ČUVAJTE SE, KRVOPIJE VREBAJU IZ TRAVE! Počinje im sezona, a evo kako da se ZAŠTITITE OD NJIH!
Podeli vest
Bliže se sve topliji prolećni dani, više je sunca i više vremena za boravak na otvorenom, šetnju i istraživanje prirode. Nažalost, u travi se možemo sresti i sa "ozloglašenim štetočinama" - krpeljima
Iako mali po veličini, krpelji mogu izazvati velike probleme među kojima je i širenje lajmske bolesti. Koliko god da znamo o ovim malim napastima, postoje stvari koje mogu da nas iznenade i koje o krpeljima nismo znali. Krpelji svoje zakrivljene zube zarivaju duboko u kožu domaćina, objavio je RTS.
Na društvenim mrežama širi se fotografija nama omražene smrdibube, ali za razliku od običnih, ova je izazvala brojne polemike zbog svog izgleda.
23.03.2022
22:11
Mnogi ne znaju da krpelji zapravo - nisu insekti. Krpelji su zapravo klasifikovani kao paukovi, ili rođaci pauka, škorpija i grinja. Ako pažljivo pogledate krpelja, on na neki način podseća na pauka sa četiri para nogu.
Krpeljima je potreban "krvni obrok" da bi preživeli pa neki na njih gledaju kao na prave male vampire. U borbi za opstanak spremni su da se prikače pticama, da ujedu miševe, male divlje životinje, i naravno - ljude.
Krpelji ne skaču i ne lete. Umesto toga, oni se lagano kreću uz nisko grmlje ili travu da bi pronašli domaćina. Zatim se pričvrste zadnjim nogama, a ispruže prednje - kako bi se zakačili za životinju ili čoveka u prolazu. Ponekad čekaju da jednostavno padnu na budućeg domaćina u prolazu.
Rizik od lajmske bolesti
Lajmska bolest je infektivno oboljenje čiji je uzročnik bakterija borelia burgdoferi. Zaražavanje ljudi nastaje ubodom krpelja roda iksodes koji su prenosioci ove bakterije. Infekcija najčešće zahvata kožu, nervni sistem, zglobove i srce, ali mogu biti napadnuti i svi ostali organi i sistemi. U našoj zemlji lajmska bolest je otkrivena aprila 1987. godine na području Beograda, od kada se neprekidno sprovodi izučavanje i praćenje ove prirodno-žarišne bakterijske infekcije.
Svetla garderoba
Važno je znati da nisu svi krpelji zaraženi i da svaki ubod krpelja ne znači obavezno i nastanak infekcije.
Krpelji su najaktivniji od početka proleća do kasne jeseni, što im je osnovni period hranjenja. Najviše osoba sa ubodom javlja se u maju i junu.
Kako bi se sprečio neugodan susret, osim održavanja zelenih površina i izbegavanja boravka u nesređenim travnatim i šumovitim oblastima, preporučuje se pokrivanje kože i uvlačenje čarapa u pantalone kao i korišćenje repelenata. Svetla garderoba olakšava uočavanje krpelja. Važno je i obavezno pranje odeće nakon boravka u prirodi.
Redovno perite posteljinu
Neke vrste krpelja najviše vole pse kao domaćine. Nažalost, psi su često laka meta dok se igraju u dvorištu ili šetaju po travnatim predelima i parkovima.
Ako ste vlasnik kućnog ljubimca, ne zaboravite da često proveravate da li ima krpelje, posebno nakon šetnje ili igranja napolju, i redovno perite posteljinu i plišane igračke.
Stručno odstranjivanje krpelja
Ubod krpelja je bezbolan, najčešće se ne oseti što mu omogućava da ostane zakačen na koži više dana.
Krpelja treba izvaditi iz kože što pre, u toku prvih 24 časa od uboda, kako bi se smanjila verovatnoća prenosa infekcije.
Skidanje treba obaviti stručno, u zdravstvenoj ustanovi, isključivo mehanički, čistom pincetom koja je prethodno dezinfikovana alkoholom.
Pre odstranjivanja krpelja ne treba stavljati nikakva hemijska sredstva - eter, alkohol, benzin, aceton, lak za nokte i dr. Ova sredstva izazivaju povraćanje crevnog sadržaja krpelja u kojem se mogu naći uzročnici lajmske bolesti.
Ako imate mačku u zatvorenom ili na otvorenom, obavezno je redovno proveravajte da li ima krpelja, jer krpelji vole da se zakače i za njih.
Za razliku od mnogih drugih štetočina, krpelji su prilagođeni da se hrane tokom dugog perioda vremena. Svoje zakrivljene zube zarivaju duboko u kožu domaćina, i tako da mogu ostati bezbedno pričvršćeni danima dok jedu, odnosno - piju krv.
Važno je napomenuti da je krpeljima obično potrebno 24 do 48 sati hranjenja pre nego što mogu uspešno preneti infekcije poput lajmske bolesti, tako da je brzo uklanjanje ključno.
Lajmska bolest se ispoljava u tri stadijuma. Pored ispoljavanja različitih simptoma, moguća je i potpuno asimptomatska infekcija.
Bolest počinje karakterističnim crvenilom, koje se javlja najčešće sedam do deset dana od uboda (veličine od nekoliko do desetak santimetara). S vremenom, počinje da bledi i da u sredini dobija prstenast izgled.
Istovremeno se mogu javiti pojačana telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima. Rano otkrivanje bolesti u ovom stadijumu sprečava dalji napredak.
Promene drugog stadijuma se javljaju posle nekoliko nedelja ili meseci. Izraženi su simptomi slični gripu, potom zapaljenje moždanih opni ili nerava, srčanog mišića i drugih organa.
U slučaju nelečenja ili neadekvatnog tretmana u ovom stadijumu, posle deset meseci ili više godina, može doći do trajnog oštećenja zglobova, nervnog sistema i kože. Ove promene u trećem stadijumu, označavaju i smanjenje radne sposobnosti čoveka i određen stepen invaliditeta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Četrnaestogodišnji Nikola Todorović iz sela Močioci kod Ivanjice ima nesvakidašnjeg kućnog ljubimca. Reč je lanetu koje je našao u šumi dok je sa ocem brao jagode. Tek rođena životinja ležala je u travi ispuštajući tužne zvuke, potpuno bespomoćna i uplašena.
Noćas su se kod ruskog grada Karačeva u Brjanskoj oblasti čule snažne eksplozije nakon napada ukrajinskih dronova na vojnu fabriku, a snimci koji navodno prikazuju detonacije ubrzo su preplavili društvene mreže.
Nemački kancelar Olaf Šolc obratio se ruskom predsedniku Vladimiru Putinu zbog straha od potencijalnog mirovnog plana po Ukrajini koji bi mogao da sprovede novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp, izjavio je poslanik Bundestaga iz partije Levica Gregor Gizi na društvenoj mreži X.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić reagovala na strašne scene ispred Tužilaštva u Novom Sadu kada su predstavnici opozicije blokirali zgradu Tužilaštva u tom gradu. Policija je morala da interveniše kako bi zaposlenima i građanima omogućila ulaz.
Urednik crnogorskih "Vijesti", poznat i kao skutonoša tajkuna Dragana Šolaka i Dragana Đilasa, Željko Ivanović objavio je tekst u pomenutom mediju pod sramnim naslovom "Mrš Mandiću, bedniče i ustašo".
Tužiteljka Jasmina Paunović gostovala je antisrpskoj televiziji N1, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, i tom prilikom razbila je sve spekulacije pomenutih glasila i opozicije koji neosnovano tvrde da je do sada neko morao biti uhapšen zbog tragedije u Novom Sadu i objasnila da nije moguće uticati na svedoke.
Opozicija predvođena Marinikom Tepić i Borislavom Novakovićem, dvojac poznat po antisrpskim potezima, pokušava nasilno da uđe u Tužilaštvo sa sve zahtevom da se nasilnici uhapšeni nakon rušilačkih protesta u Novom Sadu puste na slobodu!
Na društvenim mrežama osvanula je lažna fotografija uz pomoć koje pokušava da se unese panika među građanima i sumnja u državne ustanove, i jedan od najvažnijih sektora - zdravstvo.
Da li zaista znamo sve o atentatu na Zorana Đinđića? Da li postoje skrivene priče i neotkriveni detalji o ubistvu koje je promenilo tok srpske istorije?
Da li može doći do direktnog sukoba Rusije i Sjedinjenih Američkih Država? Na ova i slična pitanja govorio je prof. dr Dragan Petrović, iz instituta za međunarodnu politiku.
O novoj eskalaciji sukoba u Ukrajini i mogućem globalnom ratu za našu televiziju govorili su stručnjak za bezbednost prof. dr Svetislav Lutovac, pukovnik Velibor Stević i Ljubomir Đurić iz centra za nacionalnu politiku.
Tokom pretresa kuće Radiše Blažića, oca Uroša Blažića osumnjičenog da je 4. maja prošle godine izvršio masovno ubistvo u selima Malo Orašje i Dubona, pronađen je arsenal oružja, municija i nišani za snajper, a Informer je došao u posed ovih fotografija.
Teodora Viktorović, osuđena na 30 godina zatvora zbog ubistva majke i babe u stanu na Vračaru, preminula je tokom izdržavanja zatvorske kazne u KPZ za žene u Požarevcu.
Jutros oko 7 sati, u prigradskom naselju Blaževo kod Novog Pazara, dogodila se velika tragedija koja je potresla celu lokalnu zajednicu. Prema prvim informacijama, pronađeno je dete bez znakova života.
Nekadašnji srpski sudija Zdravko Jokić analizirao je odluke glavnog arbitra Feliksa Cvajera na utakmici Srbije i Danske (0:0) i poručio da je bilo očigledno da Nemac nije imao ujednačen kriterijum prema obe selekcije.
Legendarni NBA asovi Kevin Garnet i Pol Pirs nedavno su sipali komplimente na račun Nikole Jokića, koji je oduševio još jednog Amerikanca. Bob Kuzi ne krije da se divi Srbinu.
Fudbaleri Srbije odigrali su nerešeno bez golova protiv Danske u utakmici poslednjeg 6. kola Lige nacije, a selektor Dragan Stojković posle meča nije želeo mnogo da priča o sudijama.
Rusija zadržava pravo da upotrebi nuklearno oružje ako se pojavi pretnja njenom suverenitetu i suverenitetu njenih saveznika, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Rusija je započela masovnu proizvodnju inovativnih mobilnih skloništa, koja će pružiti zaštitu od različitih pretnji, uključujući svetlosno zračenje nuklearne eksplozije i radioaktivnu kontaminaciju. Ova skloništa biće ključna za zaštitu civilnog stanovništva u vanrednim situacijama, prenosi Ria novosti.
Visokorangirani zvaničnik Bele kuće izjavio je da predsednik SAD-a Džo Bajden nije bio prisutan na zajedničkoj fotografiji lidera G20 u Rio de Žaneiru zbog logističkih problema, a ne zato što je želeo da izbegne susret sa ministrom spoljnih poslova Rusije, Sergejem Lavrovom. Ovo je saopštio novinarski pool Bele kuće.
Predsednik Francuske Emanuel Makron pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država da dozvole Ukrajini napade dugometnim oružjem na teritoriju Rusije. Ovu izjavu Makron je dao na marginama samita G20 u Rio de Žaneiru, prenosi agencija Frans pres.
Izrael je tokom poslednjeg napada na Iran u oktobru ove godine izveo udar na "određeni segment" nuklearnog programa Irana, izjavio je premijer Izraela Benjamin Netanijahu tokom obraćanja u Knesetu (izraelskom parlamentu).
Jedna od omiljenih američkih zvezda, Selena Gomez pojavila se na koncertu Sabrine Karpenter u krajnje neočekivanom izdanju. Nosila je kostiM zeca i šokirala sve prisutne.
Nakon što ju je princ Hari zaprosio, Megan Markl je ostala zaprepašćena posle razgovora sa princezom Anom, koja joj je predočila da neće živeti kao zvezda.
Srbi, iako ulazna vrata najčešće biraju zbog bezbednosti, takođe mogu pratiti feng šui principe koji ističu njihovu važnost u očuvanju pozitivne energije u domu.
Spanać je jako bitno da čuvate na pravilan način kako bi zadržao sve hranljive materije i ostao dugo svež. Mi vam otkrivamo trik sa kojim ćete sačuvati ovo zdravo povrće.
Bojana Janković iznenada je preminula pre sedam meseci, a o tragediji, ali i voditeljkinoj borbi je sada prvi put govorio njen bivši suprug, Ognjen Janković, član grupe "Beogradski sindikat".
Spisateljica i univerzitetska profesorka Maja Volk (65) podelila je fotografiju kojom je zabrinula javnost, a na kojoj je pozirala priključena na kiseonik.
Milica Jokić pojavila se sinoć, 19. novembra, na reviji Bate Spasojevića u provokativnom izdanju, kada je istakla da joj ne smeta što je u medijima oslovljavaju sa "Dačićeva snajka".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.