• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Blic.rs

11.03.2022

13:15

NACIONALNI PARK ILI NACIONALNA BRUKA?! Kopaoniku preti ekološka katastrofa zbo urbanističkog haosa i nebrige nadležnih!

Privatna arhiva

Vesti

NACIONALNI PARK ILI NACIONALNA BRUKA?! Kopaoniku preti ekološka katastrofa zbo urbanističkog haosa i nebrige nadležnih!

Podeli vest

Ukoliko se ne zaustavi urbanistički i prostorni haos na Kopaoniku, preti opasnost da ova srpska planinska lepotica, iz statusa nacionalnog parka i ponosa postane nacionalna bruka čije prirodne resurse i nekada čist vazduh uništavaju fekalije i smrad, i to zbog neizgrađene komunalne infrastrukture

Drugim rečima građevinski legalni i nelegalni bum na krovu Srbije opteretio je postojeću kanalizacionu mrežu, daleko preko njenih mogućnosti, jer je izgrađena još krajem sedamdesetih godina. Lokalno rukovodstvo opštine Raška, na čelu sa predsenikom opštine Ignjatom Rakitićem i načelnikom odeljenja za urbanizam Brankom Kostićem, umesto da ovaj problem rešavaju ili pak zaustave gradnju dok se kapaciteti ne prošire, kako ne bi došlo do ekološke katastrofe, i kapom i šakom su delili nove građevinske dozvole, što dodatno usložnjava situaciju.

A situcija je poslednjih godina postala alarmantna jer sve otpadne vode iz brojnih hotelskih i privatnih objekata sa područja prostora nacionalnog parka,uključujući i one koje se stvaraju kada se povuče voda u wc, završe u prirodi i Bistričku reku, koja je zbog toga postala “mrtva”. Dodatni problem je i to što Kopaonik, zbog intenzivne gradnje, postaje velika deponija šuta, koji umesto na komunalnom otpadu, ostaje na obroncima planine.

Foto: Tanjug

I umesto da se svi ovi problemi rešavaju, jer već prete da postanu ekološka bomba i dovedu do prirodne katastrofe, oni se od strane rukovodstva opštine Raška, u dokumentima definišu svake godine kao prioritet, a u praksi ostaju mrtvo slovo na papiru. Opravdanje za to je -nedostatak novca . Pitanje je samo gde pare od brojnih taksi koje turisti plaćaju ali i onih dažbina koje se naplaćuju investitorima za komunalnu infrastrukturu,idu. O tome se ćuti a odgovorni ostaju nekažnjeni i žmure na urbanistički haos iako svakodnevno niču nelegalni objekti i čitava divlja naselja, čija se kanalizacija direktno uliva u bistre planinske potoke.

Turisti su oči otvorili krajem decembra i početkom januara kada je ovaj turistički centar ostao bez pijaće vode, a izlila se i kanalizacija. Jedan od njih je i je Italijan, Alesandro M, iz Milana, koji je, kako navodi, je poslao pisma na mnoge adrese u Srbiji uključujući i redakciju "Blica".

- Kopaonik se na internetu predstavlja kao nacionalni park sa nesvakidašnjom ružom vetrova koja vazduh na ovoj planini čini posebnim. Umesto čistog vazduha zatekao sam smrad i fekalije koje su se izlivale po planini i sportskim terenima na kojima se igraju deca. Nije bilo ni vode za osnovne higjenske uslove pa sam ovu planinu napustio razočaran i otišao u Borovec, u Bugarsku..Status nacionalnog parka ne dozvoljava ovakav urbanistički i komunalni nered - navodi Alesandro M.

Foto: Pixabay

Za taj urbanistički haos republički funkcioneri krive lokalne vlasti.

- Ne možete u nacionalnom parku, kao što je Kopaonik, graditi bez ikakvog reda. Sve mora da se uredi strategijskim planovima u kojima je i komunalna infrastruktura. To je nadležnost lokanih samouprava, koje moraju da rade svoj posao na adekvatan način- izjavila je ministarka turizma Tatjana Matić.

Slično mišljenje ima i Predrag Šumarac izvršni direktor za pravne i ekonomske poslove NP "Kopaonik".

- Za izdavanje građevinskih dozvola nadležna je opština Raška kao i za komunalnu infrastrukturu u koju se i slivaju prihodi od raznih taksi.Kada gradite objekat platite uređenje građevinskog zemljišta koje podrazumeva da vam se obezbede svi priključci pa i oni na vodovodnu i kanalizacionu mrežu. Problem nije do hotelijera, već opštine koja ne vraća deo sredstava koji uzima od turizma u razvoj planine - kaže za "Blic" Šumarac.

On dodaje da ovakva situacija može da dovede i do ekološke katastrofe.

- Poslednjih godina je gradnja u ekspanziji i postojeća kanalizaciona infrastruktura ne može da izdrži te nove kapacitete koji su u poslednjih pet šest godina uvećani pet pa i više puta. Pre tri godine je NP ”Kopaonik” dobio od opštine Raška plan za izgradnju dva prečistača, jedan na mestu postojećeg koji ne radi i drugi nešto niže. Prečistača nema, kanalizacija se direktno izliva u rečne tokove, u prirodu. Dolina sportova, je kao da gazite po kanalizaciji a isto tako se i oseća smrad. To je veliki eklološki problem ali mi ne možemo da ga rešimo - navodi Šumarac.

U Kabinetu predsednika opštine Raška, Ignajata Rakitića, pak misle drugačije.

- Svi lokacijski uslovi koje izdaju se na osnovu uslova imaoca javnih ovlašcenja i planskih dokumenata.Od 1.avgusta 2018 - do 31.januara 2022. godine Odsek za urbanizam je izdao 280 resenja o izgradnji na teritoriji opstine Raška. Od toga oko 70% izdato je za Vikend naselje, sto je oko 210 dozvola za izgradnju. Centar Kopaonika nije u našoj nadleznosti već Ministarstva građjevinarstva koje određuje i gradjevinsko područje prema PPPPN NP Kopaonik, na osnovu cega mi izradjujemo planove generalne i detaljne regulacije - kažu za "Blic" iz kabineta.

JKP “Raška: Mreži ističe rok

Iz JKP "Raška", koje je odgovorno za komunalnu infrastrukturu, kažu za "Blic" da prilikom izdavanja tehničkih uslova za izgradnju , se vodi računa o postojećim kapacitetima i planovima za važeće područje.

-Što se tiče problema vodosnabdevanja oni su prisutni jer je vodovodna mreža ,koju je gradio "Geneks" osamdesetih godina,na isteku trajanja, pa su kivarovi češći. Bilo ih je krajem decembra i početkom januara kada je zbog visoke temperature došlo do zamućivanja vode, koja je bila teška za preradu, i pucanja cevi zbog čega je došlo do nestašice voode. U sezoni je bilo još dva kvara na cevovodu koji su brzo otklonjeni. Kada je reč o kanalizaciji, mreža u potpunosti funkcioniše i ove godine su zabeležena tri manja začepljenja kod objekta "Maunt" koja su istog dana sanirana - navode iz ovog preduzeća.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set