POSTOJE TRI OPCIJE AKO NAFTA PRESTANE DA DOLAZI DO NIS-A! Šta ako EU mere naprave problem Srbiji?
Podeli vest
Ukoliko bi se zavrnuli ventili kroz koje nafta dolazi do NIS, pa dalje snabdeva čak 75 odsto benzinskih pumpi na našoj teritoriji, Srbija bi morala da pronalazi alternativne načine snabdevanja
Iako bi odluka Evropskog saveta o sankcijama Rusiji, kojima je obuhvaćen i ruski "Gasprom njeft", mogla bi da napravi ozbiljne probleme u snabdevanju Srbije gorivom, naši stručnjaci kažu da postoje izlazne varijante.
Ispovest Marije Jovanović iz okoline Beograda, koja je bila u ''kandžama'' Jehovinih svedoka. Njena priča može da bude upozorenje mladima kroz kakav pakao se prolazi u sektama
18.03.2022
19:24
Ali ni za jedan od njih ne bi mogla da se organizuje dovoljno dobra logistika, te ne bi mogla u potpunosti da nadoknadi potrebe tržišta, ocenjuju sagovornici Kurira.
-Ukoliko bi zemlje EU primenjivale bilo kakvu restrikciju koja bi zaustavila naftu za NIS, nastao bi poremećaj na celom našem tržištu. Udeo goriva koji NIS isporučuje našem tržištu je ogroman i morala bi se tražiti alternativna rešenja - kaže za Kurir generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
Opcija
Opcija je svakako dopremanje iz okruženja. Međutim, pitanje je koje količine su u tom slučaju dostupne za tako kratko vreme. Nemoguće je u potpunosti nadoknaditi ono što isporučuje NIS - napominje Mićović
O ovom problemu govorio je i predsednik Aleksandar Vučić, koji je rekao da se intenzivno razgovara o tome da Srbija bude izuzeta od odluka EU.
-Suština je u tome da su Evropljani sebi ostavili mogućnost da na svojoj teritoriji posluju s "Gasprom njeftom", uvoze i izvoze od Rusa, ali da treće zemlje gde su preduzeća ili rafinerije u vlasništvu Rusa ne mogu da uvoze ili izvoze naftu... Nisu kaznili Ruse, nisu kaznili sebe, nego nas - poručio je nedavno Vučić i najavio da postoje tri opcije, ako dođe do te nepovoljne situacije, o kojima će obavestiti javnost - istakao je predsednik Srbije.
Komplikovan i skup transport
NIS je uvoznik, prerađivač i distributer nafte u Srbiji. Ruska nafta do Srbije dolazi tako što je NIS transportuje do Krka, a odatle naftovodom kroz Hrvatsku do Srbije. S obzirom na to da je reč o teritoriji EU, postoji opasnost da se taj dovod zaustavi i tako spreči snabdevanje naše zemlje. Teoretski, nafta bi mogla da se tankerima dovozi preko međunarodnih voda Dunava. Druga opcija je da se transportuje do luke u Solunu, pa vozom ka Pančevu, ili do Bara u Crnoj Gori, pa vozom ka Srbiji. Sve ove varijante znatno komplikuju transport i drastično poskupljuju proizvod
Ozbiljan problem
Stručnjak za naftne derivate Nebojša Atanacković smatra da bi rigorozne mere, koje se kriju u uredbi Evropskog saveta, napravile ozbiljan problem za Srbiju.
- Nismo zemlja EU da bi se na nas odnosila tako stroga ograničenja, ali nikad se ne zna kako politički pritisci mogu da se serviraju. U prošlosti smo već doživeli velike nepravde od međunarodne zajednice, ali sada imam umereni optimizam da do toga neće doći - kaže Atanacković.
On dodaje da je NIS domaća kompanija sa većinskim ruskim vlasništvom, ali vlasništvo ne može biti opravdanje za isključivanje naše kompanije. NIS je suviše veliki snabdevač i naravno da bismo bili u problemu.
Prema Atanackovićevim rečima, čak 75 odsto nafte na našim pumpama dolazi iz NIS.
