ODBIO DA UBIJA SRBE, OSTAO U JNA, A MILOŠEVIĆ GA IZBACIO IZ VOJSKE! Ovo je Vladimir Jagar, Hrvat koji je Hrvatskoj REKAO NE!
Podeli vest
Vladimir Jagar bio je veliki oficir koji je preminuo 2019. godine, a koji će ostati upamćen kao veliki oficir. Posebno se svi sećaju njegovog herojskog čina kada je odbio da izvršava zločine koje mu je naredio Martin Špegelj
Fabris Peruško, direktor kompanije Fortenova, govorio je kako se snalaze u novim okolnostima nastalim zbog ukrajinske krize i da li će u Hrvatskoj biti dovoljno hrane ili će uvoditi restrikcije. On je tom prilikom priznao da zavise od odluke Vlade Srbije
Posle završene škole Vladimir je upisao Školu rezervnih oficira u Karlovcu, a stalan posao u JNA dobio je tako što se istakao na jednoj vojnoj vežbi. Možda je na odluku da ga prime u vojsku kao redovnog oficira uticao i ugled njegovog oca Karla.
Zaplet u Jagarovom životu počinje početkom jeseni 1990. U to vreme on je na položaju oficira za bezbednost u virovitičkom garnizonu u činu kapetana. Za to vreme u Jugoslaviji se događaju krupne promene. Uvođenjem višestranačja na vlast u Hrvatskoj dolazi proustaški HDZ, a ministar odbrane tadašnje SR Hrvatske postaje Martin Špegelj, bivši partizan, Titov nekadašnji general i sused i prijatelj Vladimirovog tada već pokojnog oca Karla.
Foto: printscreen
Po Jagarovim rečima, tuga i neverica obuzele su ga kada je Martin Špegelj, njegov doskorašnji komandant, partizan i porodični prijatelj, počeo da ga vrbuje negde oktobra 1990, kao i druge starešine Hrvate u JNA, za budući rat protiv JNA, dodelivši mu ulogu da ide po stanovima oficira i ubija ih pištoljem čim otvore vrata. Kako je rekao, tada se setio da mu je otac Karlo za života rekao da se čuva Martina jer će prvom prilikom preći ,,na drugu stranu''.
Jagar je odmah obavestio upravu tadašnje Kontraobaveštajne službe JNA, a dogovoreno je da operaciju raskrinkavanja Špegeljeve grupe vodi general Aleksandar Vasiljević. U međuvremenu, Jagar je namamio Špegelja i njegove saradnike januara 1991. na sastanak u njegovoj rodnoj kući u Starom Gradcu, postavivši prethodno skrivenu kameru sa mikrofonom. Špegelj je iznosio tada planove o nelegalnom naoružavanju hrvatskog MUP-a preko Mađarske, kao i o planovima o blokadi objekata JNA po Hrvatskoj kad počnu sukobi. Taj snimak televizija je objavila 25. januara 1991. posle Dnevnika i cela zemlja je bila u šoku. Neki od aktera su uhapšeni, ali ne i sam Špegelj, iz ko zna kog razloga.
Foto: printscreen
Vladimir Jagar je u međuvremenu prekomandovan u Beograd jer više nije bilo bezbedno u Hrvatskoj. Kuću u njegovom selu ubrzo su minirali hrvatski šovinisti i to je prva minirana kuća u tom ratu od strane Hrvata - ironično, kuća baš jednog Hrvata. Unapređen je u čin kapetana prve klase i dobio je orden, a u vojsci je ostao do maja 1992. kada je Milošević smenio sve nesrbe u JNA, kao i Srbe i Crnogorce koji su bili projugoslovenski opredeljeni, pa tako i šefa KOS-a, pomenutog Vasiljevića. Vladimir Jagar suspendovan je tada iz JNA pod optužbom da je hrvatski špijun.
Penziju nije mogao da ostvari sve do 1998, a do tad je sedeo kući i primao smanjeni iznos plate. Vojni stan u kom je živeo vojska mu nije dala da otkupi sve do demokratskih promena. Stizale su mu i glasine da se u Hrvatskoj sa zadovoljstvom priča o njemu da živi u Srbiji kao prosjak.
Zbog svega toga postao je srčani bolesnik.
Iznenada je preminuo 19. februara 2019. godine i sahranjen je Novom bežanijskom groblju u Beogradu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Fabris Peruško, direktor kompanije Fortenova, govorio je kako se snalaze u novim okolnostima nastalim zbog ukrajinske krize i da li će u Hrvatskoj biti dovoljno hrane ili će uvoditi restrikcije. On je tom prilikom priznao da zavise od odluke Vlade Srbije
Srbija, 24. mart 1999. godine, nekoliko sati pre bombardovanja u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, gradovima, varošicama i selima ulice su bile puste. Građani su napeto pratili televizijske, a vojnici radarske ekrane. Nekoliko minuta pre 20 časova, oglasile su se sirene za uzbunu. Počela je NATO agresija na našu zemlju pod nazivom "Milosrdni anđeo".
Nikola Džoni Vušović, koji je označen kao vođa organizovane kriminalne grupe protiv kojeg se u Beogradu vodi postupak zbog tri ubistva i tri pokušaja, tužilaštvo smatra prvim čovekom iliti vođom "vračaraca", bliskim saradnikom Veljka Belivuka, zvanog Velja Nevolja, i "srpskom vezom" crnogorskog "kavačkog klana", uhapšen je po Interpolovoj poternici 18. oktobra u Barseloni prošle godine.
Završila se Liga nacija, reprezentacija Srbije može da se okrene startu kvalifikacija za Svetsko prvenstvo i prilično nezgodnoj grupi u kojoj smo žrebom završili.
Makedonski fudbaler Andrej Lazarov (25) nije se u trenutku izbijanja požara nalazio u diskoteci u Kočanima, već je u grad došao kako bi posetio svoju porodicu, otkrila je njegova porodica u najnovijim izveštajima.
Novinar Džefri Goldberg, glavni urednik The Atlantica, nenamerno je postao deo izuzetno poverljive čet grupe u kojoj su diskutovani vojni udari u Jemenu, otkrivajući šokantnu sigurnosnu grešku u administraciji Donalda Trampa. Ova greška mogla je ozbiljno ugroziti nacionalnu sigurnost SAD.
Pregovaračke strane su trenutno bliže nego ikada primirju u Ukrajini, uključujući u Crnom moru, a zatim mogu početi da razmatraju i dalja pitanja u okviru rešavanja ukrajinskog sukoba, izjavila je na redovnom brifingu za novinae rukovodilac pres službe Stejt departmenta Tami Brus.
Netflixova hit drama "Adolescence" snimana je u kući porodice Flečer, koja otkriva zanimljive detalje o tom iskustvu i kako su se njihovi životi promenili tokom snimanja.
Mnogi od ovih glumačkih parova ostavili su neizbrisiv trag na filmskoj sceni, a njihove veze, iako neuspešne, bile su tema brojnih medijskih spekulacija i interesovanja.
Priča o američkom jutjuberu koji je tvrdio da su njegova devojka i njena majka zatrudnele s njim izazvala je haos na internetu. Nakon što je vest postala viralna, priznao je da je sve bila šala, ali ostaje pitanje - gde je granica između zabave i obmane?
S dolaskom proleća, miševi mogu postati nepozvani gosti u domovima, ali postoji jednostavan način da ih brzo oterate. Naše bake su koristile prirodnu metodu koja se pokazala veoma efikasnom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar