OVA BOLEST VODI U INVALIDITET, A ČINI VAM SE SAMO DA IMATE GRIP! Od sto obolelih, dvadeset ne ukapira opasnost
Podeli vest
Sindrom hroničnog umora je ozbiljna bolest, koja je u rangu onkoloških bolesti i side
Po statističkim podacima 20 odsto pacijenata koji imaju sindrom hroničnog umora ostane u teškom stanju, čak i vezani za postelju. Ali, 40-60 odsto njih uz terapiju mogu da se vrate u pređašnje stanje i da normalno funkcionišu.
Monetarna kriza koju Ciceron spominje u jednom od svojih eseja bila je tema mnogobrojnih debata među naučnicima, međutim arheolozi su uspeli da dokažu vezu između Ciceronovih redova, monetarne krize i Društvenog rata
19.04.2022
21:44 >> 22:17
Prema definiciji SZO i nekoliko svetskih udruženja to je umor koji traje duže od šest meseci, a po novom gledištu oko tri meseca.
- To je stanje kao da čovek stalno ima grip i vodi u invaliditet - kaže za portal Informer.rs prof.dr Branislav Milovanović, profesor interne medicine i kardiologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu i predsednik Udruženja za neurokardiologiju Srbije.
- Smatra se da je u osnovi metabolički poremećaj (imunog sistema, autonomnog nervnog sistema), dok se kod žena javljaju policistični jajnici, zatim bolesti štitne žlezde, preddijabetes (insulinska rezistencija). Takođe, kod 80 odsto pacijenata javlja se problem sa stomakom (iritabilni kolon) - ističe za portal Informer.rs prof.dr Milovanović, koji je član Radne grupe Evropske unije koja okuplja kliničare (23) koji se bave sindromom hroničnog umora.
On navodi da je puni naziv ove bolesti mijalgični (problem u mišićima) encefalomijelitis, kao i da postoji više teorija o uzrocima,mada se smatra da su u osnovi infekcije.
Simptomi
Pad energije posle fizičkog napora. Treći kriterijum je poremećaj sna. Zatim, javlja se kriza svesti, jer ima remećaj prilikom ustajanja i ima lupanje srca. Pacijent ima i kognitivne poremećaje (problem sa pamćenjem, koncentracijom, zaboravljaju imena i reči). Osim ovih glavnih simptoma, javljaju se i bolovi u mišićima, zatim anksioznost, fobije, strahovi, depresija i panika koju nikad nisu imali. Potom, neurološki poremećaji (igranje mišića, tremor ruku oduzetost ekstremiteta), navodi prof.dr Milovanović.
Borba sa virusom
Pacijenti kažu da su prethodno imali virusnu infekciju koju nisu zalečili.
- Vrlo je bitna ta borba sa virusom. Ja kažem, naročito posle kovid infekcije da je potrebno i nekoliko meseci (ponekad i šest -sedam) da se pacijent oporavi. Ako se tada pacijent ne oporavi, onda upadne u novu bolest - upozorava prof.dr Milovanović.
On dodaje za portal Informer.rs da su po čitavom svetu počeli da se otvaraju instituti za mitohondrije, zato što se smatra da je u osnovi ove bolesti upravo oštećenje mitohondrija.
- Problem ove bolesti je postaviti dijagnozu, jer kada se uradi cela dijagnostika ne nađe se ništa. Razlog tome je što su promene na nivou ćelija. Jedina metodologija, koja može da ukaže o čemu se radi je testiranje funkcija autonomnog nervnog sistema- kaže naš sagovornik.
Profesor dr Milovanović je jedini kardiolog i ekspert za autonomni nervni sistem, koji se bavi sindromom hroničnog umora i postkovid sindromom vezanim za autonomni nervni sistem.
On ističe za portal Informer.rs da se kod određenog broja pacijenata (10-30 odsto) koji su preležali kovid javlja postkovid sindrom.
- Pacijent tada kaže da nema snage i energije. To je toliko teška bolest da kod 20 odsto pacijenata dođe do takvog stanja da su bukvalno vezani za postelju, ne mogu ni da se istuširaju, kao što imaju dobre i loše dane- navodi prof.dr Milovanović.
Kriza svesti
Jedan od ključnih simptoma je kriza svesti (izgubi svest i padne, ili kratkotrajan gubitak svesti kada pacijent ne padne, ili mu se zavrti u glavi kada ustane, ili kada ustane i puls mu skoči za više od 30 ili je veći od 120). Zato uvek kada postoji kriza svest,i treba da se uradi testiranje autonomnog nervnog sistema. Uspeo sam da napravim prvi Centar u Srbiji koji se time bavi, zatim i u Republici Srpskoj u saradnji sa KC u Banjaluci. Centri su ključni za dijagnostiku poremećaja ove bolesti, podvlači prof.dr Milovanović.
Terapija
Pošto je sindrom hroničnog umora metabolički poremećaj, zatim imunog sistema i autonomnog nervnog sistema u čijoj osnovi je infekcija, mora da se daje svaka vrsta terapije koja deluje antizapaljenski i antivirusno.
- Takođe, sada se terapija više fokusira na lekove koji se koriste za oporavak mitohondrija u cilju proizvodnje energije. I, naravno to podrazumeva i lečenje organa koji su oštećeni. Zato moraju da se uključe sve specijalnosti - naglašava prof.dr Milovanović i podvlači da je najvažnije na vreme otići kod lekara.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Monetarna kriza koju Ciceron spominje u jednom od svojih eseja bila je tema mnogobrojnih debata među naučnicima, međutim arheolozi su uspeli da dokažu vezu između Ciceronovih redova, monetarne krize i Društvenog rata
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena zabrinuta je da bi Iran mogao da napravi nuklearno oružje, izjavio je danas savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas u Damasku da u budućnosti u Siriji neće biti mesta za kurdske militante, pozivajući da se raspusti sirijska kurdska militantna grupa YPG.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu biće uhapšen po nalogu Međunarodnog krivičnog suda (MKS) ukoliko dođe u Poljsku 27. januara na obeležavanje 80. godišnjice oslobođenja koncentracionog logora Aušvic u Drugom svetskom ratu, saopštila je poljska Vlada.
Inženjer u američkoj kompaniji za istraživanje veštačke inteligencije OpenAI, Sučir Baladži, koji je ukazao na kršenje američkog zakona o autorskim pravima u toj firmi, preminuo je u 26. godini, saopštila je njegova porodica.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.