-Nešto bismo se sigurno snašli na drugim stranama, ali to bi zahtevalo sasvim novu logistiku, bez korišćenja postojećih naftovoda i skladišta, moralo bi cisternama. Na primer, čak i da se nekako dopremi nafta do naših luka na Dunavu, koji je međunarodna reka, teško je i odatle organizovati transport dalje, širom Srbije - objašnjava Atanacković.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ispovest Marije Jovanović iz okoline Beograda, koja je bila u ''kandžama'' Jehovinih svedoka. Njena priča može da bude upozorenje mladima kroz kakav pakao se prolazi u sektama
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se naciji i govorio o najaktuelnijim temama, između ostalog o tome da li će otići u Rusiju za proslavu 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu!
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
O novoj eskalaciji sukoba u Ukrajini i mogućem globalnom ratu za našu televiziju govorili su stručnjak za bezbednost prof. dr Svetislav Lutovac, pukovnik Velibor Stević i Ljubomir Đurić iz centra za nacionalnu politiku.
U prostorijama osnovne škole “Avdo Međedović” u Novom Pazaru danas se dogodio incident koji je uzburkao javnost, kada je došlo do fizičkog obračuna između dva direktora škole.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Odeljenja za javni red i mir, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su B. P. (1976) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo posredovanje u vršenju prostitucije.
Maloletniku, osnovcu škole „Sečenji Ištvan“ iz Subotice, koji je osumnjičen da je 18. oktobra nožem napao drugaricu iz svog razreda, produžen je pritvor.
Roditelji maloletnog ubice Koste Kecmanovića, Miljana i Vladimir Kecmanović se danas nisu pojavili pred Višim sudom u Beogradu gde je bilo zakazano ročište po tužbi A.B. (15) koji je ranjen u masakru 3. maja prošle godine, za naknadu nematerijalne štete.
Cimerka iz Centralnog zatvora, preminule Teodore Viktorović, koja je 2015. godine ubila majku i babu, ispričala je detalje njihovih zajedničkih zatvorskih dana.
Nemački sudija Feliks Cvajer nema obraza, čovek mrzi Srbiju i to ne krije. Prvo je pomogao Feliksu BrIhu da na Svetskom prvenstvu u Rusiji uništi "orlove", sad je to uradio u Leskovcu, a fudbalski svet i dalje bruji o mitu od 300 evra.
Dugogodišnji skaut Partizana, a potom iz zamenik direkrtora omladinske škole kluba, Goran Arnaut, sporazumno je prekinuo saradnju sa crno-belima, iako je imao još godinu i po dana ugovora.
Dušan Vlahović je izazvao buru u Italiji izjavom da se bolje snalazi u sistemu sa manje defanzivnih zadataka i saigračem poput Mitrovića, koji preuzima duele i otvara prostor.
Ruska raketa kratkog dometa Iskander-M (Iskander-M SRB)nedavno je izvršila visoko-precizan napad na grad Sumi. Po ruskim tvrdnjama udar je izvršen na koncentraciju oklopnih vozila, pešadije i skladišta municije ukrajinskih oružanih snaga.
Emanuel Makron, predsednik Francuske, kaže da je Džo Bajden, američki predsednik, doneo dobru odluku kada je dopustio Ukrajini da upotrebi američko oružje za napade unutar Rusije.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Glumica Mirjana Karanović oglasila se nakon vesti da je glumica Teodora Viktorović preminula u zatvorskoj bolnici, dok je služila kaznu na koju je osuđena nakon ubistva koje je počinila 2015. godine.
Ove cimet rolnice su idealan izbor za sve ljubitelje mirisnih i sočnih poslastica. Iako samo pravljenje deluje komplikovano, nije, ako pratite striktno sledeća upustva.
Iako deluju praktično i estetski privlačno, staklene posude nisu idealne za čuvanje svih namirnica, posebno začina. Loše skladištenje može narušiti njihov ukus, miris i teksturu, a samim tim i kvalitet hrane koju pripremate. Saznajte koja rešenja stručnjaci preporučuju za dugotrajnu svežinu.
Holivud je poznat po svojim zvezdama koje plene pažnju svojim izgledom i talentom, ali ponekad se i same zvezde odluče da svoje atribute i majku prirodu pokažu u potpunosti.
Pevačica Mina Kostić se nikada nije stidila svojih početaka o kojim je u više navrata govorila, a više puta je istakla koliko je Šaban Šaulić zaslužan za njene prve korake u karijeri.
Željko Mitrović i njegova porodica, danas, 19. novembra, na Novom groblju ispraćaju na večni počinak majku vlasnika TV Pink. Nakon što je opelo služio vladika Stefan, povorka, sa Aleksandrom Mitrovićem i ostalom Željkovom decom na čelu, je krenula.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.