Lažna slika se namerno stvara da je u Srbiji na dnevnom redu glavno političko pitanje kakva će biti beogradska vlast i ko će upravljati Parking servisom i kanalizacijom u glavnom gradu. Nemojmo biti naivni, suština cele igre je da je neko na Zapadu rešio da se ucenama okrene kormilo Srbije od Rusije i da se zemlja izruči na tacni NATO alijansi
10.04.2022
16:45
Prošle su 23 godine od bitke na Košarama, kada su hrabri vojnici Vojske Jugoslavije 67 dana herojski odolevali napadima nadmoćnijeg protivnika i sprečili ga da uđe na teritoriju naše zemlje. Na golobrade mladiće koji su branili karaulu na granici Srbije i Albanije tada su se zajedničkim snagama ustremili teroristička OVK, regularna vojska Albanije, plaćenici, i NATO pakt, koji ih je danonoćno bombardovao.
17 kopči
Još mi zarasla rana stoji na glavi, ušivali su me na više mesta, ukupno 17 kopči
Zoran Perović
U jednoj od najstrašnijih i najslavnijih borbi u našoj istoriji život je izgubilo 108 junaka, koji su dali život da agresorska čizma ne bi kročila na našu dedovinu.
Jedan od naših heroja, Zoran Perović iz čačanskog sela Ostra preživeo je ovu bitku o kojoj se danas uči na časovima istorije. Na Košare je došao kao redovan vojnik, nišandžija. U svojoj ispovesti ovaj junak se i posle više od dve decenije seća svih strahota koje je preživeo, ali i drugara koje je izgubio.
- Pucaju teroristi, gađaju nas "crnom strelom", koja baca dva kilometra, i kad je završena pucnjava, zovemo drugare da pođemo. Jedan se ne javlja, bio je pogođen u kičmu i odmah je umro, već je počeo da se hladi. Drugi je bio živ, pogođen u ključnu kost. Nas četvorica stavili smo ga u šatorsko krilo i nosili tri kilometra do naših položaja. Bio je sumrak, nismo imali konopac, pa nam je krilo izmicalo iz ruku. Morali smo na krajeve da ubacimo kamen ili drvo da ne isklizne iz šake - priseća se Zoran.
Živeo teško, pešačio 22 km kako bi uštedeo za kuću
Javnost je o Zoranu Peroviću saznala pre više godina iz priče novinara Gvozdena Nikolića o jednom skromnom čoveku iz Ostre koji pešice ide u 22 kilometra udaljeni Čačak jer štedi novac da bi počeo da gradi kuću. Nosio je na leđima džak od 40 kilograma koncentrata. Odmah je usledila pomoć sa svih strana. Lokalni privrednici nabavili su poljoprivredne mašine, a grad se postarao za kuću. Zoran danas mirno živi u svom rodnom selu i ostaće upamćen kao neko ko se nikada nije požalio na svoju sudbinu.
Perović pamti i dan kada je ranjen, kao i činjenicu da je želja da se odbrani domovina kod svakog od naših vojnika bila toliko jaka da se on samo dan nakon buđenja iz kome vratio na front.
- Drugog dana borbi bio sam u krevetu u jednoj kući gde smo bili smešteni, kad su počele da padaju bombe. NATO nas je zasuo kasetnim bombama. Prvo pukne jedna, pa onda još pet za njom. U jednom trenutku na glavu mi se obrušila greda. Srušio sam se. Samo sam utonuo u mrak i dva dana ležao u komi, u poljskoj bolnici. Probudili su me saborci, a bolničari su mi pomogli oko rane na glavi. Zavili su mi ranu, prenoćio sam sedeći, i sutradan odmah otišao na položaj, za nišan trocevca kalibra 20 milimetara. Srećom, izvukao sam se. Još mi zarasla rana stoji na glavi, ušivali su me na više mesta, ukupno 17 kopči. I dan-danas osećam smetnje, česte bolove, muči me nesanica... - iskren je on.
Neravnopravne snage
Prvi komandant 72. brigade za specijalne operacije i bivši načelnik Uprave pešadije Vojske Jugoslavije i Vojske Srbije i Crne Gore, general-major Milorad Stupar istakao je da su se naši vojnici herojski borili i tako omogućili da dođe do rezolucije 1244.
