• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer/Jasmina Vujadinović

20.04.2022

08:04

OVA BOLEST VODI U INVALIDITET, A ČINI VAM SE SAMO DA IMATE GRIP! Od sto obolelih, dvadeset ne ukapira opasnost

clip art

Vesti

OVA BOLEST VODI U INVALIDITET, A ČINI VAM SE SAMO DA IMATE GRIP! Od sto obolelih, dvadeset ne ukapira opasnost

Podeli vest

Sindrom hroničnog umora je ozbiljna bolest, koja je u rangu onkoloških bolesti i side

Po statističkim podacima 20 odsto pacijenata koji imaju sindrom hroničnog umora ostane u teškom stanju, čak i vezani za postelju. Ali, 40-60 odsto njih uz terapiju mogu da se vrate u pređašnje stanje i da normalno funkcionišu.    

Prema definiciji SZO i nekoliko svetskih udruženja to je umor koji traje duže od šest meseci, a po novom gledištu oko tri meseca.

To je stanje kao da čovek stalno ima grip i vodi u invaliditet - kaže za portal Informer.rs prof.dr Branislav Milovanović, profesor interne medicine i kardiologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu i predsednik Udruženja za neurokardiologiju Srbije.

Foto: privatna arhiva

Foto:  

Sindrom hroničnog umora je teška multisistemska bolest

 

 

Smatra se da je u osnovi metabolički poremećaj (imunog sistema, autonomnog nervnog sistema), dok se kod žena javljaju policistični jajnici, zatim bolesti štitne žlezde, preddijabetes (insulinska rezistencija). Takođe, kod 80 odsto pacijenata javlja se problem sa stomakom (iritabilni kolon) - ističe za portal Informer.rs prof.dr Milovanović, koji je član Radne grupe Evropske unije koja okuplja kliničare (23) koji se bave sindromom hroničnog umora.

On navodi da je puni naziv ove bolesti mijalgični (problem u mišićima) encefalomijelitis, kao i da postoji više teorija o uzrocima,mada se smatra da su u osnovi infekcije. 

 

Simptomi

 

Pad energije posle fizičkog napora. Treći kriterijum je poremećaj sna. Zatim, javlja se kriza svesti, jer ima remećaj prilikom ustajanja i ima lupanje srca. Pacijent ima i kognitivne poremećaje (problem sa pamćenjem, koncentracijom, zaboravljaju imena i reči). Osim ovih glavnih simptoma, javljaju se i bolovi u mišićima, zatim anksioznost, fobije, strahovi, depresija i panika koju nikad nisu imali. Potom, neurološki poremećaji (igranje mišića, tremor ruku oduzetost ekstremiteta), navodi prof.dr Milovanović.

 

Borba sa virusom

Pacijenti kažu da su prethodno imali virusnu infekciju koju nisu zalečili.

Vrlo je bitna ta borba sa virusom. Ja kažem, naročito posle kovid infekcije da je potrebno i nekoliko meseci (ponekad i šest -sedam) da se pacijent oporavi. Ako se tada pacijent ne oporavi, onda upadne u novu bolest - upozorava prof.dr Milovanović.

On dodaje za portal Informer.rs da su po čitavom svetu počeli  da se otvaraju instituti za mitohondrije,  zato što se smatra da je u osnovi ove bolesti upravo oštećenje mitohondrija.

Problem ove bolesti je postaviti dijagnozu, jer kada se uradi cela dijagnostika ne nađe se ništa. Razlog tome je što su promene na nivou ćelija. Jedina metodologija, koja može da ukaže o čemu se radi je testiranje funkcija autonomnog nervnog sistema- kaže naš sagovornik.

Profesor dr Milovanović je jedini kardiolog i ekspert za autonomni nervni sistem, koji se bavi sindromom hroničnog umora i postkovid sindromom vezanim za autonomni nervni sistem.

On ističe za portal Informer.rs da se kod određenog broja pacijenata (10-30 odsto) koji su preležali kovid javlja postkovid sindrom.

Pacijent tada kaže da nema snage i energije. To je toliko teška bolest da kod 20 odsto pacijenata  dođe do takvog stanja da su bukvalno vezani za postelju, ne mogu ni da se istuširaju, kao što imaju dobre i loše dane- navodi prof.dr Milovanović.

 

Kriza svesti

Jedan od ključnih simptoma je kriza svesti (izgubi svest i padne, ili kratkotrajan gubitak svesti kada pacijent ne padne, ili mu se zavrti u glavi kada ustane, ili kada ustane i puls mu skoči za više od 30 ili je veći od 120). Zato uvek kada postoji kriza svest,i treba da se uradi testiranje autonomnog nervnog sistema. Uspeo sam da napravim prvi Centar u Srbiji koji se time bavi, zatim i u Republici Srpskoj u saradnji sa KC u Banjaluci. Centri su ključni za dijagnostiku poremećaja ove bolesti, podvlači prof.dr Milovanović.

Terapija

Pošto je sindrom hroničnog umora metabolički poremećaj, zatim imunog sistema i autonomnog nervnog sistema u čijoj osnovi je infekcija, mora da se daje svaka vrsta terapije koja deluje antizapaljenski i antivirusno.

Takođe, sada se terapija više fokusira na lekove koji se koriste za oporavak mitohondrija u cilju proizvodnje energije. I, naravno to podrazumeva i lečenje organa koji su oštećeni. Zato moraju da se uključe sve specijalnosti - naglašava prof.dr Milovanović i podvlači da je najvažnije na vreme otići kod lekara.

 Bonus video:

 

  

 

   

 

 

  

   

 

 

 

  

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Ima li kraja?! Nova faza ludila opozicije: Idemo u rat protiv mašina! (VIDEO)
Politika

Ima li kraja?! Nova faza ludila opozicije: Idemo u rat protiv mašina! (VIDEO)

Sa jedne strane imamo predsednika Aleksandra Vučića, koji Srbiju gradi i modernizuje, a sa druge strane imamo opoziciju koja koči tu modernizaciju, koja se bori protiv uklanjanja nebezbednog nacističkog mosta, a sada javno obećavaju i borbu protiv mašina, baš kao početkom 19. veka kada su bile skupine ljudi koje su se borile protiv mašina i koje su ih razbijale!

22.11.2024

07:16

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku
Hronika

Krvava drama u Nišu dobila epilog! Evo kako je osuđen Jovan (41) koji je pokušao da zakolje partnerku

Apelacioni sud u Nišu potvrdio je presudu Višeg suda u Nišu kojom je Jovanu Nikoliću (41) iz Niša izrečena mera obaveznog lečenja i čuvanja u psihijatrijskoj ustanovi, jer je pokušao da na podmukao način ubije Svetlanu S. (63) kojim je bilo u emotivnoj vezi. Jovan je prvo bio optužen za pokušaj teškog ubistva ali je veštačenjem utvrđeno da boluje od nespecifikovane neorganske psihoze, pa mu je umesto zatvorske kazne izrečena mera lečenja i čuvanja na psihijatriji.

22.11.2024

09:03

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set