Matejev otac Nenad i dalje gaji nadu da će zagrliti svog sina. U Splitu je nastavio sa životom, ali ništa nije kao pre
30.04.2022
21:42
Nije očigledno, prema nemačkoj studiji. Ali, postoje efikasne tehnike za održavanje harmonije para, uprkos neizbežnim sukobima. Poznat je tipičan scenario života i smrti jednog para.
Prvo, pravi „medeni mesec“, sa idealizacijom partnera čije mane ne vidite (ili ne želite da vidite). Zatim, manje ili više brzo i značajno opadanje zadovoljstva (razočarenje) kada se vratite na zemlju. Konačno, raskid, kada se veza pretvara u otvorenu konfrontaciju povodom sukoba, piše francuski Le Figaro sante.
Pre nekoliko meseci, studija objavljena u „Journal of Famili Psichologi” odgovorila je na sledeće pitanje: da li se nova veza u paru razlikuje od prethodne? Da bi odgovorili na ovo, Metju Džonson (Univerzitet Alberta, Kanada) i Franc Nejer (Univerzitet u Jeni, Nemačka) imali su ideju da nastave sa četiri talasa istraživanja koje je sprovedeno u Nemačkoj od 2008. sa 6.201 parom.
Ponavljanje scenarija
Džonson i Nejer su analizirali odgovore 554 učesnika, koji su formirali dva uzastopna para tokom različitih talasa. Ideja je bila da se procene dve hipoteze, jedna o ponavljanju prethodnog scenarija na osnovu određene stabilnosti ponašanja vezanosti (i izbora partnera) bez obzira na novog partnera, druga o socijalnom učenju i nove nužno drugačije dinamike para, pošto sa novim individuom.
Pitanja iz sedam oblasti
Proba scenarija prve godine Istraživači su uporedili šta su učesnici odgovorili u prvoj godini prethodnog para, sa onim što su odgovorili u prvoj godini trenutnog para.
Pitanja su se fokusirala na 7 oblasti, a to su sva pitanja koja se redovno postavljaju u paru: zadovoljstvo vezom („Da li ste zadovoljni svojom vezom?“), seksualno zadovoljstvo („Da li ste zadovoljni svojim seksualnim životom?“), učestalost. seksualnog odnosa („u poslednja 3 meseca“), percepcije krhkosti para („Da li ste ikada razmišljali o razvodu ili razvodu?“), sukoba („Koliko često se svađate sa partnerom?“), poverenja („Koliko često delite svoje privatne misli ili osećanja?“) i divljenja („Koliko često vaš partner pokazuje divljenje za ono što ste uradili?“).
Ispostavilo se da se prva godina novog para ne razlikuje mnogo od prve godine prethodnog para. Poboljšana su samo dva domena: učestalost odnosa (ali ne i seksualno zadovoljstvo) i divljenje koje pokazuje partner.
Pa zašto se čini da je mnogo bolje u novom paru?
U suštini, objašnjavaju Džonson i Nejer, jer su sećanja na dobra vremena na početku para u velikoj meri zasenjena lošim, koji su obično pratili njegov kraj. Štaviše, proučavajući odgovore na upitnike u periodu koji je prethodio kraju para, Džonson i Nejer primećuju pad zadovoljstva u odnosima, zadovoljstva i učestalosti seksualnih odnosa, samopouzdanja i svedočenja divljenja. Sve ovo u skladu sa povećanjem percepcije krhkosti para i sukoba.
Sukobi parova su neizbežni. U paru je važno da se ne zna da li će doći do sukoba. Pitanje je kako će se par nositi sa njima kada se pojave. Za neke terapeute za parove, održivost ovoga zavisi od toga kako to rade. (Tužna) realnost je da mnogi ljubavnici propadnu i raskinu. Posebno bolno iskušenje za one čija je vezanost još bila u ranoj fazi. Ali šta treba da zaključimo iz ovoga?
-Prvi korak da se pomogne parovima da se pomire sa konfliktima jeste da ih nateramo da shvate da postoje u svim intimnim vezama, a samim tim i da normalizuju njihovo postojanje - objašnjavaju na primer dva specijalista para na univerzitetu od Nevade do Las Vegasa, Džerald Viks i Stiven Fajf, u knjizi ''Parovi u lečenju''.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Goran Ješić, bivši predsednik opštine Inđije pušten je iz pritvora i on je nakon toga dao izjavu tokom koje je psovao prisutne i poručio da je sudija na njegovoj strani.
Ako SAD ne primoraju Kijev na kompromis sa Rusijom, to ne samo da će dovesti do poraza Ukrajine, već će postaviti SAD pred tešku odluku – da li da započnu nuklearni rat, napisao je britanski politikolog, novinar i pisac Anatol Liven u članku za magazin The Nation.