- Kopnenu vojsku agresora činili su pripadnici OVK, regularne vojne snage Republike Albanije i plaćenici potpomognuti NATO instruktorima. Nisu uspeli da probiju odbranu naših kopnenih snaga i zbog toga smo dobili Rezoluciju UN-a 1244, koja garantuje teritorijalni integritet SRJ-a, a kasnije Srbije. Vojska Srbije i Crne Gore položila je ispit u odbrani zemlje, bez obzira na to što je agresor bio beskonačno nadmoćniji. Za NATO agresora je bio neprihvatljiv broj žrtava koje bi morali podneti da su njihove snage ušle u kopneni boj. Koliko je ta vojska Srbije i Crne Gore bila moćna, pokazuje i činjenica da su posle 42 dana NATO snage razbile Irak, a nas ni posle 78 dana i 22.000 tona sručenih bombi nisu uspeli pomeriti sa položaja. Za razliku od Ukrajinaca, koji se ovih dana brane po gradovima, mi smo naše položaje branili na granici sa Albanijom i nismo se pomakli ni za pedalj. Neprijatelj se 1999. godine iznenadio jedinstvenim otporom našeg stanovništva i vojske - decidiran je Stupar.
Vulin: Ponosan sam što smo sačuvali dela heroja sa Košara
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin oglasio se povodom godišnjice bitke na Košarama i istakao da je ponosan što je deo vlasti koja je oživela uspomenu na naše heroje.
- Ponosan sam što sam bio saborac Aleksandra Vučića kada smo ratnike sa Košara i Paštrika uveli u udžbenike i sačuvali njihova besmrtna dela u spomenicima, filmovima i nazivima ulica. Ali iznad svega sam ponosan na to što sam deo politike koja naše heroje, našu u agresiji NATO pakta pobijenu decu nije još jednom ubila članstvom u NATO paktu i priznavanjem Kosova - jasan je Vulin.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Lažna slika se namerno stvara da je u Srbiji na dnevnom redu glavno političko pitanje kakva će biti beogradska vlast i ko će upravljati Parking servisom i kanalizacijom u glavnom gradu. Nemojmo biti naivni, suština cele igre je da je neko na Zapadu rešio da se ucenama okrene kormilo Srbije od Rusije i da se zemlja izruči na tacni NATO alijansi
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Novinar Refik Hodžić, koji je poznat kao najveći sagovrnik teze da su Srbi genocidan narod, sinoć je podržao antisrpske proteste koji su organizovani u Beogradu.
Hrvatska pevaljka koja je svoju slavu stekla na solističkom koncertu na jahti, posle podrške u rušenju Srbije, sada je podršku dala milogorcima u rušenju Crne Gore.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Najbolji igrači Crvene zvezde za predstojeći večiti derbi su Filip Petrušev, Džoel Bolomboj i Nikola Kalinić, a Partizana Karlik i Tajrik Džons, kao i Sterling Braun.
Košarkaši Crvene zvezde i Partizana spremaju novi spektakl, ovog puta na Jadranu! Crveno-beli večeras (19.00, Arena 1 premijum) u Beogradskoj areni dočekuju najvećeg rivala u utakmici 13. kola ABA lige, a to će biti izuzetno značajan duel za oba tima u borbi za prvo mesto na tabeli regionalnog takmičenja.
Direktorka Međunarodna agencija za integritet tenisa (ITIA) Karen Murhaus objasnila je zašto je ITIA donela oslobađajuće presude za Janika Sinera i Ige Švjontek nako što su bili pozitivni da doping, za razliku od Simone Halep
Američki milijarder Ilon Mask izjavio je danas da je Taleb al Abdulmohsen iz Saudijske Arabije, koji je izvršio napad u nemačkom gradu Magdeburgu, "tajni islamista".
Direktor CIA Vilijam Berns nedavno je posetio Kijev, što je izazvalo talas spekulacija o pravim razlozima njegove posete, posebno u kontekstu promena političkog pejzaža u Vašingtonu nakon predsedničkih izbora.
Ukrajina razmatra mogućnost smanjenja starosne granice za mobilizaciju na 18-20 godina do marta 2025. godine, kako bi se zadovoljile potrebe vojske usled velikih gubitaka na bojištima.
Vjačeslav Gladkov, guverner ruske Belgorodske oblasti, izjavio je danas da su u protekla 24 sata ukrajinske oružane snage napale 12 naselja u toj oblasti koristeći artiljerijsku municiju i bespilotne letelice (UAV) i potvrdio da su u tim napadima oštećene dve privatne kuće u opštinskom okrugu Grajvoronski.
Mali avion, u kojem se nalazilo 10 osoba, srušio se na prodavnice u centru turističkog grada Gramado na jugu Brazila, saopštili su zvaničnici civilne zaštite. Prvi izveštaji ukazuju na to da nema preživelih u nesreći.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Jedna žena iznenadila je javnost kada je otkrila da je dojila svog supruga, ali iza ovog neuobičajenog čina krije se sasvim opravdan razlog koji bi mnogi mogli da razumeju.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.