• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs

09.03.2022

09:28

Srbi nose burmu na desnoj ruci, ali ako je premeste na levu TO MOŽE DA ZNAČI SAMO JEDNO! Rešena jedna od najvećih nedoumica parova!

Vesti

Srbi nose burmu na desnoj ruci, ali ako je premeste na levu TO MOŽE DA ZNAČI SAMO JEDNO! Rešena jedna od najvećih nedoumica parova!

Podeli vest

Ono što mnogi parovi ne znaju je na kojoj ruci se nosi verenički prsten, a na kojoj burma

Širom sveta verenički prsten i burma predstavljaju simbol večne ljubavi između partnera. U prošlosti su muščarci manje nosili prstenje nego žene. Značajan pomak se dogodio tokom Drugog svetskog rata, kada su mnogi oženjeni muškarci, koji su bili smešteni daleko od kuće, odlučili da nose burme kao podsetnik na svoje supruge i porodice.

Verenički prsten 

Verenički prsten se stavlja na domali prst desne ruke da čuva mesto venčanom prstenu, a onda se nakon venčanja premešta na domali prst leve ruke. Strogih pravila nema, pa neke mlade verenički prsten poklone kumi ili ga nose tik uz prsten s venčanja.

Foto: Freepik.com

Burma

Postoje kulturološke i religiozne razlike kada je ova praksa u pitanju. Pojedine zemlje praktikuju nošenje burme na domalom prstu leve ruke, dok se u Srbiji i joše nekim pravoslavnim zemljama nosi na desnoj.

Prvi pisani podaci o burmama, kao simbolu ljubavi i venčanja, datiraju skoro 3.000 godina pre nove ere.

Egipćani su čin venčanja verifikovali razmenom burmi. Burme su zbog kružnog oblika simbolisale večnost. Stari Rimljani su nosili burme na levom domalom prstu, kao i stari Grci, jer se verovalo da postoji vena koja ide direktno od domalog prsta do srca, pa je to bio dodatni simbol doživotne ljubavi.

Foto: printscreen

Materijali koji su korišćeni za burme su se tokom vremena menjali. Počelo je od kože i kostiju, zatim korišćeni su metali kao što je gvožđe, da bi se na kraju došlo o srebra, zlata i dijamanata.

Burma

Burma je vrsta nakita koji se još naziva i venčani prsten, jer ga par razmenjuje na svom venčanju, te ga nose venčani ljudi.

U prošlosti su muščarci manje nosili prstenje nego žene. Značajan pomak se dogodio tokom Drugog svetskog rata, kada su mnogi oženjeni muškarci, koji su bili smešteni daleko od kuće, odlučili da nose burme kao podsetnik na svoje supruge i porodice.

Desna ruka

Tradicionalna indijska praksa podrazumeva nošenje venčanog prstena na desnoj ruci, jer se leva smatra nečistom. Kod modernih Indijanaca možete videti da prsten nose na levoj strani u želji da se prilagode običajima u SAD. U mnogim zemljama Severne i Istočne Evrope, uključujući Dansku, Norvešku, Rusiju, Poljsku i Bugarsku, venčano prstenje se nosi na četvrtom prstu desne ruke. U Portugaliji, Španiji i Grčkoj, desna ruka je takođe uobičajena.

Foto: pixabay.com

Leva ruka

Burma na levoj ruci nosi se u Zapadnim zemljama, u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, uključujući Veliku Britaniju, Italiju, Francusku i Sloveniju, zatim SAD, ali i mnogim državama širom Azije.

Porodično nasleđe

Burme imaju veliku sentimentalnu vrednost, pa često ljudi ovo nasleđe nose, umesto da ga ostave u nekojn kutiji da skuplja prašinu. Nošenje nasleđene burme stalno podseća na tradiciju, porodične vrednosti i značaj međugeneracijiskih veza.

Foto: Pixabay

Neverstvo

Oženjeni muškarci i žene, kada žele da varaju, ne moraju da sakrivaju svoje prstenje, dovoljno je da ga prebace s leve na desnu ruku ili obrnuto, što predstavlja otvorenost za varanje.

Bonus video:

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

Sport

Šok tvrdnje Milke Forcan: Bivša uprava Partizana radi protiv nas!
Partizan

Šok tvrdnje Milke Forcan: Bivša uprava Partizana radi protiv nas!

Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.

25.11.2024

10:21

Planeta

(FOTO) Gore mreže! Objaljene prve fotografije Putinovog "orešnika"! Ukrajinci došli u posed ostataka moćnog oružja, hitno prebačeni na tajnu lokaciju!
POKAZALI SVE

(FOTO) Gore mreže! Objaljene prve fotografije Putinovog "orešnika"! Ukrajinci došli u posed ostataka moćnog oružja, hitno prebačeni na tajnu lokaciju!

U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.

25.11.2024

11:40

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set