godine

Ne treba da brinu. Nece vise biti kriminala u srbiji.

sledeća vest

Politika

TV

Nedostatak duhovnosti i moralnosti! Ljudima je dosta da ih neko zloupotrebljava i da uzima političke poene na svakoj nesreći koja zadesi ovaj narod!
Live TV

Nedostatak duhovnosti i moralnosti! Ljudima je dosta da ih neko zloupotrebljava i da uzima političke poene na svakoj nesreći koja zadesi ovaj narod!

Gposti Info jutra Informer televizije bili su i Bojan Borovčanin, NIT i Miloš Terzić, član predsedništva SNS koji su govorili o međusobnim optužbama unutar opozicije zbog propasta protesta u Beogradu. Takođe, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta je najavio i nove tragedije, pretio nasiljem u Gosrnjim Nedeljicama poput onog u Novom Sadu, ali i izvređao predsednika Srbije Aleksnadra Vučića rekavši da ima bipolarni poremećaj.

14.11.2024

11:37

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set