Arhitekta Slobodan Maldini potvrdio je reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića kada je reč o stravičnoj nesreći u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra kada je sa Glavne železničke stanice otpala nadsrteršnica prilikom čega je život izgubilo 14 osoba.
Komentarišući posledice pobede Donalda Trampa na zemlje regiona i jačanje desnice, gradonačelnik Bjelovara i predsednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke Dario Hrebak, izrazio je nadu da će podržavaoci Trampa - Viktor Orban i Aleksandar Vučić, uskoro biti smenjeni:
Opozicioni novinar iz nedeljnika Vreme, Andrej Ivanji, srušio je mantru koja se širi sa Đilasovih i Šolakovih medija i od strane opozicije da su nasilje u Novom Sadu sprovodili "ubačeni elementi" a ne opozicioni aktivisti:
Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.
Među opozicijom izbila je svađa oko toga ko će pre da zloupotrebi tragediju u Novom Sadu, pa je predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac udario Mirana Pogačara.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv trojice muškaraca zbog postojanja opravdane sumnje da su zloupotrebom poverenja i teških materijalnih prilika vrbovali 20-godišnju devojku u cilju vršenja prostitucije i seksualne eksploatacije u periodu od februara do 10. juna ove godine.
Andrija P. (24) je četvrti mladić iz Kraljeva koji je u poslednje tri godine uhapšen zbog sumnje da je umešan u likvidacije koje se vezuju za rat kriminalnih klanova.
Dragan Tasić (72) iz Gornjeg Bukovca kod Vranja ubio je iz lovačke puške komšinicu Mirjanu Jović (55) i njenu majku Đurđiju Cvetković (85), a zatim je presudio i sebi!
Četvrti vezani poraz upisao je Partizan u Parizu, a treći put se dešavaju ogromne i neshvatljive greške izabranika Željka Obradovića u samoj završnici, koje se na kraju ispostave kao prelomne. Tako je bilo i sinoć, a glavni "junak", ovog puta, jeste kapiten Vanja Marinković.
Propalestinski napadači povredili su 10 izraelskih fudbalskih navijača u Amsterdamu, posle čega je izraelski premijer Benjamin Netanijahu naredio slanje spasilačkih aviona za izraelske građane u Holandiji
Igrači mrze medije, a ne razumeju da im je to besplatna reklama i više novca, Jokić već pet godina nije pričao sa novinarima kada igra za Srbiju iako je kulturan i zamoli da ga niko ništa ne pita, otkriva američki novinar Vindhorst.
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp imenovao je Suzi Vajls, menadžerku njegove izborne kampanje, za novu šeficu kabineta u Beloj kući, čime će ona postati prva žena u istoriji SAD na čelu kabineta.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je tokom medijskog istupanja da Evropa ne može da očekuje da je štite samo SAD, već da mora i sama postati ''značajan igrač u pregovorima koji određuju budućnost i procesima pred njom''.
Predstojeća zima postaće najteža za civilno stanovništvo Ukrajine zbog nedostatka energenata, izjavio je ukrajinski geopolitičar i veteran Oružanih snaga Ukrajine Viktor Kovalenko u intervjuu za „Njuzvik“.
Saveznici potpredsednice SAD Kamale Haris počeli su da okrivljuju odlazećeg šefa države Džozefa Bajdena za njen poraz na predsedničkim izborima, navodeći da je trebalo ranije da se povuče iz trke.
Glumac Muhamed Hadžović koji u seriji "Sablja" tumači lik kriminalca Mrve kaže da se šokirao kada je ušao u jednu prostoriju, a oko njega je bila gomila kriminalca.
Rejčel Kenedi gostovala je u podkastu The Trial of Diddy i između ostalog otkrila kako je upoznala Pi Didija u toples klubu "Seventh Heaven" u Tokiju, gde je radila kao plesačica.
Zimi je važno pravilno prati posteljinu kako bismo smanjili rizik od gripa i alergija. Stručnjaci preporučuju pranje najmanje jednom nedeljno, a tokom sezone gripa čak i dva puta nedeljno, kako bi se uklonile bakterije i alergeni. Održavanje čiste posteljine doprinosi zdravlju i boljem snu.
Oralni seks može biti jedan od najuzbudljivijih načina za zadovoljenje partnera, a ako želite da dovedete svog muškarca do ludila, važno je poznavati nekoliko ključnih pravila koja garantiraju nezaboravno iskustvo.
Bane Mojićević je otkrio da li će se prva generacija "Zvezda Granda" okupiti ove godine s obzirom na to da se navršilo dve decenije od njihovog takmičenja.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.